1EXBJVGBSCA.nl Panorama Nederlandse kust op Festival Midzomerschans @txl Cinema Texel: twee premières TEXELSE 2 COURANT Poëtische fragmenten in Rommelweel I. I Uitladder internationaal gerenommeerde kunstenaars wil voor die tijd het zicht vanuit zee vastleggen op 125 doeken van 250 bij 50 centimeter. In 2009 werd de Zeeuwse kust geschilderd, in 2010 Zuid-Holland en Groningen. Vorig jaar waren Noord-Holland en Friesland aan de beurt, maar door de weersomstan digheden heeft het werk enige ver traging opgelopen. De Texelse kust is nu pas dit voorjaar aan de beurt, zodat deze schilderijen op de Mid zomerschans voor het eerst te zien zullen zijn. Een deel van het in totaal 150 meter lange panorama zal op het festivalterrein te zien zijn, een fietsroute voert langs enkele tientallen andere schilderij en uit de serie, die worden onder gebracht op andere locaties op het eiland. De samenwerking met XXL Art inspireerde de organisatie van Fes tival Midzomerschans tot het the ma van dit jaar, 'De Kust'. 'En hoewel het geen harde eis is, hopen we wel op enkele voorstel lingen die binnen dit thema pas sen', laat de organisatie weten. Naar aanleiding van gesprekken met provincie en gemeente wil het festival zich de komende jaren onderscheiden als 'Festival van de Vele Mogelijkheden, waar Alle Ruimte is voor Nieuwe Dingen'. Momenteel wordt in samenwerking met de Cultuurcompagnie gewerkt aan een toekomstvisie, waarin samenwerking een belangrijke plaats zal krijgen. Daarbij valt niet alleen te denken aan het verstevi gen van de al bestaande contacten met Kaap Skil, Natuurmonumen ten, Artex en de Waddenhaven', zegt Pip Barnard in zijn nieuws brief, maar ook aan nieuwe vormen van samenwerken met Fort Kijk duin, de Stelling Den Helder, schouwburg De Kampanje en Sail.' Nieuw dit jaar is het uitschrijven van een fotowedstrijd, die wordt ondersteund door Natuurmonu menten. Het thema is, hoe kan het ook anders, 'de kust'. Ondanks deze vernieuwingen en uitbreiding wordt aan het onderlig gende concept van het festival weinig veranderd. De voorstellin gen vinden plaats op zondag van 10.30 tot 18.00 uur, terwijl zater dagavond een 'opwarmconcert' wordt gegeven. Over de invulling daarvan wordt nog druk onderhan deld. De deelnemers aan het festi val zullen weer afkomstig zijn uit het hele land en krijgen voor hun optreden geen andere vergoeding dan een leuk weekend op het eiland. Inmiddels zijn de inschrij vingen in volle gang, een program ma is binnenkort te lezen op de website van het festival. een niet al te succesvolle, chaoti sche en bebaarde piratenkapitein. Samen met zijn crew probeert hij zijn grote droom waar te maken: tot Piraat van het jaar te worden uitgeroepen. Tijdens deze missie vechten zij met een duivelse konin gin en komen ze in contact met een kansloze jonge wetenschap- Met de vertoning van Battleship en De Piraten: Alle buitenbeentjes aan dek beleeft Cinema Texel deze week twee premières. Battleship is een spectaculaire actiefilm, geba seerd op het bekende spel Zeeslag en gaat over een bovennatuurlijke kracht die de aarde dreigt te ver nietigen. De bemanning van het oorlogsschip USS John Paul Jones, met popzangeres Rihanna als luitenant Raikes, probeert een ramp te voorkomen. Andere hoofd rollen worden gespeeld door Taylor Kitsch, Alexander Skarsgard en Liam Neeson. In animatiefilm De Piraten (van de makers van Chicken Run en Wal lace Gromit) speelt Hugh Grant zijn eerste 'geanimeerde rol' als per. Nieuw is ook de familiefilm Sneeuw witje, een door Tarsem Singh gere gisseerde spectaculaire versie van het klassieke sprookje, waarin Julia Roberts de boze koningin en Lily Collins Sneeuwwitje speelt en dwergen zijn veranderd in een groep struikrovers. In de eveneens nieuwe film The Avengers dreigt een levensgevaar lijke vijand de aarde te vernietigen. Óm dat te voorkomen vormt Nick Fury, leider van een geheime spi- Stijldansen Liefhebbers van stijldansen kun nen zich zaterdag 21 april vanaf 20.30 uur uitleven in dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend. De entree bedraagt €1,-. Ook niet- dansers zijn welkom. Texelse finale playbackshow Dorpshuis De Waldhoorn in Den Hoorn biedt zaterdag 21 april onderdak aan de Texelse finale van de playbackshow. Deelna me is voorbehouden aan de winnaars van de voorronden die de afgelopen maanden in Den Burg, De Cocksdorp, Ooste rend, De Koog, Oudeschild en Den Hoorn zijn gehouden. Hun verrichtingen worden beoor deeld door een deskundige jury, bestaand uit vertegenwoordi gers van alle deelnemende dor pen. Er wordt gestreden in vier categorieën: onderbouw basis school, bovenbouw basis school, OSG en volwassenen. De avond begint om 19.00 uur. Zomermarkten in Den Burg Na vijftig jaar houdt de folklore op te bestaan, maar de zomerse markten gaan door. Onder auspi ciën van ondernemersvereniging Winkelhart Den Burg - Texel worden komende zomer op woensdagen zeven zomermark ten gehouden. Thema's van de oude folkloremark- ten keren terug, maar het concept verandert en er zijn nieuwe items. 11 juli staat de Groeneplaats in het teken van oldtimers. Op 18 juni is er en kunst- en boekenmarkt, op 25 juli een vrijmarkt waarop kinde ren naar voorbeeld van Koningin nedag spullen kunnen verkopen. Op 1 augustus is er een Texelse productendag, op 8 augustus is de Dag van de Zee, op 15 augustus een ambachtendag (met een optre den van de Dansgroep Oude Dan sen) en op 22 augustus wordt afgesloten met de Dag van Eten en Drinken. Onderdeel van de markt is steeds een minikermis met allerlei gratis kinderattracties en op drie markten rijdt er een treintje door Den Burg. Ook zal op een aantal dagen live muziek zijn te beluiste ren. Waar mogelijk zal worden samengewerkt met de organisatie van de proeverij op Hemelvaart, het Bluesfestival en andere muziek evenementen. Samenwerking is er ook bij de intocht van Sinterklaas. Al wandelend en fietsend en soms ook wadend door koud water spoedden zo'n vijfenzestig jon gens, meisjes, mannen en vrouwen zich zaterdagavond over een kilo meterslang parcours, dat hen naar Loodsmansduin, De Geul, de Horsmeertjes en via het dijkje nabij boerderij Het Einde van de Wereld terug naar Den Hoorn voerde (al gebeurde dat niet voor elke groep in dezelfde volgorde). Onderweg kregen ze tientallen denk- en doe-opdrachten te ver richten. Zo moesten ze lege fles sen opvissen uit de Rommelweel bij de Mokweg. In zes flessen zaten poëtische fragmenten, die met elkaar een gedicht vormden. De tocht was onderdeel van de Hoorn der Hike, die voor de derde keer was georganiseerd door de locale feestcommissie. Gezien alle enthousiaste reacties wordt een vierde editie niet uitgesloten. Waarom? Je kent het misschien wel, van die momenten waarop je jezelf afvraagt waar je eigenlijk mee bezig bent. Twee weken geleden op zaterdag, zo rond een uur of drie 's morgens had ik zo'n moment. Het was nu een keer niet zo dat ik nog de laatste hand aan m'n huiswerk moest leggen, nee, ik deed mee aan de Jan Knippenberg Memorial loop. Een estafetteloop over 160 kilometer die grotendeels over het strand ging. De start was vrijdagavond om tien uur. De loopploeg was verdeeld over een Landrover, een ietsje comfortabelere Toyota en daarnaast ook nog twee busjes die de lopers naar de wisselpunten brach ten. We hadden er zo'n vijftig kilometer op zitten. En een stukje hardlopen is voor mij absoluut geen straf, integendeel zelfs. Maar de eerste stappen op het mulle zand, lijken midden in de nacht nog wel een paar keer zo zwaar te voelen als normaal. Niet zeiken, doorlopen! Je niet laten kennen, we moeten dat record van vorig jaar halen! Aan gezien we met een grote groep hadden liep iedere loper onge veer een kwartier. De eerste twee keer dat je een kwartiertje loopt gaat het nog wel lekker. Maar de derde en de vierde keer dat je Tijdens Festival Midzomer schans, dat zaterdag 23 en zon dag 24 juni wordt gehouden op voormalig fort De Schans nabij Oudeschild, zal een panorama van de hele Nederlandse kust worden tentoongesteld. Dit is het resultaat van de samen werking tussen het festival en de stichting XXL Art uit Amsterdam, die sinds 2009 bezig is met het vastleggen van de kustlijn. De ach terliggende gedachte is dat de kust over tien tot twintig jaar dermate zal zijn verhoogd en verzwaard dat het achterland niet langer vanaf zee te zien zal zijn. Een groep van 'moet' lijkt het kwartier een uur te worden. Je wil slapen, maar dat kan niet. Het mag niet! En op het moment dat je er aan denkt hoe zwaar je benen voelen, hoe veel kramp je wel niet in je kuit hebt en het moment dat de eerste regen druppels je shirt aan je bovenli chaam doen kleven besef ik dat er men sen zijn die de afstand van 160 kilometer niet in een team afleggen, maar op hun eigen houtje. Respect! 160 kilometer!? Ik vind tien kilometer eigen lijk al te ver, en dan moet je nog zestien keer zo ver. Onvoor stelbaar. Het is inmid dels licht geworden en Egmond komt in zicht. 'Nog een klein stukkie en dan gaan we zo wisselen', wordt me toegeroe pen vanuit de Landrover. Ik steek m'n duim maar omhoog want ik ben niet meer in staat om te pra ten. En op dat laatste stukkie dacht ik: 'Jan Knippenberg schreef in zijn boek: 'Lopen is geen sport, maar een manier van reizen.' Hij heeft gelijk.' Maar de mensen die lopend reizen hebben ontzettend veel geduld en door zettingsvermogen. Een uitgebreid overzicht van acti viteiten, workshops en excursies is te vinden in de Vakantiekrant, die over het hele eiland is te ver krijgen, en via www.texelagenda. ni. Vrijdag 20 april: 9.30 uur. In De Schakel aan de Bin- nenburg in Den Burg wordt van 9.30 tot 18.00 uur tweedehands kleding verkocht ten bate van Roemenië en Moldavië. 16.30 uur. Basisschool De Fontein aan de Burdetstraat in Den Burg houdt van 16.30 tot 18.30 uur een groots feest in het teken van water. 20.00 uur. Op de boot van 20.00 uur vindt de eerste bijeenkomst plaats van het nieuwe ondernemingsplat form JONT. 20.00 uur. Dr. Cees Veth geeft bij volkssterrenwacht De Jager in De Slinger (bij Ecomare) een lezing over het ontstaan en de levensloop van sterren. Aanvang 20.00 uur. 20.30 uur. In verband met het overlij den van Willem Vonk is de aanvangs tijd van de algemene jaarvergadering van de dorpscommissie van Ooste rend verzet naar 20.30 uur. Voorstellingen Cinema Texel: 18.00 Titanic 3D; 18.45 Battleship; 21.45 Battleship; 22.00 American Pie: Reu- Zaterdag 21 april: 10.00 uur. Op het erf van Pontweg 99 nabij bij Den Burg wordt van 10.00 tot 16.00 uur een tuinmarkt gehou den. Met planten, brocante, demon straties, koffie en thee. 10.00 uur. In De Schakel aan de Bin- nenburg in Den Burg wordt van 10.00 tot 15.00 uur tweedehands kleding verkocht ten bate van Roemenië en Moldavië. 10.00 uur. Op het strand bij de vuur toren worden vandaag en morgen wedstrijden om het Nederlands kam pioenschap kitebuggy gehouden. 13.30 uur. Onder het motto 'Krijg de kleere' wordt in dorpshuis De Hof in De Koog van 13.30 tot 17.00 uur een kledingruilbeurs gehouden. 15.00 uur. De lezing in buurthuis Bethel in Zuid-Eierland over de natuurreligie Wicca gaat wegens een gebrek aan belangstelling niet door. 19.00 uur. In dorpshuis De Wald hoorn in Den Hoorn begint om 19.00 uur de Texelse finale van de play backshow. 20.00 uur. Het Koninklijk Texels Fan farecorps (KTF) houdt in de Burge meester De Koninghal het voorjaars concert. Aanvang 20.00 uur. 20.00 uur. In discotheek Jelleboog in Den Burg wordt van 20.00 tot 00.00 uur een alcoholvrij 'frisfeest' gehou den voor jongeren van 12 tot 15 jaar. 20.30 uur. In dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend begint om 20.30 uur een stijldansavond. Ook voor niet- dansers. Entree €1,-. 21.00 uur. In eetcafé De Kroonprins in Oosterend begint om 21.00 uur een bluesjam. Entree gratis. 22.00 uur. In Question Plaza in Den Burg begint om 22.00 uur het afscheidsconcert van de band Wad Zou 't. Entree €5,-, de opbrengst gaat naar de stichting KWF Kanker bestrijding. Voorstellingen Cinema Texel: 13.00 De Lorax NL 3D; 13.30 De Piraten, alle buitenbeentjes aan dek NL 3D; 15.30 American Pie: Reunion; 16.00 De Lorax NL 3D; 18.00 Titanic 3D; 18.45 Battleship; 21.45 Battleship; 22.00 American Pie: Reunion. Zondag 22 april: 10.00 uur. Manege Elzenhof aan de Bosrandweg bij De Koog houdt van 10.00 tot 17.00 uur een opstapdag voor iedereen van zeven jaar en ouder. 11.00 uur. Op de haven van Oude schild wordt van 11.00 tot 14.00 uur een 'meet and greet' van eigenaren van oldtimers gehouden. Voorstellingen Cinema Texel. 13.00 De Lorax NL 3D; 13.30 De Piraten, alle buitenbeentjes aan dek NL 3D; 15.30 Titanic 3D; 16.00 De Lorax NL 3D; 20.00 American Pie: Reunion; 20.30 Battleship. Maandag 23 april: 13.30 uur. In de schuren van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn is van 13.30 tot 16.00 uur een rommel markt. De opbrengst is voor het onderhoud van het Hoornder kerkje. 16.00 uur. Burgemeester Giskes en wethouder Huisman praten van 16.00 tot 18.30 uur in het Eierland- sche Huis met jongeren van De Cocksdorp. 20.00 uur. Burgemeester en wethou ders zijn vanaf 20.00 uur in het Eier- landsche Huis in De Cocksdorp voor de jaarlijkse dorpenronde. Voorstellingen Cinema Texel: 20.30 Battleship; 21.00 'mystery movie'. Dinsdag 24 april: 13.30 uur. De FNV Vrouwenbond sluit het seizoen af met een bezoek aan Kaap Skil in Oudeschild. Deelne mers vertrekken om 13.30 uur bij de Weikoop aan de Waalderstraat in Den Burg. 15.00 uur. De afdeling dialect van de Historische Vereniging houdt vanaf 15.00 uur een bijeenkomst in Tusse de Banke aan de Groeneplaats in Den Burg. 21.00 uur. In café De Kombuis op de haven van Oudeschild begint om 21.00 uur een optreden van de Texel se bluesband Jug Bros. Voorstellingen Cinema Texel: 19.30 Titanic 3D; 20.30 Battleship. TESO TESO zet vandaag (vrijdag 20 april) van 9.30 tot 16.00 uur en zondag 22 april van 14.30 tot 20.00 uur een extra boot in en verzorgt dan ieder half uur een overtocht, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. Automo bilisten moeten rekening houden met wachttijden van een half uur tot een uur. Deze worden vandaag in beide richtingen verwacht, zondag aan het eind van de middag op Texel en maandagochtend op Texel. Voor meer informatie: tel. 369600 of www. teso.nl. onnenorganisatie, een ultiem superheldenteam, bestaand uit Iron Man, The Incredible Hulk, Thor, Captain America, Hawkeye en Black Widow. De film is gebaseerd op de gelijknamige comicserie, die voor het eerst in 1963 werd gepu bliceerd. Het volledige programma van Cinema Texel is te lezen in de agenda van deze krant en op www. texelagenda.nl.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 2