III Present start met vestiging op Texel 2 TEXELSE 5 COURANT Geld voor onderzoek Waalenburg 'Afmaken waar we aan zijn begonnen' Kooiman krijgt geel van Texels Belang VRIJDAG 20 APRIL 2012 'We moeten afmaken waar we natuurgebied uit te breiden was elders op het eiland gecompen- aan zijn begonnen.' Dat zegt gedeputeerde Jaap Bond over het project Waalenburg. 'In deze tijd van forse rijksbezuinigingen op groen is dit een project waar pen zijn in de regel altijd ingewik- worden de kansen voor beiden keld. Dat geldt zeker op Texel, waar het vanwege de beperkte ruimte lastig is om bedrijven te verplaatsen. Complicerende factor aankoop van gronden noodzake- seerd gaat worden door (natuur lijk. Dat proces heeft langer geduurd (gronden ter beschikking te stellen dan vooraf was gedacht. Beetje voor de landbouw. Door deze ont- naïef misschien, want grondaanko- warring van natuur en landbouw ik me toch hard voor wil maken voor de inrichtingskosten.' Bond verwacht dat de grondaankopen dit jaar kunnen worden afge rond. 'Dan is er duidelijkheid.' groter. Ik zie ook dat die kansen worden aangegrepen en ik zie ook dat agrariërs weer verder kunnen met hun bedrijf. Er is nog enige is ook dat er veel verschillende discussie over de compensatie, partijen bij betrokken zijn, zoals de Dienst Landelijk Gebied, het Kadaster, Natuurmonumenten, Bond zegt dit op zijn weblog. Daar op maakt hij ook bekend dat GS geld beschikbaar hebben gesteld voor het project Waalen burg. Hoeveel is niet duidelijk. Hiermee kan verder worden gewerkt aan een plan voor de invulling en kunnen nadere Staatsbosbeheer, de LTO en de trouwen onderzoeken worden gedaan. Stivas en dan zal ik in dit rijtje komen.' Texelaars worden betrokken bij de gerust nog wel een partij vergeten inrichting. Toen enkele jaren gele- zijn te noemen. Toch zijn we al een den begonnen werd aan het pro- heel eind op weg en we hopen ject was er draagvlak. Toch zijn voor het eind van dit jaar de laatste maar als er gesproken wordt over de rafels van Waalenburg, dan hebben we het over 1 promille van totale grondtransac- ties tot nu toe. Ondanks de twijfel bij de sector zelf heb ik er alle ver dat we hier uit gaan 'Als de grondtransacties zijn afge rond en we met inbreng van de omgeving een plan hebben gemaakt, kunnen we beginnen met staan bij het plan. Mijns inziens is er duidelijkheid.' de voornaamste oorzaak daarvan De afspraak is dat de landbouw- dat het te lang duurt. Om het grond die we hebben aangekocht Texels Belang heeft wethouder Edo Kooiman woensdag tijdens de raadsvergadering alsnog een gele kaart gegeven. De partij was niet tevreden met de wijze waarop Kooiman met een ver zoek van de partij was omge gaan. Een paar weken geleden dreigde fractievoorzitter Joop Groeskamp al met de gele kaart, omdat de wethouder niet meteen afspraken had gemaakt met landbouworgani saties over de compensatie van een halve hectare landbouwgrond bij Immetjeshoeve voor de bouw van zes recreatievilla's aan het Ger- ritslanderdijkje. Kooiman had tij dens de raadsvergadering van februari gezegd meteen afspraken te maken met die organisaties, maar vlak voor de raadsvergade ring van maart ontdekte Groes kamp dat dat niet gebeurd was. Hij wilde tijdens de raadsvergadering van maart opheldering vragen aan Kooiman, maar die was op vakan tie en zijn vervanger Eric Hercules moest het antwoord schuldig blij ven. Woensdagavond bleek dat Kooi man het overleg breder had willen trekken, waardoor de zaken langer hadden geduurd. Afgelopen dins dag had hij alsnog een gesprek met de voorzitters van LTO, de kampeerboeren en de bollenboe- ren en dat was volgens hem een goed gesprek. Daarmee was voor Groeskamp de kous echter niet af. Hij vond het jammer dat de wet houder ook na terugkeer van zijn vakantie niets van zich had laten De Stichting Present uit Den Hel der is een vestiging op Texel begonnen. De stichting helpt met behulp van vrijwilligers mensen die in de problemen zitten. De organisatie kreeg woensdag middag in de Waagzaal in Den Burg een gift van €6000,- uit het Joustra De Beurs Zorgfonds dat sinds 2009 als 'fonds op naam' onderdeel is van het Texelfonds. Jan Joustra en Hans de Beurs, zonen van Cees Joustra en Joop de Beurs naar wie het fonds is ver noemd, reikten de cheque uit aan Herman Dubbeldam die namens Present uit Den Helder projectlei der wordt van de Texelse vesti ging. Present komt in actie voor mensen die door gebrek aan geld, het ont breken van een sociaal netwerk of problemen met de gezondheid zaken niet meer voor elkaar krijgen. Een groep vrijwilligers komt over het algemeen een dag over de vloer om te helpen. Volgens direc teur Jannemieke van Donkelaar kwamen bij Present in Den Helder geregeld aanvragen van Texel bin nen, maar kon daar formeel niks mee gedaan worden omdat Pre sent in Den Helder statutair alleen op Helders grondgebied actief kon zijn. Daarna werden, mede vanuit Woontij, pogingen ondernomen een Texelse stichting op te richten. Het werd een vestiging die onder de Stichting Present in Den Helder valt. Bedoeling is dat Dubbeldam één dag in de week op Texel aan de slag gaat. De rest van de week werkt hij in Den Helder en in de nieuwe gemeente Hollands Kroon waar de stichting eveneens een vestiging heeft. Dubbeldam liet weten dat hij zich in eerste instan tie gaat richten op het werven van vrijwilligers op Texel. Daarvoor wordt onder meer een beroep gedaan op de kerken, omdat Pre sent een christelijke identiteit heeft. Dubbeldam en Van Donkelaar wezen erop dat zij voor hulpvragen niet naar religie kijken en dat vrijwil ligers evenmin christelijk hoeven te zijn. 'ledereen die wat tijd wil geven, is welkom. We spelen in op de moderne vrijwilliger die graag voor korte tijd iets wil doen.' In Den Hel der komt de stichting gemiddeld drie keer in de week bij iemand in actie. Daar wordt ook regelmatig samengewerkt met Defensie. Vol gens Dubbeldam liggen er momen teel drie aanvragen voor hulp op Texel te wachten. De stichting wil eveneens contact zoeken met bedrijven op het eiland met de vraag of zij spullen kunnen afstaan om anderen te helpen. 'In Den Helder hebben we loods vol spullen waar we een beroep op Twee maten Courant van donderdag 12 april te lezen dat de schapenboeren in landschapsreservaat De Hoge Berg eindelijk aanspraak kunnen maken op een betaling van de Stichting Streekrekening Texel. Wat zou de Hogeberg zijn zonder zijn schapen en toegewijde schapen- boeren. Zelfs de gemeente opent met hetzelfde doel een streekreke ning, stond enige pagina's verder. Tot ver buiten het landschapsre servaat worden dankzij gelden uit het Waddenfonds tuinwallen her steld. De term Landschapspark krijgt hiermee eindelijk weer sta tus. Maar zorgt de gemeente ook dat die status vast komt te liggen in het er de laatste tijd vraagtekens ont- grondaankoop af te ronden. Dan is de inrichting. Samenwerking is hier onontbeerlijk en daar zal ik me zeker voor gaan inspannen.' horen. Groeskamp verwees expli ciet naar Kooiman's vorige baan als verslaggever en stelde dat hij in die rol vaak had geschreven hoe belangrijk communicatie was. De gele kaart heeft geen conse quenties voor Kooiman. Volgens Groeskamp moet de kaart als sym bool worden gezien. Het was de tweede keer dat de wethouder erin. De eerste kreeg hij in novem ber van Cees Hoogerheide (D66) omdat het college in zijn ogen toen geen onderbouwd voorstel over de warmte- koudeopslag bij het gemeentehuis had voorgelegd. Gerbrand Poster (Texel 2010) rea geerde gepikeerd dat de wethou der van zijn partij werd aangeval len, waarna Groeskamp Poster er op wees dat hij bewust geen motie van wantrouwen had ingediend. Hij herinnerde Poster eraan dat deze tijdens de vorige raadsvergadering met een motie van wantrouwen tegen het college had gedreigd, omdat hij het niet eens was met de aankoop van aandeel nr.1 van TESO waar de rest van de raad wel mee had ingestemd. kunnen doen. Bijvoorbeeld als iemand een kapotte wasmachine heeft.' Het plan is zoiets op Texel ook te realiseren. De stichting heeft een eigen bus om goederen te ver voeren. Van Donkelaar en Dubbel dam lieten weten dat hulpaanvra- gen op diverse manieren bij hen terecht kunnen komen. Dat kan via mensen uit de directe omgeving van iemand die hulp nodig heeft, via mantelzorgers of instanties die in de gaten krijgen dat bij iemand de problemen zich opstapelen. Van Donkelaar wees erop dat er soms schrijnende situaties bestaan die niet opvallen omdat ze zich achter de voordeur afspelen. De stichting Present heeft naast de €6000,- van het Joustra De Beurs Zorgfonds ook €5000,- uit het Skanfonds (een katholieke hulpor ganisatie) en €7500,- van het Oran jefonds gekregen om de vestiging op Texel op te zetten. De laatste bijdrage is bestemd voor een peri ode van drie jaar. Met de gelden die tot nu toe gedoneerd zijn, kan de Texelse vestiging van de stich ting Present een jaar aan de slag. Projectleider Dubbeldam is voor vragen te bereiken via tel. 765432. nieuwe bestemmingsplan buiten gebied? Een landschap is meer dan schapen en tuinwallen, het gaat ook om aangepaste bebou wing waarvoor hogere welstand- seisen zouden moeten worden gehanteerd. Vooruitlopend op het nieuwe bestemmingsplan zien we dat bouwvergunningen worden afgeleverd voor wat hier qua stijl en schaal niet past. Het Hogeberggebied krijgt geen aparte bestemming en dat zou toch moeten gebeuren om de sta tus Landschapspark te verzekeren. Alhoewel het in sommige gevallen al te laat is, kunnen B en W en gemeenteraad er nog voor zorgen dat het nieuwe bestemmingsplan buitengebied wordt aangepast. Hans en Gerhard Cadée, Den Burg. Burgemeester Giskes ontvangt een cadeau uit handen van WD-frac- tievoorzitter Marjan de Groot-Kooi. Giskes was op de dag van de raadsvergadering precies drie jaar burgemeester. PvdA-raadslid Nils Lely had apart voor de gelegenheid een gedicht voor haar geschre ven. Voor de aanwezigen was er gebak. Het Maartenhuis bij De Koog heeft dinsdag een gift van €500,- gekre gen van de organisatoren van het Horecanachtfeest dat vorige maand in Klif 12 werd gehouden. Patrick Zijm, Dewi Huiding en Blaithm Bon- gers overhandigden het geld namens de Texelse horecaondernemers aan Mark Westerlaken en Joke Daanen in De Windroos, de thee- schenkerij van de leefgemeenschap voor mensen met een verstande lijke handicap. Bongers, Huiding en Zijm organiseerden samen met Gerben van de Dijk en Eize Hoomoedt het feest, zodat mensen in de horeca elkaar beter konden leren kennen. (Foto jem, Een 16-jarige meisje uit Den Burg moest dinsdagmiddag naar het ziekenhuis, nadat zij met de fiets op de Bernhardlaan ten val was gekomen. Het meisje wilde afslaan en werd geraakt door een auto die naast haar reed. Personeel van de ambulance ontfermde zich over haar en bracht haar voor controle naar het Gemini. (Foto Jemen vanHattumt Hans de Beurs en Jan Joustra overhandigden woensdagmiddag in de Waagzaal in Den Burg namens het Joustra De Beurs Zorgfonds van het Texelfonds een cheque van €6000,- aan Herman Dubbeldam en Jannemieke van Donkelaar van de stichting Present uit Den Helder om een Texelse vestiging van de stichting van start te laten gaan. De handen moesten dinsdagmiddag uit de mouwen bij mediabureau Langeveld de Rooy in Den Burg. De machine waarmee de Texelse Courant wordt gevouwen, raakte defect, terwijl nog lang niet alle kran ten gevouwen waren. Circa 2300 kranten moesten in allerijl met de hand worden gevouwen om ze toch nog redelijk op tijd de deur uit te krijgen. (Foto Jemen van Hattum) Herdenken (5) Jaap Vlaming verwart in de Texelse Courant van 17 april zijn eigen gelijk met 'tolerantie' en dan nog over een discussie die hij met zich zelf voert en anderen gaat aanre kenen. Een bekend truukje overi gens. Wat zijn geëtaleerde 'grootmoedigheid' ten aanzien van de nasleep van de oorlog betreft, raad ik hem aan, simpel de inge zonden indrukwekkende brief over de Georgiërs van mevrouw Anja de Jong in diezelfde krant te lezen. Soms past stilte en bescheiden heid. Koos van der Burgh, Den Hoorn. Frisfeest Graag wil ik een toelichting geven op het frisfeest voor jongeren van 12 tot en met 15 jaar, dat zaterdag 21 april voor de eerste keer op Texel gehouden gaat worden (in de J'elleboog in Den Burg van 20.00 tot 00.30 uur). Aanleiding voor El mar Keijservan de J'elleboog om frisfeesten te gaan organiseren is de onlangs genomen beslissing dat jeugd onder de 16 jaar niet meer naar binnen mag omdat het niet mogelijk is te controleren of er drank (aan de bar gekocht door 16+) wordt doorgegeven. Toch wil hij graag nog wat voor de jongste jeugd doen. Ook vanuit educatief oogpunt, want door de frisfeesten kan de jeugd leren dat ook zonder alcohol een gezellige avond moge lijk is. Niet alleen ouders en docenten, ook de horeca kan in dit opzicht de jeugd een goed voorbeeld geven. Jongeren drinken namelijk steeds jonger alcohol, steeds vaker en steeds meer. De laatste jaren groeit de aandacht voor dit onderwerp dan ook sterk. Frequent en over vloedig alcoholgebruik is schade lijk voor kinderen en jongeren. Zij zijn kwetsbaarder voor alcohol- schade dan volwassenen. In een poging te voorkomen dat jongeren te veel drinken, worden er allerlei maatregelen genomen om de aan wezigheid van alcohol in de open bare ruimte zoveel mogelijk te beperken. Er gelden steeds stren gere regels voor de verkoop ervan en er vinden steeds meer controles plaats op de handhaving van leef tijdsgrenzen. De kern wordt er echter niet mee geraakt. Sociaal gezien is het vol komen geaccepteerd dat regelma tig drinken 'gewoon' is en dat gezelligheid voor een groot deel afhankelijk is van de beschikbaar heid van alcohol. We (de volwas senen) zenden dat signaal onbe wust uit. Kinderen nemen het gedrag van volwassenen waar, slaan het op en passen hun eigen gedrag erop aan. Alcoholvrije feesten worden lande lijk al heel regelmatig georgani seerd en blijken een groot succes. Ik hoop dat het zaterdag in de J'elleboog ook een groot succes wordt en dat het plan om in samen werking met deze jongerengroep vijf vervolgfeesten te organiseren mogelijk blijkt. Drie meiden van de OSG (Lotte, Sanne en Marloes) werken er in elk geval keihard aan. Zij zetten zich in voor de frisfeesten in verband met hun profielwerkstuk voor school. Pieternel Geurtz (medewerkster organisatie Fris Events Texel), Den Burg. INV verzorgt bomenwandeling IVN Texel verzorgt woensdag 25 april een zogenoemde bomenwan deling. Leden en andere belang stellenden maken onder leiding van Gudy Witte een wandeling door de Dennen. De gids vertelt wetenswaardigheden over de geschiedenis van het bos, over de bomen die er zijn aangeplant en de verschillende soorten dennen- en loofbomen. Ook wijst zij de wande laars op bijzondere exemplaren die ze onderweg tegenkomen. De wandeling begint om 19.30 uur bij de barbecueplaats aan de Randweg. Vooral bij regen of nat weer is het wenselijk laarzen of stevige schoenen die tegen water kunnen te dragen. Deelname is schenkt €6.000,-

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5