Soms verlang ik naar een baan als ondergeschikte De Cocksdorp, een hechte gemeenschap in de noordkop 'Leven van journalist niet vervelend TEXELSE O COURANT VRIJDAG 20 APRIL 2012 -pp p r in ï't# koek, dus voor het artikel kan ik put- op de fiets naar mijn kantoor. Elke ten uit bestaande stukken. Hoewel ik ochtend een klein half uur fietsen nog nooit van het blad gehoord had, door de stad. Steeds kan ik kiezen werd ik erg enthousiast van de lijst uit veel verschillende routes door het schrijvers die er eerder voor geschre- centrum, de Jordaan en mijn geliefde ven heeft. Enorme grootheden. Dus, Oud-West om bij mijn kantoor in de ondanks het karige bedrag dat ze Baarsjes te komen. Maar het hoog- voor het artikel geven, grijp ik de tepunt is toch elke dag het pontje kans maar aan. Je weet nooit wat naar Centraal Station. Welk weer het zo'n internationale publicatie bij- ook is, storm of regen, het is altijd draagt aan de groei van The Sochi prachtig. Hoe dankbaar het ook Project. In de vroege avond is om uiteindelijk in staat te worden wordt er gereld op mijn plein in gesteld om zelfbedachte projecten Amsterdam Noord. Met mijn vriendin gefinancierd te krijgen, op welke staar ik uit het raam. We bedenken manier dan ook, het hele proces van een manier om het kleine jongetje vragen om donaties, vragen of men- dat we inmiddels als relschopper sen jouw spullen kopen of op andere hebben geïdentificeerd tot bedaren wijze een fonds beschikbaar willen te brengen. Uiteindelijk doen we stellen voor een project dat we graag weer niets. Hij staat te schreeuwen willen uitvoeren, is een moeilijk en te schelden en we bedenken dat onderdeel van mijn werk. Soms ver hij toch een of andere afwijking in zijn lang ik stiekem naar een baan als Arnold van Bruggen interviewt in het dorp Krasni Wostok in de republiek Karatsjai- Tsjerkessië een veteraan die zijn woonplaats heeft helpen opbouwen. Met de publicatie waartoe dit interview leidde ('On the other side of the Mountains') wonnen Van Bruggen en zijn medewerkers de Zilveren Camera voor Innovatieve Journalistiek. Op verzoek van de Texelse Cou rant hield documentairemaker Arnold van Bruggen een week lang een weblog bij. Over de Rus senoorlog, tandarts Ten Hooi, de Olympische Spelen, het pontje naar het Centraal Station en Rus sische les. Het complete weblog is te lezen via www.texelsecourant. nl. (Vrijdag) Elke kans om naar Texel te gaan, grijp ik met beide handen aan. De afgelopen jaren heb ik met mijn documentaire/verhalenbedrijf Prospektor op Texel de documentai re De Russenoorlog, over de opstand van de Georgiës, en de kinderdocu mentaire Voor 't Echie, over knikker tijd gemaakt, met Bence en Sieme op deThijsseschool. Ik heb nu helaas geen nieuw plan over Texel meer op stapel liggen, dus de komende jaren zal Texel voor mij weer beperkt blij ven tot een uitje naar mijn ouders. Vandaag lanceren we onze web site www.derussenoorlog.nl in het museum op het vliegveld. Al onze financiers; het Texelfonds, het colle ge van burgemeester wethouders en de Lions Club zijn uitgenodigd, en de fantastische vrijwilligers van het Luchtvaart en Oorlogsmuseum die ons hebben ondersteund in de finan ciering en archiefmaterialen voor de site. Na de lancering en een tocht langs de mooie luchtvaartmaquettes van Theo Witte wordt het tijd om onze stagiair Texel te laten zien. Hij is er sinds zijn jeugd niet meer geweest, en voor een toeristische Texeltoer ben ik altijd te porren. We bezoeken vuurtoren, Slufter en de Zuidbatterij en rijden door de mooiste dorpjes heen. Jan-Willem Bakker van De Waddel ontvangt ons even hartelijk als altijd in de lammertijd en vertelt mooie verhalen over zijn vak. Vol liefde, wars van valse sentimenten. Jan-Willem is echt een ambassadeur voor Texel, zoals hij over zijn vak en de Hoge Berg praat. Dan terug naar Amsterdam helaas, waar nog een vol avondprogramma met een boekpre sentatie en een concert wacht. In Amsterdam regent het, op Texel schijnt de zon. Liever was ik hier nog Naam: Arnold van Bruggen Is er ien van: Popke en Janny van Bruggen Woont in: Amsterdam Beroep: schrijver en docu mentairemaker wat nachtjes gebleven. (Zaterdag) Op de boekpresentatie van Koorddansers in de Kaukasus vrij dagavond in de stadsschouwburg ontmoet ik de vader van schrijver/ RTL-correspondent Olaf Koens. Hij heet Boelo en is geboren op Texel. Toevallig kwam ik laatst langs het overlijdensbericht van diens vader, toen ik de archieven van de Texelse Courant doorpluisde voor derussen- oorlog.nl. Tijdens de oorlog was zijn vader dierenarts op Texel. Vlak na de oorlog stierf hij bij een auto-ongeluk nabij Oosterend. Daarna werd de vader van Olaf, Boelo dus, onderge bracht in het pleeggezin van tandarts Ter Hooi, vertelde hij me. Dan gaat bij mij een belletje rinkelen. Die verhalen ken ik, over de krokodil die aan het plafond hing, de beruchte tandarts aan het Schilderend. Alle oudere Texelaars kennen hem. De vader van Olaf - met Olaf bereis ik al enige jaren af en toe de Kaukasus en Moskou - heeft gewoond in het huis aan het Schilderend waar nu mijn ouders wonen. Wat een krankzinnig toeval. En zo blijft ook na terugkomst in Amsterdam de dag in het teken van Texel staan. Want als ik even later met broer Erik in een afgeladen Melk weg het nog steeds briljante house duo Orbital zie en hoor, moet ik denken aan het vorige concert dat ik van hen meemaakte: vast zo'n 18 jaar geleden met een bus van Jonge renwerk Texel naar Pinkpop. Op één dag heen en weer. Het was fantas tisch. Vooral de terugtocht was legendarisch: met een wiebelende kotter in het holst van de nacht terug naar Oudeschild. Voor velen van ons, met toch heel wat meegesmokkelde wiet en Jutter achter de kiezen, werd dat schommelen iets teveel. (Zondag) Het buitenland blijft me trekken. Momenteel is mijn grootste project The Sochi Project, een vijfjaar durend documentair project in woord en beeld over de regio rond Sochi, Rus land, waar in 2014 de Olympische Winterspelen worden georganiseerd. Als ik in Nederland ben, probeer ik door de week geld te verdienen met mijn opdrachtfilms en copywriting, in het weekend bezet ik thuis de stu deerkamer en schrijf ik aan mijn boek over de Noord-Kaukasus, dat tegen het einde van dit jaar moet uitkomen. Zo ook vandaag. Die plek waar de Spelen worden georganiseerd is bizar. De Olympische schaatsstadi- ons grenzen aan een conflictgebied - het totaal onbekende landje Abcha- zië en aan de andere kant van de bergen liggen beruchte republieken als Tsjetsjenië, Ingoesjetië en Dage stan. Het is een flinke gok van de internationale gemeenschap hier Olympische Spelen te organiseren. Ik hoop dat er geen terroristische aanslag in Sochi plaatsvindt, maar de kans dat dit wel wordt gepro beerd is groot. Vorige maand nog waren we in Dagestan. Een prachtige reis door een van de meest gastvrije maar meest gewelddadige gebieden op aarde. We zijn nog opgepakt door de veiligheidsdien sten toen we in de bergen een dorp wilden bezoeken dat bekend staat om haar steun aan het islamitisch geïnspireerde terrorisme dat hier vandaan komt. Hoewel het een prachtige streek is, is de uitzichtloos heid van deze gebieden treurigma- kend. (Maandag) Vanavond probeer ik een artikel te typen over Sochi en de Olympi sche Spelen voor de Index on Cen sorship, een Engels blad dat me gevraagd heeft de link tussen men senrechten, het geweld in de regio en de Olympische Spelen van 2014 te leggen. Dat is inmiddels gesneden hoofd moet hebben. Maar hij is wel de leider van zijn groep. Een lastige situatie. Net als wij doet niemand rondom het plein er iets aan. Terwijl toch juist nu - hij is nog maar een jaar of tien - misschien iets aan zijn gedrag te doen is. (Dinsdag) 's Ochtends vroeg in de bittere kou die ons deze lente plots is overvallen ondergeschikte in een bedrijf waar ik in ruil voor mijn beloofde werk een vast bedrag op de bankrekening krijg gestort, maand in maand uit. (Woensdag) Ik heb tot drie uur 's nachts door gewerkt. Op de grens van de dead line werk ik altijd het snelst en het meest effectief. Een lastige eigen schap overigens, als je aan langeter- mijnprojecten werkt, die vaak zonder duidelijke deadlines zijn. Ik gun mezelf dus een extra uurtje rust in de ochtend en zit om half tien op de fiets naar kantoor. Dan is er al twee keer ingesproken op mijn voicemail door de Wereldomroep en Radio TV Noord-Holland, die beide willen berichten over De Russenoorlog- website. Leuk! Twee telefonische interviews op een ochtend en beiden hebben het erover dat ze het willen doen 'ondanks dat het ook al in andere media is verschenen'. Die andere media kan ik vervolgens - al googlend - niet vinden, dus waar ze dat nieuws vandaan halen... 's Avonds eet ik op kantoor. Om half negen komt Natalia langs. Zij geeft mij en een vriend al enige maanden Russische les. Niveau en tempo lig gen hoog. Elke woensdag stap ik moedelozer op de fiets. Moedeloos, maar vastbesloten om er de komen de dagen keihard aan te werken. En dat valt vaak dan weer tegen. Ondertussen staan de taken in mijn digitale agenda, met tal van kolom men die keurig over de hele week verspreid waren, allemaal samenge propt op donderdag en vrijdag. Al dat kleine werk, het schrijven, de administratie en het afwerken van de website kost bij elkaar weer zoveel tijd dat de acquisitie en plannen- schrijverij vooruit is geschoven. Mor gen dan, dan moet het echt gebeu ren. Op de valreep krijg ik een mailtje van de Engelse eindredacteur. Ze heeft nog een inhoudelijke vraag, maar begint haar mail met 'thankyou for a superb piece'. Het geploeter is het waard geweest. Ik kan tevreden gaan slapen. De week van... Het Clubhuis Het Clubhuis, organisator van het FQ Dance Event, dat zaterdag 28 april in Question Plaza wordt gehouden, houdt de komende week het weblog bij in de serie De week van... Doorlopende reuring houdt werk leuk vrijwilliger werkt in de begeleiding van zeer moeilijk opvoedbare kin deren. 'Het gaan dan om kinderen die hier al niet meer geplaatst wor den. Het is natuurlijk dubbel feest als je zo'n kind weer terug naar Nederland kunt sturen met een leven dat weer op de rails is.' Het tekent de sociale eigenschappen van de man. Veel eilanders die in De Cocksdorp moeten zijn, wor den door Gerritsen voorzien van een kop koffie. Volgens de verko per is het ook voor veel Cocksdor- pers een plaatst om toch even een praatje te maken. 'Ik heb niets te klagen. Er is altijd aanspraak en ik verveel me nooit. Met Pasen ston den er rijen voor mijn kar. Ondanks dat we hier dan met zijn drieën werken, is het wel aanpakken', vervolgt hij. 'Maar daarvoor doe je het ook. Ik vind het heerlijk en ik zou ook niet anders willen. Ik ben destijds naar De Cocksdorp geko men, omdat ik Amsterdam toch te crimineel vond worden. Daar heb je hier geen last van', lacht hij. Naast zijn werkzaamheden in de viskar heeft hij jaren lang actief aan parachutespringen gedaan, was hij actief bij de Snel Inzetbare Groep ter Medische Assistentie (SIGMA) en de Landelijke Opleiding Tot Uit beelden Slachtoffers (LOTUS). 'Bij SIGMA had ik bijna nooit wat te doen, daarom ben ik na een aantal jaren overgestapt naar de LOTUS. Dat beviel me veel beter.' Inmid dels is hij het wat rustiger aan gaan doen, maar staat nog dagelijks in zijn kraam. Hij wil dit ook nog wel een tijd blijven doen en misschien neemt zijn zoon het later wel over. 'Op die manier zal het verzamel punt in De Cocksdorp gewoon blijven bestaan', zegt Gerritsen. Al 29 jaar staat Ben Gerritsen (61) met zijn viskraam op dezelf de plek in De Cocksdorp. De meeste mensen kennen de Amsterdammer als Lange Ben. Hij geniet van de locatie waar hij dagelijks zit: 'Er gebeurt hier altijd wat, dat maakt het werk ook zo mooi.' De Cocksdorp, gezien vanaf de Stengweg. De Texelse Courant gaat van dorp tot dorp om te kijken wat er zich afspeelt en wat er leeft onder de mensen. Deze keer zijn we neergestreken in De Cock sdorp waar we spreken met Lange Ben bij zijn vis/patatkraam op de hoek van de Molenlaan en de Klimpstraat en de bezoekers van de kraam. Een reportage van Job Schepers. Trots laat Gerritsen foto's zien die zijn genomen door toeristen die bij hem een visje komen eten. 'Dat gebeurt regelmatig, dat vind ik prachtig. Het omgaan met mensen is één van die andere dingen die het werk zo leuk maken', vertelt hij. Gerritsen kwam 31 jaar geleden als schilder naar Texel, maar belande al snel in de frietkraam. Mensen die hem tegen willen komen, moe ten wel in het hoogseizoen langs komen. In de herfst vertrekt hij standaard naar Spanje, waar hij als DE VERSLAGGEVER Een kijkje op internet leert mij dat De Cocksdorp gesticht is in 1836. Ondanks dat het oor spronkelijk Nieuwdorp heette wordt het later vernoemd naar de Antwerpse stichter Nicolas Joseph de Cock. Inmiddels heeft het eiland ruim 1200 bewo ners. Met deze informatie ga ik maar eens op pad. Als ik in De Cocksdorp aankom schijnt de zon en ik realiseer me weer eens dat het leven van een journalist toch niet vervelend is. Dit gevoel wordt versterkt als ik door 'Lange Ben' wordt verwel komd met een kop koffie. met hem besproken heeft of hij er op zit te wachten dat een verslag gever van de Texelse Courant de hele tijd op zijn vingers zit te kij ken.' Al snel blijkt dat de kraam een ontmoetingspunt is voor veel toeristen en mensen die in het dorp moeten zijn. Cocksdorpers zijn er tijdens mijn verblijf weinig. Twee jongens van de glasophaal dienst worden door de Ben begroet. 'We komen altijd hier even koffie drinken en even wat eten als we aan bezig zijn aan het rondje over het eiland. We moeten om de zoveel tijd rus ten, wanneer je op de vrachtwa gen rijdt en ik zorg er meestal voor dat dit ongeveer hier het geval is', vertelt één van de jongens. Niet veel later komen er twee mannen uit Friesland aan. Ze begroeten de eigenaar hartelijk en vertellen mij dat ze ieder jaar op het eiland zijn. 'We zorgen iedere zomer voor entertainment voor kinderen tij dens de braderieën. Vandaag zijn we weer op Texel om alvast wat zaken te regelen, dan kan een bezoekje aan Ben niet ontbreken', vertelt de oudste van de twee. Op het terras voor de kar is het een komen en gaan van Duitse toeris ten, die genieten van de zon onder het genot van een visje of een patatje. Veel van hen zijn terugke rende toeristen die Viskraam Lan ge Ben als vast ritueel hebben. Een Duits echtpaar vertelt mij dat ze vanaf de boot altijd eerst naar de kraam in De Cocksdorp gaan, het is een traditie geworden. Pas nadat ze hier 'Lange Ben' begroet hebben, trekken ze naar hun vakantiehuis in De Koog. Voordat ze het eiland weer verlaten, gaan ze ook nog even bij hem langs. Na het bezoek aan de viskraam loop ik via de Kikkerstraat door het dorp. Het is niet de eerste keer dat ik het noordelijkste dorp van het eiland ben, maar wel de eerste keer dat ik het echt goed zie. Het ziet er gezellig uit met z'n oude huisjes, vele logiesverstrekkers en restaurantjes. Het weer helpt ook goed mee aan het gezellige aangezicht. Onlangs was ik bij de verenigingenveiling in het Eierlandsche huis en toen viel me op hoe actief de samenleving was. Het leek wel of het hele dorp was afgekomen op het evenement en of alle bedrijven uit het dorp een bijdrage hadden geleverd aan de veiling. De Cocksdorp komt op mij over als een hechte en actieve gemeenschap, al vind ik het lastig om mijn bevindingen als de waar heid te verkondigen. Ik heb minder dorpsbewoners gesproken dan in de voorgaande dorpen, maar kijk toch terug op een geslaagd bezoek. En ik heb er een nieuw adresje aan over gehou den voor een kop koffie en een lekkere vis, wat wil een mens nog meer? Ben Gerritsen in zijn De stelling Aantrekkelijk voor rustzoekers De Cocksdorp heeft een hechte gemeenschap. De jongeren zijn actief in het verenigingsleven en bij activiteiten loopt het dorp massaal uit. Toch komen de men sen niet over alsof de gemeen schap gesloten is. De Cocksdorp lijkt een ideale vakantiebestem ming voor mensen die houden van natuur en de rust. Hier kwam dan ook de stelling uit voort. De Cocksdorp is het aantrekkelijkste dorp voor mensen die echt willen genieten van de rust van Texel. De overgrote meerderheid was het hiermee eens. Toch gaven van de 30 ondervraagden 23 mensen aan dat er in De Cocks dorp te weinig te doen is om er je vakantie te kunnen vieren. Een ander nadeel dat naar voren kwam, bleek de ligging. De onder vraagde toeristen vinden dat De Cocksdorp wel erg ver overal vandaan ligt. 'Het enige dat dicht bij ligt, is de vuurtoren', zegt een Duitse toerist. In totaal sprak ik maar vier mensen die ook daad werkelijk in De Cocksdorp woon den, waardoor de mening van de plaatselijke bewoners niet goed weergegeven wordt.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 6