Binnendijkse bermen moeten Waddendijk verstevigen TEXELSE 75 COURANT vrudae27^,0.2 Binnendijkse bermen, damwan- den en mogelijk een zanddijk. Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier heeft de zoge heten voorkeursvarianten opge steld voor de versterking van 17 kilometer dijk langs de oostkant van het eiland. Hierin staat glo baal op welke manier het hoog heemraadschap de dijk wil ver sterken. De voorkeuren zijn afgelopen week aan betrokken partijen gepresenteerd en wor den de komende tijd nader uitge werkt. Het meest in het oog springend van het omvangrijke project is het plan om de dijk van de Prins Hendrikpol der aan de buitenkant met een zanddijk te versterken, maar in het geheel is het hoogheemraadschap met tien stukken afgekeurde dijk tussen de vuurtoren en 't Horntje bezig. Per gedeelte is beschreven welke oplossing de voorkeur ver dient om de dijk weer te laten vol doen aan de eis dat ook een extreem zware storm of extreem hoge water stand die theoretisch gezien eens in de 4000 jaar kan voorkomen, wordt weerstaan. In de meeste gevallen geeft het hoogheemraadschap er de voor keur aan de dijk binnendijks met een berm te versterken. Zo'n berm, bestaand uit een laag klei, is het over het algemeen een meter of meer hoog en varieert in breedte van enkele meters tot meer dan twintig meter. De dijken behouden hun groene aangezicht. Volgens omgevingsmanager Tanja Heringa van het hoogheemraadschap biedt een binnendijkse berm de meeste kans de stukken dijk te versterken. 'We hebben vaak te maken met piping, het probleem dat water onder de dijk doorsijpelt en zand meevoert, waardoor onder de dijk holtes ontstaan die voor instabiliteit zorgen. Daarbij bestaat het risico dat stukken dijk aan de binnenkant kunnen afschuiven en dat is het beste tegen te gaan door binnen dijks verhoogde bermen tegen de dijk aan te leggen.' Volgens Heringa wordt bij de nade re uitwerking van de voorkeursvari anten rekening gehouden met knel punten. Dat zijn onder meer plekken waar gemalen staan, beschermde natuurgebieden als Utopia, het Wagejot en de Ottersaat liggen, fort De Schans bij Oudeschild, Ceres en plekken in de Prins Hendrikpolder waar huizen dicht bij de dijk staan. Daar wil het hoogheemraadschap met damwanden in plaats van ber men werken. Dat scheelt ruimte, maar damwanden zijn volgens Her inga wel een aanzienlijk stuk duur der. Wat de Prins Hendrikpolder betreft, wordt vooralsnog een twee sporenbeleid gevolgd. Diverse overheden bekijken tot en met juni of het mogelijk is geld te vinden om de aanleg van een zanddijk te finan cieren. Mocht dat niet lukken, dan wordt volgens Heringa de aanleg van een berm en een damwand achter de hand gehouden en als voorkeursvariant verder uitgewerkt. De voorkeursvarianten komen voort de zogeheten oplegnotitie en een startnotitie waar Hollands Noorder kwartier de afgelopen jaren aan heeft gewerkt. In deze notities ston den alle opties beschreven om de 17 kilometer dijk te versterken. In de oplegnotitie, die na de startnoti tie kwam, stonden ook opties om de dijken te voorzien van geotextiel in de grond of om zandbodems aan te leggen om piping tegen te gaan, maar daar is volgens Heringa uitein delijk toch niet voor gekozen. 'Dat zijn technieken die nog in onder zoek zijn. Mocht later blijken dat het technisch haalbaar is, dan kunnen ze eventueel alsnog worden toege past.' Op verzoek van de gemeente bekeek Hollands Noorderkwartier ook of er in de vorm van kwelders nog buitendijkse versterking moge lijk was, maar dat verzoek is even min opgenomen in de voorkeursva rianten. Het verzoek kwam voort uit het programma Naar een Rijke Waddenzee, waarin diverse overhe den beschreven hebben hoe de Waddenzee zich zou moeten ont wikkelen om veerkrachtig te blijven. Volgens het hoogheemraadschap is daar nog onvoldoende over bekend en zouden er ook 'dubbele maatre gelen' nodig zijn om afschuiving van de dijk aan de binnenkant tegen te gaan. Volgens Heringa worden de voorkeursvarianten de komende tijd nader uitgewerkt, nader bespro ken met betrokkenen, met de besturen van de gemeente en het hoogheemraadschap en volgt er ook nog een algemene inloopavond. Na de zomer van 2012 stelt het bestuur van Hollands Noorderkwar tier de voorkeursvarianten vast. Bedoeling is dat in de loop van 2013 de eerste ontwerpen op tafel liggen. Dan moet ook de milieu effect-rapportage naar de te nemen stappen zijn afgerond. Tegelijkertijd loopt er een proces waarbij het hoogheemraadschap vergunningen moet aanvragen en in overleg gaat met grondeigenaren over de aan koop van grond. De organisatie streeft er volgens Heringa naar dat in 2015 met de werkzaamheden begonnen kan worden. Volgens de planning moeten ze eind 2019 zijn afgerond. Op deze pagina een korte beschrijving van de voorkeursvari anten per dijkvak. Jeroen van Hattum Wagejot PH-polder Eendracht Voor de PH-dijk worden de kaarten vooralsnog gezet op de aanleg van een zanddijk aan de buitenkant van de dijk. De kosten daarvan zijn geraamd op €27 miljoen en dat is volgens het hoogheemraadschap vergelijkbaar met wat een binnen dijkse berm en damwanden zou moeten kosten. Bijkomende kos ten voor de 'zandige oplossing' zijn volgens het hoogheemraadschap €10 miljoen voor natuurmaatrege- len en €15 miljoen voor onderhoud. Tot en met juni bekijken de betrok ken partijen of er extra geld voor de zandige oplossing te verkrijgen is. Mocht dat niet lukken, dan wil Hollands Noorderkwartier de voor keur geven aan een binnendijkse berm langs het noordelijk deel van de dijk en vanaf het midden tot aan 't Horntje damwanden in verband met woningen en bedrijven die daar staan. In de kop van polder De Eendracht wil het hoogheemraadschap over een lengte van tweehonderd meter aan de buitenkant van de dijk een harde bekleding met gras aanbren gen om de dijk beter bestand te maken tegen golfslag. Dit stuk ter hoogte van Oosterend wordt conform de voorkeursvariant binnendijks op verschillende plek ken met klei versterkt. Ter hoogte van het natuurgebied Wagejot staan damwanden gepland die vol gens de nu op tafel liggende plan nen tot een diepte van 14 meter onder NAP worden aangebracht. Daarbij wordt er rekening mee gehouden dat de zoute kwel onder de dijk blijft bestaan. Polder Wassenaar Bij dit stuk dijk komt volgens de voorkeursvariant over een lengte van één kilometer aan de binnen kant van de primaire waterkering (dus niet de buitenste dijk langs de Volharding) een berm van 18 meter breed en harde bekleding aan de buitenkant met gras eroverheen. Doorsnede Doorsnede Oudeschild Westdijk Op dit gedeelte tussen Oudeschild en Ceres is over een lengte van 1,4 kilometer een binnendijkse berm gepland, de weg moet opnieuw worden aangelegd en de water gang verlegd. Ter hoogte van fort De Schans en het gemaal wil het hoogheemraadschap met dam wanden werken, zodat het fort niet opnieuw hoeft te lijden onder een dijkversterking. In de jaren dertig werd al een deel van De Schans (en de steunforten Redoute en Lunette) afgegraven voor een dijk versterking. Speciale aandacht is er voor Ceres waar de beschermde groene knolorchis groeit. Het hoog heemraadschap wil met Staats bosbeheer kijken of de orchidee op een andere plek bij Ceres tot bloei kan komen. Het Noorden Langs de dijk van polder Het Noor den wil het hoogheemraadschap over een lengte van 3,4 kilometer een binnendijkse berm aanleggen en buitendijks harde bekleding aan brengen. De berm wordt hier naar verwachting op sommige plekken niet breder dan een paar meter. Bij de molen van Het Noorden wil het hoogheemraadschap maatwerk toepassen. De bestaande weg moet opnieuw worden aangelegd. Delen van de watergang staan op de nominatie gedempt te worden voor de versterking. 'Maar dempen bete kent dat je elders moet graven', aldus Tanja Heringa. 'Dat moeten we intern bij het hoogheemraad schap afstemmen.' 't Horntje Inlaagdijk De primaire waterkering bij de Zandkes staat op de nominatie over een lengte van 1,1 kilometer te worden versterkt met een bin nendijkse berm en het buitentalud wordt opnieuw bekleed. Bedoeling is dat de weg langs de dijk opnieuw wordt aangelegd en dat de water gang wordt verlegd. De zogeheten museumdijk, die sinds 1977 niet meer in gebruik is als primaire waterkering, blijft onaangeroerd. IJsdijk Langs de IJsdijk moet over een lengte van 2,2 kilometer een binnen dijkse berm komen, een nieuwe weg en een verlegde watergang. Aan de buitenkant komt harde bekleding met gras op de dijk en ter hoogte van natuurgebied Ottersaat wil het hoogheemraadschap tot een diepte van 14 meter onder NAP damwan den aanbrengen. Er wordt rekening mee gehouden dat de zoute kwel onder de dijk blijft bestaan Bij het dijkvak dat ter hoogte van de Waddenhaven loopt, wil Hol lands Noorderkwartier een binnen dijkse berm van 18 meter breed aanleggen. Dat gebeurt in overleg met de bedrijven die daar vlak bij de dijk zijn gevestigd. Het hoog heemraadschap wil er maatwerk toepassen. Bedoeling is dat ter hoogte van de werkhaven, de Noorderhaven en de Zuiderhaven damwanden in de binnenteen van de dijk komen. Dat betekent dat er op de haven zelf geen werkzaam heden komen. Hollands Noorder kwartier had nieuwe damwanden onder de kade of het leggen van een kleilaag op de haven eerder als opties genoemd, maar dat riep protest op bij de gemeente. Herstel van de coupures in de dijk is geen optie. Kosten voor dijk De kosten voor de versterking van de Waddendijk worden betaald uit het nationale Hoog waterbeschermingsprogramma. Dat programma wordt gefinancierd door het rijk en de waterschappen. Volgens de regels van het hoogwa terbeschermingsprogramma moet een versterking 'sober en doelma tig' zijn, wat inhoudt dat er geld beschikbaar is, maar het liefst voor werk dat niet meer kost dan nood zakelijk is. Dat verklaart waarom langs de meeste stukken dijk de voorkeur wordt gegeven aan bin nendijkse bermen in plaats van damwanden. De laatste zijn een stuk duurder. Gevolgen wegen De primaire waterkering van 't Horntje wordt volgens de voor keursvariant over een lengte van vierhonderd meter binnen- en bui tendijks versterkt met een berm van klei en harde bekleding met gras. Dat betekent dat de plek Het hoogwaterbeschermingspro gramma voorziet evenmin in de financiering van een zanddijk bij de Prins Hendrikpolder, vandaar dat diverse overheden al langere tijd bekijken hoe zij extra geld voor dit plan kunnen krijgen. Dat gebeurt op het moment op verzoek van Deltacommissaris Wim Kuijken onder leiding van het ministerie van Infrastructuur en Milieu. De aanleg van bermen om de Waddendijk te versterken, heeft gevolgen voor de openbare wegen die langs de dijk lopen. De wegen zijn tijdelijk niet toegan kelijk als de werkzaamheden plaatsvinden en zullen veelal ook opnieuw moet worden aangelegd op de nieuwe binnendijkse ber men. Volgens omgevingsmanager Heringa van het hoogheemraad schap wordt bekeken op welke manier daar rekening mee kan worden gehouden. De dijkverster king heeft naar verwachting even eens gevolgen voor het fietspad dat van Oudeschild tot aan de Pontweg langs de Redoute moet komen. Zoals het er nu naar uitziet, wordt dat pad voorafgaand aan de werkzaamheden aangelegd en gebeurt dat op de plekken langs de zeedijk met betonplaten die opneembaar zijn als de dijkverster king begint. Wachten met de aan leg van het fietspad tot de dijkver sterking klaar is, is voor de gemeente geen optie, omdat anders de financiële bijdrage van de provincie vervalt. waar het NIOZ staat formeel bui tendijks gebied blijft. Het NIOZ had graag een versterking van de dijk langs het water gezien en heeft daar menig discussie over gevoerd, maar het hoogheemraadschap kiest voor versterking van de pri maire waterkering.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 15