iexbjvgbsda.nl TEXELSE 2 COURANT Toon de Haas verassend veelzijdig kunstenaar VRIJDAG 27 APRIL 2012 Disco en borrel in Oosterend De jeugd van Oosterend is zaterdag 28 april welkom in dorpshuis De Bijenkorf, waar van 19.45 tot 20.45 uur een kin derdisco wordt gehouden. Na afloop is er een Koninginnebor- rel voor de volwassenen. Beide activiteiten sluiten aan op de Koninginneloop, die om 19.15 uur van start gaat voor kinderen en om 19.45 uur voor volwassenen. Plantenmarkt Op het achterterras van eetcafé De Kroonprins aan de Kerk straat in Oosterend verkoopt tuinclub Spriet zaterdag 28 april van 11.00 tot 16.00 uur stekjes en tuinartikelen. De verkoop vindt plaats tijdens de brocan- temarkt van De Kroonprins. In verband met de werkzaamhe den in de Verlorenkost, is de markt alleen via de Kerkstraat te bereiken. Open dag twee stations KNRM De Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNRM) houdt zaterdag 28 april open dag. Daarop biedt de organisa tie de Redders aan de wal (zoals de donateurs worden genoemd) de kans actief kennis te maken met het werk, de redders en het materieel. Bij de KNRM draait alles om vrijwilligerswerk. Het reddingswerk kan niet bestaan zonder de 1100 vrijwilligers, die 24 uur per dag beschikbaar zijn. Op Texel kunnen bezoekers van 10.00 tot 16.00 uur terecht op de stations bij paal 33 bij De Cocksdorp en op de vereni gingshaven in Oudeschild. Sorgen Frei in De Rog Hans List, Niek Welboren, Jeroen Groot en Edwin Bakker, samen de Texelse bluesband Sorgen Frei, treden zaterdag 28 april op in eetcafé De Rog in De Cocksdorp. Aanvang 23.00 uur, de entree is gratis. Rockweekend Bij Sjans aan de Dorpsstraat in De Koog wordt op zaterdag 28 en zondag 29 april een roc kweekend gehouden met mede werking van coverband Frihals, bekend van de Grote Prijs van Nederland. Het rockweekend begin zaterdag om 22.30 uur met een optreden van Frihals en wordt zondagavond afgesloten met door de Texelse band Wha tever. Deze brengt naast eigen werk hits uit de jaren 60 en 70. Beide dagen is de toegang gra tis. Veilig leren skaten Kunstatelier Sportservice Texel verzorgt donderdag 3 mei vanaf 10.30 uur twee skateclinics voor kin deren uit groep 3 tot en met 8. De clinics vinden plaats op de wielerbaan aan de Haffelderweg in Den Burg en worden gegeven door schaats- en skeelerschool In Balans uit Alkmaar. De nadruk ligt op veiligheid. Behandeld wor den remtechnieken, uitwijken en in een groep skaten. Ook wordt het gebruik van beschermings materialen uitgelegd. Helmen worden beschikbaar gesteld door Sportservice Texel, de overige beschermmaterialen en skeelers of skates dienen de deelnemers zelf mee te nemen. Deelname is gratis, aanmelden kan via www.sportservicetexel.nl en via tel. 322815. r Koninginnedag Jongen met trompet, zaklopen, pruiken, sjaals, zelfgemaakte sie raden, ballen tegen het hoofd van onze president, koekhappen en foute glitterbroeken. Nog even en als je vanuit een vliegtuig neerkijkt op Nederland zie je overal oranje vlekken. Koninginnedag! Geen straat die niet in het teken staat van dit Nederlandse feest. Al ondenkbaar vroeg in de ochtend gaan de kids, die hopen dat ze puzzels met ontbrekende stuk jes, en zelfgemaakte sieraden kunnen verkopen, op pad. Maar wat maakt het uit?! Het gaat vooral om de gezelligheid. Maar wij, Texelaars, zijn lekker eigenwijs en doen niet mee aan het oranje vlekken principe. Nee, bij ons vind het allemaal plaats onder een dik ke rookwolk, waarvan de toeristen met open monden staan te kijken. Terwijl de rest van Nederland zich de hele dag door een onwijs druk ke markt wurmt, waar de liedjes die je alleen op Koninginnedag kan luisteren uit de boxen knallen, genieten wij van het vuurtje. Wij hebben ons eigen feestje! Ik kan me nog herinneren dat, terwijl vorig jaar overal op het eiland vlammen in de lucht grepen er een Duits (vermoedelijk) echtpaar ver bijsterd stonden toe te kijken. 'Aber was ist hier los?! Wo ist der Feuerwehr?' (Wat is hier aan de hand?! Waar is de brandweer?) werd nog redelijk beheerst en met een zwaar Duits accent geroepen. Nou, geen mens die dat ooit nog overtroffen heeft want ik heb nog nooit zo hard gelachen! Maar aan gezien ik nog wat woorden te schrijven heb, snuffel ik wat rond op internet over leuke weetjes over Koninginnedag. Verschijnt er ineens een artikel over het feit dat dit misschien wel de laatste Konin ginnedag is aange zien Beatrix dit jaar haar troon verlaat en er wat negatieve uitdrukkingen zijn geweest over het t feest dat de mensen juist bij elkaar hoort I te brengen. Lichte lijk gechoqueerd las ik het stuk waar in stond dat in dit jaar, 2012, als de wereld dan niet ten onder gaat onze Koningin nedag dat wél doet! Dan, als ik naar de datum van de plaatsing van het stuk kijk, blijkt het zo te zijn dat het helemaal niet is geschreven in 2012, maar in 2010 en bedenk ik me opeens iets. Onze Beatrix, die dan mis schien dit jaar wel de kroon van haar hoofd zet, is niet echt het typetje dat zichzelf zo snel van de troon laat stoten, twee jaar gele den niet en nu niet. Net zoals Koninginnedag. Het Nederlandse feest der Nederlandse feesten. Karleen van Dee Nauta Boek Toon de Haas en Herman Bakker van galerie Klif ART in De Hollebol. Het Kunstatelier van Susana Mulas start woensdag 16 mei met een nieuwe serie van tien bijeenkom sten. Ze zijn bestemd voor kinde ren van 6 tot 12 jaar. De bijeen komsten zijn elke woensdagmiddag in een lokaal van de Jozefschool in Den Burg vanaf 13.30 uur. Via www.susanamulas.nl is meer over de middagen te vinden. Sommeltjes van marsepein In De Windroos, de theeschenkerij van het Maartenhuis vlakbij De Koog, worden woensdag 2 mei van 13.30 tot 15.00 uur inloop workshops sommeltjes maken gegeven. De sommeltjes worden gemaakt van marsepein en zijn geschikt voor consumptie. Deel name kost €5,50. Verrassend veelzijdig kunstenaar. Onder die titel wordt zaterdag een expositie van oud-Texelaar Toon de Haas geopend in grand café De Hollebol aan de Parkstraat in Den Burg. De veelzijdigheid komt tot stand door de verschillende landschappen, gebruikte verf technieken en groottes van de kunstwerken. De Haas, die geboren werd in Oos terend, exposeert zijn werk voor het eerst in De Hollebol. De selectie van zijn werk die er nu hangt, bestaat uit portretten, landschappen, bloemstil- levens en schilderijen van zijn atelier. 'Ik heb altijd al geschilderd wat ik zie. Ik zit niet vast aan vaste beelden', vertelt hij. Op de expositie zijn landschappen te zien van zowel Texel als van de omgeving van Amstelveen, waar hij alweer vijftig jaar woonachtig is. Texel heeft hem nooit losgelaten en hij keert ieder jaar terug op het eiland om inspiratie op te doen. Zo is op twee schilderijen een Texelse zons ondergang te zien. 'Die mooie paar se lucht die je ziet wanneer je over de duinen kijkt. Waar ik woon ver dwijnt de zon achter het KLM- gebouw en dan zie ik niets meer', vertelt de kunstenaar. De kunstwerken bestaan uit schilde rijen van olieverf, aquarellen en klei ne etsen. Met zijn werk won De Haas onder meer de Schwarze Por- tretprijs (voor jonge kunstenaars) in 1964. De expositie duurt tot zondag 3 juni en zal zes dagen per week te bezich tigen. zijn. Tegelijkertijd zijn er ook schilderijen van De Haas te bezichti gen in galerie Klif ART in Den Hoom. De expositie in De Hollebol wordt om 16.30 uur geopend door wet houder Hercules. 'De Haas' werk is een verrijking voor ons eiland. Ik ben dan ook vereerd dat ik de expositie mag openen in bijzijn van de kunste naar zelf. Ik raad Texelaars en eiland bezoekers zeker aan naar de expo sitie te komen', aldus de wethouder. The Crowns op Sommeltjespop De Amsterdamse band The Crowns is toegevoegd aan het programma van Sommeltjespop, dat zaterdag 7 juli in De Waal wordt gehouden. Als trio maakte dit gezelschap aan vankelijk vooral muziek voor vrien den, maar nadat deze 'online' werd opgepikt en positieve reacties kreeg, besloten de leden in eigen beheer een album op te nemen en groeiden ze uit tot een zestal. Eind september 2011 werd de eer ste single, Weirdest Summer, opgenomen, waarmee The Crowns werd uitgeroepen tot 3FM Serious Talent. De single The Love Machine beleefde zijn live debuut in het tv- programma De Wereld Draait Door. De bijbehorende, nogal pikante clip, werd sindsdien ruim 170.000 keer bekeken op Youtube. De organisatie van Sommeltjespop heeft inmiddels de namen van zes optredende bands bekendge maakt. Hoeveel het er zullen wor den, wil woordvoerder Jeroen Schoo nog niet zeggen. Wél wil hij kwijt nog een verrassing in petto te hebben. Bobbi-dag In het stukje over de Bobbi stond de datum van maandag 6 mei. Dit moet zijn zondag 6 mei. Aarde in voortbestaan bedreigd Alexander Skarsgard en Liam Nee- son. In animatiefilm De Piraten (van de makers van Chicken Run en Wal lace Gromit) speelt Hugh Grant zijn eerste 'geanimeerde rol' als een niet al te succesvolle, chaoti sche en bebaarde piratenkapitein. Samen met zijn crew probeert hij zijn grote droom waar te maken: tot piraat van het jaar te worden uitgeroepen. Tijdens deze missie vechten zij met een duivelse konin gin en komen ze in contact met een kansloze jonge wetenschap- Een levensgevaarlijke vijand dreigt in de in Cinema Texel draaiende film The Avengers de aarde te ver nietigen. Om dat te voorkomen vormt Nick Fury, leider van een geheime spionnenorganisatie, een ultiem superheldenteam, bestaand uit Iron Man, The Incredible Hulk, Thor, Captain America, Hawkeye en Black Widow. De film is geba seerd op de gelijknamige comicse- rie, die voor het eerst in 1963 werd gepubliceerd. De meeste andere films zijn gepro longeerd. Daaronder de actiefilm Battleship, gebaseerd op het bekende spel Zeeslag, waarin eveneens het voortbestaan van de aarde op het spel staat. Ook hier komt de dreiging van een boven natuurlijke kracht. De bemanning van het oorlogsschip USS John Paul Jones, met popzangeres Rihanna als luitenant Raikes, pro beert een ramp te voorkomen. Andere hoofdrollen worden gespeeld door Taylor Kitsch, Een uitgebreid overzicht van activi teiten, workshops en excursies is te vinden in de gratis Vakantiekrant die 18.45 Battleship; 21.45 The Aven gers 3D; 22.00 American Pie: Reuni- over het hele eiland is te verkrijgen en via www.texelagenda.nl. Vrijdag 27 april: 22.30 uur: Bij Sjans aan de Dorps straat in De Koog begint een optre- Voorstellingen Cinema Texel: 18.00 De toegang is gratis. The Avengers 3D; 22.00 American Maandag 30 april: 16.00 De Lorax 3D NL; 21.45 The daag Koninginnedag gevierd. In Den Reunion markt. Het programma staat in deze Zaterdag 28 april: Voorstellingen Cinema Texel. 10.30 10:00 uur. Cinema Texel. Voorstellin- dek 3D NL; 11.00 De Lorax 3D NL; 13.00 Sneeuwwitje NL; 13.30 De alle buitenbeentjes aan dek 3D NL; 11.00 De Lorax 3D NL; 13.00 3D NL; 18.00 Titanic 3D; 18.45 Bat tleship; alle buitenbeentjes aan dek 3D NL; 15.30 American Pie: Reunion; 16.00 De Lorax 3D NL;19.30 Titanic 3D; 10.00 uur. Dit weekend wordt de start van het lamsvleesseizoen gehouden. 18.00 uur: 's Avonds wordt op meer dere plekken de meierblis ontsto- De Gerie begint een weidevogelex cursie van Vogelwerkgroep Texel. Dinsdag 1 mei: 10:00 uur. Duinrel de Tureluur. Vogel excursie op zoek naar Houtsnippen Oosterend wordt van 12.00 tot 16.00 aan Dijksen. Houtsnippen baltsen in met medewerking van de tuinclub. 10:00 uur. Oudeschild en De Cocks- nen, waar de Ploegelanderweg het paal 33 en op de haven van Oude schild houden van 10.00 tot 16.00 houtsnippenexcursie van Vogelwerk groep Texel. Deelname is gratis. uur open dag. 10:30 uur. De Eendenkooi Van Spang Voorstellingen Cinema Texel: 10.30 De Piraten, alle buitenbeentjes aan is gratis geopend voor publiek. Bij het witte kooikerhuisje bij Dijkmans huizen. dek 3D NL; 11.00 De Lorax 3D NL; 13.00 Sneeuwwitje NL; 13.30 De Piraten, alle buitenbeentjes aan dek 11:00 uur. Op het adres Muyweg 41 3D NL; 15.30 Sneeuwwitje NL; 16.00 De Lorax 3D NL; 20.00 The Avengers schuurverkoop gehouden. Met onder meer wasmachines, drogers en fiet- ship; 21.45 The Avengers 3D; 22.00 American Pie: Reunion 19.15 uur: Koninginneloop in Ooste rend Inschrijven vanaf 18:00 uur in 20:00 uur. De Witte Burcht. In 'de Witte Burcht' aan de Molenstraat is een klaverjasdrive voor het goede jeugd en anderen 19:45 uur. Prijs: 3,50. 3,50. 19:45 uur. In De Bijenkorf in Ooste rend wordt van 19.45 tot 20.45 uur 21:00 uur. Café De Kombuis. Elke dinsdagavond live muziek met Jug Bros in Cafe De Kombuis op de een kinderdisco gehouden. Daarna is er een Koninginneborrel voor vol- haven van Oudeschild. In verband met de te verwachten 22:00 uur. Question Plaza. In Ques tion Plaza begint het FQ Dance Event. Met DJ's, muzikaal spektakel drukte zet veerdienst TESO rond het weekend een extra boot in. Vrijdag en surprise acts. Voorafgaand hier aan is er kinderdisco. TESO 22.30 uur: Bij Sjans aan de Dorps straat in De Koog begint een optre den van coverband Frihals, bekend wordt tot 20.00 uur een halfuurs- dienst onderhouden, zaterdag en van de Grote Prijs van Nederland. De toegang is gratis. dinsdag van 8.30 tot 15.00 uur. Op Koninginnedag (maandag) zijn er van 9.30 tot 16.00 uur extra afvaarten 23:00 uur. In eetcafé De Rog in De Vrijdag en zaterdag worden wacht- de Texelse bluesband Sorgen Frei. Entree gratis. tot een uur. Vrijdag zijn de afvaarten van 10.00 uur vanuit Den Helder en Zondag 29 april: van 13.30 uur vanaf Texel uitsluitend bestemd voor het vervoer van De Piraten, alle buitenbeentjes aan dek 3D NL' 11 00 De Lorax 3D NL' 13.00 Sneeuwwitje NL; 13.30 De Piraten, alle buitenbeentjes aan dek www.teso.nl. 3D NL; 15.30 Sneeuwwitje NL; 16.00 De Lorax 3D NL; 18.00 Titanic 3D; per. Ook nog een weekje te zien is de familiefilm Sneeuwwitje, een door Tarsem Singh geregisseerde spec taculaire versie van het klassieke sprookje, waarin Julia Roberts de boze koningin en Lily Collins Sneeuwwitje speelt en dwergen zijn veranderd in een groep struik rovers. Het volledige programma van Cinema Texel is te lezen in de agenda van deze krant en op www. texelagenda.nl. Weidevogels Vogelwerkgroep Texel houdt zaterdag 28 april een weidevo gelexcursie bij De Grie nabij Den Hoorn. Onder leiding van Giel Witte uit Den Burg wordt gekeken naar opvallende weidevogels als kievit, grutto, scholekster en tureluur, die er elk een heel eigen strategie op nahouden om het broeden tot een zo goed mogelijk einde te brengen. Giel geeft inzicht in de keuzes die vogels moeten maken, de gevaren die op de loer liggen en bovendien hoe het de verschillende soorten in de afgelopen jaren is vergaan. Ook bestaat de kans minder bekende en minder opvallende soorten als graspieper, slobeend en gele kwik staart tegen te komen. De excursie vertrekt om 10.00 uur bij Alexanderhoeve, waar speciaal voor deze gelegenheid op het ter rein mag worden geparkeerd. Deel name is gratis, het verdient aanbe veling een verrekijker of telescoop mee te brengen. nederlandse brandwonden stichting www.brandwondenstichting.nl

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 2