TEXELSE 5 COURANT Nachtje cel na achtervolging vandalen Tot mijn verbazing moest ik mee naar politiebureau' 'Gemiddeld cijfer centraal examen moet omhoog' Kooiman zoekt geld voor werk Molenlaan VRIJDAG 27 APRIL 2012 Een 47-jarige man uit Den Burg die van zaterdag op zondag wak ker werd van overlast op de buurt en achter de vandalen aan ging, heeft dit met een nachtje cel moeten bekopen. Toen hij de herrieschoppers had achter haald, drongen die zich aan hem op, waarbij hij een tik uitdeelde. Den Burg, maar ook andere dorpen worden al een tijdje geteisterd door nachtelijke overlast. Van vrijdag op zaterdag was het weer eens zover. 'Er werd gegooid met spullen en de hele buurt lag wakker', vertelt de man. 'Bij mijn moeder hadden allerlei verwensingen naar mijn hoofd. Ik had er twee van herkend, in feite was mijn missie geslaagd. Ik zou de politie bellen, maar kon zo snel niet op het nummer komen (09 00 99 44). Ze bleven verschrik kelijk tekeer gaan. Er kwamen er twee op me af, eentje met een bierfles in zijn hand. Ik ben hele maal niet gewelddadig, integen deel. Maar in een reflex haalde ik uit en raakte hem op zijn neus. Daar hield ik overigens geen fijn gevoel aan over. Zelf kreeg ik daar na twee tikken. Toen stapte ik ach teruit, waarop iemand uit het groepje de politie belde. Mooi, ze de planten vernield. Ze zou zo graag weten wie het zijn en hun ouders bellen en dit aankaarten. Toen ik zaterdagnacht wakker werd van de herrie, ben ik uit bed gestapt en in mijn pyjama op zoek gegaan. Bij de bioscoop zag ik ze in een lantaarnpaal hangen. En in een hok achter de bioscoop waren ze met flessen aan het klooien. Ze voelden zich kennelijk betrapt. Ik kreeg dacht ik, dan kunnen we meteen ons verhaal doen. Op straat werd ik gehoord, net als dat groepje. Dat gebeurde door twee agenten van de overkant. Maar tot mijn verba zing moest ik mee naar bureau en die jongens konden naar huis.' Hij werd in de cel gezet. 'De volgende ochtend kwamen er twee Texelse agenten, die zich afvroegen wat ik daar toch deed. Toen hebben we een goed gesprek gehad. Daarna mocht ik naar huis. Toen ik bij mijn zaak kwam, zag ik dat al wraak was genomen. Er was een ruit ver nield. Ik ben niet de enige met schade. De auto van mijn buurman is beschadigd en bij een kraan die hier op de hoek stond geparkeerd, lagen de ramen eruit. De mensen zijn het spuugzat, (k ben er achter aan gegaan, burgers worden immers opgeroepen hun ogen en oren open te houden. In mijn ogen had de politie die jongelui vast moeten zetten. Natuurlijk had ik die tik niet mogen uitdelen, daar ben ik eerlijk in.' Menno Hartenberg, woordvoerder van de politie: 'Er was aangifte gedaan, deze man was daarom een verdachte. Als zoiets 's nachts gebeurt, dan halen we hem naar het politiebureau, om hem te horen zodra we daarvoor tijd en gelegen heid hebben. Hij had de pech dat dit pas 's morgens kon. Inmiddels heeft ook hij aangifte gedaan, wat betekent dat we ook die jongens uitnodigen op bureau voor een gesprek.' Wat de stand van zaken is betreffende het onderzoek naar de overlast, kon Hartenberg woens dag nog niet zeggen, hij beloofde navraag te doen. Het te lage rendement van de onderbouw werd mede veroor zaakt doordat er minder leerlingen naar de bovenbouw van het VWO doorstroomden dan er in de brug klas binnenkwamen. De school leiding probeert dat te verhelpen door van de basisscholen een zogenoemd enkelvoudig advies (óf HAVO óf VWO) te vragen voor leerlingen die van groep 8 naar de brugklas gaan. Tot afgelopen jaar konden de scholen volstaan met het advies HAVO/VWO, ook voor leerlingen bij wie twijfel bestond of ze het VWO wel aankonden. Het verschil tussen het schoolexa men en het centraal schriftelijk exa men bedroeg op de OSG ten tijde van de peiling 0,7. Dat is meer dan de toegestane 0,5, maar daarbij moet worden aangetekend dat het landelijk verschil gemiddeld 0,57 bedraagt en dus ook te groot is. 'Er zijn veel meer VWO's die op grond daarvan het predicaat zwak krijgen', aldus conrector Henk van Atteveldt. De OSG streeft er naar het gemid delde van het centraal schriftelijk examen omhoog te krijgen. 'Je kunt natuurlijk ook volstaan met het geven van minder hoge cijfers op het schoolexamen. Dan ben je ook van het probleem af. Maar dat vinden we een te simpele oplossing en boven dien niet erg motiverend voor de leerlingen', vertelt rector Henk de Vries. Om de prestaties van de boven bouw van het VWO te verhogen, wordt met ingang van dit schooljaar samengewerkt met het Algemeen Pedagogisch Studiecentrum, dat op gezette tijden lessen bijwoont, met leraren nabespreekt en advies geeft over het verbeteren van lesmetho den. Daarnaast worden examens geoefend, waarbij de praktijk zoveel mogelijk wordt nagebootst. 'Leerlin gen moeten niet alleen de stof onder de knie krijgen, maar ook ervaren hoe het is om drie uur achter elkaar in een gymzaal geconcentreerd aan een examen te werken.' De eerste resultaten zijn inmiddels zichtbaar, volgens De Vries. 'Het verschil tussen het schoolexamen en het centraal schriftelijk is al klei ner dan tijdens de rapportage van de inspectie. Maar het moet nog verder omlaag.' Komend najaar krijgt de school opnieuw bezoek van de inspectie. Bedoeling is dan van het predicaat 'zwak' te worden verlost. Tijdens de bijeenkomst kwamen ook andere onderwerpen ter sprake. Zo uitten ouders twijfels over de moti vatie van leerkrachten, die een gebrek aan passie werd verweten en de bevlogenheid om het beste in de leerlingen naar boven te halen. Ten onrechte, volgens teamleider Ben Bakker, één van de sprekers die namens de schoolleiding uitleg gaf. De Vries: 'Bakker heeft aangegeven honderd procent achter zijn mensen te staan. Terecht, vind ik. Het is ongetwijfeld zo dat de ene mede werker wat meer gemotiveerd is dan de andere. Dat zie je in elke organi satie. Maar in het algemeen durf ik rustig te zeggen dat wij zeer gemoti veerde docenten hebben.' Ook was het verwijt te horen dat de school slecht communiceert over bepaalde onderwerpen. Als voor beeld werd de conrector genoemd die enkele maanden na zijn aanstel ling al weer was opgestapt, waarna voormalig conrector Henk van Atte veldt een deel van zijn oude werk zaamheden weer op zich nam. Van Atteveldt was na zijn pensioen al weer teruggekeerd als docent wis kunde. Dat nieuws was weliswaar in de reguliere Maandberichten genoemd, maar niet nader toege licht. De Vries zegt de kritiek 'ter harte' te nemen. 'Wij bespreken heel veel met de ouderraad, het aan spreekpunt van de ouders. Boven dien organiseren we heel veel avon den waarop ouders welkom zijn en ze allerlei vragen kunnen stellen. Ouders hebben dus alle mogelijk heid om met ons in overleg te gaan. Maar ik geef toe: het kan altijd beter.' Om de communicatie te verbeteren, wordt onder meer gewerkt aan een betere website. Daarnaast wordt binnenkort een brief naar de ouders van VWO-leerlingen gestuurd waarin ze worden uitgenodigd een klank bordgroep te vormen, waarin ook docenten en leerlingen zijn verte genwoordigd. Wat de toekomst van Van Atteveldt betreft, heeft het schoolbestuur inmiddels bekendgemaakt dat hij ook het komend schooljaar nog als conrector ad interim zal functione ren. 'Het is de bedoeling dat we daarna met een tweekoppige schoolleiding verder gaan.' De gemeente vraagt geld aan bij de provincie om de Molenlaan en mogelijk ook de Kikkertstraat in De Cocksdorp te laten herinrich- ten. Dat liet wethouder Edo Kooiman (verkeer) maandagavond weten tij dens het jaarlijkse bezoek van bur gemeester en wethouders aan De Cocksdorp. De herinrichting van de Molenlaan en de Kikkertstraat is al een paar jaar een vast onder werp op de agenda, omdat de werkzaamheden al meerdere keren vooruit zijn geschoven. Het werk staat bij de gemeente nu voor 2013 op de planning. Kooiman kon maandagavond geen harde toezeggingen doen. De kos ten zijn geraamd op €1,5 miljoen en het is de bedoeling dat zowel de provincie als de gemeente de kos ten dragen. De wethouder wees erop dat gedeputeerde Elisabeth Post (verkeer) van de provincie Noord-Holland bij een recent bezoek aan Texel op de Molenlaan en de Kikkertstraat is gewezen. Volgens Kooiman moet ook de gemeenteraad instemmen. De begrotingsraad in het najraa is daarvoor de aangewezen plek. Gerrit Koorn, voorzitter van de dorpscommissie, vond dat Kooi man zich meer hard moest maken voor de herinrichting. 'Het staat of valt ermee hoe het college de plan nen presenteert. Het lijkt erop of we telkens een paar plaatsen zak ken op de lijst. Dit is in 2008 begonnen en het wordt nu mis schien 2013.' Daarbij moet nu ook rekening gehouden worden met de verhuizing van de Plus supermarkt naar de Molenstraat. Koorn wees op het risico dat ande re projecten tussendoor schieten, waardoor De Cocksdorp langer moet wachten. Op dat front had hij vorige week steun in de gemeente raad toen daar gesproken werd over een voorstel van Texel 2010 om de Anne Frankstraat in Den Burg aan te pakken. Joop Groes- kamp (Texels Belang) bracht toen in herinnering dat de Molenlaan en de Kikkertstraat ook prioririteit hebben. Wethouder Kooiman merkte maandagavond op dat hij in augustus antwoord van de pro vincie hoopt te krijgen. Het voorjaar manifesteert zich ook in de vogelwereld. Van Henk Leyen kregen we een foto van een moedereend met zes kuikens, die hij in een sloot langs de Vuurtorenweg nabij De Cocksdorp zag. Olivier Schilling ontdekte in een sloot bij Emmahoeve bij Den Hoorn zelfs een eend die zwemles aan tien jongen gaf. Hierbij het bewijs. Onder veel gejoel deden de kinderen van de Jozefschool, net als de kinderen van De Akker, De Bruinvis, de Lubertischool en Durperhonk donderdag mee aan het wereldkampioenschap touwtjespringen, een initiatief van Sportservice Noord-Holland en ondersteund door Sport service Texel. Alle kinderen sprongen tien minuten op het eigen schoolplein, het startschot klonk om 11.30 uur via de radio. Of het record, dat op naam staat van Californië, is gebroken, was gisteren nog niet bekend. Stoffeerder Olaf Witte uit Den Burg was een van de eersten die rea geerden op de oproep van Ecomare een zeehond in de opvang te adopteren. De grijze zeehond Olaf die in februari ondervoed in de opvang kwam, woog toen slechts 19,1 kg en ademde moeizaam. Na een kuur met antibiotica at hij binnen drie dagen zelfstandig. Al snel kon hij naar een buitenbassin. De laatste periode van zijn opvangtijd zwom hij samen met andere jonge grijze zeehonden in een van de nieuwe eivormige opvangbassins. Olaf Witte kwam woensdagmiddag met zijn gezin naar het strand bij De Cocksdorp om de zeehond los te laten. r# Houtsnippen Vogelwerkgroep Texel houdt dinsdag 1 mei de jaarlijkse hout- snippenexcursie onder leiding van Adriaan Dijksen. Houtsnippen zijn verborgen leven de steltlopers en de enige steltlo pers die in het bos broeden. De geheimzinnige leefwijze van deze tot de verbeelding sprekende vogel nodigt uit tot uiteenlopende aan names en fantasierijke verklaringen voor zijn gedrag. De grootste kans om een houtsnip te zien is op een zwoele voorjaarsavond met weinig wind en hoge temperatuur. De mannetjes van de soort vliegen dan op het randje van de dag uit gebreide baltsvluchten over het bos, waarbij ze afwisselend een diep en zacht 'horrehorrehorre' en een hard en hoog 'tsip' laten horen. De ervaring leert dat ook koudere en winderigere avonden vaak nog wel enkele houtsnippen opleveren. De houtsnip is naaste familie van de watersnip, die niet meer in Nederland broedt en er alleen nog als trekvogel komt. Deelnemers aan de excursie verzamelen zich om 21.30 uur bij de Tureluur in de Dennen, waar de Ploegelanderweg het fietspad kruist. Deelname is gratis, het verdient aanbeveling een verrekijker of telescoop mee te brengen. Reynier de Graaff, voorzitter van Lions Club Texel, overhandigt Rinie de Kruif, voorzitter van hetTesselhuus, een wisselbeker die het district Noord-Holland van de Lions aan het Tesselhuus heeft toegekend. Duinker installatiebedrijf uit Oosterend heeft dinsdagochtend een 72 meter lange boring gemaakt aan de Muyweg in de Eierland. Deze boring werd gedaan met een nieuwe machine met een trekkracht van negen ton. De werkzaamheden werden verricht ten behoeve van een te vervangen waterleiding. Op de foto staan van links naar rechts: Mitchel van Galen, Johan en Ruben Duinker en Grietha en Kees Duin ker. (Foto Job Schepers) Texelvignet Als ik nou twee Texelvignetten koop en achter de voorruit van mijn auto plak, mag ik dan vier uur parkeren? Zou goed zijn voor de lokale middenstand en de horeca! Hans Grijseels, Haarzuilens. Herdenking (6) Een kleine bijdrage aan de Rijk de Vries-discussie. Zoals we het niet gepast vinden om op de avond van 4 mei een feestelijk vuurwerk te organiseren en om de vijfde mei de vlaggen halfstok te hangen, zo vormt ook de aanwezigheid van een zoon van de NSB-burgemeester bij de offici ële 4 en 5 mei-herdenking daarin een valse noot. Mocht een club als de Historische Vereniging, en dan op een minder gevoelig tijdstip, een lezing of ont moeting organiseren met iemand die ongewild het slachtoffer is van een foute keuze van zijn ouders, dan zal daar niemand, ook geen nabestaande van wie destijds wel de juiste keuze maakte, bezwaar tegen maken. Integendeel. Herdenking (7) Geachte aspirant-Texelbezoeker, Hartelijk dank voor uw reservering van onze bungalow van 1 tot 6 mei a.s. Voordat wij echter tot bevesti ging kunnen overgaan, dienen wij eerst een onderzoek te doen naar de keuzes die uw ouders, schoon ouders en/of grootouders in de Tweede Wereldoorlog meenden te moeten maken. Ook kinderen die in uw gezelschap reizen en die een gedicht over een foute oudoom bij zich dragen, zal tijdelijk niet alleen de toegang tot Texel ontzegd wor den, maar tevens het spreken belet worden. Dit alles uit naam van hen die de Holocaust overleefd heb ben. Rest ons u te verzekeren dat u vanaf 5 mei 2012 00.00 uur tot en met 3 mei 2013 23.59 uur weer van onze welbekende grootmoedige gastvrijheid kunt genieten en wij ook dan gaarne met u van gedach ten wisselen over genoemde the ma's, zoals 'nooit meer oorlog, een verenigd Europa en 'wie is nu eigenlijk onze vijand?' Rekenend op uw aller begrip voor de ontstane situatie verblijf ik, met de meeste hoogachting, Hetty van Dijk, Den Burg. Rosmolen naar museum De Waal De rosmolen aan de Hoofdweg 66 bij Den Burg wordt verplaatst naar het Cultuur Historisch Museum in Den Burg. Voorwaarde hiervoor is wel dat de molen op het binnen- of achterter rein van het museum komt te staan. De aanvrager van het verzoek wil de de molen graag op de parkeer plaats aan de Langwaal ten westen van het museum plaatsen. Het col lege had hier bezwaren tegen van uit ruimtelijk en stedenbouwkundig oogpunt. Bovendien wil de gemeente geen parkeerterrein opofferen. Een rosmolen is een molen waarbij de aandrijvingkracht wordt geleverd door een paard of een ezel. Mindfulness Mirjam Spijker begint in haar prak tijk aan de Ruyslaan nabij De Koog maandag 7 mei met een nieuwe cursus mindfulness. Deelnemers leren met meer plezier in het hier en nu te leven, minder te piekeren, beter te slapen en beter met (chro nische) klachten om te gaan. De cursus wordt gegeven op maan dag van 13.30 tot 15.30 uur.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5