Burgemeester in oorlogstijd Moeilijke tijden vragen om lastige keuzes 'Als ieder eerlijk is, slaat de weegschaal te mijnen gunste uit' TEXELSE 9 COURANT VRIJDAG 27 APRIL 2012 Hoewel tijdens de bezetting nauwelijks foto's werden gemaakt, was op een door het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie (tegenwoordig NIOD) in april 1970 verzorgde tentoonstelling in de BB-kelder in het sou terrain van het raadhuis op de Groeneplaats een serie opnames te zien van de bevrijding, de intocht van de Canadezen, de bevrijdingsfeesten en de aftocht van de Georgiërs. Daaronder ook een foto van oorlogsbur gemeester Rijk de Vries, die in 1945 eerloos via de Stenenplaats 'met bed en bulster' werd afgevoerd. Een scène waarop onlangs in een ingezonden brief in deze krant met 'ambivalente gevoelens' werd terug gekeken. Want zoals De Vries met gemengde gevoe lens werd ontvangen, was ook de wijze waarop hij het ambt - en het eiland - verliet, met emoties omgeven. Zelfs al in 1959 schreef de Texelse Courant hierover dat 'het natuurlijk niet erg prettig is door Den Burg achter een schillekar te moeten sjokken, terwijl de jeugd een "Leve Willemien" laat schallen. Wie was die man, die van 1942 tot 1945 burgemeester van Texel was en wiens naam later zo min mogelijk werd genoemd? naar huize Zorg en Geluk aan de Duval. De Texelsche Courant Schilderweg (thans Schilderend deed zo uitgebreid verslag van de was de komst van de Amster dammertjes, kinderen uit de alles redelijk op te lossen.' Ook is bekend dat De Vries hard is opge- 131), waarin tot dat moment het gebeurtenissen, dat De Vries hoofdstad die naar het eiland treden tegen wangedrag van weeshuis was ondergebracht. redacteur Duinker later het dubi euze compliment maakte: 'Het is De installatie werd bepaald op 7 een prachtig verslag; jij bent een maart, maar werd drie weken uit- NSB'er of een huichelaar.' Wacht- gesteld tot de 28ste. Dit in ver- meester Jellema weigerde bij de werden gehaald om aan te ster- Brits-Indiërs die in Duitse dienst ken. Ook het echtpaar De Vries waren. Deze mannen vielen vaak nam twee kinderen in huis. Dat zij Texelse vrouwen lastig en ver- op Texel midden in de Russen oorlog terecht kwamen, een ver- band met een felle brand die op 6 installatie aanwezig te zijn en maart woedde in de bovenwo- werd om die reden naar de over- ning van Moerbeek in de Park- kant overgeplaatst. haal dat bij hun terugkomst thuis vaak niet werd geloofd, was een onverwachte wending. krachtten zelfs een 14-jarig meis je. Opvallend in de getuigenverkla ringen is het verhaal van B. de Jong, die samen met P. Brouwer, Stechwey en J. Schrama tijdens de Russenoorlog werden opge pakt en op De Mok zouden wor den dood geschoten. Samen met Goedhart, de leider van de Jeugd storm, is De Vries toen met zijn revolver naar de Mok gegaan en heeft daar stampij gemaakt, met als resultaat dat genoemde Texe laars de dans ontsprongen. straat en waarbij een baby van meer aan een gefundeerde mee- vijf maanden omkwam. Alle fees- Over De Vries als burgemeester Omstreden is De Vries' rol bij het ris, die hij echter om financiële zal zijn elkaar te vertrouwen, eer redenen moest opgeven. Tijdens bied te hebben voor elkanders de plechtigheid van zijn installatie als burgemeester van Texel doet hij ferme uitspraken over armoe de en de bestrijding daarvan. In zijn verdediging stelt De Vries dat op Texel de tegenstellingen ning, die van de mijne afwijkt, dan telijkheden werden daarom tot valt weinig te zeggen, maar ook wegvoeren van zogeheten'staats- niet zo scherp waren.'Ik was een veel. Hij was burgemeester van gevaarlijke'personen naar Assen, een bezet gebied dat groot stra- Dit was het derde en laatste van de drie transporten die tot doel hadden de weerbare mannen en standpunt en een open oog heb- (tegenwoordig Chinees restaurant zijn daden en beslissingen zullen jongens van het eiland te verwij- Rijk de Vries werd op 14 augustus 1901 in Deventer geboren. Na het behalen van zijn HBS-diploma aan het eeuwig ja en amen knik- nader order uitgesteld begon hij aan een studie tot nota- ken van zwakkelingen. Hoofdzaak Bij de installatie, die werd gehou- tegisch belang had en lid van een den in Pen's schouwburgzaal collaborerende partij. Veel van ben voor de eischen van de nieu- Nieuw Azië), werd De Vries de direct door de bezetter zijn inge- deren. Als staatsgevaarlijk wer- we tijd.' Op de voordracht prijk ten de namen van vijf kandidaten, 'Niet langer zullen de maatschap- waaronder een sollicitant van het pelijk ontrechten, de armen en eiland zelf. Deze scoorde hoog, ambtsketen omgehangen door geven en het gevolg zijn geweest den beschouwd de mannen die 'om hun houding van lijdelijk ver wethouder Westdorp, die speci- van de moeilijke situatie. Oud aal om die reden was aangeble- gemeentesecretaris Piet Beem- zet in staat werden Nederlandse burgemeester die er in de bezettingsjaren van gemaakt heeft wat ervan te maken was.' Hij zou regelmatig op bezoek zijn geweest in Assen, geen actie hebben ondernomen tegen onderduikers en had firma's die leegstaande huizen plunderden geacht aangepakt. 'Als ieder eerlijk is, ven. Locoburgemeester Sieme de sterboer heeft in zijn boek over opstandige dingen te doen als de slaat de weegschaal te mijnen ouden van dagen op liefdadig- maar werd afgewezen omdat hij Waard, later burgemeester van de Tweede Wereldoorlog geen situatie kritiek werd'. Tussen 3 en heid aangewezen zijn; rechtvaardig dat zij op hulp en steun aanspraak kunnen maken.' Een uitspraak die, volgens het verslag in de krant, met applaus werd begroet. Ook beloofde De Vries, in dezelfde rede, hard op te treden tegen mensen die de Win terhulp dachten te moeten tegen werken - 'Is men zoo diep gezon ken, dan zal ik met krachtige hand weten in te grijpen' - en tegen de zwarte handel. 'Met mensen die zich willen verrijken door de nood van anderen uit te buiten, heb ik voor geen cent medelijden.' naast het burgemeesterschap Warffum, bedankte voor de eer goed woord voor hem over en 5 december 1944 werden zo'n aan zijn bedrijf verbonden wilde blijven. De secretaris-generaal van Binnenlandse Zaken vreesde en diende zijn ontslag in. 'Gezien noemt het voorbeeld dat De Vries de eed die ik heb afgelegd als zwaaiend met een pistool zijn raadslid, lag het niet in mijn boze woorden kracht bijzette, 'in 130 mannen en jongens opge pakt en met de Dokter Wagema- ker naar Harlingen gebracht. Niet allen keerden gelijk met de ande- gunste uit.' De Vries wilde liever ergens te werk gesteld worden dan gevangenisstraf krijgen, omdat hij in gezinsverband wilde kunnen leven. 'Ik wil nu zo spoe dig meewerken aan de opbouw re Texelaars na drie maanden van ons vaderland en samen met naar huis terug. Jaap Schoorl vertelt in 1964 hoe hij zag dat op de lijst van mensen die terug naar huis mochten, doorgestreept. mijn vrouw, die nog steeds is geïnterneerd, zorgen voor ons zoontje van 1 jaar en 7 maanden namen waren dat ons in mei 1944 werd gege- Dat was werk ven na een zevenjarig huwelijks- geweest van Rijk de Vries en zijn leven zonder kinderen.' Bedoeld daarmee voor belangenver strengeling. In plaats van notaris wordt De Vries vertegenwoordiger in tex tiel. Als zodanig reisde hij veel in België en Frankrijk. Ook zal hij in die tijd Texel hebben bezocht. Desgevraagd verklaart hij in ieder den waarin De geval het eiland 'als pensiongast' Vries het hem te hebben leren kennen. Na opgelegde ambt Enschede is hij woonachtig in aanvaardde Tilburg, Amersfoort en Zaandijk, (naar eigen zeg- Hij trouwt in 1931 met Aaltje de gen had hij niet Vries uit Leiden. Dit huwelijk naar de burge- wordt in 1935 ontbonden; Vries hertrouwt in 1937 met de in Nederlands-lndië geboren Irene Heyting. Tekenend voor de omstandighe- meesterspost gesolliciteerd, maar was hij als zodanig door 'de beweging' aan gewezen), was In januari 1940 begint De Vries met een studie gemeente-admini- dat er lange tijd stratie en hij is als volontair werk- onduidelijkheid zaam op de gemeentesecretarie bestond over de van Zaandam en Castricum. Niet datum waarop eerder bij een politieke partij hij zich burge betrokken, meldt hij zich in augus- meester mocht tus 1940 bij de NSB, de in 1933 opgerichte Nationaal-Socialisti- sche Beweging. De partij, die tus sen 1935 en 1940 een flinke daling in het aantal leden moest incasseren, bloeide na de Duitse invasie in mei 1940 weer op. Op Texel had de partij niet meege daan aan de verkiezingen van 1939 en had daarmee geen zetel in de gemeenteraad. Tijdens de verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1937, kreeg de partij 307 stemmen van Texel, tijdens de provinciale verkiezingen in 1935 439. geestverwanten, die doodsbe nauwd waren dat wij op Texel bij het naderen van de bevrijding iets tegen de NSB'ers zouden onder nemen.' wordt Ewout de Vries, op 16 mei 1944 geboren in het noodzieken huis in Den Burg. In aanmerking nemend dat De Vries de belangen van de bevol- Aan de andere kant heeft De Vries king in bepaalde gevallen had ook voor Texelaars op de bres soneel'. Maar gestaan. Zo protesteerde hij dit is een uit- tegen de tewerkstelling van Piet zondering, over het alge meen zijn de zich te melden voor de arbeids- (schaarse) bronnen mil der in hun oor deel. gediend, vond de rechtbank toch dat zijn goede daden niet opwo gen tegen zijn slechte. Rijk de Reij, die in 1943 ondanks gezond- Vries werd veroordeeld tot inter- heidsklachten werd opgeroepen nering van drie jaar, ontzetting uit het kiesrecht, ontzegging van het dienst in Duitsland. 'Onder aan- recht om enig ambt te bekleden bieding van bijgaande kennisge ving deel ik mede, dat deze oproeping niet mijn instemming heeft', laat hij Reij per brief weten. Zo toog hij al Het mocht niet baten, Reij werd ondanks het protest van de bur gemeester te werk gesteld in Duitsland, waar hij aan de gevol- kort aanstelling naar Haarlem daar en het afstaan van het beheer over zijn eigen vermogen. Omdat gerekend werd vanaf 1945 zou hij van mei 1947 tot 17 mei 1948 gevangen zitten. In oktober (1947) diende de zaak weer, omdat de Hoge Autoriteit de internering van drie jaar te weinig vond. De uit- gen van een ongeluk, gecobi- spraak bleef echter ongewijzigd. pleiten voor neerd met een zwak gestel, nogelijk bezweek. noemen. De Vries volgde bur gemeester Kamp op, die per 7 mei 1942 dijkgraaf werd bij het hoogheemraad schap Hollands Noorderkwartier. Kamp had in mei 1941 zijn ontslag ingediend, maar dit kon niet per 1 september wor den verleend. Zelfs werd de de Vries, Burgermeester1 maken van paasbezoek aan het eiland. Texel was als Spergebiet afgesloten van de buitenwe- Een belangrijke bron van gege- Kort na zijn detentie vertrok De Vries naar Zweden, waar hij voor een Nederlandse firma ging wer ken. Zijn huwelijk met Irene Hey- vens over het burgemeesterschap ting werd in 1952 ontbonden. Op van Rijk de Vries vormen de getui- enig moment raakt hij onder mys- genverslagen van het tribunaal in terieuze omstandigheden verlamd n 1942 tot 1945. ambtsperiode De Vries wordt op 1 december van Mr. Kamp, welke 15 Nov. opvatting in die toestand een meerderheids aandeel in de stichting Texels Museum te krijgen. TESO Alkmaar, waar hij in 1947 terecht stond voor lidmaatschap van de reld, maar net NSB, poging tot opsporen van als vele ande- mensen die waren ondergedoken ren, vond De nadat ze waren opgeroepen voor Ewout verhuizen hem naar een Vries dat fami- de Arbeidsdienst en voor het aan- verpleeghuis in Bussum waar hij liebezoek op wijzen van mensen voor werk in op 2 september 1968 overlijdt, 67 hoogtijdagen Duitsland. Ook zou hij partijdig jaar oud. mogelijk zou zijn geweest bij het benoemen moeten zijn. van gemeentelijke medewerkers, Ook hield hij had hij 'geestelijke relaties' met de plannen de Duitse Weermacht, accepteer- van TESO de hij een Duitse onderscheiding tegen om een en werkte hij mee aan maatrege len die de bezetter tegen de bevolking nam bij een auto-ongeluk in Lapland. Zijn Zweedse vriendin wil dan niets meer met hem te maken hebben en zijn ex-vrouw en zoon Pip Barnard Centraal Archief Bijzondere Rechtsple ging (CABR), Den Haag archief Texelse Courant 1941 benoemd tot hoofdcom- afliep, voor onbepaalde tijd ver- nieuwe burgemeester te installe- had aangeboden de stichting te mies ter secretarie van Castricum en wordt daar waarnemend bur- lengd, daar nog steeds geen opvolger kon worden aangewe- ren', verklaarde hij later. De instal- financieren, maar wilde dan zes latie van Rijk de Vries als burge- van de elf bestuurszetels toege- gemeester als burgemeester zen', schrijft de Texelsche Cou- meester van Texel werd naast wezen krijgen. Drie zetels zouden Sloet tot Everloo naar Den Bosch rant op 17 januari 1942. Onder- veel ambtenaren en bestuursle- dan aan de VW toevallen, twee vertrekt. Sloet tot Everloo zal later zoek bij het NIOD leerde dat de den van polders, waterschappen aan de gemeente. De Vries wilde de voordracht voor De Vries' benoeming tot burgemeester van Texel ondersteunen, net als de door rijkscommissaris Seys- Inquart ondertekende benoeming van Rijk de Vries inging op 28 burgemeester van Zaandam, waar januari 1942. De jaarwedde werd burgemeesters van Haarlem en en corporaties, bijgewoond door echter zeggenschap houden en de heer Ruiter, gemachtigde van had al een directeur benoemd. Bij de Leider voor Noord-Holland, de zijn installatie brak De Vries - zelf se economie. 'Dat hij Uit de (schriftelijke) verklaringen blijkt tel kens weer dat De Vries wel degelijk wist dat er enkele honderden onderduikers op het eiland waren, maar dat hij het belang daarvan erkende voor de Texel- een groot liefhebber van het voet balspel - een lans voor de sport op het eiland en zegde hij toe te proberen 'het schoone en onge- De Vries eerder werkzaam was. Zij prijzen hem daarbij om zijn energie en scherp verstand. 'Ofschoon lid van de NSB heeft hij begrip voor andersdenkenden en heeft hij veel tact, waardoor hij het vertrouwen van politieke werd gehaald door gemeente- Jeugdstormers en tachtig man dat Texel 'geen modebadplaats' bepaald op ƒ4150,-. Volgens het Den Bosch en de secretaris van Instituut van Sociale Geschiede- de burgemeester van Rotterdam, nis zou dit in 2011 neerkomen op Ook de WA en de NSB waren een inkomen van €27.282,92. De vertegenwoordigd en na afloop repte van onze flora en fauna en Vries kwam op 3 februari op het van de plechtigheden werd een het karakteristieke van ons eiland eiland aan, waar hij van de boot défilé gehouden door zestig te behouden'. Ook zijn uitspraak op dat Texel het veel erger had kunnen tref fen en C.J. de Lugt verklaart dat De Vries gehaat was, lag aan zijn NSB-zijn, maar niet aan de wijze waarop hij zijn taak opvatte', zegt dokter Mauve. Notaris Mulder merkt tegenstanders zal winnen', schrij ven zij. De Vries doet vergelijk- verblijf in hotel De Lindeboom bare uitspraken bij zijn inaugura- nam het echtpaar zijn intrek in de Ook de receptie die na afloop in tie. 'Vanzelfsprekend zullen er woning Koogerweg 16b (thans het raadhuis werd gehouden, zich wel eens verschillen van Kogerstraat). Enkele weken later, meening voordoen, doch dit zal toen de woning van Mr. Kamp, zijn in aller belang, doordat hier- die eigendom was van W.H. Lap, veldwachter Goënga. Na een kort van de WA (de militante Weer- moest worden, werd met applaus baarheids Afdeling van de NSB), begroet. Daarnaast kon de fol klore, met als hoogtepunt 'het niemand heeft verra- Sint-Nicolaasfeest' (thans Ouwe den. 'Zijn positie tus- Na afloop Sunderklaas) zich in zijn volle sen de Duitsers en de door elke zaak van verschillende zijden zal worden belicht. Ik heb als weeshuis in gebruik werd genomen, verhuisde De Vries werd druk bezocht, werd een Kameraadschapsavond aandacht verheugen, gehouden, waar werd opgetreden door 'de in NSB-kringen populai re humorist-conferencier' Paul Een van de meeste spraakma kende initiatieven van De Vries Texelse bevolking was Piet Reij, die in 1943 ondanks protesten van niet makkelijk. De Duit- burgemeester Rijk de Vries te werk werd gesteld in sers stelden steeds Duitsland- bezweek daar aan de gevolgen v. meer eisen. Hij trachtte ongeluk en ziekte.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 9