1EXBJVG8SCA.NL TEXELSE 2 COURANT Handwerken voor Oost-Europa Dag van de Jutter bij Flora VRIJDAG 4 MEI 2012 Popband Toosst in De Kombuis 'Niet te hard, niet te zacht, niet gevoelloos en zeker niet overge voelig, maar heerlijke popliedjes waarvan iedereen de melodie kent.' Dat belooft de band Toosst, die zaterdag 5 mei in café De Kombuis op de haven van Oudeschild optreedt. De formatie bestaat uit Marcel Ste- neker, John Steneker en Oans Oosting, die een semi-akoes- tisch repertoire hebben en daar bij zang, piano, gitaar en per cussie gebruiken. Hun optreden begint om 21.00 uur. Visserskoor Het optreden van het Vissers koor op zaterdag 5 mei op de Groeneplaats begint om 16.00 uur en niet zoals eerder vermeld om 17.00 uur. Het is één van de activiteiten van het evenement rond Bike Team Texel op 4 en 5 mei. Puppycursus Op het terrein van ZDH aan de Wit- teweg nabij Den Hoorn begint zon dag 20 mei een nieuwe puppy- groep van hondensportvereniging DOS. De puppycursus bestaat uit tien lessen van ruim een uur. Aan de orde komen onder meer sociali satie en het voorkomen van onge wenst gedrag, zindelijkheid en basiscommando's. Aan het einde van de cursus wordt een certificaat afgegeven. De lessen worden gegeven op zondag van 10.45 tot 12.15 uur. Vogelkijkdag Vogelinformatiecentrum Texel, Staatsbosbeheer en Natuurmonu menten houden zondag een Vogel kijkdag nabij de Robbenjager. De dag is van 10.00 tot 17.00 uur. Op de vogelinformatiemarkt kun nen bezoekers van alles over vogels kijken te weten komen. Er zijn organisaties voor vogelreizen, tijdschriften, natuurboeken, onder zoek, verrekijkers, telescopen, fotoapparatuur en terreinbeheer. Kinderen kunnen op zoek gaan naar bijzondere, mooie en gekke vogels. Er zijn prijzen voor de win naars. Ook kunnen kinderen nest kasten schilderen, een bijenhotel maken en geschminkt worden. Naast de fotoworkshops worden n Weckie Sijtsma van Vrouwen van Nu breien e. Gezelligheid, een kop koffie, gesprekken die ergens over gaan en intussen staan de handen niet stil. Eens in de twee weken komt deze groep dames van Vrouwen van Nu bijeen om te breien, te haken of ander handwerk te ver richten. De omslagdoeken, sjaals, dekens en andere spullen die ze maken zijn voor straatar me ouderen in Oost-Europa. Deze woensdagmorgen komt de groep bijeen bij let Wuis in Den Burg. Allerlei onderwerpen passe ren de revue. 'We praten over van alles. De rotonde, de Weikoop, politiek, verpleeghuis Hollewal en noem maar op. Roddelen doen we beslist niet', verzekert Roelie Bak ker van Vrouwen van Nu dat dit jaar 75 jaar bestaat. Op tafel ligt onder meer een geblokte lappen deken, waarvoor verschillende dames van Vrouwen van Nu een lapje hebben gebreid. Maar ook een gehaakte omslagdoek, waar voor het breedste stuk 325 steken bevat. Er gaat een sjaal rond en andere kledingstukken. Kleurig, maar vooral warm, want dat is waar ze op het straatarme Oost- Europese platteland behoefte aan hebben. Vooral de oudjes die het zonder pensioen moeten stellen en van één euro per dag rond moeten zien te komen. De dames hebben zich het lot van deze groep aangetrok ken en breien en haken al vele jaren voor hen. Van stukjes restwol of uit partijen die voor dit doel wor den afgestaan. Er worden ook spe ciale brei pakketjes samengesteld, met wol en naalden, zodat de vrou wen daar zelf aan de slag kunnen. Ook om de verveling te verdrijven, want die is in het voormalige Oost blok bijzonder groot. De spullen worden via Ria van der Vis door Harry Wetenkamp naar de bestemming gebracht. De Texelse dames weten zo precies waar het terecht komt. Wie wol over heeft, kan deze afleveren bij Roelie Bak ker of één van de andere dames op de foto. Excursie Hors Het IVN verzorgt zaterdag 12 mei een excursie over de Hors. Onder leiding van Els van Ierland maken deelnemers een wandeling over dit dynamische stukje Texel. Hen wordt aangeraden stevige schoenen te dragen en eventueel een verrekijker mee te nemen. De twee uur durende excursie begint om 14.00 uur, deelname is gratis. Er wordt vertrokken vanaf de par keerplaats bij de Horsmeertjes aan de Mokweg. gratis vogelexcursies gehouden onder begeleiding van ervaren natuurgidsen. In de omgeving wor den vogelkijkpunten ingericht. Hier staan deskundige vogelaars met telescopen die vertellen (en laten zien) welke vogels te zien zijn. De opbrengst wordt besteed aan de aanleg van een broedwal voor oeverzwaluwen. Uitstelgedrag Een bewogen periode, dat is toch wel een goede beschrijving van de afgelopen twee weken. Het falen van het overleg over de mil jardenbezuinigingen, de treinbot sing op Amsterdam centraal en daarna ook nog de val van het kabinet. In de tussentijd is ook nog (grotendeels) de beslissing in de Eredivisie gevallen en zijn we ook nog een keer verrast door Chelsea en de dag daarna door Bayern München. Door al dat 'grote' nieuws hebben de mensen amper de kans gekregen om de oranjeversierin gen in stelling te brengen. Maar dit jaar zullen de straten naast Koninginne dag nog een paar keer oranje kleuren. Om te beginnen als we van Denemarken winnen, daarna nog een keer als we van Portugal win nen, derde keer als we de Duit sers hebben verslagen en ook nog als we hebben gezegevierd in de kwart- en de halve finale. En net als vorig jaar zullen we in de finalen wel weer op een bizarre manier worden benadeeld, waar door de tegenstander met de beker aan de haal gaat. Mis schien niet, en winnen we wel een keer een prijs. Misschien lig gen we er in de groepsfase al uit. Kortom: we zullen het wel zien. Speculeren over de verkiezings uitslag? Nee juist niet, gewoon afwachten: we zullen het wel zien. @txl We moeten er noch helemaal niet over nadenken, stel het uit. Een paar dagen voor het EK beginnen met in het wilde weg voorspellen is vroeg genoeg. Wat hebben we überhaupt aan een peiling, als de campagnes nog moeten begin nen? We moeten het gewoon voor ons uitschui- ven. Gelukkig zijn JUL jongeren juist in uit stellen ontzettend goed. Dat belooft m dus veel goeds voor de toekomst: aan kondigingen voor huldigingen of ande re feesten worden pas de dag van tevo ren gedaan, waar door het nooit te druk is. De mensen in dit land die niet van voetbal houden, worden niet het halve jaar doodgegooid met voorspellingen over het lands kampioenschap of eindoverwin ningen op internationale toer nooien. Het uitstelgedrag wordt dus enorm onderschat. Als je te ver vooruitkijkt, vergeet je de din gen die dichtbij zijn. En ik wil echt niet iedereen vragen om alles maar zo lang mogelijk uit te stel len, maar mensen die wel alles uitstellen en het gevraagde werk wel op tijd afkrijgen, mogen toch iets meer erkenning krijgen. Hessel Arensman Zo'n 75 strandjutters vanuit heel Nederland komen zaterdag 12 mei naar Schipbreuk- en Jut- tersmuseum Flora aan de Pont- weg. Voor de derde keer wordt daar de 'Dag van de jutter' gehouden. Behalve oudere jut ters met sterke verhalen over hun belevenissen, is ook de nieuwe generatie vertegen woordigd, die vondsten doet met een detector of kunst maakt van aangespoelde vondsten. Vroeger stroopten kustbewoners het strand af op zoek naar bruik bare voorwerpen. Later ontstonden interessante verzamelingen, zoals in Flora. Tegenwoordig spoelt er weinig meer aan en lijkt de jutter gedoemd te verdwijnen. Maar Jan Uitgeest van Flora ziet in het opspuiten van het strand nieuwe kansen. 'Met een detector kun je mooie vondsten naar boven halen.' Paul Dekker uit Den Hoorn is zo'n jutter die met een detector het strand afstruint. Dit heeft al interes- Dorpscommissie De Koog De vereniging Dorpscommissie De Koog houdt woensdag 9 mei vanaf 20.00 uur ledenvergadering in dorpshuis De Hof. De agenda staat afgedrukt in dorpskrant De Kaap. santé vondsten opgeleverd, waar van een deel te zien zal zijn tijdens de Dag van de Jutter. Andere 'nieu we jutters' maken van aangespoel de voorwerpen originele kunstob jecten, zoals schilderijen van wrakhout. Arie Eelman en Maria Roelofsen laten zien hoe zij gejutte materialen hergebruiken. Wim Kruiswijk uit Zandvoort vertelt over zijn boek Flessenpost en Gerhard Cadée vertelt over zijn verzameling tropische drijfzaden, die hij in de afgelopen veertig jaar heeft opge bouwd. Verder vertellen Pieter Jan Borsch van Ameland, Dirk Bruin van Vlie land, Hille van Dieren van Terschel ling en Henk Snip uit Camperduin verspreid over de dag ieder een half uur over hun belevenissen. Ook gastheer Jan Uitgeest laat zich horen. Er is gerookte vis en de collectie van Flora kan worden bekeken. De Juttersdag werd tweemaal eerder gehouden, in 2002 en in 2007, en was telkens een groot succes. Bezoekers kun nen hun eigen vondsten en foto's meenemen. De Juttersdag duurt van 10.00 tot 17.00 uur. De toegang bedraagt €4,- voor volwassenen en €2,- voor kinderen van 4 tot en met 11 jaar. Meer informatie is te vinden op www.juttersflora.nl en www.jut- hout.nl. Fysiek gehandicapte miljonair aarde op het spel staat, is geba seerd op het bekende spel Zee slag. Ook hier komt de dreiging van een bovennatuurlijke kracht. De bemanning van het oorlogs schip USS John Paul Jones, met popzangeres Rihanna als luitenant Raikes, probeert een ramp te voor komen. Andere hoofdrollen worden gespeeld door Taylor Kitsch, Alexander Skarsgard en Liam Nee- Een jongeman uit Senegal die de persoonlijk verzorger wordt van een fysiek gehandicapte miljonair uit Frankrijk is de hoofdpersoon van Intouchables, een op feiten gebaseerd komisch drama, dat deze week in Cinema Texel draait. De twee vormen een bijzonder duo, want de Fransman is een stijve man, terwijl zijn verzorger een tomeloze energie aan de dag legt. Zeker is wel dat hun beider leven nooit meer hetzelfde zal zijn. In The Avengers dreigt een levens gevaarlijke vijand de aarde te ver nietigen. Om dat te voorkomen vormt Nick Fury, leider van een geheime spionnenorganisatie, een ultiem superheldenteam, bestaand uit Iron Man, The Incredible Hulk, Thor, Captain America, Hawkeye en Black Widow. De film is geba seerd op de gelijknamige comicse- rie, die voor het eerst in 1963 werd gepubliceerd. De actiefilm Battleship, waarin eveneens het voortbestaan van de lace Gromit) speelt Hugh Grant zijn eerste 'geanimeerde rol' als een niet al te succesvolle, chaoti sche en bebaarde piratenkapitein. Samen met zijn crew probeert hij zijn grote droom waar te maken: tot piraat van het jaar te worden uitgeroepen. Tijdens deze missie vechten zij met een duivelse konin gin en komen ze in contact met een kansloze jonge wetenschap per. Het volledige programma van Cinema Texel is te lezen in de agenda van deze krant en op www. texelagenda.nl. Een uitgebreid overzicht viteiten, workshops is te vinden in de Vakantiekrant, die over het hele eiland is te ver krijgen, en via www.texelagenda. nl. Vrijdag 4 mei: 18.45 uur. In kerkgebouw De Burght in Den Burg begint om 18.45 uur een herdenkingsbijeenkomst. De stille tocht naar de Algemene Begraaf plaats vertrekt om 19.30 uur. 21.30 uur. De Texelse bluesband Jug Bros speelt op uitnodiging van Bike Team Texel, dat meedoet aan Alpe D'Huzes, in de Pofferglop op de Groeneplaats in Den Burg. De opbrengst is voor de kankerbestrij- Voorstellingen Cinema Texel: 10.45 De Piraten 3D; 11.15 De Lorax 3D NL; 13.15 De Lorax 3D NL; 13.45 De Piraten 3D NL; 15.45 The Avengers 3D; 16.15 Sneeuwwitje; 19.00 Bat tleship; 19.15 Intouchables; 21.45 The Avengers 3D; 22.00 American Pie: Reunion. Zaterdag 5 mei: 7.30 uur. In en rond de Pofferglop op de Groeneplaats in Den Burg zijn de hele dag diverse activiteiten. Deze worden georganiseerd door Bike Team Texel, deelnemer aan Alpe D'Huzes, om geld in te zamelen voor de kankerbestrijding. Om 7.30 uur begint een gezamenlijk ontbijt, vanaf 11.00 uur zijn er optredens van onder anderen Frans en Lies, DJ Mike Brouwer en het Oudeschilder Vis serskoor. Ook kan worden meegaan aan een fietstocht. Rond 13.00 uur begint een veiling. 10.00 uur. Bij SV De Koog wordt van 9.30 tot 15.30 uur een voetbalclinic gehouden voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar. Deelname is gratis. Opgave: j.loew@quicknet.nl. 10.30 uur. Bij Grand Hotel Opduin in De Koog begint om 10.30 uur een receptie door de duinen van De Koog. Een gids vertelt over de cul tuur en natuur van Texel. Opgave: tel. 317445. 10.30 uur. Bij café De Slufter gaat om 10.30 uur de excursie 'Opstand der Georgiërs in polder Eierland' van start, verzorgd door Gelein Jansen. Deelnemers verplaatsen zich per auto. Deelname kost €7,50 (incl. kof fie en appelgebak). 11.00 uur. Bij Keukencentrum Texel aan de Bernhardlaan in Den Burg wordt van 11.00 tot 16.00 uur een (gratis) kookdemonstratie gehouden. 13.00 uur. Bij paal 21 nabij De Koog wordt een poging gedaan het wereld record van 'de langste picknick' te breken. Deelnemers dienen één kleedje per twee personen en eten en drinken mee te nemen. 20.00 uur. In de Bovenbar van disco theek J'elleboog in Den Burg begint om 20.00 uur een avond rond dichter J.C. Bloem, verzorgd door zanger, gitarist en liedjesschrijver Jaap Dros. 21.00 uur. In café De Kombuis op de haven van Oudeschild begint om 21.00 uur een optreden van de semi- akoestisch spelende popband Toosst. 21.00 uur. De band De Nachtvlinders treedt op in café De Kuip in De Koog. Het repertoire bevat voornamelijk bluesrock en stevige pop. Aanvang 21.00 uur. 22.10 uur. Surfer Dorian van Rijssel- berghe is gast in het televisiepro gramma 'Paul!' van Paul de Leeuw, dat van 22.10 tot 23.25 uur wordt uitgezonden via Nederland 1 Voorstellingen Cinema Texel: 10.45 De Piraten 3D; 11.15 De Lorax 3D NL; 13.15 De Lorax 3D NL; 13.45 De Piraten 3D NL; 15.45 The Avengers 3D; 16.15 Sneeuwwitje; 19.00 Bat tleship; 19.15 Intouchables; 21.45 The Avengers 3D; 22.00 American Pie: Reunion. Zondag 6 mei: 09.00 uur. De Helderse toerfietsclubs houden een tocht over Texel. De ren ners arriveren met de boot van 8.30 uur op het eiland, waar Texelaars zich kunnen aansluiten. 10.00 uur. In de tuin van illustratrice Monica Maas (Rozendijk 24) in de Dennen wordt een dag rond het beertje Bobbi gehouden. Met diverse activiteiten voor jonge kinderen. 10.00 uur. Bij de Robbenjager nabij de vuurtoren houden het Vogelinfor matiecentrum, Natuurmonumenten en Staatsbosbeheer vandaag de jaarlijkse Vogelkijkdag. 11.00 uur. Op de haven van Oude schild (bij cafetaria Veronica en café De Kombuis) wordt van 11.00 tot 14.00 uur een 'meet greet' voor eigenaren van oldtimers gehouden. 13.10 uur. Een Lancaster van de RAF maakt tussen 13.10 en 13.30 uur een fly-by over Texel. De vlucht gaat via het vliegveld naar de Algemene Begraafplaats in Den Burg. Voorstellingen Cinema Texel: 10.45 De Piraten 3D; 11.15 De Lorax 3D NL; 13.15 De Lorax 3D NL; 13.45 De Piraten 3D NL; 15.45 The Avengers 3D; 16.15 Sneeuwwitje; 19.00 Bat tleship; 19.15 Intouchables; 21.45 The Avengers 3D; 22.00 American Pie: Reunion. Maandag 7 mei: 13.30 uur. In de schuren van Axe Lap aan de Witteweg in Den Hoorn is van 13.30 tot 16.00 uur een rommel markt. De opbrengst onderhoud van het Hoornder kerkje. het 14.00 uur. Het Rode Kruis houdt van 14.00 tot 16.00 uur een inloopmid dag voor ouderen in het eigen gebouw aan de Jonkerstraat in Den 18.45 uur. In hotel Den Burg begint om 18.45 uur een schaaksimultaan voor jeugdspelers. Voor leden van En Passant en andere belangstellen- Voorstellingen Cinema Texel: 20.30 The Avengers 3D; 20.45 'mystery Dinsdag 8 mei: 19.30 uur. In het raadhuis aan de Emmalaan in Den Burg begint om 19.30 uur een commissievergadering van de gemeenteraad. 21.00 uur. De Texelse bluesband Jug Bros treedt van 21.00 uur tot mid dernacht op in café De Kombuis op de haven van Oudeschild. Voorstellingen Cinema Texel: 20.15 Intouchables; 20.30 The Avengers TESÜ Om de drukte de baas te kunnen, zet TESO in en rond het weekeinde geregeld een extra boot in. Er is dan ieder half uur een afvaart, zowel van uit Den Helder als vanaf Texel. Dat gebeurt vandaag (vrijdag), zondag en maandag van 9.30 tot 16.00 uur en zaterdag van 8.30 tot 15.00 uur. Toch moeten automobilisten rekening houden met wachttijden van een half uur tot een uur. Deze worden vrijdag verwacht in beide richtingen, zater dagochtend op Texel, zondagmid dag op Texel en maandag in beide richtingen. Voor meer informatie: tel. 369600 of www.teso.nl. Mindfulness Milena Hilstra start woensdag 9 mei met een nieuwe training mindfulness training voor kin deren van 8 tot 12 jaar. De kinderen leren de basisoefenin gen uit de mindfulness. Daarnaast worden er spelletjes gedaan voor het trainen van de 'aandachtspier'. De training bestaat uit zes bijeen komsten van een uur op woens dagmiddag en wordt gegeven in de praktijk aan de Ruyslaan nabij De Koog. Samen met Mirjam Spijker verzorgt Hilstra in het weekend van 22 juni een training mindfulness voor ouders en kinderen samen, een uniek concept dat ook landelijke bekendheid krijgt.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 2