TEXELSE 3 COURANT Jongerenraad: '14-jarigen moeiteloos de kroeg in' BH35 OOOO VRIJDAG 4 MEI 2012 Herdenking (correctie) Door een technisch probleem werd in de krant van dinsdag slechts een gedeelte van de ingezonden brief van Aad van Gils afgedrukt. Hierbij alsnog de complete tekst. Geacht 4/5 mei Comité, Jaarlijks herdenken wij in Neder land op 4 mei de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog. Op 5 mei vieren wij de bevrijding. De laatste jaren is de dodenherdenking op 4 mei uitgebreid met de herdenking van alle slachtoffers die gesneu veld zijn tijdens vredesmissies en ernstoperaties in het kader van de vrede, veiligheid, vrijheid en demo cratie. Op 4 mei herdenken miljoe nen Nederlanders de gevallenen van de Tweede Wereldoorlog. Dit zijn niet alleen de mensen die de Tweede Wereldoorlog aan den lijve hebben ondervonden, maar ook de tienduizenden kinderen die na de oorlog geboren zijn en geconfron teerd werden met de nasleep van deze zinloze mondiale uitbarsting van geweld. Ook ik ben een van die kinderen en ben in mijn jeugd geconfronteerd met een stad (Rotterdam) die op vele plaatsen in het centrum open plekken vertoonde als gevolg van het bombardement op de stad en haar onschuldige bewoners. De oorlog was niet iets dat verleden tijd was. De oorlog en de gruwelij ke gevolgen daarvan waren een voortdurend onderdeel van mijn jeugd. Iedere verjaardag werd er wel gesproken over familieleden die de oorlog niet hadden over leefd. Omgekomen tijdens het bombardement, gestorven in con centratiekampen of de hongerwin ter van 1944/'45. Daarnaast ben ik in mijn jeugd geconfronteerd met kinderen van foute ouders. Ik zal niet ontkennen dat deze personen onheus beje gend zijn, maar het was niet zo dat zij, omdat zij kinderen van foute ouders waren, met een sticker op hun kleding moesten rondlopen en elk moment van de straat gehaald konden worden. Het leed van deze kinderen weegt niet op tegen het leed dat miljoenen nabestaanden heeft getroffen. Nabestaanden die in sommige gevallen meerdere familieleden, vrienden en beken den hebben verloren. Ik ben van mening dat zowel het nationale 4/5 mei Comité als het Texelse 4/5 mei Comité is doorge slagen in het enthousiasme om jaarlijks een passend thema te bedenken voor de dodenherden king. Daarbij zijn zij volledig voorbij gegaan aan de emoties die leven onder de nabestaanden en ont breekt het hen aan realiteitszin. fers uit de Tweede Wereldoorlog en niet voor nabestaanden van men sen die meegeholpen hebben slachtoffers te maken of misschien wel gemaakt hebben. Deze mening wordt gedeeld door velen in de samenleving en ook op Texel. Ik spreek oprecht de hoop uit dat het 4/5 mei Comité zich bedenkt en een andere spreker uitnodigt voor de dodenherdenking op 4 mei. Mocht dit niet lukken dan maar vijf minuten stilte. Aad van Gils, majoor der mariniers (BD), veteraan, Den Hoorn. Welterusten Dinsdag kwam de politie op het erf. Of we iets hadden gezien of gehoord vannacht. Er was bij de buren een auto gestolen en in het water gereden. Die zaterdag ervoor was bij de andere buren precies hetzelfde gebeurd. Wij hadden niets gehoord, maar als we wel iets hadden gehoord? Een goede vriend van ons maakte een week geleden iets soortgelijks mee. Hij hoorde wel wat, ging in pyjamabroek poolshoogte nemen, kreeg door de daders allerlei grove verwensingen naar zijn hoofd en op een gegeven moment kwam er iemand uit het groepje, dreigend met een flesje bier, naar voren lopen. Onze vriend was de knaap voor en sloeg hem een bloedneus. Gevolgd: hij werd als een crimineel afgevoerd, mocht niet eens naar huis bellen waar hij was en moest een nacht in de cel. De mogelijke vandalen gingen vrijuit. Wij hoorden vannacht niets, maar als we wel iets hadden gehoord? Misschien hadden we de dekens wat verder over ons heen getrok ken en net gedaan of onze neus bloedt. Welterusten! Paul van Exel en Gerry Dubbelt, Eierland. Nachtvlinders In café De Kuip in De Koog treedt zaterdag 5 mei de band De Nacht vlinders op. Deze uit zes man bestaande formatie speelt vooral muziek op het terrein van Blues- rock en stevige pop. Het optreden van de band uit Hoorn begint op 9.00 uur, de entree is gratis. De Jongerenraad Texel (JRT) maakt zich zorgen over de leef tijdscontroles bij de horeca in De Koog. Ook jongeren beneden de zestien zouden moeiteloos de kroegen inkomen. Op vertoon van ov-chipkaarten van anderen zouden zij alsnog de horecage legenheden binnen komen. Twee leden van de JRT weten dat hun eigen zusjes van veertien met de ov-chipkaart van vriendinnen de kroegen binnen weten te komen. 'Om een officieel legitimatiebewijs wordt niet eens gevraagd', zo meldden zij. Ook komen jongeren met oudere vrienden regelmatig binnen. De JRT gaat de burge meester vragen snel actie te onder nemen. Jari van Maanen vroeg zich openlijk af hoe het gaat met controles op de zogenaamde fris party's, wanneer de controle in de 'gewone' horeca al zo te wensen over laat. De discussie ontstond tijdens de vergadering van de raad donderdagavond in de raadszaal. De JRT gaat de burgemeester schriftelijk vragen zo spoedig mogelijk actie te ondernemen. De raad is van mening dat jongeren onder de zestien niet toegelaten mogen worden in de horeca en dat jongeren alleen op vertoon van een officieel legitimatiebewijs toegang tot de kroegen moeten krijgen. Plek meierblis ter discussie Over het voortijdig opruimen van de meierblis van Het Noorden is veel te doen geweest. De plek van deze blis en van andere wordt besproken tijdens een evaluatie. De meierblis wordt naar verluidt al een jaar of zeventig op die plek gehouden. Volgens de gemeente is vooraf met 'alle betrokkenen' over leg geweest over de risico's. Toen duidelijk werd dat de kracht en de richting van de wind erg ongunstig uitpakten, is besloten dat de mei erblis daar niet zou kunnen bran den. De gebeurde maandag in de namiddag. Gekozen werd voor verplaatsing naar De Cocksdorp en Oosterend. 'Daar is welwillend en eigenhandig aan meegewerkt door de organisator', aldus een woordvoerder. Later dit jaar vindt een evaluatie plaats van alle gemeentelijke meierblissen en zal worden afgewogen of de locatie moet worden veranderd. De week van... lede de Vries lede de Vries houdt de komende week het weblog bij in de serie De week van... De 61-jarige oud-Texe laar werkt nog tot 1 juli als senior eindredacteur bij de Wereldomroep in Hilversum, waarna hij als gevolg van grootschalige bezuinigingen wordt ontslagen. www.texelsecourant.nl Wat vindt u? Aardwarmte Vorige stelling: Omdat het een aardkundig monu ment is, mag bij het Zouteland niet geboord worden voor de aanleg van de aardwarmte-installatie voor de daar te realiseren nul-energie- woningen. Wat vindt u? Moet de provincie toch toestemming voor het boren geven? Nachtbus rijdt weer Nieuwe stelling: Hoe ziet u de toekomst van de meierblis? De nachtbus in De Koog rijdt vanaf 5 mei iedere zaterdag. Hij vertrekt om 3.45 uur vanaf de Nikadel, naast de Lidl en rijdt de route naar Den Burg, De Waal, Oosterend en Oudeschild. Hier mee wordt ingespeeld op de toe nemende drukte in de bad plaats. De nachtbus van Texeltours blijft in ieder geval actief tot eind augus tus, de kosten bedragen €3,- per persoon. Naast de nachtbus wordt er vanaf 12 mei elk weekeinde een dorpswacht ingezet. In de periode 4 juli tot begin september zullen er iedere dag dorpswachten worden ingezet en zijn te herkennen aan de blauwe hesjes met het opschrift 'security'. Bij overlast, verstoring van de openbare orde of vernielingen wordt geadviseerd de politie te bellen op nummer 0900 8844. Mel dingen van kapot straatmeubilair kunnen gedaan worden bij de gemeente op telefoonnummer 140222. V ^hTlUv^ VAKANTIES VOOR LICHAMELIJK GEHANDICAPTE MENSEN Abbewaal 27, 1791 WX Den Burg Tel. 32 70 25 Rabobank 36.25.73.360 Herdenking (11) Herdenken doe je in vrede. Maar zal er ooit vrede komen als er men sen zijn die zo blijven denken als enkele mensen uit de herdenkings commissie en sommige mensen die reacties schreven in deze rubriek. Ook in mijn familie is veel leed aangericht. Een broer van mijn moeder is verraden, gevangen genomen en doodgeschoten. En ik ben dus ook van de tweede gene ratie. Nabestaanden van mensen die 'fout' waren in de Tweede Wereldoorlog zijn ook van de twee de generatie, maar zijn wel degelijk slachtoffer van die tijd, gemaakt door hun ouders. Ze zijn na de oorlog bespuugd en besmeurd en met de nek aangekeken. Alleen verdraagzaamheid kan lei den naar vrede en een betere wereld. Gerard van der Slikke, De Koog. Hoogerheide 'lekt' oorlogsverhaal Ewout de Vries Onvrede over de komst van Ewout de Vries, de zoon van NSB-burgemeester Rijk de Vries, vanavond als spreker op de her denkingsdienst, is de reden dat de opgestapte leden van het Comité 4 en 5 mei Cees Hooger heide en Luc van Lubek alsnog naar de pers zijn gestapt. vertellen voortijdig door aan de Helderse Courant, die het vanmor gen publiceerde. Ze zeggen het prima te vinden dat hij zijn verhaal vertelt, maar niet op 4 mei. Volgens Hoogerheide is de uitnodi ging van De Vries 'geregisseerd' door oud-redacteur Harry de Graaf 'om een verhaal te kunnen vertel len' in de Texelse Courant. Maar volgens De Graaf is het een ont roerend verhaal dat hij ook op een andere manier naar buiten had kunnen brengen. Hoogerheide zei gisteravond in het tv-programma Eén Vandaag niet aanwezig te zullen zijn op de herdenkingsdienst in kerkgebouw De Burght, die om 18.45 uur begint. Familieberichten Na een alsch eid De Koog 1 mei 1923 langzaam verval van geest en krachten hebben wij moeten nemen van onze zus, schoonzus en tante Ria Gomes - van Heerwaarden Sinds 1995 weduwe van R.J. Gomes Den Burg, 11 mei 2012 Familie Van Heerwaarden "Verpleeghuis Hollewal" Hollewal 2 - Den Burg Ria is overgebracht naar de Strandkamer van "Uitvaartcentrum Texel", Bernhardlaan 147 te Den Burg. De uitvaartdienst zal worden gehouden op zaterdag 5 mei om 10.30 uur in de R.K. Kerk, Molenstraat 36 te Den Burg. Aansluitend zullen wij Ria bege leiden naar haar laatste rustplaats bij haar man op de R.K. begraafplaats van Den Burg. Na afloop van de begrafenis komen wij samen in de "Witte Burcht", Molenstraat 19 te Den Burg, waar gelegenheid is om ons te condoleren. Correspondentieadres: Dhr. RJ. van Heerwaarden Beatrixlaan 17, 1791 GA Den Burg. Langs deze weg willen wij het verzorgend personeel en dr. Van Hinsbergh van het verpleeghuis bedanken voor de liefdevolle verzorging van tante Ria. Familie Van Heerwaarden Een heel groot wonder Uit liefde geboren overgrootmoeder Thijs Elisabeth Johanna van der Veen - Maas Tante Bets Kelly Lexmond 1791 XD Den Burg 30 april 2012 1766 JT Wieringerwaard, Zoonenstraat 10,1751 XH winkel Wil je langs komen, graag eerst even bellen. Moeder is thuis op haar eigen kamer,1 De crematieplechtigheid zal plaatsvinden op Schagerkogge, Haringhuizerweg 3 te Schagen. Na de plechtigheid is er nog gelegenheid tot condoleren Trots en blij zijn wij met de geboorte van onze dochter en zusje Mirthe Saari Purmer 25 april 2012 3430 gram Jothan, Esther en Thijn Purmer-Buijs IJburglaan 1021 H OP EEN RIJ! Langs deze weg willen wij allen die op enigerlei wijze hun medeleven hebben betuigd na het overlijden van oprecht hartelijk dankzeggen. Het heeft ons goed gedaan en veel steun gegeven. Den Burg, mei 2012 Langs deze weg willen wij u bedanken voor uw steunbetuigingen na het overlijden van onze moeder, schoonmoeder en oma Den Burg, mei 2012 Gijs en Marjon Marleen en Willem Jaap Martijn

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 3