mam TEXELSE 5 COURANT 'In de oorlog waren er veel konijnen' Faciliteren voor bestaande klanten en de toekomst VRIJDAG 4 MEI 2012 Al meer dan twintig jaar kom ik nu en dan gezellig bij mijn inmid dels 82 jaar oude kennis om een kopje thee. Het gesprek gaat dan doorgaans over koetjes en kalf jes, over De Koog, over wat er verandert en meer van dat soort zaken. Als de Texelse Courant in de bus valt, kijken we eerst wie er is overleden is. Zit er geen bekende bij, gaan we over op nog een koppie thee. Over de oorlog is in die twintig jaar nooit gesproken. Tot ik afgelopen voorjaar opmerkte dat er weer veel konijnen in de duinen zaten. Hij keek me even aan en zei: 'In de oorlog waren er veel konij nen.' 'Ja', zei hij. 'In 1945 was ik veer tien jaar en af en toe strikte ik er een.' Hij ging verder en ging op zijn praatstoel zitten. 'In de dui nen mocht je niet komen en ook het strand was verboden gebied, zogenaamd spergebied en ach ter hotel Opduin lag een mijnen veld. Op gegeven moment wer den wij geëvacueerd en moesten we verhuizen naar wat nu Tuban- tia is. Tubantia was toen de boer derij van de familie Koorn. In de tijd dat wij op de boerderij woon den, brak de Russenoorlog uit. Er werd rondom de boerderij geschoten en we vlogen allemaal naar binnen. Met een vriendje ging ik naar de hooizolder, waar we door een glazen dakpan de gevechten konden volgen. Er werd veel geschoten en we zagen een paar Russen door een droge sloot kruipen. Zo ontsnapten zij aan de Duitsers. Het was een film gelijk.' 'Waarom heb je dat nooit eerder verteld?' vroeg ik. 'Ach', zei hij, 'het is al zo lang terug.' En het verhaal ging verder. Hij vertelde dat de twee Russen 's avonds aan de deur van de boerderij klopten om voedsel en onderdak. Ze kregen eten en konden in een klein schuurtje slapen, 's Nachts om twee uur brak er paniek uit, toen er een auto van Duitsers aankwam. Maarten Koorn, de boer, stelde voor de Russen te verstoppen in de regenbak. Daar hebben de Duitsers hen inderdaad niet gevonden. De volgende avond, toen de Russen uit de put wer den gehaald, waren ze tot het bot verkleumd en zo stijf als een plank. Ze hadden 24 uur tot aan hun nek in het water gestaan. Daarna bleven ze buiten en kwa men alleen nog naar de boerderij om eten te halen. 'Drie dagen later kwam er een paard en wagen aan, een platte kar met een zeil er overheen. Mijn vriend en ik keken onder het zeil, er lagen dode soldaten onder die de voerman naar Den Burg moest brengen. Als we een dode Duitser zagen, ging onze vuist omhoog en riepen we hoe ra. Maar zagen we een Rus lig gen, keken we meewarig van och, jammer. Tot de voerman riep dat we op moesten donde ren.' Daar viel het verhaal even stil. 'Toen de oorlog was afgelopen', ging het even later verder, 'en we weer naar huis konden, ging ik met mijn vriend hulzen en oud ijzer zoeken. Overal lag die rom mel en het leverde een aardig zakcentje op. Op zeker dag wer den we op de Brink aangehou den door de politie. Wat we in die zak hadden. Gestolen goed zeker, beet de agent me toe. En hij sloeg me gelijk hard in mijn gezicht. Veertien jaar en dan zo'n harde klap krijgen, de tranen sprongen in mijn ogen. Hij ver telde ons de zak naar het bureau te brengen. De oorlog was nog maar bet voorbij en het gezag trad weer op. Je had ze vijf jaar niet gezien, maar ze waren er weer of ze nooit waren wegge weest. Ik liep naar huis en ver telde het aan mijn vader. Die werd witheet, pakte zijn fiets en zat drie minuten later op het bureau om verhaal te halen. Dat hielp, want toen hij terug kwam, zei hij dat ik die zak met oude rommel weer bij de politie kon halen.' Zo zat hij nog een tijdje te mijme ren en vroeg toen. 'Wil je nog een kopje thee?' Met het (najvertellen van dit ver haal wil ik maar aantonen dat er nog steeds veel verhalen niet verteld zijn en dat er nog steeds ooggetuigen zijn. Hun verhalen zijn belangrijk voor ons en ons nageslacht. Henk de Rooij, De Koog. Herdenking (11) Herdenken doe je in vrede. Maar zal er ooit vrede komen als er mensen zijn die zo blijven denken als enkele mensen uit de herdenkingscommis sie en sommige mensen die reacties schreven in deze rubriek. Ook in mijn familie is veel leed aangericht. Een broer van mijn moeder is verraden, gevangen genomen en doodge schoten. En ik ben dus ook van de tweede generatie. Nabestaanden van mensen die 'fout' waren in de Tweede Wereldoorlog zijn ook van de tweede generatie, maar zijn wel degelijk slachtoffer van die tijd, gemaakt door hun ouders. Ze zijn na de oorlog bespuugd en besmeurd en met de nek aangekeken. Alleen verdraagzaamheid kan leiden naar vrede en een betere wereld. Gerard van der Slikke, De Koog. Illegale papieren achter knieschot Bij de verbouw van hun huis in de Kotterstraat in Oosterend troffen Pip Barnard en Joyce Pool achter het knieschot papie ren uit de oorlog. Het ging om illegale geschriften, kopieën van verzetsbladen en uit geschreven toespraken van Radio Oranje. Ook waren er enkele foto's bij van Koningin Wilhelmina en de prinsesjes en een verspreidingsin structie voor illegale geschriften. Degene die deze taak op zich nam, werd op het hart gedrukt niemand in vertrouwen te nemen en de papieren alleen 's nachts, onge merkt, in de bus te gooien van mensen die er mogelijk interesse in zouden hebben. Alles moest in het werk gesteld worden om geen ver denking op zich te laden. advertorial 'Films en internet worden steeds belangrijker, vooral videofilms in samenhang met websites en sociaal media. Mijn focus ligt op de toe komst en deze faciliteren voor mijn bestaande klanten.' Aan het woord is John Smit, eigenaar van Videolux Productions. Promotiefilms zijn steeds belangrij ker. Het is de ideale manier om de doelgroep te bereiken. Met de Ipad of tablet op schoot op de bank, en in de toekomst met Apple TV of inter net TV worden steeds meer filmpjes bekeken. Smit: 'Het is een beleving. Films spreken de waarheid, ze geven een realistisch beeld van de werke lijkheid. Video geeft vertrouwen en vertrouwen is een groot goed. Als je je kunt etaleren, wordt het vertrouwen dat mensen in je hebben groter.' Smit biedt een uniek concept, namelijk het leasen van videofilms. 'In plaats van in één keer een bedrag, betalen klanten per maand. Naast de pro motiefilm beschikt de klant over een uitgebreid promotiepakket, bestaande uit een videokanaal op de eigen web site met eigen look-and-feel, extra relevante video's van de omgeving en het actuele weerbericht, een kookru- briek en een videonieuwsbrief. Dit videokanaal is ook te koppelen aan de sociale media als Facebook en Titter. En natuurlijk is de promotiefilm te gebruiken op Youtube, de website van de VVV en op TexelVakantieTV. Ik zorg ervoor dat deze film overal draait en dat mijn klanten er geen omkij ken naar hebben.' Smit zorgt ervoor dat zijn klanten actueel blijven in de video internetwereld met films in HD en in de nabije toekomst ook in 3D. foi«a Sj)Jrv"\Bos en Duin WEUWSBRJE ÏÜSlnPS I 'WAVi^A'fie ~s' n""° TexelVakantieTV Op de vernieuwde website TexelVa kantieTV staan verschillende films Texelse logiesverstrekkers, kels, van de Texelse natuur, dorpen, evene menten en geschiedenis. Naast toeris tische films maakt Smit ook bedrijfs films. Het bedrijfsleven ziet hier ook steeds meer het nut van in. Zo is Smit net klaar met een aantal films voor de Rabobank Noord-Holland Noord. Zoekmachines en video-app 'Mensen gaan op zoekmachines steeds meer zoeken op video. Vooral bij Google staat veel te gebeuren, dus daar moet je klaar voor zijn. Het is van belang hierin mee te groeien en de ontwikkelingen bij te houden. Mijn bestaande klanten, maar ook eventuele nieuwe klanten, moeten gereed zijn voor die ontwikkelingen. Het allerbelangrijkste in deze tijd is dat ze met een video op de homepage van hun website staan.' In de zomer wordt een speciale TexelVakantie TV video-app beschikbaar gesteld. Deze op GPS gerelateerde tooi toont filmpjes van klanten van Texel\fc- kantieTV zoals restaurants, winkels, logiesverstrekkers en leuke Texelwe- tenswaardigheden in de buurt van de locatie op dat Videolux Productions Hoefslag 51, Den Burg Tel 0222-315153 Mobiel 06-53420993 E-mail: info@videolux.nl Dit e-mailadres wordt beveiligd tegen spambots. JavaScript dient ingescha keld te zijn om het te bekijken. Websites: www.texelvakantietv.nl en www.videolux.nl Onderzoek naar de toekomst van bedrijventerrein Wezenland in Den Burg. Meer bebouwings- en gebruiksmogelijkheden was één van de De papieren waren duidelijk verge ten toen de woning in 1943 op last van de Duitsers werd ontruimd. Dit omdat het huis te dicht zou staan op de in 1939 gebouwde praktijk woonruimte van dokter Renout, in gebruik als Wehrmachtheim. En omdat het knieschot ter plaatse was dichtgetimmerd, heeft ook na de oorlog niemand meer aan deze papieren gedacht. Het was bekend dat meester De Vries, die de eerste huurder van het huis was, er in de oorlog onderdui kers had verborgen. Dit werd nog bevestigd door een zoon van De Vries, die afgelopen zomer op bezoek was. Bekend is ook dat hij meerdere mensen voor de Arbeids inzet heeft behoed. Dat hij zich ook bezig hield met illegale geschriften, was niet bekend. Hoewel slechts een tiental kinderen dinsdag deelnam aan de lawaai- optocht voorafgaand aan de opening van zwembad Molenkoog, trok ken ze veel aandacht met de herrie die ze maakten op oude koffieblik ken, met fluitjes en toeters. Het weer hield de aanwezigen nog in spanning, maar het onweer zette niet door. Iets meer dan honderd mensen maakten gebruik van de gelegenheid om een eerste duik te nemen. Dit weekend kunnen nog abonnementen tegen gereduceerd tarief worden aangeschaft. Informatie Texelvignet Zo'n driehonderd ondernemers hebben een 'starterskit' voor het Texelvignet ontvangen. Op deze manier willen de gemeente en het Texels Ondernemersplatform (TOP) logiesverstrekkers en detaillisten helpen in de informa tievoorziening over het parkeer bewijs voor hun gasten. In de starterskit zitten onder meer folders en een raamsticker voor ondernemers die het vignet verko pen. Wethouder Hercules: 'Als ondernemer krijg je vragen over parkeren op Texel en als goed gastheer wil je dan je gasten direct op weg helpen, de starterskit helpt hierbij.' Volgens Michel Gregoire van TOP moeten er nog meer ver kooppunten voor het parkeerbe wijs komen. 'Op dit moment zijn we bezig om de randvoorwaarden voor wederverkoop met de gemeente goed in te vullen. Als dat goed lukt, kan de gast in het hoog seizoen op veel meer plaatsen een vignet kopen.' De starterskit is naar een selectie van ondernemers ver stuurd, met name naar logiesver strekkers en winkeliers. Onderne mers die er ook één willen of het vignet willen gaan verkopen kun nen een email sturen naar de gemeente onder vermelding van Texelvignet, het type bedrijf en de contactgegevens. Op is op. Toen werd het vrede In ons gezin, net de oorlog overleefd het ouderlijk huis, met granaatscherven en lood doorzeefd, ben ik als derde kind geboren onder het vertrouwde licht van de Cock- sdorper toren. Die ene eiken stoel waarin ruwe plekken in de balkenzolder scheuren en van lood ook gaten Ook de verhalen die mijn vader zo span nend vertelde dat de oorlog net voorbij was, besefte ik toen niet. De bevrijding in '45 was nog pril toen ik geboren ben in '47 op 20 april Ook Hitler was van 20-04, het jaar weet ik niet een geluk dat hij de oorlog verloor, en zijn leven liet! Het verhaal over mijn moeder, lopende naar Oosterend achter de kinderwagen, Anneliesje er in, Elly van twee aan de hand op klompen lopend soms de kleine op de arm gedragen... Mijn vader moest als boer voor de In De Lindeboom werd dinsdag een bescheiden 1 mei-viering gehou den door de PvdA-afdeling Texel. Het bestuur zette alle leden van 65 jaar en ouder in het zonnetje met een rode roos en een 1 mei-kaart. met paard en wagen meestal op onmo gelijke tijden. Van hot naar her en dan nog naar Skil, Deed hij dat niet? Een kogel kreeg je, met bod! Ons huis hadden ze toen gevorderd De 'slacht' uit de weckflessen veror- Eén pot in de kelder, die om een hoekje hebben ze niet gevonden, zodat moe der die later vond Alle lege niet omgewassen potten ston den buiten bij de regenput zo vond moeder dit toen ze weer thuis kwam met het kteine grut Mijn vader moest net als Tesselse jonge naar Assen te werk aan de Duitse plan- Wat een angst hebben deze gezinnen gekend nauwelijks contact en missie onbekend Het was een troosteloze tijd maar eenmaal verenigd waren ze dub bel zo blijd Ze gingen in hun huis weer aan de slag boenen op het mooie vloerkleed waar je geen patroon meer op zag Overal vboien en luizen het was geen schande, iedereen had in kleding, haren en huizen Daarom mogen we nooit vergeten wat er is geleden waarom onze ouders soms deden wat ze deden Overleven, ook al waren je zus en zwa ger overleden De prijs was hoog, maar het werd vre- n Heerwaarden, Den Burg. Beeld van het opruimen van de meierblis van polder Het Noorden, maandag aan het eind van de middag. t&>iop,PBSlns,di Bij de verbouw van hun huis in de Kotterstraat in Oosterend troffen Pip Barnard en Joyce Pool achter het knieschot papieren uit de oorlog aan.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5