Haarscherpe foto's van Texel in de Tweede Wereldoorlog Herberg Loodsmanswelvaren verbouwd tot Wehrmachtheim VRIJDAG 4 MEI 2012TEXELSE 9 COURANT Een binnenopname van de kantine op het Gerritsland in de Dennen, die later onderdeel was van Widerstandsnest 21a H en na de oorlog plaats bood aan het Texels museum. Het gebouw werd tussen december 1941 en februari 1942 gebouwd door de Reichsarbeitsdienst, verantwoordelijk voor de stichting van veel feldmaBige bouwwerken op Texel, vooral rond De Koog. Medewerkers logeerden in pension Tatenhove. Op de foto etende Duitse soldaten, waarschijnlijk in gezelschap van Texelse vrou wen. Links bij de paal zuster Herta. Hij wist niet wat hij zag, toen hij ze op internet ontdekte: meer dan vijfhonderd haarscherpe foto's van Texel in de Tweede Wereldoorlog. Van het Wehr- machtheim in Den Hoorn (voor al), maar ook van de batterij op De Mok, de haven van Oude- schild en andere herkenbare Texelse plekjes. Allemaal een jaar of zeventig oud en te koop aangeboden op de website Ebay. 'Dat zoiets bestaat, dit is echt van onschatbare waarde', verzucht de uit Drachten afkomstige Paul Dijkstra, op Texel bekend om zijn kennis van de bunkers die op het eiland hebben gestaan. Hoewel hij als student geschiedenis niet rijk is, besloot hij op de foto's te bie den. Tot zijn verbazing was hij ken nelijk de enige, want inmiddels mag hij zich (samen met de Stich ting Stelling Den Helder, waarmee hij samenwerkt bij het in kaart brengen van de verdedigingswer ken rond de marinestad) eigenaar van de foto's noemen. Daar kwam recentelijk ook het gastenboek van het Wehrmacht- heim in Den Hoorn bij, dat eveneens op internet te koop werd aangebo den. De foto's waren soldaten van uiteenlopende mili taire eenheden samenkwamen. Er werden etentjes gehouden en wan neer 'hoge' militairen Texel bezoch ten, konden ze er logeren. Onder hen vice-admiraal Gus Kleikamp, die op het eiland was voor een Marineflakbatterie Den Hoorn, die op Loodsmansduin was gelegerd. Ook in Den Burg was een Wehr- machtheim, kort na het begin van de oorlog geïnstalleerd in hotel De Graaf, waar nu de apotheek is. Samen met de Inselkommandantür (zuster) Herta, werkzaam in het Wehrmachtheim, dat vanaf begin 1944 in de gevorderde en voor dit doel verbouwde en van een dak kapel voorziene dorpsherberg Loodsmanwelvaren was gevestigd. Het was een plaats waar Duitse inspectie van de AtlantikwallOok waren er met enige regelmaat inge lijfde en op Texel gelegerde Kauka- sische soldaten te vinden. Daar kwam in oktober van 1944 alweer een einde aan, toen het pand werd overgenomen door de leiding van was het Wehrmachtheim onder deel van het Stützpunkt Den Burg, waar ook het barakkenkamp aan de Kogerstraat onder viel. Uit het gastenboek blijkt dat zuster Herta in Den Hoorn samenwerkte met zuster Emmy, die ook al in Den Burg had gediend. 'Wat ze er pre cies deden, is niet helemaal duide lijk. Ze zetten thee en ontvingen gasten. Er zijn ook wel foto's waar op ze aardappels schillen, maar er werkte ook een kok, zodat ze niet echt voor het eten hoefden te zor gen. Waarschijn lijk waren ze een soort gezel schapsdames. Maar tot hoever ze met hun dien sten gingen, weet ik niet', vertelt Dijkstra. De foto's geven een mooi beeld van het leven dat de Duitse zuster op Texel leidde. Het zijn nogal wat groepsfoto's: met collega-zusters, soldaten en uiteenlopende gasten. Daarnaast werd gefotografeerd tijdens uitjes die over het eiland werden gemaakt en tijdens etentjes, onder meer in het Wehrmachtheim, maar ook in de kantine op het Gerritsland in de Dennen, die na de oorlog onderdak bood aan het Texels Museum van beheerder Gerrit de Haan. Zuster Emmy verpachtte haar hart aan het eiland. Na de oorlog vierde ze er nog regelmatig vakantie. Op de laatste pagina's van het foto boek prijken de geijkte toeristische plaatjes van TESO-schepen, de Dennen en het Hoornder kerkje, naast folders van de WV en pen sion 't Jachthuis in De Koog, waar ze kennelijk logeerde. Een expositie van de foto's en het gastenboek van het Wehrmacht heim zal rond Open Monumenten dag (in het tweede weekend van september) in Fort Kijkduin in Den Helder te zien zijn. Joop Rommets De bovenverdieping van het Wehrmachtheim in Den Burg, waar nu de apotheek is gevestigd. Een zeer zeldzame foto van Marineflakbatterie De Mok, met links de nog intact zijnde hangaar B en in het midden een opstijgende Fieseler Fi 156 Storch. Op de achtergrond het Licht van Troost en het Hoornder kerkje. 'Een unieke opname', volgens Dijkstra, 'aangezien het vliegtuig er maar zeer korte tijd gelegen heeft.' De Fieseler was een verbindings- en verkenningsvliegtuig, uitgerust met waterski's en voor het eerst gebouwd in 1936. Ad Blok van der Velde en echtgenote (tweede van links) poseren met Duit sers, onder wie zuster Herta. Veel hogere soldaten lieten zich met de kunstenaar portretteren. Blok van der Velde woonde op de boerderij op de hoek van de Ruyslaan en het strandslag naar paal 17 (hoeve Uit en thuis), op steenworpafstand lag tot januari 1944 de Heeresküstenbatterie. Een zeldzame opname van een gecamoufleerde Eierlandse vuurtoren. De foto werd gemaakt tijdens een bezoek dat zuster Herta samen met drie manschappen bracht aan de infanterieopstelling bij de vuurtoren, de Nordbatterie en de Flugzeugwache, een observatiepost voor vliegtuigen, in de vooroorlogse metalen kustwachttoren naast de vuurtoren. Schwester Emmy (tweede van links) met drie collega's en twee soldaten in het Wehrmachtheim in Den Burg. Na de oorlog werd het pand weer gebruikt als café (De Graaf). De Duitse wandteksten werden overgeschil derd, maar het anker bleef.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 9