Toespraak zoon NSB-burgemeester maakt indruk TEXELSE IQ COURANT 'Kind niet aansprakelijk stellen voor de daden van zijn ouders' Y Ewout Rijk, Frans lodewijk Alexander levensgevaar liep, was ze in staat de juiste beslissing te nemen.' De Vries kende het verhaal tot voor kort zelf niet. Zijn moeder sprak er niet over, zijn vader had hij nauwe lijks gekend. Omdat zijn ouders als prominente NSB'ers de gevange nis in moesten, werd hij na de bevrijding ondergebracht bij een pleeggezin. Zijn moeder kwam Als vanouds was ook de Scouting actief bij de herdenking. Moedermelk Na vanavond weet ik opnieuw dat je op heel veel manieren 'fout' kunt zijn. Eén van die manieren is dat je aan de loop gaat met iemands ver haal. Zeker als je weet dat dit ver haal gaat over een vrouw, een Joodse vrouw, die haar eigen leven in gevaar bracht om het kind van een NSB-burgemeester te redden. 'Het kiend kon het niet helpen dat z'n ouders fout waren.' Als je de emotie van moedermelk kent, hoe mooi het is wanneer je het kind dat in jou gegroeid is nog een poos kan voeden met melk uit je eigen borsten. Dat die vol melk schieten bij de eerste kreetjes van 'ik heb honger'. Uit mededogen heeft een moeder haar melk ook aan een baby van foute ouders gegund, omdat deze moeder hem zelf niet kon voeden. En daarmee heeft ze een mens gered. Een verhaal in oorlogstijd, een ver haal zo mooi, zo teer, mag niet bezoedeld worden door een mens die zich misplaatst voelt omdat zijn manier van herdenken niet werd erkend. Nel Rommets-Rensmaag, Den Hoorn. Hij had vaak en langdurig getwij feld, ook omdat zijn vrouw en kinderen bang waren voor de negatieve reacties van Texelaars en hem ontraadden te gaan. Maar uiteindelijk was Ewout de Vries er wél en hield hij een toe spraak die diepe indruk maakte op de vele bezoekers van de her denkingsbijeenkomst die vrijdag 4 mei in kerkgebouw De Burght in Den Burg werd gehouden. De Vries, geboren op 16 mei 1944, maakte excuses voor de ellende die zijn vader, Rijk de Vries, als NSB-burgemeester in de oorlog op het eiland had veroorzaakt. Maar ook vertelde hij over de pesterijen die hij als kind na de oorlog had moeten ondergaan, zelfs van lera ren die hem vernederden en in de hoek zetten omdat zijn vader 'fout' was geweest. De Vries vroeg de aanwezigen of ze het met hem eens konden zijn dat een kind niet afgerekend kan worden op de daden van zijn ouders. 'Mijn groot ste wens is dat we elkaar een hand kunnen geven, zonder dat u denkt: dat is de zoon van die NSB'er. Maar misschien omdat u denkt: dat is een redelijke vent. En daar door begrip voor elkaar kunnen hebben op basis van wat wij van elkaar zien en horen en niet van wege wat mijn vader of uw vader vroeger deed.' Diepe indruk maakte het verhaal over de prille jeugd van De Vries, verteld door ereburger professor Kees de Jager, die uit de doeken deed dat Ewout als baby was gered door de moedermelk die hij kreeg van Aafje Pieterse-Borgman, nadat zijn eigen moeder hem niet voldoende had kunnen geven. Pie- terse, echtgenote van de chef van de Albert Heijn in de Binnenburg en op 27 mei bevallen van zoon Frans, werd door dokter Boswijk gevraagd of ze bereid was melk af te kolven en daarmee de kleine Ewout te redden. Een bijzonder verzoek, nota bene gericht aan een vrouw van Joodse afkomst, die om onopgehelderde redenen en in tegenstelling tot meer dan hon derdduizend andere Joden niet was afgevoerd naar de vernieti gingskampen. Gevraagd waarom Sandra Roelofs legde een krans bij de Levensboom, het monument voor de Georgische gevallenen op de Algemene Begraafplaats. ze hielp de kleine De Vries in leven te houden, moet de vrouw gezegd hebben: Deer ken dot kiend toch niks an doen, dot sien vader een NSB'er is?' De Jager herhaalde de uitspraak een paar keer, om te concluderen: 'Daarmee benadrukte ze heel dui delijk wat wel eens vergeten wordt: je mag nooit, ik herhaal met grote klem, je mag nooit een kind aan sprakelijk stellen voor wat zijn of haar ouders gedaan hebben, al zijn het de grootste misdadigers.' De Jager noemde de geschiedenis 'aangrijpend en zelfs emotioneel' en Aafje Pieterse een 'waarachtig betrekkelijk snel vrij, maar kreeg aanvankelijk haar kind niet terug. 'Er werd op basis van haar verle den gezegd dat ze geen goede moeder kon zijn.' Zijn vader kwam vrij toen Ewout een jaar of vier was, maar verliet al snel zijn gezin en verhuisde naar Zweden. Ook naderhand zouden de twee niet veel contact hebben, zodat Ewout over zijn jeugd nooit veel te horen had gekregen. Vrijdag maakte hij eindelijk kennis met Frans, diens vrouw Lies en andere leden van de familie Pieterse. Samen zaten ze tijdens de herdenkingsbijeenkomst in De Burght op de voorste rij. kanaal eens een escort van tanks gehad. Er zijn gekken genoeg op de wereld. En ik wist niet wat ik op Texel moest verwachten.' Achteraf was hij 'heel blij' toch te zijn gekomen. 'De toespraak vond ik moeilijk. Toen ik op ongeveer een derde was en om me heen keek, zag ik dat bij veel mensen uit het publiek de tranen in de ogen stonden. Dat maakte het nog moei lijker. Maar direct na afloop in de kerk kwamen zeker tien mensen naar me toe om te feliciteren en op de begraafplaats gebeurde dat nog eens', vertelt De Vries, die er na zijn toespraak uitzag of er een last en zuiver mens'. 'Zij was een voor beeld voor ons: zelfs in die gruwe lijke tijd, waarin zij zelf, als Jodin, De Vries' komst had vooraf flink wat commotie veroorzaakt en geleid tot een scheuring in het 4-5 Mei Comité, dat de jaarlijkse dodenherdenking organiseert. Twee leden stapten op, omdat ze vonden dat de tijd er nog niet rijp voor was de zoon van de NSB-bur- Eenige kennisgeving voor Texel. Op 16 Bloeimaand werd tot onze groote vreugde geboren: Zoon van RIJK DE VRIES. IR. DE VRIES- Heyting. Texel, Den Burg, Schildereind 131. lijdelijk Noodziekenhuis. Den 27stn Mei werden wij verblijd met de ge boorte van ons Zoontje en Broertje A. PIETERSE- Borgman. L. J. PIETERSE JOHNY. Fil. Albert Heijn, Binnenburg 8, Den Burg-Texel 1944. van zijn schouders was gevallen. De Vries woont al tientallen jaren in de Verenigde Staten, waar hij in de journalistiek werkzaam was en sinds dertig jaar samen met zijn vrouw een florerend bedrijf in de toeristische sector heeft. In Florida woont hij op een eiland met onge veer evenveel inwoners als Texel. Zijn leven stond volgens eigen zeg gen vooral in het teken van 'het beter willen doen' dan zijn vader. Door zijn werk en als lid van Rotary International bezocht hij 'bijna alle uithoeken van de wereld' en zag hij 'veel ellende, armoede, honger en onrecht'. 'Soms heb ik een klein beetje kunnen helpen. En veel geleerd over onze wereld en de mensheid.' Nog regelmatig, gemiddeld eens in de twee jaar, is hij in Nederland. 'Ik ben er trots op een Nederlander te zijn. Waarom weet ik niet precies, maar ik heb het altijd een geweldig land gevonden.' Drie keer bezocht hij Texel, waar hij ter wereld kwam, maar waarmee na de bevrijding de banden werden doorgesneden. Op de vraag wat hij op zijn geboorte eiland deed, antwoordt hij zonder aarzelen: 'Rondrijden. En hopen dat ik niet herkend zou worden, want ik lijk erg op mijn vader.' Met zijn toespraak bij de dodenherden king heeft hij voor zijn eigen gevoel de ban doorbroken. 'Ik heb het gevoel dat ik me niet meer hoef te schamen en gewoon kan binnenlo pen en zeggen: hé, ik ben Ewout.' Tekst Joop Rommets Foto's Gerard Timmerman Aafje Pieterse-Borgman redde met haar melk het leven van de kleine Ewout Geboorteadvertenties van Ewout de Vries en Frans Pieterse uit de Texelse Courant. gemeester uit te nodigen. Diens toespraak werd echter goed ont vangen. In de overvolle kerk was er alom bewondering voor zijn over tuigende optreden. Zelf had hij vaak en langdurig getwijfeld of hij wel op de uitnodi ging in moest gaan. 'Toen ik werd benaderd, wilde ik er eerst niets mee te maken hebben. Waarom zou ik gaan? Als kind had ik al genoeg ellende met die oorlog gehad. Uiteindelijk heeft de volhar dendheid van Harry de Graaf me over de streep getrokken', vertelde hij na afloop van de herdenking tij dens een informeel samenzijn in de Texelhoeve. Nadat De Vries had vernomen van de commotie die zijn komst had veroorzaakt, sloeg de twijfel opnieuw toe. 'Ik begreep dat er negatieve reacties waren, zelfs in NRC Handelsblad. Ik vond dat moeilijk. Ik kon me niet verdedigen en was bang dat het negatief zou uitpakken voor de herdenking. Mijn vrouw was het er helemaal niet mee eens dat ik zou gaan. En dat terwijl we het bijna altijd eens zijn. Ik waardeer dat je dit doet, ik volg je, zei ze, maar ik ben het er niet mee eens. Mijn kinderen (De Vries heeft twee zoons, red.) heb ik een programma moeten sturen waarin precies stond waar ik op welk moment zou zijn.' Bij de burge meester vroeg De Vries of de poli tie zijn veiligheid kon garanderen. 'Ik heb rare dingen meegemaakt in mijn leven. Ik heb bij het Suez-

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 10