'Tassie Madeequivalent van écht Texels product AGENDA MOEDERDAGACTIE! 40 jaar in dienst bij groothandel Jan Kuipers begon 40 jaar geleden bij Spanjer, inmiddels Hanos. Programma 10 t/m 16 mei PROGRAMMA PER FILM: PROGRAMMA PER DAG: DE LORAX EN HET VERDWENEN BOS 3D0O® ZATERDAG 12 MEI like the weather, come back in 15 minutes'. Dat dekt de lading. (Zondag) Hoewel er dus soms vier sei zoenen in een uur zitten, is het meestal droog in Hobart. Tempe raturen zijn in de zomer rond de 25 graden en in de winter daalt het kwik bij hoge uitzondering, in de nacht, onder nul. Hoewel het door effecten van de naastlig gende berg soms behoorlijk kan spoken, is de wind is meestal zwak. Hobart ligt gunstig en dat komt doordat de wind meestal uit het westen komt. Daardoor moet de vochtige lucht van zee eerst het hele eiland over voordat het Hobart bereikt. De meeste regen is dan al gevallen. Het westen van Tasmanië is dan ook heel regen achtig en het oosten heel droog. De herfst is hier nu volop aan de gang. Het wordt kouder, er lag sneeuw op de berg en de blade ren vallen van de boom. Met tem peraturen zelden onder het vries punt zou je zeggen dat het wel Weblog Naam: Sjoerd Groeskamp Is er ien van: Joop en Ria Groeskamp-Witte uit Den Hoorn Woont in: Hobart, Tasmanië Beroep: onderzoeker een niet-Nederlander, kom je tot de conclusie dat het echt een heel Nederlandse traditie is. Een der gelijk massaal feest is hier niet in Tasmanië. In Sydney schijnen zich enigszins vergelijkbare taferelen voor te doen gedurende Australia Day (of Invasion Day zoals de Aboriginals het noemen, want er wordt die dag gevierd dat tig jaar geleden de eerste Engelse vloot Australië bereikte om een kolonie te stichten), maar eigenlijk is het niet te vergelijken. Het voordeel van wetenschap is dat, zolang je je uren maar maakt, je enigszins vrij bent om je werk- geworpen krijgen nadat ze gewoon een koffie willen bestel len. Wha kind of Coffee? Maar goed, nadat ik er toch weer in geslaagd was om een small- long black (net geen espresso, wat een short-black zou zijn) te bestellen, gingen Malou en ik haar expositie klaarzetten in een nabij gelegen winkel. In die winkel heeft ze een plek waar ze haar kunst kan tentoonstellen en verkopen. De winkelmensen waren niet van het meest behulpzame, vriende lijkste, duidelijkste soort, maar de expositie staat. En alles in die winkel was Tasmaans product (op Tasmanië gemaakt). Overal zie je 'Tassie Made', equivalent van écht Texels product. Dat is interessant en verkoopt. (Woensdag) In Nederland hebben we veel regels en bureaucratie. Altijd een goed onderwerp om over te kla gen. Ik had dan ook verwacht dat de regels en bureaucratie hier wel minder zouden zijn dan in Neder- j Geslaagd Geslaagd MET JE MOEDER OF VROUW NAAR DE FILM 2 PERSONEN FILM EN PANINI'S OF WRAPS: 25,- 2 PERSONEN FILM EN POPCORN: 17,- 2 PERSONEN FILM EN BOURGONDISCHE SPIEZEN OF SPARERIBS: 39,- 7fXF/_ 0222 315555. TEXELSE 7 7COURANTdinsdage mei 201: gevolg leef je dus eigenlijk in een stad die veel kleiner is dan de 200.000 inwoners. Daardoor krijg je al snel dat je veel mensen her kent, overal bekenden tegenkomt en altijd van die situaties hebt waar de fysiotherapeute de zus van een vriend van je is, wiens vader je dan weer via je werk kent. Zoiets, Texel dus. Het was vandaag een gewone dag werken. Proberen om bepaal de oceaanstromen te program meren en bestuderen. Dan denk je dat je er bent en dan blijkt er toch weer een probleem te zijn waar je zo weer een dag aan kwijt bent. Weliswaar heel gaaf om op het randje van de huidige kennis te staan en om vervolgens net iets verder proberen te kijken. Van daag heb ik weer een ministukje verder gekeken. Morgen weer. (Donderdag) Vanuit Nederland leek Tasma nië een onbereikbare mysterieuze plek waar nooit iemand komt (op een locale bollenboer uit Den Hoorn na dan). Het is niet alleen letterlijk de andere kant van de wereld, het voelde ook alsof we heel ver weg gingen. Wat betreft kilometers en reistijd is dat zeker ook zo, maar als je er eenmaal zit lijkt het allemaal dus wel heel mee te vallen. Ook hier leven gewoon mensen die hun boodschappen doen (hoewel ze hier veel groentetuinen hebben), naar de kroeg willen, sporten en het oneens zijn met de autoriteiten. Het is zo anders nog niet. Alleen kunnen we hier niet over de NS klagen. Op verzoek van de Texelse Cou rant hield oud-Texelaar Sjoerd Groeskamp een week lang een weblog bij. Hij woont voor een periode van drie jaar in Tasma nië, waar hij onderzoek voor zijn proefschrift doet. Over onderwatergolven, grove tac kles, gebroken neuzen, typisch Tasmaans weer, bureaucratie en achterstandswijken. Het complete weblog is te lezen via www.texelsecourant.nl. (Vrijdag) Ik ben geen directeur maar een Promotie (PhD) Student. Dat betekent hier drie jaar onder zoek doen en daar een proef schrift over schrijven. Om een lang verhaal kort te houden, ik bestudeer de globale oceaancir culatie en de invloed van menging van verschillende watermassa's in de oceaan op deze circulatie. Ik ben dus een fysisch oceanograaf. Dit zal velen aan het NIOZ doen denken en daar heb ik dan ook een aantal jaar met veel plezier gewerkt en onderzoek gedaan naar 'onderwatergolven' in het Marsdiep en stromingen rond mosselzaad invang installaties. Foofy is kort voor Australian Rule Football (AFL). Je kunt het het beste omschrijven als atletische rugby. De pro's (lees mannen van staal) lopen elke wedstrijd (die twee uur duurt) ongeveer een hal ve marathon in sprintjes en krij gen daarbij grove tackles te ver duren van andere mannen van staal. In tegenstelling tot voetbal is het zo dat als ze blijven liggen er ook ECHT iets aan de hand is. Een schouder uit de kom, gebro ken neuzen of vingers weerhoudt hen er niet van verder te spelen. (Zaterdag) Het plan voor dit weekend is om eerst op zaterdagochtend te gaan voetballen in het park, ver volgens naar de Salamanca Mar ket te gaan en in de avond naar muziek in de stad. 'Joga Bonita', zoals de organise rende Chileen het parkvoetbal heeft gedoopt, betekent vrij ver taald, 'mooi voetbal'. Het mooiste aan dit voetbal is niet zozeer het spel, maar meer het mengsel van mannen, vrouwen en nationalitei ten. Er staan al gauw tien nationa liteiten op het veld. Neem nou afgelopen kerst. We hadden een grote barbecue (het is hier zomer met de kerst) met een grote groep buitenlandse 'familiewezen', bui tenlanders die hier geen familie hebben. Resultaat: 26 mensen en 22 verschillende nationaliteiten van alle (op Antarctica na) conti nenten. Een deel van dit gezelschap was ook te vinden bij Joga Bonita, in de ochtend, met mooi weer. Daar na, toen wij op de markt waren, sloeg het weer om naar typisch Tasmaans weer. Vier seizoenen in een uur en dat de rest van de dag. Zoals ze hier zeggen if you don't Sjoerd Groeskamp (hier, rechts, bij de start van de Texel Halve Marathon van 2009): 'Hardlopen door de stad en in de bergen was wel even wennen. meevalt, ware het niet dat de hui zen hier niet zijn geïsoleerd. Ner gens. Enkel glas, hout en steen, is wat ons scheidt van buiten. De buitentemperatuur is dus de bin nen temperatuur. (Maandag) Hoewel Australië een koningin heeft, namelijk dezelfde als Enge land, was het hier vandaag geen Koninginnedag. De enige plek waar ik vandaag de Nederlandse vlag zag hangen, zoals altijd, was bij het standbeeld van Abel Tas man, de Groninger (uit Lutjegast) die Tasmanië heeft ontdekt. Als je probeert uit te leggen hoe Koninginnedag gevierd wordt aan uren te kiezen. Ik maak daar altijd hartelijk gebruik van door in de pauze te gaan hardlopen of zwem men. Hardlopen door de stad en in de bergen was wel even wen nen vergeleken met Texel. Het contrast met strand, natuur en vooral vlaktes is bijzonder groot. (Dinsdag) Een koffie bestellen is hier ook een heel proces. Je kunt niet ff een bakkie vragen. Alle koffie bars (want die heb je hier) hebben een lange lijst van melk- en niet- melk-soorten. Vrijwel elke Euro peaan maakt het hier mee dat ze een wonderlijke blik naar zich toe land. Immers je hoort altijd hoe 'laid back' Australiërs zijn. Zijn ze ook, als je persoonlijk met ze te maken hebt. Dan zijn ze vriende lijk, maken graag praatjes, behulp zaam en hebben humor. Maar als allemaal samen, als maatschap pij, dat is een ander verhaal. Ze hebben zo ontzettend veel regels (vooral voor veiligheid en aan sprakelijkheid) dat het Nederland op alle mogelijke manieren over treft. Hoewel grote delen van de stad te boek staan als achterstandswij ken, merk je er weinig van. Men sen uit het centrum komen daar nauwelijks en andersom. Als Oud-Texelaar Joost van Andel (27) is aan de Hoge re hotelschool Den Haag geslaagd voor de studie Hospitality Management. Hij is inmid dels werkzaam als event manager bij Louis Vuitton Moët Hennesy (LVMH) in Baarn. De 27-jarige Tristan Ellen uit Oosterend is aan de Stenden Hogeschool in Leeuwar den cum lau- de en met honours geslaagd voor de hogere hotelschool. Veertig jaar bij een bedrijf, het is aan weinigen gegeven. Wel aan Jan Kuipers (60), die in 1972 in dienst trad bij horecagroothan- del Spanjer, inmiddels Hanos. In die tijd werkte hij nog in Den Burg, tegenwoordig werkt hij als inkoper bij de vestiging in Oude- schild. In de jaren dat hij werkzaam is bij het bedrijf heeft hij bijna alle moge lijke functies binnen het bedrijf bekleed. 'Ik ben chauffeur order pikker, vertegenwoordiger en bedrijfsleider gewerkt. Ook heb ik nog een aantal jaren op het kan toor gewerkt en sinds een aantal jaren ben ik inkoper', vertelt hij. Ondanks dat het bedrijf verschil lende eigenaren heeft gehad, is Kuipers nooit vertrokken. 'Ik kwam hier in 1972, dat was sowieso een hectisch jaar. Mijn vader overleed en later in het jaar trouwde ik met mijn huidige vrouw. Verder kreeg ik nog een nieuwe baan.' Kuipers kwam op zijn veertiende naar Texel, wanneer zijn vader, die politieagent is, een baan krijgt in Oosterend. Inmiddels woont hij alweer jaren in Den Burg en heeft twee zoons en twee prachtige kleinkinderen. 'Ik was destijds één van de eerste bewoners van Den Burg Noord-west. Je kon toen nog vanuit Den Burg naar de dijk kijken, dat is nu wel anders', vertelt hij. Ook al is hij al veertig jaar werk zaam, hij doet het nog altijd met plezier. 'Nog vier jaar en dan ga ik met pensioen, maar ik vind het werk hartstikke leuk en er zijn nog nieu we dingen te doen. Zo ben ik nu bezig met een afdeling van non- food-producten.' an ixoops Vrijdag 11 mei- 20.30 uur Cabaret met Lambert Jan Koops Intelligente humor,doldraaiende redeneringen en scherpe observaties. Entree €16,00, diner vooraf mogelijk, reserveren gewenst. Zaterdag 12 mei -19.00 uur Diner Cabaret nieuwe show! t,-gangen diner ineL show «45,50 Donderdag 17 mei-20,30 uur Muziektheater Vreeswijk De Andersons Warm, persoonlijk en geestig V programma geïnspireerd 5^ opdeze onvergetelijke man. Entree 12,00 (try-out) Ook voor lunch en la carte!

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 11