'Hopen op een kleine ijstijd' Werving brandweer succesvol TEXELSE 5 COURANT Texel'94 viert 100-jarig jubileum Op uitnodiging van Sail Den Helder loopt op 5 juli de Göteborg de haven van Den Helder binnen. Dit schip is een exacte replica van het schip dat 12 september 1745 terugkeerde van een twee jaar durende reis naar het Verre Oosten en in het zicht van de haven van Göteborg op een rots liep en zonk. De replica kwam in 2005 in de vaart. Tijdens het verblijf in Den Helder wordt het schip opengesteld voor het publiek. Bij de Robbenjager bij De Cocksdorp werd zondag de Vogelkijkdag gehouden, een gezamenlijk project van het Vogelinformatiecentrum, Natuurmonumenten en Staatsbosbeheer. De dag viel samen met het eerste Dutch Birding Voorjaarsweekend. De opbrengst van de ver schillende activiteiten was bestemd voor de aanleg van een broedwal voor oeverzwaluwen nabij de Robbenjager. ir*, Tonzegm Ismée Kok en Oriane Pam konden donderdag in Amsterdam €2.547,85 overhandigen aan directeur Monique van 't Hek van Plan Nederland. Zij zamelden dit geld in als onderdeel van hun profielwerkstuk. Het profielwerkstuk van de twee scholieren bestond uit het organiseren van een benefietdiner, waaraan door 140 mensen werd deelgenomen. Het geld is bedoeld voor het Learn without fear project, dat kinderen in Afrika een veilige schoolomgeving biedt. De afloop van de meivakantie bracht vrijdag grote drukte mee voor TESO. An het begin van de middag liep de wachttijd voor automobi listen op Texel op tot tweeëneenhalf uur. De wachtende auto's vorm den een lang lint, dat zich over Zuid-Haffel tot aan Den Burg uitstrek- Marc Prins en Ruud Weijers van de Goede Doelen Stichting hebben vrijdag cheques uitgereikt aan het G-team van Texel'94, hondensport vereniging DOS, basketbalvereniging De Mareis en Windsurfclub Texel. In totaal kon €2000,- worden verdeeld. Het geld werd verdiend met het bakken van oliebollen. In de week voor oudjaar werden op twee locaties, op De Krim en bij Albert Heijn, 12.000 oliebollen en 1.000 appelbeignets verkocht. 'Ik hoop op een kleine ijstijd', zegt rector Henk de Vries van de OSG desgevraagd. Hij begrijpt dat het college voorstelt om geen tijdelijke koeling aan te brengen, maar kijkt tegelijkertijd met zorg naar de komende zomermaanden. Het binnenklimaat van de scholen gemeenschap is al langere tijd een zorgenkind van de OSG en dat lijkt het de komende maanden ook te blijven. De zonwering die begin 2011 werd aangebracht en het als nog kunnen openen van een aantal ramen helpt, maar het is volgens de rector nog niet toereikend. Hij wil onder meer met behulp van een aantal betrokken ouders bekijken of het toch op één of andere manier mogelijk is het schoolgebouw tij dens de zomermaanden te koelen als het warm wordt. Een andere optie is volgens De Vries de roosters anders in te delen, zodat er minder gebruik hoeft te worden gemaakt van de warme lokalen. 'Dat is nu mogelijk doordat de leerlingen van de eindexamen klassen er niet zijn, maar als het na de zomervakantie warm is, hebben we een probleem.' De school her bergt iets meer dan negenhonderd leerlingen en circa honderd mede werkers. De problemen concen treren zich met name rond een aantal warme lokalen aan de kant van het Hogeberggebied, maar volgens De Vries kunnen andere ruimten in het gebouw eveneens last hebben. Hij zegt te hopen dat het de komende maanden niet al te warm wordt. 'Dan kunnen we het wel uitzingen.' Wat de WKO-installatie betreft, zijn de OSG en het gemeentehuis momenteel afhankelijk van de aan besteding van de nog niet afge bouwde installatie op de markt. De raad besloot daar op 21 maart toe, na een hoop discussie over drie ton die het college extra nodig had om de installatie af te maken. Naar verwachting kan het college eind juni offertes van marktpartijen aan de raad voorleggen. De raad besloot dat een tijdelijke koeling van de OSG ook onderdeel moest zijn van de aanbesteding van de WKO-installatie, maar volgens het college heeft dat voor de zomer van 2012 weinig zin meer. De wervingsdag van de brand weer afgelopen zaterdag is goed bezocht. Het heeft er toe geleid dat met 14 potentiële vrijwilligers gesprekken worden gevoerd. Volgens de organisatie was de opkomst mede te danken aan de vele activiteiten. Tijdens de wervingsdag konden bezoekers onder meer met hydrau lisch gereedschap aan het werk op een autowrak, waarbij een ongeluk in scène was gezet. Ook konden ze opdrachten uitvoeren in een met Toot Oostveen en Rolf Roos hebben een schat aan informa tie over de natuur op Texel via internet ontsloten. Het gaat vooral om geschriften uit de negentiende en het begin van de twintigste eeuw. Oostveen en Roos verzamelden de informatie bij het schrijven van de hoofdstukken over geschiedenis en natuur van het eiland in het boek Duinen en mensen Texel. 'Het is te mooi materiaal om de bronnen niet meteen voor iedereen te ont sluiten', zegt hoofdredacteur Roos. Onder de geschriften vindt de lezer het romantisch proza van EW. van Eeden uit 1886, maar ook een publicatie van F. Allen uit 1856. Een groot deel was nog niet eerder online te vinden, zoals de beroem de publicatie uit 1870 van Franscis rook gevulde ruimte, stond er een hoogwerker en kon men werken met verschillende blustechnieken. Alle kandidaten worden uitgeno digd voor een sollicitatiegesprek. De nieuwe opleidingen staan gepland voor september. Als er voldoende kandidaten zijn, wordt de opleiding op Texel gegeven. Leuke bijkomstigheid van de wer vingsactie waren de aanmeldingen van twee kandidaten van 7 jaar. Zij wilden hun plaatsje bij de jeugd brandweer en het vrijwilligerskorps alvast veilig stellen. Holkema, die stierf vlak voor de afronding van zijn proefschrift De Plantengroei der Nederlandsche Noordzee-Ei landen. De online publicatie van dit boek kan op gebied en op plantennaam worden doorzocht, waarmee de lezen een beeld krijgt van de rijkdom van de natte duinen en vroegere mient- gronden bij Den Hoorn en De Koog. Op de site ook artikelen die Jac. R Thijsse en J. Drijver schreven voor het tijdschrift De Levende Natuur. Zo beschrijft Thijsse in 1909 min of meer in de kantlijn over het gebrui ken van jeneverbessen voor straat versiering bij het jubileum van Koning Willem III in 1889, waar door menig plantenkenner denkt dat deze nu zeldzame soort (op zijn Texels: 'fakkel') destijds veel alge mener was. De website is te vinden via www.duinenenmensen.nl. Golfers winnen van Nieuwediep Het eerste herenteam van de golfclub heeft in Amsterdam met 12-6 gewonnen van Nieu wediep uit Den Helder. Al in de dubbelpartijen werden vijf punten behaald. Kevin van Zuile- kom en Vernon Hughes wisten in een zeer spannend slot een gelijk spel af te dwingen. In de enkelpar tijen wisten Thomas Wassenaar, Mike van der Haar, Kevin van Zuylekom en Laurens Groothuis nog eens zeven punten te behalen. Het Texelse team werd daarmee tweede, achter Heiloo, dat de eer ste plaats behaalde. Het tweede team won met 15-3 van Nieuwed iep 2. Jan Blancke pakte eindelijk weer punten en ook Gerbrand Zoe telief, Abe Keijser, Casper Schip horst en Rob Maaswinkel wonnen hun singlepartijen. Het team behaalde daarmee een tweede plaats, die gedeeld wordt metZee- gersloot, maar Texel had een beter doelsaldo. De stijgende lijn van het nieuwe Texelse team geeft goede hoop voor de competitie voor vol gend jaar. Valse nota's Ondernemers worden gewaar schuwd voor valse rekeningen. Bij dit mediabureau kwamen meerde re 'rekeningen' binnen van een Pools bedrijf dat forse bedragen vraagt voor het registreren van handelsmerken. Historische publicaties nu online Voetbalvereniging Texel '94 maakt zich op voor het jubileum weekend van 11, 12 en 13 mei. Vrijdagavond 11 mei is de aftrap met onder meer een lezing en voetbalquiz en zaterdagavond 12 mei zijn er een receptie, reünie en feestavond. Het bestuur hoopt dat veel leden, maar ook oud leden hun gezicht laten zien. Zaterdag komt de jeugd volop aan bod en zondag 13 mei is de afsluiting met een sterrenteam van oud-profs. Voor de festiviteiten wordt bij de kantine een grote tent opgezet. Vrijdagavond om 20.00 uur is de start met een welkomstwoord en een reeks onthullingen. Om 20.30 uur begint een lezing door Toon Gerbrands, directeur van voetbal club AZ en oud-bondscoach van het Nederlands volleybalteam. Hij is auteur van de boeken 'De kunst van coachen' (2005) en 'De lerende winnaar' (2008). De lezing gebeurt in samenwerking met oud-prof Gerrie Mühren (o.a. Ajax en Neder lands Elftal) en de op Texel wonen de voetbaljournalist Bert Nederlof. De sprekers zullen ook ingaan op vragen van het publiek. Na de lezing is er om 21.30 uur een voet balquiz, waarbij iedereen (ook niet- leden) kunnen laten zien hoeveel ze van hun sport weten. Zaterdag om 17.00 uur is er een receptie. Het officiële gedeelte duurt tot 18.00 uur, daarna is ieder een die de club een warm hart toedraagt welkom. Het bestuur biedt om 19.00 uur een warm en koud buffet aan. De receptie loopt over in een reünie voor leden en oud-leden van Texel '94, SV Texel en Texelse Boys. Men kan zich hiervoor eenvoudig aanmelden via de website www.100jaarvoetbal.nl of via de verstuurde antwoordstro- ken. Leden en oud-leden kunnen genieten van een doorlopende pre sentatie van foto's en aan de hand daarvan herinneringen ophalen. Avonds is er een groot feest met muziek van de Texelse band @Last en DJ Martin Trap. Omstreeks 22.30 uur is de trekking van de jubileumloterij, met als hoofdprijs een auto. Bezoekers maken kans op een spectaculaire deurprijs. Alle jeugdspelers komen zaterdag ochtend en -middag in actie. Voor de pupillen is er 'Voetbal City', een spel met tien attractieve onderde len. De junioren jongens en meiden krijgen tussen 10.00 en 16.00 uur speciale trainingen (clinics) onder leiding van oud-prof Koen Stam (o.a. AZ, Cambuur en Jong Oranje). Stam is eigenaar van Sportbureau 33 uit Schagen. Meiden MA1 en dames DA1 krijgen een clinic door Leo van Veen en Gert Kruys (alle bei oud-spelers FC Utrecht). Het G-team mag zich verheugen op een training om 12.30 uur door Gerrie Mühren en Wim Kwakman (ex-Volendam). Tussendoor ver zorgt Catharina Witte van Sport school Texel om 12.00 uur een swingende warming-up voor ieder een. Wielersport Texel is ook van de partij op zaterdag: bezoekers kunnen zich uitleven op Tacx-race- fietsen met beeldschermen. World Master Team Het jubileum krijgt zondag 13 mei een speciale afsluiting. Eerst is er om 12.00 uur een match tussen 'Texalia' (oud-Texel 1) en FC Den Helder. Dit ter herinnering aan de allereerste voetbalwedstrijd die in 1912 op Texel werd gespeeld. Het tweede team van Texel '94 speelt op het B-veld tegen Oosterend 2. Om 14.00 uur treedt het World Master Team op met naast Mühren en Van Veen nog enkele oud-profs en acteurs. De eerste helft neemt Texel '94 1 het op tegen WMT, de tweede helft Texel '94 3. De wed strijd is ten bate van Kika (stichting Kinderen Kankervrij) en wordt mede gesponsord door B&B. Pre sentator Albert Hoven zal alle jubi leumonderdelen aan elkaar praten. In de aanrijroutes naar de velden is het parkeren van auto's verboden. Parkeren is mogelijk op het grote parkeerterrein (betaald) en achter het gemeentehuis (gratis). De orga nisatie raadt bezoekers aan om zoveel mogelijk op de fiets te komen. Programma: Vrijdag 11 mei 20.00 uur opening bestuur Texel '94 en onthullingen 20.30 uur lezing Toon Gerbrands (directeur AZ), Gerrie Mühren (oud prof) en Bert Nederlof (voetbaljour nalist) 21.30 uur voetbalquiz o.l.v. Hans Polderman, Richard Daalder en Henk-Jan Klok Zaterdag 12 mei 10.00-16.00 uur Voetbal City, cli nics jeugd, dames en G-team 12.00 uur warming-up voor ieder een door Catharina Witte (Sport school Texel) 15.00 uur live muziek 17.00 uur receptie (tot 18.00 uur officiële gedeelte) 19.00 uur buffet en reünie leden en oud-leden Texel '94, SV Texel en Texelse Boys 21.00 uur feestavond met deur- prijs, muziek van ©Last en DJ Martin Trap 22.30 uur trekking loterij door nota ris J. Dogger 01.00 uur einde Zondag 13 mei 12.00 uur Texalia-FC Den Helder; Texel '94 2-Oosterend 14.00 uur Texel '94 1 -World Master Team (eerste helft) 15.00 uur Texel '94 3-WMT (twee de helft) DINSDAG 8 MEI 2012 Aafje Aafje Borgman was joods omdat haar moeder Dina Besier een doch ter was van Hester Polak. Een joodse moeder maakt een joodse dochter, zo staat het in de joodse wet. Maar van haar vaderskant was ze een Borgman. Die familie kwam uit Groningen. Klaas Borg man trouwde met Aafje Lammerts Dekker, de dochter van Antje Dek ker, die later met Cornelis Gorter ofwel Pagga trouwde. Aafje Borg man was net zo goed een afstam meling van Antje Dekker als van Hester Polak. Misschien heeft die afkomst haar behoed voor depor tatie. Irene Maas, Alkmaar. Heemskerckstraat Naar aanleiding van de foto op de voorpagina van de Texelse Cou rant van vrijdag 4 mei het volgen de: als geborene in de Heems kerckstraat, destijds Nieuweweg, wijs ik u erop dat de Nieuweweg in 1916 is aangelegd en direct is geasfalteerd, zodat van niet ver hard geen sprake kan zijn. Zelfs het fietspad was geasfalteerd. Vertrouwend op rectificatie, verblijf ik, hoogachtend, A. Witvliet (1936), Oudeschild. Naschrift redactie: We hebben onze conclusie dat de weg niet verhard was gebaseerd op de foto, waarop kuilen en afdrukken van paardenhoeven op het wegdek te zien zijn. Hulpgoederen naar Moldavië Vrachtwagenchauffeur Harry Wetenkamp vertrok deze week met negentig kubieke meter hulpgoederen naar Cornesti, in het noorden van Moldavië. Daar worden de goederen gelost en verdeeld over de bevolking van Cornesti en dertig dorpen in de omgeving. De vrachtwagen is gela den met kleding, schoenen, dekens en dekbedden, linnengoed, matras sen en bedden, huishoudelijke goederen, rolstoelen en rollators en kinderwagens, speelgoed, schoolborden, papier en kleurpot loden, naaimachines, lappen stof en naaibenodigheden. In Tintareni wordt een dagopvang voor oude ren voorzien van meubeltjes, sani tair, matrassen en dekbedden. Voor alle goederen is een bestemming gevonden, deze worden daar door plaatselijke medewerkers heen gebracht. Geld blijft onontbeerlijk voor deze transporten, die in een grote behoefte voorzien. Bijdragen is mogelijk op bankrekening 362521905 ten name van Hulp Oost Europa. Former wint maandbeker Met 75 slagen netto wist Martijn Former zondag op de golfbaan beslag te leggen op de Proeflo kaal van Texel-maandbeker. De fairways van de golfbaan op De Krim zijn in prima staat, alleen de greens moeten nog warmte heb ben, want het is moeilijk om de lijn te houden. Dit beïnvloedde de sco res. Hans de Beer werd een goede tweede met 78 slagen, gevolgd door Wil Homan, die een slag meer nodig had. In de tweede categorie was het Piet Bolier die met 38 sta- blefordpunten met de eer ging strij ken. Hij werd op de voet gevolgd door Leo Saai en Ingrid Schippers. Arnold Boomstra werd met 37 punten eerste in de derde catego rie, voor Marcel Wernand (37) en Joost Verhagen (35). Verhagen sloeg de longest drive bij de heren, Gerda Bloem deed dit bij de dames. De neary's werden geslagen door Marcel Wernand en Ingrid Schip pers.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5