i uw club in de krant TEXELSE 8 COURANT 125 jaar Texelse Courant Denen, Noren, Zweden en Finnen op de Elemert Vogelbescherming met resultaat Waarnemingen en publicaties Inventarisaties en tellingen DINSDAG 08 MEI 2012 De grauwe gans, waarschijnlijk de meest bediscussieerde vogelsoort op Texel. De meeste vogels zijn voor ons niet individueel herkenbaar. Er zijn uitzonderingen; individuen met een kleurafwijking in hun verenkleed, zoals merels en kauwtjes met witte vlekken, of de bekende witte lieuw die van af 1958 tot in 1982 werd gezien. Om een vogel toch als individu te herkennen worden er al meer dan 100 jaar overal ter wereld vogels geringd; ze krijgen aan hun poot een metalen ring waarop het land van de ringplaats en een unieke cijfercombinatie staan vermeld, te vergelijken met ons BurgerService- Nummer Mocht iemand een geringde vogel vinden, dan weten we van deze vogel direct al heel wat meer. We weten de afstand tussen de plek waar de vogel is geringd en waar hij is teruggevonden, we weten hoe oud de vogel is geworden (als het als een nestjong is geringd) en soms weten we dan ook de doods oorzaak (kat, verkeerslachtoffer, tegen een ruit aangevlogen). Als we nu deze gegevens van hon derdduizenden vogels combineren dan komen we over een soort veel te weten: waar broeden deze vogels, waar overwinteren ze en hoe oud kunnen ze worden. Hier door zijn we te weten gekomen dat de Waddenzee een belangrijk tus senstation is tussen de overwinte- ringsgebieden in West-Afrika en de broedgebieden in Siberië. Tegen woordig gaan vogelaars steeds vaker met kijkers en/of telescopen Excursies Vogelwerkgroep Texel laat graag zo veel mogelijk mensen meege nieten van de vogels op Texel. Hiertoe organiseert zij bijna elke maand wel een excursie, waar Texelaar en toerist van harte wel kom zijn. De wandelingen, die De Vogelwerkgroep Texel werd in 1982 opgericht. In het archief van de Texelse Courant komt de naam 747 keer voor. bron: archieftexelsecourant.nl het veld in, waarmee zij het beeld 10 tot 75 keer kunnen vergroten, hierdoor wordt van steeds meer vogels tijdens hun leven het ring- nummer 'afgelezen'. Vooral grotere vogels, zoals meeuwen en ganzen, worden voorzien van grote gekleur de plastic ringen met maximaal vier cijfers en/of letters, zodat deze vogels op nog grotere afstand indi vidueel herkenbaar zijn. Op de Elemert zitten het hele jaar door meeuwen, niet alleen zilver meeuwen, die bijna zonder uitzon dering op Texel uit het ei zijn gekro pen, maar ook de iets kleinere kokmeeuwen met hun zwartbruine kop in de zomer. Meeuwen weten het eendjes voeren zeer te waarde ren, en zijn vaak sneller en behen diger dan de eenden. Door hun succes zijn ze vrij tam, of brutaal, het ligt er aan hoe je het bekijkt. Doordat ze zo dichtbij komen, zijn geringde vogels vrij gemakkelijk af te lezen. Daardoor weten we dat de kokmeeuwen die we het hele jaar door bij de Elemert zien, niet altijd dezelfde vogels zijn; in de winter zijn het geen Texelaars, maar vogels uit het Oostzee gebied inclusief de Baltische staten. En, verrassend, ze weten vrijwel alle maal elk jaar opnieuw het kleine vijvertje op Texel terug te vinden! Vaste gasten dus. En de Texelaars dan? Uit ringafle- zingen weten we inmiddels dat er vogels zijn die zich in de winter het voor de eenden gestrooide brood gestrooid in Regent's Park in Lon den prima laten smaken! meestal door of langs beroemde en vogelrijke natuurgebieden gaan, worden aangekondigd op www. vwgtexel.nl en Twitter (@VWG- Texel), in de Texelse Courant en in andere kranten. Het groeiend aan tal deelnemers, met als gevolg een groeiend aantal leden, wijst wat ons betreft op een succesformule die we nog lang willen volhouden! Colofon Vogelwerkgroep Texel Vereniging opgericht: 1982 Aantal leden (april 2012): 333 Adres: Stengweg 14, 1795 LG De Cocksdorp Website: www.vwgtexel.nl Doelstellingen: - Het bestuderen en bekijken van in het wild levende vogels en hun gedragingen en het beleven van genoegen daaraan te bevorderen. - Het leveren van een bijdrage aan behoud, herstel en bescherming van vogels en vogelpopulaties en hun leefgebieden op Texel en in voorkomende gevallen ook daar buiten; - Het leveren van een bijdrage aan het vergroten van de kennis over vogels en vogelpopulaties Activiteiten: Het organiseren van excursies, lezingavonden en andere evene menten, broedvogelinventarisaties, wad- en watervogeltellingen (4 tot 5 keer per jaar), ganzen- en zwa- nentellingen (6 tot 7 keer per jaar), nestkasten ophangen en controle ren, vangen en ringen van zangvo gels in de Korverskooi, vogelbe schermingsactiviteiten zoals weidevogelbescherming en het afzetten van kwetsbare broed loca ties van strandbroeders. Jaarlijks overleg met de gemeente Texel, Staatsbosbeheer en Natuur monumenten. Het volgen van de regionale politiek, met name de ruimtelijke ontwikkelingen op Texel voor zover deze van invloed zijn op de natuur en daarmee de vogel stand. Ook is de vereniging verte genwoordigd in een aantal over leggroepen zoals de Agrarische Natuurvereniging Texel, Nationaal Park Duinen van Texel en Beheers- overleggroep Hors/Razende Bol. Uitgaven: Verenigingsblad De Skor (5 x per jaar) en het jaarlijkse Ornitholo gisch Jaarverslag Texel. Contributie: €13,50 per jaar Deze pagina werd samengesteld door: Klaas de Jong, Bob Loos, Cor Smit, Bernard Spaans, Vincent Stork en Giel Witte. Enkele tientallen leden van de Vogelwerkgroep doen actief mee aan verschillende vormen inventarisaties en tellingen. Zo worden jaarlijks broed vogels geïnventariseerd in een 20-tal gebieden, verspreid over Texel, vaak op verzoek van Staatsbos beheer of Natuurmonumenten. Hiervoor worden standaardmetho den gebruikt die zijn opgesteld door SOVON, de landelijke organi satie die zich met inventarisaties, tellingen en ander vogelonderzoek bezig houdt. Dankzij deze inventa risaties wordt een belangrijke bij drage geleverd aan de kennis over het reilen en zeilen van in de Neder land broedende vogels. In de op Texel onderzochte gebieden kan deze kennis ook worden gebruikt om te beoordelen of het gevoerde beheer het gewenste effect heeft De Vogelwerkgroep bestaat dit jaar 30 jaar en al vanaf de begin periode zijn we druk met allerlei vormen van vogelbescherming activiteiten. Weidevogelbescherming was in 1983 nog helemaal niet zo'n popu laire bezigheid. Met vijf mensen werd in Waalenburg gestart en er werd een beperkte oppervlakte afgezocht. Nu lopen in het voorjaar dertig vrijwilligers op ongeveer 2.000 ha verspreid over heel Texel om de nesten te markeren en te beschermen. De boeren kunnen nu tijdens de voorjaarswerkzaamhe den om de nesten heen rijden of ze verleggen. Mede door de toenemende recrea tiedruk kwamen de strandbroeders in de problemen. Vooral op de brede stranddelen van de Hors en de Volharding namen de aantallen dwergsterns, bontbekplevieren en strandplevieren snel af. In goed en of het nodig is om dit bij te stel len. Vanaf 1980 worden de op Texel aanwezige wad- en watervogels 5 keer per jaar geteld. Daarnaast worden extra tellingen van ganzen en zwanen georganiseerd zodat deze soorten in het winterseizoen elke maand worden geteld. Al deze tellingen worden verwerkt door SOVON en gebruikt voor de jaar lijkse rapportages over aantallen en verspreiding van watervogels in Nederland. Deze informatie wordt gebruikt door beleidsmakers en voor rapportages over het Natu- ra2000-netwerk. De gegevens van de Vogelwerkgroep vormen ook een onmisbare bron van informatie voor onderzoeksinstituut Alterra, dat het ministerie van EL&I en de provincies adviseert over de voor de Grauwe Gans te nemen beheer- maatregelen. overleg met de terreinbeheerders, zoals Staatsbosbeheer, Defensie, Natuurmonumenten en Hoog heemraadschap Hollands Noor derkwartier, toen nog Waterschap Texel, werden plannen gemaakt om deze vogels toch een rustige broedplaats te geven. Al meer dan twintig jaar worden de kolonies in het voorjaar gemarkeerd met bord jes en linten. De nesten van deze vogels zijn zo goed gecamoufleerd dat de strandwandelaars er gemak kelijk op trappen. Alleen het weer en hoge waterstanden kunnen nu nog roet in het eten gooien. Oeverzwaluwen of diekzwaluwtjes waren vijftig jaar terug nog alge mene broedvogels. Door het ont breken van steile onbegroeide kan ten werd de soort als broedvogel steeds schaarser. Soms werd er wel eens in gronddepots gebroed, maar dat was weinig succesvol. In Minkewaal bij Nieuweschild ligt een binnendijk waar het Water- Jaarlijks komen tienduizenden vogel- en natuurliefhebbers naar Texel en samen met de vaste Texelse waarnemers zorgen zij voor een schat aan waarnemin gen. Vroeger werden de waarne mingen per post ingezonden, later per email. Sinds 2009 kun nen waarnemers hun waarne mingen via onze eigen website (www.vwgtexel.nl) direct op www. waarneming.nl invoeren. In 2011 ging het om 62.240 waarne mingen. Al deze waarnemingen vor men samen met de broedvogelin ventarisaties, ringvangsten, hoogwatertellingen en ganzen- en zwanentellingen de basis voor het jaarlijks te verschijnen Ornitholo gisch jaarverslag Texel. Dit fraaie boekje behandelt het voorkomen van elke op Texel waargenomen soort in een bepaald jaar. Het OJV verscheen voor het eerst in 1997. Arend Wassink kreeg in die tijd via zijn Texel Birdwatching Centre zo veel waarnemingen binnen dat hij vond dat die vereeuwigd moesten worden. In de eerste jaren schreef hij de teksten zelf en gaf het boekje in eigen beheer uit. Met de winst van de eerste jaren konden al snel kleu renfoto's hun intrede doen. In 2004 benaderde hij andere, enthousiaste leden met de vraag of zij niet mee wilden schrijven en voerde hij de redactie. In 2005 deed Arend het redacteurschap over aan Vincent schap een stukje dijkbekleding heeft weggehaald. Door het dijkta- lud vertikaal af te graven ontstond nu een prachtige broedplaats. Door uitdroging stortte dit steeds weer in zodat naar een definitieve oplos sing gezocht moest worden. Er is toen gekozen om er betonwanden voor te plaatsen. In de wanden zijn ongeveer zeventig uitsparingen aangebracht waar de oeverzwalu wen hun nesten konden uitgraven. Na een aantal jaren met een wis selend succes hebben er vorig jaar dertig paartjes in gebroed. Kerkuilen hadden al heel lang niet meer op Texel gebroed. In de win ter werden wel eens rondzwerven de exemplaren gezien. Dit was een goede reden om op kansrijke plaat sen vijftig broedkasten te plaatsen. Het resultaat is dat er in 2011 zeven paartjes gebroed hebben, waarvan twee paar ook een ver- volglegsel hebben gehad. Een prachtig resultaat. Stork. Inmiddels draaide de produc tie elk jaar op een aantal vaste krach ten en bleken fotografen altijd weer bereid hun mooiste foto's te leveren. In 2009 konden we het OJV voor het eerst in full colour drukken. Het aan tal foto's, kaartjes, grafieken en tabellen nam toe en inmiddels vullen we jaarlijks circa zeventig pagina's met vogelwetenswaardigheden. Deze unieke serie heeft inmiddels de vijftiende jaargang bereikt en als u dit leest is de editie van 2011 ver krijgbaar bij Ecomare, Het Open Boek, Nauta Boek en Vogelinforma tiecentrum De Verrekieker of te bestellen via onze site. Veel leesple zier. Het plaatsen van een afzetting ten behoeve vi Hors. strandbroeders op De Ornithologisch jaarverslag Texel De 30-jarige Vogelwerkgroep Texel feliciteert de Texelse Courant met haar 125-jarig jubileum Het opvullen van de gaten in de oeverzwaluwwand in het Minkewaal. pot, Vogelwerkgroep op afstand afleesbare ring waardoor de vogel individueel ma

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 8