mmm* mèki TEXELSE 9 COURANT Fleur Souverein, een Texelaar in Kaapstad 'Huurverhoging Woontij: ordinaire jaloeziebelasting' 'Het echte Afrika zien en de verhalen horen' Winnend Texel'94 eindigt op tweede plaats Voerbak niet veilig voor 'rommelblis' DINSDAG 8 MEI 2012 de jongen naast je zijn', vertelt ze. Daarnaast spelen de gangs een grote rol in het gevangenisleven. De jongens zijn hier constant mee bezig. Hierdoor is de gevangenis erg gewelddadig.' 24 jaar geleden begonnen met een huur van ƒ417,- (in guldens dus). Inmiddels is de huur ruimschoots Toch geniet Souverein wel van de De extra huurverhoging van 5 pro- verdubbeld en als de extra huurver- toeristische schoonheden van cent voor inkomens boven de Kaapstad. 'Ik ben laatst met een €43.000,-, bedoeld om het scheef- Vespa (brommer) naar Kaap de Goede Hoop gereden, super vet! wonen aan te pakken, is weliswaar hoging doorgaat, zitten we door het cumulatieve effect binnen de kortste keren op de maximale huur van Een paar vrienden en ik zijn aan het komt van dit uitstel geen afstel. voor één jaar uitgesteld, maar helaas €700,- En dan wordt die 'maximale' plannen voor een dagje Hermanus, waar je walvissen kunt spotten. Ook willen we heel graag abseilen van de Tafelberg', vertelt ze. Veel mensen zien Kaapstad als een grens ook nog steeds opgetrokken. De extra huurverhoging is dus (nog- Toch zaken om over na te denken. maals) bedoeld om huurders met een inkomen boven de €43.000,- te laten doorstromen naar duurdere huurhuizen of koopwoningen. Maar gevaarlijke stad, maar wanneer je kopen is voor velen geen optie, ook alert bent, valt dit volgens Sou verein erg mee. 'Je moet gewoon weten wat wel en wat niet kan', vertelt ze. 'De eerste keer in een township was heel spannend natuurlijk, maar we werden echt met open armen ontvangen. Ze hadden wel bescherming geregeld, een soort van bodyguards, maar ik heb me echt niet onveilig gevoeld. Inmiddels ben ik er al een aantal Gaarne reactie van Woontij, maar ook reacties van andere Texelse scheefwoners zijn welkom. W. Arnout, Den Burg. E-mail: winywa@xs4all.nl Gevraagd om een reactie schrijft Christine Groen, manager Woon diensten van Woontij, het volgende: 'Er is vorige week intensief mailver keer geweest tussen de familie voor ons niet (de reden hiervoor is bij Woontij bekend). Je kunt voor of tegen zijn, maar het enige motief voor de extra huurver hoging, ingegeven door de overheid, is dus doorstroming. Omdat wij op papier scheefwoners zijn, verwacht ik dat te zijner tijd Woontij mij een duurder huurhuis aanbiedt om door Arnout en V\foontij. Woontij heeft te stromen en niet bij voorbaat de extra huurverhoging van 5 procent Fleur Soeverein genietend Fleur Souverein (23) uit Den Burg zit sinds eind maart in het Zuid- Afrikaanse Kaapstad. De doch ter van Rob Souverein en Marja van Etten doet daar onderzoek naar de ontwikkeling van crimi naliteit. Daarnaast doet ze vrij willigerswerk bij Young in Prison, een stichting die kinderen in de gevangenis een uitzicht biedt op een toekomst in vrijheid. en de verhalen erachter', vertelt ze. Onlangs was ze al in Gugulethu, een die bij Young In Prison werkt het maken van gedichten of teke- zelf in een township woont. Je keren geweest, omdat bijna ieder- oplegt. Dat is de enige juiste en zui- inderdaad het standpunt ingenomen dat een wooncorporatie in eerste instantie in het leven is geroepen vere gang van zaken, lijkt mij. Weiger voor mensen met een laag inkomen, ik dit huis, dan krijg ik vanzelfspre- De primaire doelgroep van woning- ningen. Ook leren ze vaardigheden moet altijd op je hoede zijn, maar kend de extra huurverhoging voor corporaties is sinds 1 januari 2012 een township aan de rand van die van pas komen in de maat- als je daar met de juiste mensen mijn kiezen. Aanvaard ik dit huis, de mens/het gezin met een inkomen Kaapstad, waar ze een braai had schappij. 'We hebben onlangs een met haar collega's. 'Heel veel workshops gehad, waarbij het ging Nederlanders die hier zijn, wonen over voldoening en de goede en in een huis met Nederlanders, wer ken op een bedrijf met veel buiten- bent, is het echt ontzettend leuk', dan laat ik een huurhuis met een wat tot €34.085,-. Voor de regering zou vervolgt ze, 'heel veel mensen vin- lagere huur achter en dat is dan ook den het echt fantastisch dat je daar de bedoeling van de regeling. Maar Op 22 februari vertrok Souverein in haar eentje voor vijf maanden naar Zuid-Afrika. 'Ik volg een tweejarige researchmaster binnen de studie psychologie aan de Universiteit van Amsterdam (UvA), waarvoor ik in het eerste jaar een onderzoeks- stage moet lopen. De UvA stimu- Naast haar onderzoek, waarvoor het bij deze groep al ophouden. Omdat Woontij zich realiseert dat er slechte manieren om dit te beha- komt. Het is voor hun natuurlijk wat als Woontij mij en naar mijn voor de groep daarna (tot €43.000,-) len. Ze moesten daarbij een strip ook vervelend, dat iedereen bang inschatting tientallen andere door- problemen zijn met het vinden van is om daar te komen.' stromers geen duurder huurhuis kan een passende woning, heeft Woontij aanbieden? Dan lijkt het mij dat de in haar ondernemingsplan opgeno- landers en komen weinig in aanra king met de echte Afrikanen, dat vind ik zonde', vertelt ze. In de laatste maand dat ze in Zuid- Afrika is, komt haar vriend langs. 'Dan gaan we ook nog veel reizen, want ik wil zoveel mogelijk van Zuid-Afrika zien.' Ondanks dat ze extra huurverhoging komt te verval len, omdat we buiten onze schuld dan niet KUNNEN doorstromen. Maar in antwoord op mijn mail en men ook deze groep als secundaire doelgroep te zien. Het is echter zo dat wooncorpora- maken over een moment waarop ze op een goede manier voldoe ning ergens uit hadden gehaald', vertelt ze. pas op 21 juli terugkomt naar end d.d. 27 april jl. van mevrouw Nederland, wordt er alweer druk Groen geeft Woontij aan de extra ook door de uitleg in Texel dit Week- ties, net als particulieren, te maken hebben met regeringsbeleid, politie- nagedacht over een volgende reis. 'Ik heb een hele vette Summer- school in Hong Kong gevonden en ke ontwikkelingen en andere externe huurverhoging sowieso door te voe- factoren. Zoals ik schreef in mijn ren. Niet zozeer vanwege het scheef- redactionele stukje voor Texel Dit wonen, maar vanwege de eigen Weekend is het zeker zo belangrijk leert daarbij om naar het buiten- ze veel tijd doorbrengt op de uni- Het eerste bezoek aan de gevan- mijn broertje zit nu in Nieuw Zee- financiële situatie! Maar daar is de om financieel gezond te blijven. De land te gaan en Zuid-Afrika leek me echt een fantastische plek', vertelt ze. Ze heeft zichzelf twee versiteit van Kaapstad, doet ze genis was een spannende gebeur- land, als ik zijn foto's zie wil ik daar regeling niet voor bedoeld! Lekker kosten stijgen, vooral dat deel waar vrijwilligerswerk voor Young in Pri- tenis. In de Pollsmoor gevangenis ook heen.' Het typeert de reislust son in de Pollsmoor-gevangenis. de 17 en de 24 (al is het bekend dat velen veel ouder zijn, maar één cel. gelogen hebben bij de rechtbank), waaraan ze creative arts en life- vertelde dat de jongens hadden is ruimte voor vierduizend gevan- van Souverein, die na het behalen genen, er zitten er zevenduizend. De jongens zit er met dertigen makkelijk om als Woontij je financi- wij geen invloed op hebben. Waar geestelijk een behoorlijk zware baan. 'Een collega geweest. Ze is niet bang om nieu- ele krapte middels huurverhoging te om bestaan woningcorporaties als van haar VWO-diploma aan OSG laten oplossen door een deel van je Woontij? Wat is ons bestaansrecht? De belangrijkste taak is zorgen voor doelen gesteld: publicatie van het Zij werkt hier met jongeren tussen wetenschappelijke artikel waar ze mee bezig is en verder wil ze zoveel mogelijk zien van het 'echte Afrika'. 'Dus niet alleen de hippe barretjes en toeristische spots, skills workshops geeft. Hierbij leren verteld dat er weer allemaal ver- sen denken dat ze voor altijd vast niet aan! Nee, de enige reden tot woningen voor die mensen die moei- De Hogeberg ook al een jaar naar huurders. Geldt dat ook andersom, Texas (Verenigde Staten) als wij financiële krapte hebben, dat betaalbare huisvesting voor mensen dan de huur wordt verlaagd? Dacht met een laag inkomen. Woontij staat we uitdagingen aan te gaan. 'Men- het niet, maar doe het ons dan ook borg voor voldoende betaalbare maar het echte leven, zoals een de gedetineerden door middel van braai (soort barbecue) in de town- spelletjes en kunst bepaalde din- ships met mensen die daar wonen gen verwerken, bijvoorbeeld door dat dan gedaan heeft. Het kan zo krachtingen waren geweest, best zitten aan de keuzes die ze maken heftig. Je gaat je toch afvragen wie en de plekken extra huurverhoging mag weigering lijk of niet helemaal op eigen kracht tot doorstroming door de huurder hun huisvesting kunnen organise- zijn. Dat is de bedoeling van de wet die aangenomen gaat worden. Maar de huurder moet dan wel de gele- druk. De Texelse defensie, een schuiver in de korte hoek de keeper van de gasten te verschal ken, maar het schot leverde bekwaam geleid door keeper Texel'94 slechts een hoekschop Alexander Smit, moest soms alle op. Een kwartier voor het einde zeilen bijzetten om de snelle en behendige spitsen van de gasten van scoren af te houden maar gaf ging op 3-2 en leek het nog even geen krimp. Aan de andere kant spannend te worden. De extra huurverhogingmaatregel minuten later leek Jordy Uriot met genheid krijgen tot doorstroming, is inderdaad bedoeld als stimule ringsmaatregel om door te stro men, maar ook ter verbetering van investeringsmogelijkheden. Met de extra huurinkomsten kan Woontij blijven zorgen voor woningverbete- kwamen de bezoekers na slordig Ook heb ik van Woontij begrepen - ring, vooral op energetisch gebied, ingrijpen van de Texelse verdedi- een vraag hierover werd althans niet beantwoord - dat zij niet wenst ii gaan op individuele situaties en een anders verwordt de extra huurverho ging tot een ordinaire jaloeziebelas ting en dat moet toch ook V\foontij niet willen. Dat is belangrijk, want zo krijgen mensen grip op hun eigen woon lasten. Woontij gaat er in eerste waren de Texelse counters niet De beste kansen waren evenwel eventuele extra huurverhoging tijde- instantie vanuit dat er voldoende van gevaar ontbloot. Maar ook de voor Texel'94. Sander de Haan lijk uit te stellen. Als voorbeeld ons doorstromingsmogelijkheden zijn. keeper van JVC kweet zich van schoot de bal rakelings voor het gezin: tien jaar lang een studerend Er zijn verschillende mogelijkhe- zijn taak. Hij plukte heel wat keren de bal voor de voeten van de Texelse aanvallers weg, om te Texelse treffer aan alle onzeker- doel langs, maar in de slotfase kind. Daar dragen we met liefde den, voor de diverse groepen maakte Pim de Lugt met de vierde €400,- per maand aan bij en dat dus woningzoekenden. Koopgarant, vervolgen met een verre en hoge trap naar zijn eigen voorhoede. heid een einde. Een paar minuten voor het einde werd Barry de kopen tegen marktprijs, particuliere huur. Na een mindere fase van de gast- Vries onder luid applaus naar de heren moest keeper Smit kant gehaald. Bij gebrek aan wis- omstreeks de 65ste minuut selspelers nam trainer Koorn voor meer schoneschijnsituaties. En is de werking. Daar waar een bepaalde gestrekt naar de hoek om de aan- de resterende minuten zijn plaats huur voor een oud huis met regel- vraag groter wordt, kan de markt tien jaar lang. Door chronische ziekte zijn we €100,- extra per maand kwijt en dat geeft toch een heel andere kijk op een zogenaamd hoog inko- Niet alleen Woontij is speler op de men. En zo zijn er natuurlijk nog veel markt. Er is ook sprake van markt- sluitingstreffer te voorkomen. Vijf in. matig gebreken wel zo laag? We zijn Dankzij een overwinning (4-2) in de slotwedstrijd op JVC is Texel'94 op de tweede plaats die vlak na elkaar twee gevaarlijke schoten loste. Ze gingen net over het doel. Na vijf minuten scoorde geëindigd. Een morele opsteker JVC wel en stond het 0-1. Beide voor de ploeg die komend weekeinde vrij is in verband met het honderdjarig jubileum van de vereniging en daarna in de nacompetitie strijdt om pro motie naar de derde klasse. ploegen speelden in deze fase in een vrij hoog tempo en technisch goed verzorgd. In de twintigste minuut volgde de beloning voor Texel'94, dat door een doelpunt van Jesper Arkenbout op gelijke vuur dat er niet thuis horen, hoogte kwam. De Texelaars gin- Voor aanvang van de wedstrijd gen daarna goed door en zetten werd afscheid genomen van trai- de tegenstander onder druk. Dat ner Martin Koorn en voetballer leidde in de 25ste minuut tot een van. 'Ik heb daar drie rammen op Barry de Vries, die vele jaren in tweede treffer, gescoord door staan en er stond een voerbak, het eerste elftal heeft gevoetbald. Lesley Koning. JVC liet het er Die zal wel op de blis zijn beland. Voorzitter Werner van der Meer echter niet bij zitten en bleef goed Het is toch te gek voor woorden Meierblissen zorgden voor veel gezelligheid en sfeer, maar aan de Haffelderweg bij Den Burg ook voor een hoop rotzooi. Hekken werden vernield en veel rommel werd achter gelaten. Ook verdwenen er zaken op het Schapenfokker Piet Kooiman van het weiland er naast, baalt er flink aantal werklieden dat verderop men?', vroeg één van de mannen tuunwallen zette, had zich ver- zich af. Op het veld liep een aan- baasd. 'De hele ochtend loopt tal jongeren statiegeld te verza- hier al een vrouw met een vuilnis- melen. Op het nasmeulende vuur zak de rommel van anderen op te lag een plastic bak, die er zo te ruimen. Je had het fietspad een zien nog niet te lang op lag. Ook uur geleden moeten zien, toen lag het frame van een fiets en een het nog helemaal vol met rotzooi, aantal niet definieerbare zaken wordt betaald. Woontij vindt het niet Waarom kunnen mensen hun die zeker niet op een meierblis eigen rommel niet gewoon oprui- thuishoren. met maatregelen komen. Een alter natief van Woontij is de huurprijs van woningen optrekken naar 100 procent. De netto huur, wordt vast gesteld aan de hand van een lande lijk woningwaarderingsysteem (WWS). Bij dat puntentotaal hoort een vastgestelde maximale huur prijs. Woontij zit onder een gemid delde van 80 procent. Een ander alternatief is dat huurders doorstro men naar een woning waarvoor 100 procent van de maximale huur bedankte beiden met treffende woorden voor hun inzet en ver diensten voor de vereniging. Om tegenspel bieden. Het talrijke publiek kon daardoor genieten van een aantrekkelijke wedstrijd. precies vijf minuten over twee gaf Tien minuten voor rust vergrootte dat ik zo'n ding een nacht tevoren weg moet halen.' Een kijkje op het veld daags na de blis is veel zeggend. Overal zwierven lege scheidsrechter Borst uit Bergen Ralph Slik de marge en bracht hij flessen, plastic en andere rotzooi, het beginsignaal voor de wed- de stand op 3-1. In de slotfase De omheining die was geplaatst strijd. JVC ging voortreffelijk van start en had na nonchalant optre den van de Texelse verdediging binnen de minuut op een voor sprong kunnen komen. De spits van de Julianadorpers verzuimde echter te profiteren. Het antwoord kwam van de voet van Ralph Slik, kregen beide ploegen nog hoek- ter afscheiding van de meierblis, schoppen en kleine kansen ver andering in de stand te brengen, maar er werd niet meer gescoord. was weggetrokken. Ook het gebied dat niet voor de meierblis was bestemd, was als brand- Na de thee speelde JVC met de plaats in gebruik genomen. Ver- stevige noordooster in de rug. een poging de achterstand te ver kleinen, zette de ploeg direct spreid over het terrein geblakerde plekken waar vuren waren gestookt. Overal lag rommel. Een "V «w*. :e heining rond de meierblis van Den Burg sneuvelde. redelijk én ongewenst dat mensen met hogere inkomens in gesubsidi eerde woningen wonen die feitelijk bedoeld en gebouwd zijn voor de lage inkomens. De woning waarin de familie Arnout woont, heeft een maximale huurprijs van €689,07. Meneer Arnout weet wat zijn huur prijs is per 1 juli 2012. Hij kan daar mee ook uitrekenen welk percenta ge hij betaalt van de maximaal redelijke huur die Woontij mag vra gen. Ook met een eventuele extra huurverhoging van 5 procent is dit nog steeds een zeer redelijk bedrag. In principe maken wij beleid voor een grote groep mensen, maar uiteraard staan wij altijd open voor een gesprek over individuele situa ties. Maar dan wel op het moment dat deze zich voordoen.'

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 9