n •j' X-J' Hans, of het lege nest-syndroom TEXELSE 8 COURANT Eindexamens op OSG begonnen 1..IIUJII..UJIIW 'Boot met zuignappen vastleggen' WOENSDAG 16 MEI 2012 Geslaagd Op de OSG in Den Burg zijn maandagochtend de centraal schriftelijke eindexamens begonnen. Er doen 212 leerlingen mee. Het VWO kent 29 eindexamenkandi daten, de HAVO 74 en de MAVO 44. Op het VMBO doen 46 leerlin gen kader, 18 leerlingen basisbe- TESO heeft plannen ontwikkeld om de veerboot in Den Helder met een soort zuignappen (MoorMasters) aan de wal vast te leggen tijdens het laden en lossen. Dat moet brandstof besparen, de uitstoot van C02 verminderen en erosie van de haven tegengaan. Directeur Cees de Waal ontvouw de de plannen vrijdag voor de Statenleden van de commissie Ruimte en Milieu van Noord-Hol land tijdens een bezoek aan Texel. TESO is bezig financiering van het project rond te krijgen. De Waal liet blijken dat het project alleen door kan gaan als de over heid wil cofinancieren. Volgens De Waal is de aanstaan de vervanging van de lange fuik- wand in Den Helder in 2013 dé Kom je even naar mijn gansje kij ken? Is de vraag van de kleinzoon van de familie de Ridder van Eure ka. Tuurlijk doe ik dat. Er zit een klein donzig wezentje te bibberen in een hoekje van een konijnenhok. Ik mag het vasthouden en bekij ken. Wat klein! Wat mooi! Omdat het voorjaar is en de tuin altijd nieuwe plantjes kan gebruiken, kom ik regelmatig langs bij Eureka en ja dan ga ik even gansje kijken. Twee weken later, ik loop weer te struinen tussen de plantjes, wordt gevraagd of ik de gans niet mee kan nemen, 'jullie hebben gras'. Voor ik het weet zit ik in de auto met een gansje in de palm van mijn hand. Thuis gekomen moet er bedacht worden hoe we dat gaan doen. In een kooi? bij de kippen? Jacques maakt snel een kooi, we weken kattenbrokjes in water en zoeken een luw plekje op het erf. Na een week in de kooi bedenken we dat het fijn zou zijn voor Hans (want zo heet ie inmiddels) om los te lopen. We proberen het uit, en ja hoor het lukt. Hans loopt gezellig met ons mee, Gaat tussen ons in zitten als we buiten koffie drinken, staat te schreeuwen als de deur dicht gaat (dus die blijft open) en kletst de oren van onze kop. Kort om Hans is een volwaardig lid van het gezin. Ons ganzenkind. Hans groeit als kool, hij eet inmid dels mais en graantjes en trekt her en der een plantje uit de tuin. Als wij wieden, doet hij het ook. Hans bemoeit zich overal mee. Ik maak de zandbak schoon, doe er water in en kijk wat Hans doet. Heel voorzichtig zet ik hem erin. Hij schrikt en verzuipt bijna. Maar na een paar keer oefenen is het de gewoonste zaak van de wereld. roeps en één in het leerwegtraject mee. De eindexamens worden gehouden in de Burgemeester De Koninghal, maar ook in lokalen in het schoolgebouw aan de Haffel- derweg. Maandagochtend namen daar onder andere leerlingen van de HAVO plaats achter de computer voor het eindexamen kunst. De gelegenheid om de MoorMasters op de veerhaven te introduceren. Het zijn apparaten die op de kade staan en voorzien zijn van een beweegbare verticale plaat die zich aan de boot kan vastzuigen. Rijkswaterstaat, eigenaar van de haven, is bereid te bekijken of de plaatsing kan worden gecombi neerd met vervanging van de fuikwand. Voorwaarde is dat TESO de financiering voor 1 sep tember rond heeft. De kosten zijn geraamd op maximaal anderhalf miljoen euro. De Waal: 'Hoewel het een rijkshaven is, zijn we bereid zelf de helft van de inves tering voor onze rekening te nemen, onder meer omdat het een positieve bijdrage is aan de veiligheid tijdens het laden en lossen. Wellicht kan de provincie een rol spelen bij de uitkering van gelden uit het Waddenfonds, ga je met de mensen koffie- sn dan doe je de moestuin en nog zo wat gezellige klusjes om vervolgens in het bad te duiken, wild heen en weer te zwemmen, kopje onder te gaan, te badderen om vervolgens onder de droogmo len in een diepe slaap te vallen. Het leven is goed. Hans wordt groot, het is een stevi ge jongen. Hij weet inmiddels hoe je paardebloemen uit de grond trekt, hoe je de pas geplante bloemkoolplantjes er weer uit rukt en dat mensen binnen wonen en hij buiten. En dat laatste wordt een probleem. Als we een dag weg zijn, ligt Hans op de deurmat, hij wijkt niet, poept en piest op die mat en eet niet. Als een trouwe waakhond ligt hij op ons te wachten. Ik leer hem vliegen. Ik loop op het erf, tegen de wind in hard van hem weg. Dat werkt, de wind pakt zijn vleugels en hij vliegt een stukje. De schrik is groot, de rest van de dag zit ie in zijn zwembad. Maar elke dag gaat het vliegen een beetje beter, totdat ie het snapt. Met je kop in de wind staan, een stukje rennen en dan hop... de lucht in. Omdat op ons erf zoveel bomen staan, is landen moeilijk. Soms zit ie te schreeuwen op het weiland waar onze schapen staan. 'Kom me halen, ik weet niet hoe ik terug moef'en dat doen we dan. Soms is ie een dag weg, we zijn dan altijd een beetje ongerust. Maar aan het eind van de dag staat ie aan de overkant in het maisveld. Ook dan ga ik hem halen. Kom maar kind. Samen steken we de weg over. 's Avonds brengen we hem geza menlijk naar bed, in het kippenhok staat een kist met stro. Eigenlijk wil ie niet bij ons vandaan, dus elke dag is het een strijd. Maar hij snapt examens duren tot en met 31 mei. Woensdag 13 juni worden de uitslagen van het VMBO en de MAVO bekendgemaakt en op donderdag 14 juni krijgen de leer lingen van de HAVO en het VWO te horen wat het geworden is. Vrijdag 29 juni is de uitreiking van de diploma's. omdat dit innovatief en duurzaam is.' Wanneer de boot door zuignap pen op zijn plaats wordt gehou den, hoeven de motoren tijdens het laden en lossen minder ver mogen te leveren om de boot tegen de brug te houden. 'Dan hoeft er minder brandstof te wor den verbruikt, de uitstoot van C02 neemt af en er is minder erosie van de bodem in de haven.' De Waal schat dat de investering van TESO in de MoorMasters zich in vijftien jaar kan terugver dienen. Het systeem bestaat nog niet in Nederland. In Denemarken en Australië wordt er al wel in de praktijk mee gewerkt. Op youtube is onder de naam 'moormaster' een filmpje te vinden waarop het systeem te zien is. dat het moet. Ik ga voorop, dan komt Hans en om te voorkomen dat ie vlak voor het hekje van het kippenweitje alsnog de benen neemt, loopt Jacques achter Hans. Mopperend gaat Hans in de kist liggen om vervolgens als een blok in slaap te vallen, 's Morgens mag ie er weer uit. Op een gegeven moment kan hij helemaal zelf uit het kippenweitje komen, hij komt ons halen, luid gakkend voor de deur. Kom eruit, we moeten aan het werk! We drinken koffie, hij kletst wat tussen ons in, duikt in zijn badje en vliegt een rondje. We zijn een gelukkig gezin. Maar ja de zomer is bijna voorbij, wij zijn in de herfst veel in huis en wat moet Hans dan? We gaan kijken waar kleine groepjes ganzen huizen, in de dui nen vinden we verschillende meer tjes met daarin wat ganzen, soep ganzen, grauwe zoals Hans en rotganzen. Allemaal eenlingen dus daar kan Hans volgens ons wel bij. Een dezer dagen gaan we hem brengen zeggen we stoer tegen elkaar. Dat is goed voor Hans, een vogel hoort uit te vliegen. Maar ja, we doen het niet... Hans is zo leuk, we zijn zo dol op hem... Elke avond zeggen we, nee ..morgen gaat ie echt... Maar het hoeft niet meer, Hans zit in zijn badje als de vrachtwagen van de Weikoop het erf op rost, ja rost, want wij schrik ken ons een hoedje en Hans schrikt zo dat ie weg vliegt. Die komt wel weer terug, weten wij als erva ringsdeskundigen. Maar... Hans komt niet terug, we zouden blij moeten zijn maar zijn het niet. Ik stap op de fiets naar de dijk en fluit mijn ganzenfluitje. Er roept iets terug, heel in de verte. Ik fiets rich ting Schorren en blijf fluiten. Het ganzenroepje wordt luider en luider en ineens zie ik hem zitten. Moe- Hemelvaartdienst in Zeemanskerk De zeevaart heeft veel meer met Hemelvaartdag te maken dan je zou denken. Dat wil Rinus Kuiper bewijzen tijdens de speciale Hemelvaartdienst die donderdag 17 mei in het Zeemanskerkje in Oudeschild wordt gehouden. Kui per is bij die gelegenheid niet alleen voorganger, als dirigent is hij ook met het koor De Zingende Zeeman actief. Het orgel wordt bespeeld door Wout Stam. De dienst begint om 10.00 uur. WAT IS DIT? Welk voorwerp is dit. De foto is gemaakt in Cultuurhistorisch Muse um Texel. Het juiste antwoord kan worden gestuurd naar info@cultuurmuseumtexel.nl. Voor de winnaar liggen twee vrijkaartjes klaar. 'ifc De foto van vorige week van Eco- mare toont de zijkant van een zee muis. Een zeemuis is een borstel- De Waal liet de Statenleden weten dat TESO bezig is het zusterschip van de Dokter Wagemaker, dat over een paar jaar in de vaart moet komen, te ontwikkelen tot een duur zaam schip. Het streven is onder meer het brandstofverbruik per over gevaren auto terug te dringen ten opzichte van de Dokter Wagemaker. 'Bij de Dokter Wagemaker besparen we nu ook al 7 procent ten opzichte van de Schulpengat.' De Waal noemde zonnepanelen op het dek, ledverlichting en waterloze urinoirs als potentiële mogelijkheden om te besparen. 'Met leveranciers en studenten van de Hogeschool Leeuwarden en de Technische Uni versiteiten in Delft en Eindhoven zijn we aan het nadenken over verduur zaming van het schip. Er geldt wel één keiharde voorwaarde. De conti nuïteit van de veerverbinding mag er niet onder leiden. Het is geen proef- boot.' derziel alleen op het wad. Hij zit een beetje te prutten in het water. Ik loop naar hem toe, ga op mijn hurken zitten en praat tegen 'm. Hij praat opgewonden terug, prut ondertussen ook lekker verder. Ik denk 'zo is het goed hier hoort ie.' Ik pak de fiets en wil wegrijden, maar dan begint Hans vreselijk te schreeuwen, hij rent het water uit en vliegt voor me uit. Ik loop met de fiets de trap af, waar hij onder tussen al op me zit te wachten. Ik pak hem op en we rijden naar huis. Jacques en ik stiekem heel blij dat het kind er weer is, Hans moe, valt onmiddellijk onder de droogmolen in een diepe slaap. Hans blijft steeds langer weg na een vliegtocht, komt af en toe een nachtje niet thuis en wij zeggen 'dat is goed, zo hoort dat met kin deren te gaan'. Maar als ie een paar dagen weg blijft, ga ik toch weer op de dijk kijken. Pas vlakbij de Schorren, reageert ie op mijn fluitje. Hij komt niet. Ik denk 'dat is goed, je hebt je plek gevonden tus sen de andere ganzen.' Ik fiets over de dijk, richting huis voor de koffie. Ineens hoor ik een ganzenroep boven me. Daar vliegt Hans, hij blijft boven me vliegen. Ik fiets door, zo lang mogelijk om te kijken wat ie doet en om dit gewel dige moment zo lang mogelijk te rekken. Op een gegeven moment, hij vliegt al een kwartier boven mijn hoofd, gakt ie heel heel hard, ik fluit terug en Hans draait met een grote boog de waddenzee op. Ik stop en kijk hem na, hij komt weer terug, gakt naar me en doet nog een rondje boven mijn hoofd en ver trekt weer naar zee. Ik blijf staan tot ik hem niet meer zie. Dag kind, het gaat je goed, we hebben van je genoten. Judy Weggelaar Zangdienst Het Interkerkelijk Jongeren en Evangelisatiekoor uit Den Helder verleent medewerking aan het Uur voor iedereen, een zangdienst die zondag 20 mei in kerkgebouw De Poort aan de Elemert in Den Burg wordt gehouden. Het koor staat onder leiding van Vera van Tol. Het thema van de dienst is 'Er zijn in het huis van mijn Vader vele woningen'. Voorganger is ds. Peter den Braanker, organist Dyo Was- sink. De dienst begint om 19.00 uur. worm van 10-20 centimeter lang en 3-7 centimeter breed. De bolle rug is helemaal behaard. De zijkanten heb ben stekels die een vergelijkbaar effect hebben als parelmoer, met een groene, gele en bronskleurige glans. Zeemuizen hebben een platte buik en leven half ingegraven in zan dige bodems. Ze komen voor in de Noordzee, de westelijke Oostzee, de Atlantische Oceaan en de Middel landse Zee. Zeemuizen eten allerlei bodemdieren zoals andere wormen en weekdieren. Ze zijn moeilijk te houden gevangenschap en zijn dan door hun verborgen levenswijze ook nog eens nauwelijks te zien. Bij Eco- mare heeft wel eens een zeemuis een tijdje in een demonstratie-aqua rium geleefd. Momenteel heeft Eco- mare geen zeemuis in het zeeaqua rium. Het was kennelijk een moeilijke vraag, er kwamen geen goede ant woorden b innen. Hoornder Donderdag Marktkooplui die willen deelne men aan de Hoornder Donder dag, kunnen zich inschrijven via www.hoornderdonderdag.nl. Er worden dit jaar zeven markten gehouden, telkens rond een ander thema. Het is mogelijk voor het hele seizoen in te schrijven, maar ook voor specifieke data. De Hoornder Donderdag vindt plaats tussen 12 juli en 23 augustus. Op 12 juli wordt naast de reguliere markt in de Herenstraat en Klif ook de Texelse Dag van het Schaap organiseren en op 26 juli de altijd druk bezochte Landbouwdag. Mediawijzer Op uitnodiging van de Stichting Wel zijn Ouderen Texel verzorgt Vivianne Neeteson van de Kopgroep Biblio theek Texel donderdag 24 mei een presentatie voor senioren over de 'nieuwe media'. Zij gaat in op vragen als wat Twitter, Facebook, iPad, mobiele telefonie en games voor ouderen (kunnen) betekenen. Er is gelegenheid tot het stellen van vra gen en er zullen voorbeelden van nieuwe media te zien zijn. De bijeen komst, die om 14.00 uur begint, wordt gehouden in De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg. Deelna me is gratis, maar aanmelden nood zakelijk. Dat kan via tel. 312696 of e-mailadres swot@texel.com. Meer ruimte voor bosspeelplaatsen In overleg met het nationaal park Duinen van Texel heeft Staatsbosbeheer de oppervlak te bosspeelplaats uitgebreid. Op drie stukken van met elkaar ongeveer twaalf hectare mogen kinderen buiten de paden spe len. Het gaat om de bosspeelplaatsen Fonteinsnol, Boodtlaan (uitbreiding Jisca Huisman (28) uit De Koog is gepromoveerd aan de Noorse Uni versiteit voor Wetenschap en Tech niek (NTNU) in Trondheim. Ze deed voor haar proefschrift onderzoek naar de mogelijke effecten van ont snapte kweekzalm op wilde zalm populaties. Met behulp van com putermodellen onderzocht ze effecten van de uitwisseling van genen op lange termijn en de effec ten van ziektes en competitie op korte termijn. Huisman studeerde eerder Dierwetenschappen aan Wageningen Universiteit, waarbij ze zich richtte op fokkerij en gene tica. Bedrijf in beeld Jong MKB Noordwest-Holland verzorgt maandag 21 mei het evenement Bedrijf in Beeld bij de Rabobank Noord-Holland Noord aan de Verkeerstorenweg in Den Helder. Er worden workshops gegeven over communicatie, gezond onder nemen, het schrijven van offertes en het vinden van de sterke en zwakke kanten van de onderne ming. Aanmelden kan via www.jongmkbnwh.nl, deelname is gratis. Jong MKB Noordwest-Hol land is een vereniging van regio nale netwerken voor ondernemers. Ondernemers kunnen lid worden als het bedrijf minder dan zeven jaar staat ingeschreven staat bij de Kamer van Koophandel. Workshop en flower power In discotheek J'elleboog in de Kantoorstraat in Den Burg ver zorgt Hans Zijm zaterdag 2 juni de workshop 'waar sta jij voor?' Bij deze workshop wordt onder meer aandacht besteed aan stevig staan, ademhaling en het stellen van grenzen. Deelnemers leren agressie af te weren en zichzelf te verdedigen, ook in lastig situaties. De oefeningen worden vertaald naar voorbeelden uit de dagelijkse praktijk. Het dragen van gemakke lijke kleding wordt aanbevolen. De workshop begint om 21.30 uur. Na afloop wordt in de Bovenbar een flowerpower-party gehouden met muziek uit de zestiger en zeventiger jaren. De toegang is gratis. van de oude bosspeelplaats Oude Paardenwei) en Krimbos, tussen Krimweg en Molenlaan. De te klei ne bosspeelplaats Ockusrichel is opgeheven. De bosspeelplaatsen zijn aangegeven met bordjes waar op een hut gebouwd wordt. Staats bosbeheer zal 's winters nu en dan een boom omzagen om er voor te zorgen dat er voldoende materiaal is om hutten mee te bouwen en geschikte taken neerleggen als bouwmateriaal. Uit veiligheidsover wegingen worden één maal per jaar de aanwezige hutten en ande re bouwsels gesloopt. r N itl.m'.AVl

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 8