Duintop blikvanger uitgebreide golfbaan De Krim start in najaar met uitbreiding goifbaan Je vraagt je af of het niet sneller kan' 4; ~W. TEXELSE J 3 COURANTdinsdags juni 2, holes. Binnen de rode lijn is het Directeur Iwan Groothuis van De Krim buigt zich over de stapels rapporten die de afgelopen jaren werden geschreven om de golfbaan mogelijk te maken. Vakantiepark De Krim wil in het najaar starten met de langver wachte uitbreiding van de golf baan. De uitbreiding van negen naar achttien holes is mogelijk geworden doordat burgemees ter en wethouders recent de omgevingsvergunning hebben verleend. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben aan gegeven geen bezwaar te heb ben. De negen nieuwe holes komen ten zuiden van de huidige golf baan. Directeur Iwan Groothuis van De Krim: 'We willen in het najaar beginnen, zodat we in de winter het grond werk kunnen doen. Dan kunnen we in het voorjaar van 2013 het nieuwe deel inzaaien. Daarna is het afhankelijk van het weer of in het najaar op de nieuwe banen kan worden gespeeld. Mooi weer en een beetje regen zou het beste zijn.' De grondwerkzaamheden worden uitgevoerd door De Ridder uit Soesterberg (een bedrijf dat gespecialiseerd is in de aanleg van golfbanen), De Vries Van de Wiel en Tatenhove uit Oudeschild. Volgens Groothuis is naar ver wachting 130.000 kuub grond nodig voor de aanleg. Meer dan de helft ligt inmiddels op het ter rein. Dat is de 70.000 kuub die De Krim ruim een jaar geleden kreeg van Natuurmonumenten toen bij Utopia een natuurgebied werd aangelegd en er was volgens Groothuis al zo'n 15.000 kuub op voorraad. De nieuwe banen zijn ontworpen door golfbaanontwer per Alan Rijks en landschapsar chitect Roel van Aalderen die ook al betrokken waren bij de 9-holes golfbaan die op 13 juni 1997 offi cieel door Guus Hiddink, toenma lig bondscoach van het Neder lands elftal, werd geopend. De nieuwe holes krijgen veel hoog teverschillen en komen in een duinlandschap te liggen. Blikvan ger wordt een nieuw aan te leggen duintop van zes meter hoog met bovenop een afslag. Volgens Groothuis worden de holes voor zien van verhoogde greens, pot- bunkers en niveauverschillen op de fairways, zaken die volgens hem allemaal goed passen bij golfbanen aan zee. Zodra het nieuwe gedeelte in gebruik kan worden genomen, gaat de huidige baan op de schop. 'Dan laten we die aansluiten op het karakter van de nieuwe holes. Naar verwach ting zullen we na de opening van de nieuwe holes dus nog enige tijd moeten wachten op de volledige ingebruikname van de 18-holes golfbaan.' Als het zover is, heeft de golfbaan een totale lengte van circa zes kilometer. De huidige golfbaan beslaat een oppervlakte van 35 hectare, voor de uitbrei ding komt daar 25 hectare bij. Het argument voor de golfbaan was altijd dat deze het toeris me zou stimule ren en dat is volgens Groot huis nog steeds zo. 'In de golf- markt gelden twee belangrijke zaken. Golfers spelen graag op andere banen, maar dan wel 18-holes en ze moe ten in een mooie omgeving liggen. Wij voldoen straks aan beide voor waarden. En deze baan is na de uitbreiding de enige commerciële 18-holes linksbaan (golfbaan aan zee, red.) in Nederland. Er zijn meer linksbanen in Nederland, maar dat zijn voornamelijk beslo ten banen of ze zijn 9-holes. We verwachten dus meer bezoekers te trekken. We hebben nu vaak bezoekers die hier met vakantie zijn en dan de golfbaan meepak ken. We verwachten dat na de uitbreiding meer mensen specifiek voor de golfbaan komen en dan Texel meepakken.' Prognoses over het aantal bezoekers wil Groothuis nog niet uitspreken. Met het oog op de uitbreiding werd eind 2010 hotel Molenbos nabij het vakan tiepark gekocht. 'Dat is in onze ogen een goede combinatie. Gol fers komen vaak met meerdere spelers en verblij ven over het algemeen liever in een hotel dan in een bungalow of familievilla. Maar we zullen stimu leren dat ze hun familieleden mee nemen bij een bezoek aan het eiland.' De golfclub telt op het moment 450 leden, van wie 250 Texelaars. De Krim volgt met belangstelling de discussie rond de toekomst van het golfvaardigheidsbewijs dat nu nog verplicht is om een baan op te mogen. De kans bestaat dat dat verandert. Groot huis zegt er zelf geen moeite mee te hebben als mensen zonder golfvaardigheidsbewijs zouden aantreden. 'Maar we volgen de ontwikkelingen. Belangrijk is wel dat je, wanneer je zonder golf vaardigheidsbewijs op de baan zou komen, rekening houdt met elkaar en op de hoogte bent van de golf etiquette. Je moet weten wanneer je iemand voor moet laten gaan, de veiligheidsregels in acht nemen en zorgen voor een goede doorlooptijd. Het voordeel is dat we hier ook de par 3 oefen- baan hebben. Dat is een mooi gedeelte voor beginners om te spelen.' Die oefenbaan werd in september 1996 in gebruik geno men. Tegelijk met de aanleg van de nieuwe baan komt er op het ter rein een nieuwe driving range waar mensen kunnen oefenen op het slaan van de bal. Het huidige afslaggebouw is van hout en de nieuwe wordt van beton. 'Daar gaan Bart Boon en Bruin en Weijers uit De Cocksdorp voor zorgen. Het wordt een open gebouw, zodat je niet meer tussen palen hoeft te staan zoals nu nog het geval is.' De Krim is in overleg met hoog heemraadschap Hollands Noor derkwartier om de uitbreiding te combineren met een waterbuffer waarin regenwater van de bunga lows op het park wordt opgevan gen. 'Dan gaat het water niet meer rechtstreeks naar de Roggesloot, maar houden we het langer vast. Dan kunnen we er ook delen van de baan mee beregenen.' Aan de uitbreiding van de golf baan zijn jaren van procedures en onderhandelingen vooraf gegaan. Het bewijs daarvan is een dikke stapel onderzoeken en een uitge breide milieueffectrapportage (MER) om alle mogelijke te ver wachten gevolgen van de aanleg van de baan op de omgeving in beeld te brengen. Groothuis: 'Ik heb er wel eens vraagtekens bij gezet. Als je ziet hoeveel tijd het in beslag neemt, vraag je je af of er geen manieren zijn zo'n project sneller van de grond te laten komen. Als ik zie hoe lang we hier zelf met de milieueffectrapportage zijn bezig geweest en hoeveel aspecten van het gebied gedetail leerd in kaart moesten worden gebracht, zal het voor de gemeen te nog een hele uitdaging zijn om voor het nieuwe bestemmingsplan Buitengebied in een half jaar een MER uit te voeren.' De grootste bottleneck was vol gens Groothuis echter het wach ten op de natuurontwikkeling van de achterliggende Hanenplas. Bedoeling was aanvankelijk dat daar de benodigde grond voor de uitbreiding vandaan zou komen, maar de ontwikkeling van dat pro ject duurde veel langer dan ver wacht. 'Op dat front zijn we gered door de grond van Natuurmonu menten.' Om de aanleg van de baan plano logisch mogelijk te maken, wordt de agrarische bestemming (met natuurontwik keling) van het uitbreidingsge bied veranderd in recreatief. De grond waarop de uitbreiding plaatsvindt, is sinds 2002 in handen van De Krim. Daarvoor was de grond eigendom van Staatsbosbeheer die er natuur op wilde ontwikke len. De Krim kocht andere gron den voor natuurontwikkeling (onder meer ten zuiden van het beoogde uitbreidingsgebied), waarna een grondruil met SBB tot stand kwam. Ook vond een aan passing van de ecologische hoofdstructuur (EHS) plaats, zodat de grond waarop de uitbreiding komt buiten de EHS bleef. Groot huis: 'De oorspronkelijke intentie was om samen met SBB de aan leg te realiseren, maar dat is helaas onhaalbaar gebleken.' Volgens woordvoerder Erik van der Spek van Staatsbosbeheer is de Dienst Landelijk Gebied momenteel bezig voor het gebied ten zuiden van de uitbreiding (en voor het nabijgelegen Dorpszicht) concrete plannen te maken die .000 kuub die afkomstig is van de aanleg eind dit jaar bestek klaar moeten zijn. Bedoeling is dat daarna een ecologische zone van de Noord zee naar de Waddenzee ontstaat. De voortgang van de ontwikkeling van de Hanenplas hangt volgens Van der Spek op een stukje grond waarover nog wordt gediscussi eerd of dat binnen de EHS moet vallen. Voor De Krim lijkt met de nade rende start van de werkzaamhe den een lastig en complex vraag stuk tot een einde te komen, al zal Groothuis niet te vroeg juichen: 'Toen ik hier in 2003 aantrad als opvolger van Martin Warnaar leek het ook al dat alles was geregeld voor de uitbreiding, maar dat liep uiteindelijk toch anders. Ik ben wel erg blij dat de gemeente de laatste tijd flink heeft meegeholpen en we hebben ook de nodige hulp gehad van Nel Eelman die als Statenlid bij de provincie op de juiste momenten op de juiste knoppen wist te drukken om resultaat te bereiken.' ■"'T'T' - Jg -O.' - 1 A i 4. .sr.. De huidige golfbaan naast vakantiepark De Krim. Grenzend aan de huisjes ligt 1 een driving range om de afslag te oefenen en clubhuis Het Hanenhuus. De Krim verwacht dat na de uitbreiding naar achttien holes 1 specifiek naar de Texelse golfbaan

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 11