Botsing Hercules en Kieft Familie Dik vraagt schadevergoeding Scholen krijgen groene stroom Rechter bestraft bedreigen van voormalig werkgeefster TEXELSE 5 COURANT Jaap en Ellen Dik uit Amsterdam vinden dat de waarde van hun woning Herenstraat 1 in Den Hoorn aanzienlijk is gedaald door de totstandkoming van het aangrenzende horecabedrijf Inn de Knip, De Naai 2. Ze claimen daarom bij de gemeente vergoe ding van planschade. De horecadagzaak was strijdig met het bestemmingsplan. B en w werk ten toch mee aan de bouw door het geven van vrijstelling in het kader van een artikel 19-procedure. Bij het beoordelen van de nu ingeko men claim laat het college zich adviseren door het Bureau Van Montfoort. De kosten van dit advies bedragen €2.970, -. Als het tot schadevergoeding komt, kan de gemeente het toegekende bedrag verhalen op de eigenaressen van Inn de Knip, krachtens de plan- schadeovereenkomst die zij des tijds hebben ondertekend. Intussen spelen nog andere problemen tus sen de horecaexploitanten en hun buren. De familie Dik maakte bezwaar tegen het plaatsen van een op hun tuin uitkijkende dakka pel en het legaliseren van een aan bouw die aan De Naai 2 is gemaakt. Op advies van de commissie Bezwaarschriften heeft het college dit bezwaar ongegrond verklaard. De grieven waren met name gericht tegen een goot tussen de gebou wen van beide partijen, de ramen in de dakkapel en het aan te brengen puntdak op de aanbouw. De com missie Bezwaarschriften en b en w stelden vast dat het probleem van de goot een privaatrechtelijke aan gelegenheid is die partijen onder ling moeten oplossen. Het raam van de dakkapel kan niet worden geopend en wordt voorzien van ondoorzichtig glas zodat hier geen sprake is van bedreiging van de privacy van de buren. Door de gemeente was vergunning gegeven voor het puntdak, maar in plaats daarvan kwam er een bijna plat dak, wat strijdig is met het bestem mingsplan. De exploitanten van Inn de Knip wilden tot legalisatie komen door alsnog vergunning te vragen voor een puntdak, hoewel zij von den dat dit eigenlijk niet hoefde omdat bij mediation in een eerder stadium zou zijn bepaald dat een schuin hellend dak ook mocht. De commissie Bezwaarschriften had daar echter geen boodschap aan en vond dat de bouwaanvraag voor het puntdak past in het bestem mingsplan en daarom niet mag worden geweigerd. Basisscholen De Akker in Ooste rend en de Vrije School in Den Burg sinds dinsdag voorzien van zonne-errergie. De zonnepanelen maken deel uit van een subsidie regeling die is aangevraagd door Stichting Kopwerk. In totaal wor den negen scholen van de acht tien scholen van Kopwerk van panelen voorzien. Het plein van De Akker was hele maal geprepareerd voor het startsein van de zonnepanelen. Brassband More Fire zweepte de als robotten en zonnen verklede kinderen op, terwijl op een podium een grote stekker en een stopcontact waren neergelegd. Terwijl de kinderen rond dansten kwam de zon steeds nadrukkelijker door de wolken heen. De officiële opening werd verricht door de stekker in het stopcontact te drukken (zie de foto). Dit werd gedaan door Gert Jan Borst van aannemersbedrijf Borst, Kevin Bij- post van Bij post bestratingen (bei den bij het plaatsen betrokken) en de leerlingen Marieke en Ids. De Akker is onderdeel van Stichting Kopwerk, terwijl de Vrije School als zelfstandige stichting bij Kopwerk is aangesloten. 'Op die manier kunnen we wel meedoen aan dit soort grote projecten, maar kunnen we wel onze eigen manier van werken behou den', vertelt directeur Wilfred Post- ma van de Vrije School. De collecto ren en de overige bijkomende kosten (installatie en een omvormer) wor den voor vijftig procent betaald van een door de provincie verstrekte subsidie. De rest wordt gefinancierd door de stichting. Een eis voor de subsidieverstrekking is dat de pane len minstens tien jaar gebruikt wor den. Met het oog op een mogelijke vertrek van De Akker uit het huidige pand, in verband met een fusie, is hier rekening mee gehouden bij het aanbrengen. 'De zonnepanelen zijn zo geplaatst dat ze ook mee ver huisd kunnen worden naar een ander pand', vertelt Arjan Meekhof van stichting Kopwerk. Naast een besparende functie heb ben de panelen ook een educatieve functie. Op beide scholen is een beeldscherm geplaatst waarop pre cies te volgen is hoeveel er bespaard wordt. 'De zonnecollectoren verdie nen zichzelf dus terug. Bovendien hoef je dan geen gas meer te gebrui ken', vertelt Nikky uit groep 8. De leerlingen van De Akker hebben de laatste tijd veel onderwijs gekregen op het gebied van duurzaamheid. 'Ik zal mijn ouders ook voorstellen thuis zonnepanelen te gaan gebruiken, maar ik weet niet of ze het gaan doen', vertelt Louise, eveneens uit groep 8. Op de Vrije School gaat men het beeldscherm in de gang gebruiken voor de rekenles. 'De leer lingen kunnen dan na een week zien hoeveel er bespaard is en met die gegevens uitrekenen hoeveel geld de school gaat besparen in bijvoor beeld een jaar', legt Postma uit. De Vrije School was al voorzien van zonnepanelen en heeft er nu alleen maar extra. 'Het is voor de school een educatieve en energiebespa rende ingreep. Bovendien wordt bij ons al veel gebruik gemaakt van duurzame en natuurlijke producten en sluit dit daar dus prima op aan', aldus Postma. De politierechter heeft maandag een 36-jarige inwoner van Den Burg wegens bedreiging bij ver stek veroordeeld tot een onvoor waardelijke boete van €280,-. De straf was conform de eis van de officier van justitie. De Texelaar vernam begin maart 2010 uit de krant dat het bedrijf waar hij werkte failliet was gegaan. Vervol gens belde hij - naar eigen zeggen stevig onder invloed - met zijn Hei deree werkgeefster. Toen hij haar niet te pakken kreeg, sprak hij op haar voicemail diverse dreigementen in. Die herhaalde hij schriftelijk in een e-mail. De gesproken en geschreven tekst loog er niet om. De man noem de zijn werkgeefster onder meer 'een stinkhoer' en wenste haar en haar echtgenoot allerlei vreselijke ziektes toe. Hij noemde haar kinde ren 'knettergek' en dreigde haar huis in brand te steken. De bedreigingen raakten de vrouw diep. Volgens de politierechter is ze nog altijd bang dat de man zijn bedreigingen alsnog ten uitvoer brengt. Ze is angstig op straat en vreest dat haar huis in vlammen opgaat. Ze zegt zelf dat ze de Texelaar op gezag van haar schuldsaneerder moest ontslaan en dat pogingen hem daarover per soonlijk te informeren mislukten. Toen de man uiteindelijk via de krant vernam dat hij zonder werk zat, werd hij naar eigen zeggen 'des duivels'. De Texelaar heeft bekend en spijt betuigd. 'Ik had het nooit moeten doen', verklaarde hij bij de politie. Maar ondanks zijn bekentenis heeft hij een transactievoorstel genegeerd. Ook verscheen hij maandag niet op de zitting. De officier van justitie besloot om die reden een geheel onvoorwaardelijke boete te eisen. De politierechter nam de eis van het Openbaar Ministerie over en zei het jammer te vinden dat de Texelaar niet was verschenen. Zo kon ze niet in gesprek met de man, die welis waar geen gewelddadig verleden heeft, maar op wiens strafblad wel een vermogensdelict uit 2007 prijkt en naar wie volgens de officier van justitie momenteel twee onderzoe ken lopen. De voormalige werkgeef ster van de man kreeg op één punt nul op het rekest van de rechter. Een vordering van een kleine €300,- die ze op de man had, werd niet ontvan kelijk verklaard omdat er geen recht streeks verband met de strafzaak was. Als ze dit geld nog wil incas seren, moet ze een civiele procedure tegen hem starten. Grotere bungalows B en w hebben opnieuw besloten vergunning te geven voor het ver groten van een aantal recreatie bungalows tot 100 vierkante meter, de omvang die volgens het nieuwe bestemmingsplan mogelijk is. Deze keer gaat het om Pelikaanweg 55, Zanddijk 84 en 142, Califomiëweg 88 en Slufterweg 40 en 176. Tot dusver is voor de uitbreiding van een tiental bungalows definitief vergunning verleend. Ten aanzien van andere aanvragen loopt de procedure nog. Wethouder Eric Hercules en raads lid Rikus Kieft zijn dinsdagavond stevig met elkaar in botsing geko men over een motie over Woon stede Nesland. In de motie, ondertekend door alle partijen behalve de PvdA, wordt het college aangespoord tempo te maken met het bestemmingsplan, zodat de bouw van 30 woningen op de hoek van de Pontweg en de Keesomlaan in Den Burg kan beginnen. Rikus Kieft (GroenLinks) verwoordde dat bij het college soms 'stoom en kokend water' nodig is om zaken in bewe ging te krijgen. Hercules noemde de motie overbodig, omdat het nieuwe bestemmingsplan volgens hem op een haar na klaar is, waardoor het in juli in de raad kan worden behandeld zoals de politieke partijen hebben gevraagd. De wethouder gaf aan dat het college echter nog te maken heeft met een verandering in de grondexploitatie. Hercules stoorde zich aan de motie, omdat de partijen die indienden vlak nadat hij overleg had gehad met initiatiefnemers van Woonstede Nesland. Hij zei zich af te vragen met wie hij eigenlijk aan tafel zat. Kieft vond dat de wethouder daarmee insinueerde dat de raadsle den zich voor een karretje hadden laten spannen en daar was hij het niet mee eens. 'Er komen deelnemers van het project bij raadsleden thuis langs om erover te praten.' Volgens Kieft gaat dat gepaard met emotie. 'Mensen vragen zich af of ze eerst op het kerkhof moeten liggen voor ze kunnen bouwen.' Hij zei dat hij van de wethouder een meer volwassen reac tie had verwacht Nils Lely (PvdA) nam het op voor Hercules en zei mensen te spreken die wel tevreden zijn over de gang van zaken. Hij waarschuwde de andere commis sieleden het college niet teveel op de hielen te zitten. 'We vragen als raad vaak aan het college zaken goed te regelen en dan moeten we ze niet in de nek springen als ze de zaken aan het regelen zijn.' Hij ontkrachtte de gedachte dat het college door de motie opeens haast zou hebben gemaakt met het nieuwe bestem mingsplan. 'Als dat zo zou zijn, zou ik ook elke week moties indienen om zaken voor elkaar te krijgen.' De dis cussie kreeg nog een extra lading met een opmerking van Hercules dat 'hij zijn consequenties zou trekken' als de motie politiek bedoeld was. Dat is met andere woorden veelal een synoniem voor aftreden. Zover wilde Kieft het echter niet laten komen. Astrid van de Wetering (D66) haalde mee de kou uit de lucht door op te merken dat de motie vooral bedoeld was om het tempo op te voeren. Hercules kaartte aan dat het nog nooit zo snel is gegaan om een bestemmingsplan te wijzigen. Leerlingen van basischool De Akker in Oosterend deden dinsdag een zonnedans tijdens de officiële aansluiting van de zonnepanelen. Een duiker zocht dinsdag vergeefs naar het kompas van loodsbotter Texelstroom. Het vermoeden bestond dat het verdwenen koperen apparaat overboord was gegooid nadat het uit de kajuit was wegge nomen. Maar het speurwerk op de bodem van de haven bleef zonder resultaat. <n,to sm*, ko™# Op het strand bij de vuurtoren wordt een nieuw paviljoen a Het paviljoen vervangt de kiosk bij de toegang van het pad door de duinen naar de vuurtoren. Het paviljoen wordt gebouwd door eigenaar Van der Laan en gaat geëxploiteerd worden door Hans Hopman. Zij hebben al het nabijgelegen Torenpaviljoen onder hun hoede. Het nieuwe etablissement moet in de tweede week van juli zijn deuren Openen. (Foto Ton Zegers) Ze verloren slechts één wedstrijd in een heel jaar en wonnen zowel de najaare- als de voorjaarscompetitie van het Texelse zaalvoetbal met speels gemak. Toch stonden de jongens van ZDH C1 nog niet één keer met een foto in de krant. Hoog tijd om daar verandering in te brengen, vond hun coach Bernard Ipenburg. Tijdens het gezellige uitje met bow len en patat, waarmee het seizoen onlangs werd afgesloten, liet hij de foto maken die hierbij staat afgedrukt. Voor ZDH C1 was het overigens het laatste seizoen bij de junioren. Vanaf september speelt het team als ZDH 2 in de tweede klasse. Op de foto staand: coach Bernard Ipen burg, Bram van der Linde, Timo Westdorp en Alex Daalder. Hurkend: Jacky Kooij, Tim Arends, Jesse Wonder en Lucas Ipenburg. Na een eerste waarneming in mei bleven vogelaars actief op zoek naar de kleine kokmeeuw die op de Razende Bol zou zijn waargeno men. Vroeg in de ochtend van 5 juni zag Mare Plomp van het Vogel informatiecentrum het dier in het plasje bij de Robbenjager. Het betrof een zomervogel, te herkennen aan de lichte kop met oorvlek. Verder vallen op dat de vogel zeer lichtroze poten heeft en een fijne snavel. Aangenomen dat het hier steeds om hetzelfde dier gaat, is dit de vijfde waarneming voor Nederland en de eerste voor Texel. De laatste kleine kokmeeuw werd in 1994 gezien in Den Haag. Er is goede hoop dat de vogel langere tijd op het eiland zal blijven. VRIJDAG 8 JUNI 2012 Tekort vrijwilligers voor AED-netwerk De werkgroep die bezig is een AED-netwerk voor Texel op te zetten, heeft moeite voldoende vrijwilligers te vinden. Dat liet wethouder Hennie Huisman (welzijn) dinsdagavond weten tij dens de raadscommissievergade ring. Er werden vragen gesteld hoe het stond met de voortgang van het project dat een paar jaar geleden is gestart. Bedoeling is dat het eiland, dat over circa honderd AED's beschikt, een dekkend netwerk van vrijwilligers krijgt die in actie kunnen komen wanneer iemand moet wor den gereanimeerd. De werkgroep heeft circa zeshon derd burgerhulpverleners nodig en dat aantal is volgens de wethouder nog lang niet gehaald. Volgens haar wordt overwogen nieuwe acties te starten om meer vrijwilligers te wer ven. Eerder dit jaar stuurde de werkgroep al brieven aan honder den bedrijven, verenigingen en andere organisaties om te polsen of zij wilden meedoen aan het project. Ook volgde een oproep aan belang stellenden om zich via aedtexel@gmail.com aan te mel den. Naar schatting moeten er meer dan duizend mensen op het eiland zijn opgeleid om met een AED reanima tie te kunnen toepassen. Het idee achter het netwerk is dat een reani matie zo snel mogelijk kan begin nen, zodat de kans van overleven toeneemt. Aan de overkant kent de veiligheidsregio Noord-Holland Noord soortgelijke netwerken. Texel 2010 komt terug op betaald parkeren op haven Texel 2010 wil terugkomen op de parkeerbelasting die sinds dit jaar op de haven van Oudeschild wordt gerekend. Fractievoorzitter Gerbrand Poster kondigde dinsdagavond tijdens de raadscommissie aan met een voor stel over het betaald parkeren op de haven te willen komen. Texel 2010 lijkt daarmee te morrelen aan het raadsbesluit van 9 november 2011 waarmee coalitiepartijen PvdA, Texel 2010, WD en D66 de invoering van het Texelvignet en de uitbreiding van het betaald parke ren op het eiland bekrachtigden. Wethouder Eric Hercules herinner de Poster eraan dat hij in 2010 zijn handtekening heeft gezet onder het raadsprogramma waar het Texelvignet uit is voortgekomen. Voor Poster was dat echter geen reden per definitie achter het betaald parkeren op de haven te blijven staan. 'De tijd is veranderd, dus we kunnen dat veranderen.' De besluitvorming rond het Texel vignet is één van de belangrijke wapenfeiten van de coalitie. Het onderwerp kwam aan de orde na een pleidooi van Frido Boom (verwoord door Nico Drenth, omdat Boom verhinderd was) om weer vrij parkeren op de haven in te voeren. Boom noemde het anti-reclame wanneer mensen die voor een rondvaart naar de haven komen daar voor €2,50 per uur in een par- keermeter moeten stoppen. 'Een rondvaart duurt drie uur, dus dat is €7,50.' Het betaald parkeren is volgens hem een ondermijning voor de ondernemers die afhanke lijk zijn van toeristen op de haven. Alfred Schaatsenberg (PvdA) ging als enige commissielid in op het onderwerp. Hij wees erop dat langs de IJsdijk een groot parkeerterrein ligt waar niet hoeft te worden betaald. Volgens hem is het daar vandaan even ver lopen naar de haven dan vanaf de Loodssingel in het dorp. Automobilisten die niet willen betalen zoeken nu daar hun heil om te parkeren. Wethouder Hercules opperde de suggestie bewonersparkeren in te voeren in het dorp als die wens vanuit het dorp zou klinken. Zesde bungalow Ries Swanink heeft eindelijk defini tief toestemming voor de bouw van een zesde recreatief opstal van 70 vierkante meter op zijn terrein aan de Muyweg. B en w hebben het benodigde projectafwijkings- besluit genomen en de omgevings vergunning verleend.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5