Tennisclub draait op saamhorigheid en vertrouwen Vrijwilligers onmisbaar bij honderdjarig Deuce SV De Koog beste in eigen toernooi Jaarlijkse estafette bij AVT j //\/m TEXELSE 9 COURANTvrijdags juni so Deuce-bestuursleden Jan Burgman (rechts) en Hans de Porto: 'Er wordt tegenwoordig veel gesproken over bewegen om het lichaam gezond te houden. Dat kan bij ons, in een ontspannen sfeer en tot op zeer hoge leeftijd.(Foto Joop Rommets) 'En nu wil ik dat je nog even een kijkje achter de bar neemt', zegt penningmeester Hans de Porto aan het eind van het interview trots. 'Ze hebben hier gisteravond na de wedstrijden een feestje gehad, waarbij het laat is gewor den en ze best een aardig biertje hebben gedronken. Nu moet je eerlijk zeggen: ziet het er niet keu rig uit?' De Porto heeft gelijk: aan niets is op deze woensdagochtend te zien dat leden van Deuce de avond ervoor nog tot in de kleine uurtjes op vrolijke wijze gebruik hebben gemaakt van hun kantine. De glazen glimmen, de Leerlingen van groep 7 van De Bruinvis uit Oudeschild waren dinsdag te gast in Alkmaar, waar zij een voetbalclinic kregen aan geboden door AZ. Dit in het kader van de AZ-Rabotour. De Rabotour werd gehouden in het kader van de maatschappelijke functie die AZ wil vervullen. Hier voor waren alle scholen in Noord- Holland uitgenodigd. De tour bestaat uit een lessenserie waarbij samenwerking, gezonde voeding, respect en beweging centraal staan. Een ander onderdeel is het maken van een filmpje waarbij de uitvoering van het project op school tot uiting moet komen. Groep 7 van De Bruinvis verzorgde een van de inzendingen van de negentig deelnemende scholen en leerlin- Manon List heeft zaterdag bij een samengestelde wedstrijd in Oudkarspel een tweede plaats behaald. Ook Leonie van Schaik, die zondag aan de start ver scheen, behaalde een tweede plaats. List behaalde met haar pony Puck 184 punten in de dressuurproef. Omdat zij in het aansluitende springparcours foutloos wist te blij ven, ging ze met een goede basis de cross in. Ze legde het parcours foutloos af in de mooie ideale tijd van 3.22 minuten. Zondag ver schenen Mariska Witte en Leonie van Schaik aan de start in de klasse B-paarden. Van Schaik reed een nette dressuurproef (199) met Texel Consensus en ook het spring parcours en het crossparcours legde zij af zonder fouten. Met een bar blinkt en zelfs de lekbak onder de tap is gesopt. In de gootsteen staan alleen drie gebruikte koffie kopjes, als stille getuigen van het interview. 'Die ga ik nu natuurlijk afwassen, anders krijg ik het van de week wél te horen.' De penningmeester gebruikt de opgeruimde en schoongemaakte bar als bewijsmateriaal voor het betoog dat hij en voorzitter Jan Burgman het uur ervoor hebben afgestoken over de saamhorigheid in de vereniging. Die is groot, al jarenlang, en dat uit zich op vele ter reinen. In het ledental, dat al sinds 2006 rond de 565 schommelt. In de vele activiteiten - van training tot gen en leerkrachten hadden het project dusdanig goed uitgevoerd, dat de groep door AZ werd uitge nodigd voor een voetbalclinic. De leerlingen werden in Den Helder opgehaald met een bus, de clinic werd verzorgd door jeugdtrainers van AZ. Ook hierbij weer veel aan dacht voor samenwerking, respect en bewegen. Na een gezamenlijke warming up door jeugdtrainer Paul Brandenburg werden penalty's genomen, dribbeltechnieken aan geleerd, een partijtje gespeeld, een estafette gehouden, op paaltjes geschoten en levend tafelvoetbal gespeeld. De trainers waren enthousiast en hadden tips voor iedereen. Tijdens de afsluitende maaltijd zongen de kinderen het zelfgeschreven Rabo AZ Voetbal tour. mooie ideale tijd van 3.30 min in de cross, nam ook zij een tweede plaats in ontvangst. Van Schaik verscheen ook aan de start met het paard Tristan en eindigde daarmee, na wat foutjes in het springen en de cross, op een zevende plaats. Mariska Witte debuteerde met de jonge Cyrana. Dit paard liep een goede dressuurproef (195), maar liet twee balkjes vallen bij het sprin gen. In de cross liep de combinatie tegen teveel fouten aan, waarop Witte het parcours diende te veria ten. Gerard Roeper verscheen aan de start in de klasse BB met zijn nieuwe paard Bella Donna. BB is een oefenklasse, die niet officieel meetelt en alleen bestaat uit het springparcours en het crosspar cours. Roeper reed een goede oefenronde en kon tevreden zijn over Bella Donna. racketavond - die wekelijks worden georganiseerd. En in de financiële situatie van de vereniging. 'We heb ben geen schulden. En dat terwijl we in de afgelopen drie jaar €330.000,- hebben uitgegeven aan de aanleg van nieuwe banen en de contributie maar €84,- per jaar bedraagt. Dat kan alleen als je zoveel vrijwilligers hebt als wij.' Deuce, dat volgende week het 100- jarig bestaan viert, heeft voor zo'n grote vereniging maar een klein bestuur, dat uit slechts vijf personen bestaat. Zij worden bijgestaan door een groot aantal commissies, die elk uit een handvol leden bestaat. Zo is er een commissie die zich bezig houdt met de gang van de zaken rond de kantine, één die banen onderhoudt en een derde die het Texeltoernooi organiseert, dat ieder jaar in week 29 wordt gehouden en dat gemiddeld zo'n 350 deelnemers trekt. 'Uit binnen- en buitenland. Want we krijgen hier niet alleen Duit sers, maar zelfs een paar Canade zen. Met z'n allen spelen ze 450 wed strijden in één week', vertelt Burg man. Naast de commis sies zijn er de 'los se' vrijwilligers die niet aan een com missie zijn verbon den. 'Dat zijn er heel veel en ze doen allerlei soorten werk. Er is een ploeg- je mensen dat hier elke dinsdagmid dag is. Ze zorgen ervoor dat er nieuw zand op de baan komt, dat de baan geborsteld wordt, dat een scheve tegel recht wordt gelegd. Ze werken heel zelfstandig. Laatst had den we lekkage en zorgden zij ervoor, voordat we het als bestuur hadden gevraagd, dat de plafondplaten met vochtschade werden vervangen. Vorige week kwam er zomaar een spontaan aanbod van een paar Toerrit senioren op andere tijd Wielersport Texel is enkele weken geleden begonnen met een weke lijkse toertocht voor senioren. Elke dinsdagochtend vertrekt een groepje enthousiaste fietsers op de racefiets voor een tocht over het eiland. Er wordt recreatief gefietst met onderweg een koffiestop. Met ingang van komende dinsdag is de vertrektijd gewijzigd. Er wordt voortaan elke dinsdag om 9.30 uur gestart vanaf het gemeentehuis. Mensen die graag mee willen fiet sen, kunnen zich gewoon aanslui ten. Er zijn aan deze tochten geen kosten verbonden. Valhelm is ver plicht. Zilver voor Babs de Haan Babs de Haan van het Kobeko- team van Gymnastiekvereniging Texel heeft dit weekend in Amsterdam de tweede plaats behaald bij de Districtskampi oenschappen. Zij kwam dit sei zoen uit in de vierde divisie, maar zal komend seizoen pro moveren naar de derde. De Haans eerste toestel was de brug, waar ze met 13.40 punten een zevende plaats behaalde. Op de balk werd ze derde met 12.90 en bij de vloeroefening behaalde ze een zevende plaats met 13.90. Voor het eerst dit seizoen deed ze een dubbele flik-flak in de vrije oefening. Haar laatste onderdeel was de sprong, waarmee ze het hele seizoen al hoog scoort. Met 13.50 punten behaalde ze een tweede plaats. Jeugdteam wint in Westwoud Het jeugdteam van de golfclub heeft zondag op de baan in Westwoud de eerste competitie wedstrijd gewonnen van Veldzij- de 1. Het team van captain Laurens Groothuis (captain), verder bestaan de uit Use van Zuilekom, Thomas Wassenaar en Mike van der Haas, won met maar liefst 15-9. Zondag speelt het team niet, maar is dan gastheer op de eigen baan. mensen die aanboden de kantine, de bestuurskamer en de kleedka mers te schilderen. Of we dat goed vonden. Natuurlijk, graag zelfs', zegt de voorzitter. De penningmeester valt hem bij: 'Die saamhorigheid, daar draait de vereniging op. En op het vertrouwen dat we elkaar schen ken. Neem de kantine: die is niet altijd bemand, maar als je hebt staan spelen, kun je wel een bakkie koffie nemen. Zoals de vier mannen die nu aan de gang zijn. Ik durf er vergif op in te nemen dat er straks als we weggaan twee euro op de bar ligt.' Burgman: 'Ik heb bij allerlei clubs aan de overkant gespeeld, maar daar ging dat heel anders. Als de kantine niet bemand was, kwam je er niet in, want dan zat-ie op slot. Bij ons hebben veel mensen een sleu tel.' Dat betekent niet dat het bestuur al te goed van vertrouwen is. 'We hou den de vinger aan de pols. We komen iedere maand bij elkaar en zorgen dan voor een overzicht van de in- en verkoop van de kantine. Gemiddeld willen we er voor elke uitgegeven euro twee terugkrijgen.' Vlak na zijn aantreden als penning meester, bijna zeventien jaar gele den, maakte De Porto een einde aan de praktijk dat vrijwilligers na een kantinedienst los geld bij hem door de brievenbus thuis gooiden. 'Van controle kan op die manier geen sprake zijn. Zoiets moet je niet wil len. Ik heb daarom enveloppen gemaakt waarop ze invullen wat er aan muntgeld en aan biljetten in zit en die ze moeten dicht plakken. Op die manier kun je altijd nagaan wat er op een bepaalde dag is binnenge komen.' Atletiekvereniging Texel (AVT) houdt ook dit jaar een estafette voor bedrijven, scholen, families en verenigingen. Deze vindt maandag 18 juni plaats op atle tiekbaan op sportpark Den Burg- Zuid en is mede bedoeld om een breed publiek kennis te laten maken met de atletieksport. Een team bestaat uit vier perso nen, die elk 800 meter lopen (twee rondjes atletiekbaan). Dat is in het algemeen ook zonder voorberei dende training goed te doen. Er hebben zich al meer dan dertig teams aangemeld. Er wordt begon nen om 19.00 uur met de basis scholenteams. De prijsuitreiking is rond 20.30 uur. 'Publiek en deelne mers kunnen dan weer op tijd thuis Het eerste elftal van SV De Koog heeft voor de derde keer achtereen het eigen toernooi gewonnen. In een spannende finale tegen GDC wisten de Kogers in de laat ste minuut de gelijkmaker te sco- Niet altijd was de sfeer bij Deuce zo goed. Een tijd lang was het zo moei lijk vrijwilligers te vinden, dat wie wél voor de vereniging actief was, een korting van vijfentwintig euro op de contributie kreeg. De Porto: 'Dat hebben we drie jaar geleden afge schaft. Sindsdien staat in ons huis houdelijk reglement dat je als lid vier uur per jaar vrijwilligerswerk moet doen. In december maak ik een overzicht van de wedstrijden van het hele jaar. Dat leg ik in de kantine en daar kan iedereen zelf op aangeven wanneer hij of zij een dienst wil draaien. Blijven er dan nog diensten over, dan vul ik die in. Een maand van te voren krijgt iedereen nog een keer bericht wanneer hij wordt ver wacht.' Hoewel leden hun dienst soms vergeten, gebeurt dat steeds minder vaak. 'De sociale controle is groot. Wie verzaakt, wordt daar door anderen op aangesproken en dat is de beste manier om zo'n systeem te laten functioneren.' Dat geldt ook voor het schoonhouden van de kan tine. 'Vroeger liepen mensen soms weg zonder de boel op te ruimen. Maar dat gebeurt niet meer. Die cul tuuromslag hebben we in een paar jaar gemaakt.' Met zo'n 565 leden speelt Deuce een belangrijke rol in het maatschappelijk leven op het eiland, vinden Burgman en De Porto. 'Je kunt al lid worden vanaf je zesde. Onze oudste actieve lid, Siem Bre mer, is al 83. Piet Witte is ook al 81 en ik meen dat die sinds kort weer op les zit om bij te leren. Dat geldt in ieder geval voor zijn vrouw, die ook al 80 is geweest', vertelt De Porto, die zelf inmiddels 71 is en ook nog wekelijks op de baan staat. 'We zijn er voor iedereen', bevestigt Burg zijn voor de EK-voetbalwedstrijden op tv', meldt de organisatie. Bedrijventeams worden onderver deeld in drie categorieën: vrou wen-, mannen- en gemengde teams, waarbij de deelnemers alle maal werkzaam moeten zijn bij het deelnemende bedrijf. De school teams worden gevormd door leer lingen, eventueel aangevuld met één of twee docenten, en onder verdeeld in twee categorieën: basis- en voortgezet onderwijs. Bij de familieteams mag een lid even tueel ook twee keer 800 meter lopen. De duo's mogen van elke samenstelling zijn. Voor elke cate gorie is een (eetbare) prijs beschik baar. De deelnemers van voorgaande ren, waarna ze in de beslissende penaltyreeks trefzekerder waren dan de tegenstander uit Gende- ren. De grote wisselbeker was bij daarom bij de prijsuitreiking voor de organiserende vereniging. In de strijd om de derde plaats won Smilde van DWZ. TOG werd vijf man. 'Er wordt tegenwoordig veel gesproken over bewegen om het lichaam gezond te houden. Dat kan bij ons, in een ontspannen sfeer en tot op zeer hoge leeftijd.' De financiële drempel wordt bewust laag gehouden. De Porto: 'In al die jaren dat ik penningmeester ben, heb ik nog nooit iemand van een vereniging gesproken die goedkoper is dan wij. Onze leden betalen €84,- per jaar. We hebben 131 jeugdleden, kinderen tussen de 6 en 16 jaar. Zij betalen €125,- voor de contributie en 32 lessen per jaar. Zijn ze alleen lid, dan kost dat €60,-.' Dat het les geld laag is, betekent wel dat de vereniging flink toelegt op de trai ners. 'We krijgen jaarlijks €50.000,- contributie binnen. Daarvan gaat €25.000,- naar de trainers. Dat kan alleen met heel veel vrijwilligers, die werk doen datje anders uitbesteedt. En in accountantskantoor B&B heb ben we een prima hoofdsponsor.' Het resultaat van alle investeringen mag er zijn, volgens de bestuurders. 'Ons niveau wordt door de jeugd enorm opgekrikt. Neem Sanne Brand, die flink aan de weg timmert. Maar je ziet het ook aan twee van onze jeugdteams die hun competitie aan de overkant hebben gewonnen.' Om het beleid van de vereniging te onderstrepen, staan bij de viering van het honderdjarig jubileum de leden centraal. Zondag 17 juni gaan alle jeugdleden met bussen naar de overkant voor een bezoek aan een pretpark. De dag ervoor, zaterdag 16 juni, zijn er vanaf 16.00 uur clinics voor de jeugd, verzorgd door de eigen trainers. Om 17.00 uur begint een receptie voor genodigden, waarna om 20.00 uur een feest avond losbarst voor leden, oud leden en andere sympathisanten van Deuce. Joop Rommets jaren hebben al een mailing gehad. Ook andere teams zijn welkom. Deze kunnen zich inschrijven bij Piet en Coby Bakelaar (e-mail pietbakelaar@planet.nl of tel. 313843), onder vermelding van de naam van het team, namen van de deelnemers (zo mogelijk loopvolg orde), geslacht en de categorie waaronder het team deelneemt. Deelname kost €30,- voor bedrij venteams, €15,- voor familieteams en €12,- voor schoolteams. De opbrengst komt ten goede aan AVT. Deelnemers kunnen in de aanloop naar de estafette gratis meetrainen met de atletiekvereniging. Er zijn trainingen op dinsdag- en donder dagavond (aanvang 19.00 uur) en voor dames op dinsdagmiddag in de Dennen (start om 13.45 uur bij het Turfveld). de, Concordia zesde, Joure zevende, Harkemase Boys acht, De Koog 2 negende en Delta Sport tiende en laatste. De spelers van TOG uit Amster dam werden voor hun sportieve spel beloond met de Fair Play Cup. Voetbalclinic leerlingen De Bruinvis Tweede plaatsen in Oudkarspel Het tweedaagse toernooi van SV De Koog werd door aardig wat toeschouwers bekeken. (Foto wuiem sang&st H.1W6EHHW sbedrijf VE BV

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 9