TEXELSE^COURANT II Cjrotn 2wartr]exelx in het harL, H C. - 12&13 CDA: vestig Medische Post bij PHH-gebouw Handen ineen voor meer zonnepanelen OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12682 VRIJDAG 15 JUNI 2012 A JpTïjf.* r\ - - '■T 1 -V Ï7 Voor 178 leer Ze bestaan lingen van de Mtrrr i echt: schapen OSG kwam na met vijf poten. lang wachten Jacob-Jan Zijm het verlossende heeft er één in telefoontje: ze zijn kudde. waren geslaagd. De aanleg van de nu 50 jaar oude veerhaven bij 't Horntje kende een roe- H Nichtjes Fenne- ke en Sanne Lap willen met hun Texelse Laven- del op eigen benen staan. Op het sportveld van vakantiepark De Krim bij De Cocks- dorp is de bouw van een kiimpark van start gegaan. Het klimpark is eigendom van Morten Eschweiler van Team building Texel uit De Koog. Hij zou het park aanvankelijk realiseren bij Kustpark Texel, maar de onderhandelingen daar liepen eind vorig jaar spaak, waarna directeur Iwan Meer op pagina 3 Groothuis van De Krim belangstelling toonde. Tussen de tien meter hoge palen komen vier klimroutes en een bij zondere tokkelbaan. Het klimpark gaat naar verwachting begin juli open. Doordrijverschool Als ik in een straal van vijf kilometer rondom Den Hoorn woonde en mijn kind zat in Den Burg op school, zou ik me de eerstkomende jaren maar liever niet op Diek, op Klif, in de Herenstraat of de Naalrand ver tonen. Als ik in één van die straten zelf woonde, zou ik overwegen te verhuizen, met kind en al. Aan de andere kant, als ik in de politiek had gezeten, en heel voorzichtig een bedenkinkje had geuit tegen dat onzinnige plan voor verdubbe ling van het dorp, dan zou ik me nooit meer voor Den Hoorn durven inzetten, want dan krijg ik op mijn kop van de bovenmeester. Wat is het toch gezellig daar, in het zoge naamde middelpunt van Neder land, het bruisende Broadway. Lieve mensen, hou op met katten, daarmee hou je de Drijverschool zeker niet open. Er zijn zes jaar geleden erg weinig kinderen gebo ren, daar kan het schoolbestuur, de dorpscommissie en de politiek nu echt niets meer aan doen. Die school blijft bestaan zolang er genoeg ouders zijn die dat willen, en anders niet. Woelmuis De Medische Post moet, als die wordt heropend, worden geves tigd bij het PHH-gebouw in Den Burg. Volgens het CDA is dat de meest logische plek om de medi sche voorziening nieuw leven in te blazen. De aanwezigheid van een apotheek en huisartsen (gevestigd in De Zandkoog), de ambulancedienst en voldoende parkeergelegenheid bij de hulpverleningspost zijn voor de christendemocraten belangrijke redenen om voor het gebouw aan de Pontweg te kiezen. Volgens hen kunnen daardoor op een centrale plek 'kennis en krachten' goed wor den gecombineerd. Het CDA dient woensdag tijdens de raadsvergade ring een voorstel in om voor de locatie PHH-gebouw te kiezen. Daarmee heeft de Texelse politiek een gevarieerdheid aan meningen over de plek van de beoogde post. Texel 2010 vindt dat de post in De Koog moet komen en als het aan de WD, Texels Belang en D66 ligt, bepalen de betrokkenen zelf de locatie van de Medische Post. Wat het CDA betreft, moet het in ieder geval niet De Koog worden zoals Texel 2010 wil. 'Er zijn méér toeris ten op het eiland dan alleen maar in De Koog.' Texel 2010 is juist een groot voorstander van plaatsing in De Koog. De christendemocraten willen woensdag in de raad ook met een plan komen om een medische portocabine bij de Medische Post te plaatsen. Bedoeling daarvan is het aantal extra boten voor zieken- reizen in de avond en nacht te beperken. Volgens het CDA zou zo'n medische portocabine dienst kunnen doen om mensen met een gebroken been op te vangen. Per soneel van de ambulance zou iemand dan kunnen spalken, waar na de persoon van zware pijnstillers wordt voorzien totdat hij of zij met de eerste boot naar de overkant kan. 'Hiervoor zijn medische proto collen die zeer goed op Texel uit voerbaar zijn en niet ten kosten gaan van de kwaliteit in de zorg, omdat in de nacht toch geen rönt genfoto's worden gemaakt of ope raties worden verricht als daar geen dwingende noodzaak voor is.' Vol gens het CDA kan een medische portocabine ook gebruikt worden wanneer er sprake is van mensen die door gebruik van verdovende middelen als alcohol of drugs zijn gevallen en mogelijk neurologisch letsel hebben. Als die niet in Den Helder terecht kunnen, zouden ze volgens protocol kunnen slapen in de cabine. 'Mocht specialistische hulp alsnog nodig zijn, dan is het advies om een traumahelikopter in te zetten en de patiënt meteen naar een specialist in bijvoorbeeld Amsterdam te brengen.' Het CDA doet een verzoek aan het college om op korte termijn onder zoek te doen naar een medische portocabine bij een Medische Hulp post. De fractie baseert zich voor het plan op gesprekken met zorg verleners en TESO. Een portocabi ne zou volgens het CDA tien tot vijftien extra afvaarten kunnen besparen. Een extra afvaart kost €4500,- per keer. 'Dat bespaart dus flink wat geld en de ambulance blijft beschikbaar voor hogere prioritei ten.' Weekend over werelderfgoed Ecomare houdt komend weekend een Werelderfgoed Weekend. Zater dag 16 en zondag 17 juni is een Waddensuppoost aanwezig bij het centrum voor wadden en Noordzee om bezoekers te vertellen over de Waddenzee als werelderfgoed. Ook laat de suppoost bezoekers een en ander over het natuurgebied ont dekken. Er worden eveneens twee soorten excursies op het wad gehouden; het familieprogramma Wad, bedoeld voor gezinnen met kinderen vanaf 5 jaar en de Wadex cursie, voor volwassenen en gezin nen met oudere kinderen. Beide excursies zijn te boeken bij Eco mare of via www.ecomare.nl. Alle deelnemers krijgen na afloop een boekje over de Waddenzee Wereld erfgoed. Het weekend wordt onder meer gehouden omdat de Wereld erfgoed Conventie van de UNESCO 40 jaar bestaat. De VN-organisatie plaatste de Waddenzee in 2009 op de lijst van werelderfgoederen. Tal van Texelse bedrijven en organisaties hebben de handen ineengeslagen om het aantal zonnepanelen op het eiland de komende tijd te laten toene men. Vanaf volgende week wor den daarvoor in elk dorp infor matiebijeenkomsten gehouden. De campagne is een initiatief van TexelEnergie en Urgenda, de lan delijke organisatie die Nederland versneld wil verduurzamen en Texel als voorbeeld heeft geno men. Er wordt meegewerkt door onder meer VEM Electrotechniek en Installatieburo ISB-Oele-Schoo in Den Burg, De Wit Installatie techniek in Den Hoorn en Duinker Installatietechniek in Oosterend. Daarnaast werken de gemeente, Duurzaam Texel, Rabobank Noord-Holland Noord, 53 Graden Noord, Texel4Trading en Solar Living aan de campagne mee. Volgens Enit Scholtens van Urgenda is het de bedoeling tij dens de informatiebijeenkomsten uitleg te geven over de diverse mogelijkheden van zonnepanelen en wat daarbij komt kijken. 'Als je er anderen spreekt over zonnepa nelen, hoor je nog wel eens dat er wordt getwijfeld als gevolg van onduidelijkheden. Tijdens de bij eenkomsten zullen mensen van de installatiebedrijven aanwezig zijn om technische vragen te beantwoorden.' De campagne is gericht op bezitters van wonin gen en vakantiehuisjes, huurders en ondernemers. Volgens Schol tens kan de campagne met name interessant zijn voor mensen en bedrijven met daken die op het zuiden, het zuidwesten of zuid oosten liggen. De campagne valt samen met een actie van de landelijke over heid om de aanschaf van zonne panelen goedkoper te maken. In het Lenteakkoord is daarvoor een subsidieregeling opgenomen die vanaf 1 juli van kracht moet wor den. Bedoeling is dat daar tijdens de bijeenkomsten ook over wordt gesproken. 'Al is het wel zo dat die regeling weer niet stapelbaar is met de subsidie van de provin cie die via de gemeente wordt gegeven. Maar daar gaan we ook op in tijdens de bijeenkomsten.' Er wordt eveneens aandacht besteed aan koop op afbetaling via de energienota, de werking en voordelen van zonnepanelen en de diverse mogelijkheden om panelen aan te schaffen. De eerste bijeenkomst is op dins dag 19 juni in Hotel De Linde boom in Den Burg. Maandag 25 juni is er een bijeenkomst in dorpshuis De Bijenkorf in Ooste rend, dinsdag 3 juli in dorpshuis De Hof in De Koog, woensdag 4 juli in dorpshuis De Waldhoorn in Den Hoorn, donderdag 5 juli in dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild en woensdag 11 juli in het Eier- landsche Huis in De Cocksdorp. Alle avonden beginnen om 19.30 De initiatiefnemers hebben er een prijsvraag voor de aanwezigen aan gekoppeld, waarbij de win naar een gratis set zonnepanelen wint. Texel 2010 in actie voor glasbak Het is ongewenst en ongepast dat De Gollards moet betalen voor het legen van de glasbak bij Jan Dirksoord in Den Burg. Dat vindt Texel 2010, dat tijdens de raadsvergadering van woens dag 20 juni een einde aan die situ atie wil maken. Het college had de glasbak aanvankelijk weg laten halen omdat hij als 'onrendabel' werd beschouwd, maar later keer de hij weer terug. De Gollards wilde hem graag terug hebben en betaalt sindsdien €27,50 per leging. Volgens Texel 2010 mogen die kosten niet op het verzorgingshuis worden verhaald. 'De gemeente staat ten dienste van de inwoners van dit eiland en moet zeker ook de oudere inwoner helpen.' Volgens de partij heeft het college bij het weghalen van de onrenda bele glasbakken te veel naar de kosten gekeken en te weinig aan creatieve oplossingen gedacht. Wat Texel 2010 betreft, zou de gemeente kunnen besparen door onrendabele glasbakken minder vaak te legen. 'Zeker in gebieden waar veel senioren wonen.' Inbreker betrapt Een bewoner van een huis aan de Gravenstraat in Den Burg hoorde in de nacht van dinsdag op woens dag rond 2.00 uur geluiden in zijn achtertuin. Toen hij naar buiten keek, zag hij een man van het platte dak van zijn woning naar beneden springen en wegvluch ten. De politie was snel ter plaatse en deed onderzoek in de omgeving, maar vond de man niet meer. De verdachte was een tenger persoon in de leeftijd van 15 tot 20 jaar. Hij droeg een donker jack met capuchon, spijkerbroek en sport schoenen. Het is hem niet gelukt de woning binnen te komen. AUTO www.texelseautopagina.nl .txl Bekendmakingen op pagina 12 ïjEuwS

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 1