1EXBjQGBSDA.nl TEXELSE 2 COURANT Afscheidsconcert Dyo Wassink Vioolconcert in Zeemanskerk Sneeuwwitje in twee versies TESO VRIJDAG 15 JUNI 2012 Frisfeest Het frisfeest dat zaterdag in de J'elleboog in Den Burg wordt gehouden, duurt tot midder nacht en niet tot 22.30 uur zoals dinsdag in deze krant stond. De inloop is van 20.00 tot 21.30 uur, daarna mag er niemand meer naar binnen. Het feest is bedoeld voor jongeren tussen de 12 en de 15 jaar, maar die leeftijds grens wordt ruim genomen. Brother Flower Bij De Worsteltent aan de Smits- weg in De Dennen vindt zondag 17 juni een optreden plaats van popfolkband Brother Flower. Met zang, gitaar en drums, omlijst met vioolklanken, brengt deze groep nostalgische pop, 'verpakt in een bijzonder muzi kaal cadeautje'. Brother Flower is zeker geen onbekende en draait al jaren mee in het muziek programma van De Worsteltent. Het optreden begint om 14.00 uur, de toegang is gratis. Spirometrie in Gemini Onder het motto 'Take a breath' doet het Gemini Ziekenhuis woensdag 27 juni mee aan de Werelddag van de Spirometrie. Belangstellenden zijn van 9.00 tot 15.30 uur welkom in de Zuster Kueterzaal, waar de polikliniek Longziekten en de afdeling Long- functieonderzoek informatie geven over longziekten en stoppen met roken en bezoekers een spirome trie kunnen doen. Een spirometrie is een blaastest om de longcapaci teit te meten. Deze wordt gebruikt om longaandoeningen als COPD en astma vroegtijdig te signaleren. De test duurt zo'n tien minuten en is op de Werelddag van de Spiro metrie gratis. Aanmelden voor de open dag niet nodig. De toegang is gratis. Bezoe kers wordt gevraagd rekening te houden met 'enige wachttijd' bij de spirometrie. Barbecue In de aankondiging van de barbe cue die zaterdag 16 juni in de Ada van Hollandstraat en Pieter van Cuyckstraat in Den Burg wordt gehouden (zie de krant van dins dag 5 juni) zou de indruk kunnen worden gewekt dat deze voor iedereen is. Dat is niet waar: het feestje is alleen voor buurtbewo ners. Op de markt die er overdag wordt gehouden, is wel iedereen welkom. Wat ruim tien jaar geleden begon met een Driekoningen concert vond drie jaar geleden een hoogtepunt in de (sceni sche) opvoering van de semi- opera King Arthur. In de ruim tien jaar dat hij nu voor het Artex Kamerkoor staat, heeft dirigent Dyo Wassink 'heel mooie dingen' gedaan. Zater dag neemt hij afscheid met een concert in De Burght. Het kamerkoor maakte in septem ber 2001 een voorzichtige start, toen nog als Muziekschool Kamer koor. Aanleiding was de vraag die er bestond naar een koor met ander dan religieus repertoire. Wassink, als docent aan Artex verbonden, was voor een dergelijk koor de aangewezen dirigent. Hoewel van huis uit organist, stond hij al vroeg voor het (kerk)koor in zijn toenmalige woon plaats en ook in zijn latere beroeps praktijk trad hij regelmatig op als koorleider en dirigent. Ook thuis, in zijn woonkamer, spreekt hij met liefde over muziek. 'Maar het is allemaal wel erg veel', licht hij zijn afscheid toe. 'Je bent er altijd mee bezig. Je moet de partituur in je kop zien te krijgen en ik hecht eraan dat ik alle partijen kan voor zingen.' Het mag duidelijk zijn dat dat de nodige voorbereiding vraagt en niemand zal Wassink, die nog één leerling kerkorgel heeft, kwalijk nemen dat hij bij het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd, afscheid neemt als dirigent van het koor. Het kamerkoor van Artex repeteert Onopgemerkt Er zijn deze week een boel din gen die vast niet onopgemerkt zijn gebleven. Om maar eens van start te gaan met de Ronde om Texel. Als je er zelf niet bij was, is je zeker wel in geuren en kleuren verteld hoe het was. Nou, winde rig en niet bepaald lekker weer. Beetje een tegenvaller voor de mensen die zichzelf er nogal op verheugd hadden dat er op zaterdag gevaren werd. Uiteraard ging het feest wel door dat is dan weer een meevaller voor alle mensen die zich daar op verheugd had den! Dan is het andere wat niet onopgemerkt gebleven is het EK! Dat is ook de reden waarom ik nu aan het typen ben met vingers die oranje zijn van al de haarspray die in mijn haar zit. Oranje wel te verstaan! Straten versierd met slingers, gezichten met vlaggetjes en, zoals in mijn geval, haren met spray. Hoewel ik eigenlijk helemaal niet zo'n voet balmens ben, zit ik toch voor de buis trouw naar de wedstrijden te kijken. Verliezen betekent een dagje voorzichtig doen, want op elke meter in het land is wel iemand die niet in zijn sas is. Overal in Europa zijn mensen ervan overtuigd dat de wedstrij den voorspelbaar zijn aan de hand van hun dieren. Koeien die uit de bakjes eten en vissen die liever aan de ene dan aan de andere kant zwemmen. En dan is het toch de vraag of we nou de koeien of de vissen geloven als ze toch allebei iets anders zeg gen. Het derde wat niet onopge merkt bleef; een stuk of veertig kinderen op de fiets, die de hele dag van de ene naar de andere kant van het eiland met dikke tegen wind op de fiets aan het bikkelen zijn. Jaja, de uitwisseling met Duitsland. En wat heb ben ze genoten van de heerlijke Texelse wind! Maar eigenlijk hebben de laatste twee onderwerpen toch wel enigszins met elkaar te maken. Want waar de anderen hun koei en de uitslagen laten voorspellen, pakken wij het een stukje mak kelijker aan. Want op de laatste avond van de uitwisseling moet toch wel gevoetbald worden tegen de Duitse leerlingen. En de uitslag? Ik denk dat 23-6 voor Nederland toch wel iets moet betekenen toch? Wat een voorte ken! Karleen van Dee elke week en verzorgt al sinds de oprichting twee keer per jaar een uitvoering. 'En zowel bij het 45- als het 50-jarig bestaan van Artex hadden we een groter project', blikt Wassink terug. 'We hebben de Petite Messe Solennelle van Rossini uitgevoerd en een nieuw werk van Ed de Boer.' Ook de koorleden kregen van lie verlee de smaak te pakken van groter werk en Wassink zou nog graag Noah's Flood van Benjamin Britten opvoeren, maar dat laat hij graag over aan zijn opvolger. Die overigens nog gevonden moet worden. 'Het leiden van een koor als dit, in een productie met solis ten en orkest, vraagt toch bepaal de vaardigheden. Het gaat daarbij niet alleen om het leiden van koor en orkest, maar de dirigent moet ook de mogelijkheden van het stuk zien, of invulling kunnen geven aan de orkestratie.' Was sink koos met het kamerkoor voor grotere werken, om iets anders te bieden dan de concerten met los se nummers. Daarbij gaat hij moderner werk niet uit de weg. 'Mensen zijn daar vaak een beetje huiverig voor, maar achteraf spreekt modern werk juist meer aan. Als de tekst van verdriet of wan hoop spreekt, wordt dat door de muziek ondersteund. Maar het is voor ons moeilijk voor te stellen hoe zulke emoties in de zestiende en zeventiende eeuw werden ver klankt. Terwijl niemand ons hoeft Drie violisten treden dinsdag 19 juni op in het Zeemanskerkje in Oudeschild. Het betreft het twee de zomeravondconcert in de serie die door de Raad voor het Zomerwerk van de Texelse ker ken wordt georganiseerd. Het concert begint om 20.15 uur. Het trio wordt gevormd door Chris Duindam en Reinier Reijngoud (viool) en Marjolein Dispa. Gere nommeerde musici, alle drie, die aan conservatoria studeerden, diverse vervolgopleidingen en horen, zitten ze gelijk op het punt je van hun stoel. Hé, wat gebeurt daar.' Bij het concert in De Burght krijgt het kamerkoor versterking van Excelsior, met welke muziekver eniging Wassink zich wel verbon den voelt. 'Niet alleen is Betty (Bakker, de dirigent) een zeer gewaardeerde collega, maar ik heb haar ook nog een tijdje ver vangen toen ze met zwanger schapsverlof was'. Ook aan de kerstconcerten in de Maartens kerk, indertijd mede op initiatief van Wassink ontstaan, verleende hij regelmatig medewerking. Dus toen bekend werd dat Excelsior een concert had gepland in het zelfde weekend als het kamerkoor, lag het voor de hand de beide optredens te combineren. Daar naast krijgen beide groepen ver sterking van Doublet, een vocaal ensemble uit Meppel. Gastzange- res bij Excelsior, dat een program ma met muziek uit film- en musi calwereld brengt, is Lia Ona. De koren worden begeleid door de pianisten Tineke Schoo en Karen Haasdijk. Hoewel het door deze samenstelling toch een con cert wordt met losse nummers, beginnen en eindigen koor en orkest gezamenlijk. Het optreden begint om 20.00 uur, de toegang is gratis. Na afloop wordt een inzameling gehouden. masterclasses volgden en aan CD's en radio- en tv-opnamen meewerkten. Bovendien won Dis- pa met het strijktrio Boussu het Charles Hennen concours en was zij prijswinnaar bij de Internationale Musiktage Goslar. Reijngoud won de Elisabeth Back prijs op het Nati onale Vioolconcours Oscar Back. De drie spelen werk van onder anderen Merula, Albechtsberger, Haydn en Dvorak. De entree is gra tis; na afloop wordt gecollecteerd voor een bijdrage in de kosten. witje, geschreven door Tarsem Singh, met Oscar-winnares Julia Roberts als de boze koningin en Lily Collins als Sneeuwwitje. Deze film is Nederlands gesproken. Ook de meeste andere films zijn geprolongeerd. Daaronder Men in black 3, waarin Agent J (een rol van Will Smith) en agent K (Tommy Lee Jones) terug gaan in de tijd. Wan neer het leven van K en de toe komst van de planeet in gevaar verkeren, schiet J hem, ondanks al hun tegenstellingen, te hulp. De zussen Carice en Jelka van Houten en de bekende Amerikaanse actri ce Holly Hunter spelen de hoofd rollen in de film Jackie. Het verhaal gaat over de 33-jarige tweeling Sofie en Daan, die zijn opgevoed door twee vaders. Wanneer er totaal onverwacht een telefoontje uit Amerika komt van hun tot dan In Cinema Texel draait ook deze week Snow White and the Hunts man, een moderne vertelling van het klassieke sprookje van Sneeuw witje. De rol van de Evil Queen wordt gespeeld door Osar-winna- res Charlize Theron. Jaloers op de schoonheid van Snow White (Kris ten Stewart) huurt ze de Huntsman (Chris Hemsworth, Thor) in om haar te vermoorden. De Evil Queen weet echter niet dat Snow White bij de Huntsman in de leer gaat om zichzelf te kunnen verdedigen. Sam Claflin (bekend van Pirates of the Caribbean) speelt de prins die al jarenlang verliefd is op Snow White. Tegelijkertijd draait in Cinema Texel nog een andere versie van Sneeuw- Een uitgebreid overzicht van acti viteiten, workshops en excursies is te vinden in de Vakantiekrant, die over het hele eiland is te ver krijgen, en via www.texelagenda. nl. Vrijdag 15 juni: 14.00 uur. In het Zeemanskerkje in Oudeschild is van 14.00 tot 17.00 uur een (kleine) rommelmarkt met koffie en de verkoop van diverse handwerken. 15.00 uur. Peuterspeelzaal Spele- maer houdt van 15.00 tot 17.00 uur open dag op de locatie bij De Fon tein aan de Burdetstraat in Den Voorstellingen Cinema Texel: 18.45 Snow White and the Huntsman; 19.15 Jackie; 21.45 Snow White and the Huntsman; 22.00 Men in black 3 3D. Zaterdag 16 juni: 12.30 uur. Op de Groeneplaats in Den Burg begint om 12.30 uur het In-Dorp Beachvolleybaltoernooi. 14.00 uur. In Keukencentrum Texel aan de Bernhardlaan in Den Burg wordt van 14.00 tot 16.00 uur een (gratis) kookdemonstratie gehouden. 15.30 uui Dorpsstraat in De Koog begint om 15.30 uur een modeshow, verzorgd door Bo Estile, Haarstudio 54, Beau ty Online en de Pica Pica Shop. 20.00 uur. In discotheek de J'elleboog aan de Kantoorstraat in Den Burg wordt een 'frisfeest' gehouden voor jongeren van 12 tot en met 15 jaar. Inloop van 20.00 tot 21.30 uur; daar na geen toegang meer. Legitimatie is verplicht. Entree €3,-. 20.00 uur. In kerkgebouw De Burght in Den Burg begint om 20.00 uur een concert van het Kamerkoor van Artex. Met medewerking van het fanfarekorps van Excelsior en vocaal ensemble Doublet uit Meppel. Voorstellingen Cinema Texel: 13.30 De Lorax NL 3D; 13.45 Sneeuwwitje; 16.00 Men in black 3 3D; 16.15 Snow White and the Huntsman; 18.45 Snow White and the Hunts man; 19.15 Intouchables; 21.45 Snow White and the Huntsman; 22.00 Men in black 3 3D. Zondag 17 juni: 3.45 uur. Een 'borrelbus' brengt het uitgaanspubliek voor €3,- van De Koog naar Den Burg, De Waal, Oos terend en Oudeschild. Vertrek om 3.45 uur vanaf de Nikadel. 09.00 uur. Wielersport Texel houdt een clubdag. Op het sportpark in Den Burg gaan vanaf 9.00 uur diver se toertochten van start. Op de Waterweg begint om 10.00 uur het kampioenschap. 9.00 uur. Op het terrein van zwempa radijs Calluna bij De Koog wordt van 9.00 tot 13.00 uur een kofferbak- markt gehouden. 10.00 uur. Bij evangelistenpaar Jan en Paula Brouwer (Keesomlaan 4A, Den Burg) begint om 10.00 uur een huissamenkomst. 10.30 uur. Dageraad 12. Goochelaar en schilder Wouter Weerman houdt open huis in zijn atelier, Dageraad 12, 't Horntje. 11.30 uur. Ecomare besteedt in ver band met het Werelderfgoed Week end extra aandacht aan de Wadden zee. Van 11.30 tot 15.00 uur is er een speciale waddensuppoost het 14.00 uur. In restaurant De Worstel tent aan de Smitsweg in de Dennen begint om 14.00 uur een optreden van de groep Brother Flower. Voorstellingen Cinema Texel: 13.30 De Lorax NL 3D; 13.45 Sneeuwwitje; 16.00 Men in black 3 3D; 16.15 Snow White and the Huntsman; 20.00 Snow White and the Hunts man; 20.15 Intouchables. Maandag 18 juni: 13.30 uur. In de schuren van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn is van 13.30 tot 16.00 uur een rommel markt. De opbrengst is voor het onderhoud van het Hoornder kerkje. 19.30 uur. In dorpshuis De Hof in De Koog begint om 19.30 uur een open bridgedrive. 19.30 uur. Bij Stayokay in Den Burg begint om 19.30 uur een presentatie over het Digitale Texel Portaal, ver zorgd door Frits Langeveld en de Stichting Texelgevoel. Voorstellingen Cinema Texel: 20.00 Snow White and the Huntsman; 20.30 'mystery movie'. Dinsdag 19 juni: 10.30 uur. Bij hotel De Lindeboom begint om 10.30 uur een één uur durende rondleiding door historisch Den Burg, verzorgd door Gelein Jan sen. €8,-, incl. koffie en gebak. 20.15 uur. In de Zeemanskerk in Oudeschild begint om 20.15 uur een concert met viool en altviool. De toe gang is gratis, na afloop wordt een inzameling gehouden. 21.00 uur. In café De Kombuis op de haven van Oudeschild begint om 21.00 uur een optreden van de Texel se bluesband Jug Bros. Voorstellingen Cinema Texel: 20.00 Snow White and the Huntsman; 20.15 Jackie. Om de drukte de baas te kunnen, zet TESO in het rond het weekeinde geregeld een extra boot in. Er is dan ieder half uur een afvaart, zowel van uit Den Helder als vanaf Texel. Dat gebeurt vrijdag 15 (vandaag) en maandag 18 juni van 9.30 tot 16.00 uur en zondag 17 juni van 14.30 tot 20.00 uur. Op maandag 18 juni zijn de afvaarten van 10.00 uur vanuit Den Helder en 13.30 uur vanaf Texel uitsluitend bestemd voor het vervoer van gevaarlijke stoffen. Automobilis ten moeten rekening houden met wachttijden van een half uur tot een uur. Deze kunnen zich vrijdag voor doen in beide richtingen, zaterdag in Den Helder, zondag op Texel en maandag in beide richtingen. Voor meer informatie, tel. 369600 of www. teso.nl. Historisch toerisme Het nieuwe nummer van het blad van de Historische Vereni ging is voor een groot deel gewijd aan toerisme. Gerard Kuip bijvoorbeeld geeft een korte geschiedenis van kinder kamp Zeemansduin aan het Mol- toe onbekende biologische moe der, storten ze zich in een avontuur en komen al hun zekerheden op losse schroeven te staan. Een jon geman uit Senegal die de persoon lijk verzorger wordt van een fysiek gehandicapte miljonair uit Frankrijk is de hoofdpersoon van Intoucha bles, een op feiten gebaseerd komisch drama, dat ook een week je in Cinema Texel draait. Het volledige programma is te lezen in de agenda van deze krant en op www.texelagenda.nl. werk, dat in 1982 het 25-jarig bestaan vierde. Den Hoorn en omgeving speelt ook een belang rijke rol in het verhaal van Carla ten Haaf, tegenwoordig woonachtig op Terschelling, maar lange tijd trouw Texelganger en kort na de oorlog zelfs nog een jaar onderwij zeres in Den Hoorn. 'Na dat fijne jaar ben ik weggegaan, omdat ik nog verder wilde studeren', schrijft ze. 'Maar mijn herinneringen zijn me altijd bijgebleven.' De serie over historisch toerisme wordt gecompleteerd met een verhaal van Ed Vermeulen over 'ome' Kees van der Meulen, in de vroege jaren vijftig exploitant van de bunker bij het Noorderbad bij paal 20. Geheel aansluitend aan het thema publiceert de vereniging een ver haal uit De Wandelaar van juni 1935, over kamperen op het eiland, en een verhaal van Theo de Lange, die op 14 april 1936 een uitstapje naar Texel maakte. Het blad is verkrijgbaar bij de boek handel en kost €7,50.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 2