jmmmi Ook rechter zoekt uitgang in 'dossier maïsdoolhof TEXELSE 5 COURANT Texels brood in gezonde kantine Slaaphuisjes Het unieke van Texel kenmerkt zich door de kernkwaliteiten: rust, ruim te, natuur, vrijheid, nachtelijke duis ternis en de eilander cultuur, kort om het Texelgevoel (we mogen het woord gelukkig nog vrij gebruiken). Texel is een wereldberoemd merk. De naamsbekendheid is groot, en die naam roept altijd dezelfde associaties op. Die zijn benoemd als kernwaarden van het eiland. Dat is waar toeristen en gasten op de eerste plaats op af komen, daar willen ze van genieten en daar nodigen we ze op uit: kom naar Texel, vier het leven. Maar ook de Texelaar voelt zich er prettig bij, thuis zal ik maar zeggen. Alleen de strandexploitanten snap pen het geloof ik nog niet zo. Voor hen, zo begrijp ik uit het artikel, gaat het helemaal niet over de kernwaarden, maar over geld. Zij moeten hun tekorten ergens mee dichten: slaapstrandhuisjes. Tekor ten die volgens mij ontstaan door steeds groter, mooier (meer, meer, meer) te worden. Was het altijd al niet zo dat het hebben van een strandtent best wel risicovol is qua inkomsten omdat het zo gekop peld is aan de weersomstandighe den? Moeten we daarom een selecte groep op Texel 'steunen' en ons Texelgevoel verkwanselen? Tegen de strandexploitanten zou ik het volgende willen zeggen: 'Niet alles is met geld te koop.' Tegen de gemeente zou ik willen zeggen: 'Sta voor Texel, het Texel gevoel, ons Texel!' En tegen een ieder die zich al in zo'n huisje ziet zitten: 'Gelukkig voor u kunt u altijd nog terecht in Julianadorp, Noordwijk aan Zee, Vrouwenpol der, Noordduinen en Vlissingen. Marcella de Zeeuw, Den Burg. BSO gestart bij twee scholen De Stichting Kinderopvang Den Helder - Texel heeft twee vesti gingen voor buitenschoolse opvang geopend in lokalen van de Jozefschool en de Thijsse- school in Den Burg. Volgens locatiemanager Gatske Ykema van de Buitelboet in Den Burg (onderdeel van de Stichting Kinderopvang) komt de stichting daarmee tegemoet aan een trend om de samenwerking tussen bui tenschoolse opvangen (BSO) en basisscholen te versterken. Beide scholen hadden ruimte beschik baar, waardoor de BSO er zijn intrek kon nemen. De BSO is op de nieuwe locaties geopend op maandag, dinsdag en donderdag. Op woensdag en vrij dag gaan alle kinderen naar een portocabin op het plein van De Fontein in Den Burg waar al een tijdje een BSO is gevestigd. Vol gens Ykema zijn dat de dagen waarop minder gebruik wordt gemaakt van de BSO. De opvang is op de Jozefschool geopend van 13.00 tot 18.00 uur waar Marloes Jongerius zich over de kinderen ontfermd. De BSO op de Thijsseschool is geopend van 14.30 tot 18.00 uur en wordt geleid door llonka den IJzerman. Made- Ion Hin is betrokken als pedago gisch medewerker. De buiten schoolse opvang is ervoor kinderen van 4 tot 12 jaar oud. Foutieve aanhouding In de krant van dinsdag stond het bericht Doorgereden na aanrijding. Hierin stond dat een 44-jarige man uit Hardinxveld-Giessendam was aangehouden, omdat hij was door gereden na een ongeval. Deze berichtgeving bleek achteraf onvol ledig. De politie had de man inderdaad aangehouden, maar kwam er ach ter dat de schade aan de auto niet overeenkwam met de schade die veroorzaakt zou zijn bij het onge luk. Het betrof hier dan ook een foutieve aanhouding. De man is vrijgelaten. 'Het smaakte wel lekker', zegt de 14-jarige OSG-leerling Jesse Wonder, nadat hij een broodje op heeft. Het is volgens hem voor herhaling vatbaar. 'Als het maar niet te duur is.' De leerlingen van de OSG maakten dinsdag kennis met nieuwe gezon de broodjes die voortaan in de gezonde schoolkantine worden ver kocht. Op lange tafels stonden broodjes die de leerlingen gratis konden pakken. De gezonde kanti ne van de OSG bestaat al een tijdje, maar de broodjes worden vanaf deze week geleverd door De Peli kaan Catering uit De Koog en Echte Bakker Timmer uit Oudeschild. Voorheen werden de broodjes op school zelf klaargemaakt, maar het bleek in de praktijk lastig dat elke dag voor elkaar te krijgen. Volgens Annet van Ruitenburg van Slowfood Texel, één van de diverse mensen achter de gezonde kantine, worden de broodjes belegd met diverse streekproducten zodat de kinderen daar meteen beter kennis mee kun nen maken. 'Er komen ook soepen van streekproducten.' Timmer, De Pelikaan Catering en de OSG willen de kosten laag houden. Een kop soep kost €0,50 en een broodje €1,50. Een zogeheten 'Hogebergje', Geen appartement boven garage Er mag geen recreatieapparte ment komen boven de garage van de woning aan Klif 1 in Den Hoom. De eigenaar van een zomerhuis aan de Zanddijk in polder Eierland mag zijn woning vergroten tot 100 vierkante meter. Een mogelijke verplaatsing van een agrarisch gebied aan de Kogerstraat wordt aan de gemeenteraad voorge legd. Dat heeft het college besloten in diverse zaken op ruimtelijk gebied. De aanvraag voor het recreatieap partement in Den Hoorn is afgewe zen omdat het volgens het college niet in het bestemmingsplan past. Ook is de verbouwing vanuit ruimte lijk oogpunt niet passend en aan vaardbaar. De uitbreiding van het zomerhuis aan de Zanddijk wordt toegestaan, hoewel het formeel in strijd is met het geldende bestem mingsplan Buitengebied. Uitbreiding naar 100 vierkante meter past wel in een broodje dat eerder al speciaal voor de OSG werd ontwikkeld, blijft in het assortiment en kost €0,80. De broodjes die sinds deze week in de kantine liggen, worden eveneens gemaakt van Texels graan. De school wil met de gezonde kantine leerlingen de kans bieden gezond te eten. Van Ruitenburg: 'Leerlingen kunnen natuurlijk ook gewoon hun broodtrommel van thuis meene men. En als ze naar de supermarkt willen om wat te halen, kan dat ook.' Met de gezonde schoolkanti ne wordt echter geprobeerd de jeugd tot gezonder eten te bewe gen. Uit een enquête die Sergio Schermer recent onder leerlingen hield, bleek dat de leerlingen het positief vinden dat op school gezond voedsel wordt aangebo den. Schermer verspreidde de enquête onder tweehonderd leerlin gen en kreeg circa 180 formulieren terug. De enquête leerde overigens ook dat een toenemend aantal leer lingen de chocoladekoeken weer graag terug in de kantine ziet. Vol gens rector Henk de Vries gaat dat echter niet meer gebeuren. Hij toonde zich er dinsdag blij mee dat twee Texelse bedrijven zich over het eten in de kantine ontfermen. De school had meerdere bedrijven benaderd, waarna onder leiding van het nieuwe bestemmingsplan en werd eerder ook afgedwongen door raad en bouwwereld om de bouw tegemoet te komen. Het college start een procedure die de uitbrei ding mogelijk moet maken. Voor de aanvraag van de verplaatsing van een agrarisch bedrijf van de Nieuw- landerweg naar de Kogerweg bij Den Burg wordt de gemeenteraad om advies gevraagd. Het college heeft het voornemen toestemming voor de verhuizing te verlenen, maar vraagt de gemeenteraad om zijn mening. Japanse oester vangt meeuw Met verbazing zagen Lourens Westbroek en Jan Hottentot woensdagochtend een opmerke lijk tafereel op het wad bij De Cocksdorp. Een Japanse oester bleek een zilver meeuw te hebben 'gevangen'. Het dier was tijdens het fourageren met de commissie gezonde schoolkan tine een keuze werd gemaakt. De Vries overhandigde aan Elske Zegers en Sergio Schermer het eer ste broodje. Zij zitten samen met Bram Meerman als leerlingen in de commissie gezonde schoolkantine. Andere drijvende krachten zijn Anne Hottentot, Angela Daalder en Alice Reinders namens de ouderraad. Elske Zegers was eveneens te spre ken over de broodjes die dinsdag werden gepresenteerd. Ze wees erop dat scholen vanaf 2015 wet telijk verplicht zijn gezonde school kantines te hebben.'Dan is het goed als je daar op tijd mee bezig bent.' Bedoeling is dat over een tijdje in de kantine ook meer rekening wordt gehouden met voedselallergiëen om de leerlingen tegemoet te komen. Zouteland op agenda provincie De Statencommissie Ruimte en Milieu van de provincie Noord- Holland spreekt komende maan dagavond over de problemen rond t Zouteland in Den Hoorn. Het onderwerp staat op de agenda van de commissie. Het probleem dat de status aardkundig monument niet toestaat dat er in de grond wordt geboord om duurzame installaties aan te leggen, is bekend bij de pro vincie, maar Gedeputeerde Staten willen graag uitspraken van Provinci ale Staten horen voordat mogelijk een uitzondering wordt toegestaan. Het bijzondere aan de situatie is dat de realisatie van duurzame installa ties voor de nieuwe huizen op 't Zouteland aansluit bij provinciaal beleid, maar dat provinciaal beleid in de vorm van het aardkundig monu ment de duurzame installaties tege lijkertijd onmogelijk maakt. een poot klem komen te zitten tus sen twee schelphelften van een oes ter en kon daardoor niet meer weg vliegen. 'Zoiets hadden we nog niet gezien', aldus Westbroek. De twee mannen kwamen meteen in actie om de meeuw te bevrijden, omdat het dier anders bij opkomend water zou verdrinken. 'Het was een grote oester, maar het is gelukt hem te kraken, zodat de meeuw weer ver der kon vliegen.' Het dier liep door de beklemming wel een gebroken teen op. Heeft de gemeenteraad agrari ër Arie Lap uit Den Hoorn terecht verboden een maïsdool hof te openen of niet? Zelf vindt hij van niet. En omdat de raad weigert een noodzakelijke bestemmingsplanwijziging door te voeren, restte hem naar eigen zeggen weinig anders dan naar de rechter te stappen. Die boog zich dinsdag over de kwestie. Eigenlijk snapt Arie Lap er maar weinig van, vertelde hij dinsdag aan de voorzieningenrechter. In zijn ogen vormen zijn plannen niets meer of minder dan verbre ding van het agrarische gebruik van zijn land, zoals het Boeren golf op een naastgelegen perceel dat ook is. En verbreding van het agrarisch gebruik is iets dat de gemeente Texel in principe pro moot. Voor het Boerengolf was geen bestemmingsplanwijziging nodig. En elders op het eiland is ook al een maïsdoolhof geopend, onder een gedoogconstructie. 'Dus ik zie niet waarom dit niet zou kunnen', zei hij. Twee jaar geleden leek alles al in kannen en kruiken. Er stond een feestelijke opening gepland, waarbij zelfs de wethouder van de partij zou zijn. 'Een paar dagen daarvoor ging ineens de telefoon. Het bezoek werd afgezegd en tegelijkertijd werd gemeld dat ik bezig was met een illegale activi teit. Ik wist niet wat ik hoorde.' Louter omdat de gemeente het volgens hem wilde, diende hij een verzoek in om een wijziging van het bestemmingsplan. Een stevig instrument, vond hij zelf ook al. Na een lange 'reis' door het gemeentelijke besluitvormings proces kreeg hij dit voorjaar nul op het rekest. De gemeente is niet per se tegen zijn plannen. Maar Lap moet wachten totdat het gehele bestemmingsplan op de schop gaat. Het nieuwe ont- werpbestemmingsplan moet voor de zomer van 2013 ter inzage lig gen. Dat duurt Lap te lang. Het maïs op zijn land staat nu tot heup hoogte. Vanaf begin juli is het hoog genoeg om er een 400 meter lang doolhof in te herber gen. Hij wil dan tot begin septem ber een paar dagen per week van 11.00 tot 18.00 uur open om mensen tegen betaling van enke le euro's in het maïs een cultuur historische speurtocht over Texel te laten doen. In oktober wordt het maïs vervolgens geoogst. Voorzieningenrechter Maarten Kraefft maakte duidelijk dat hij een wijziging van het bestem mingsplan maar een zwaar instru ment vindt. Tegelijkertijd ziet hij zowel in praktische als formeel- juridische zin weinig verschil met het wel toegestane Boerengolf. 'Als we zuiver in de leer blijven, dan zou dat eigenlijk ook niet kunnen', memoreerde hij ten overstaan van de ambtenaar die namens de gemeente het woord voerde. Die stelde dat 'deze procedure in elk geval aanleiding is daar nog eens kritisch naar te kijken'. Dat gebeurt dan pas medio 2013, want het handhavingsprogramma Deze week werkte Corinna Weiner samen met andere kunstenaars van Art XXL uit Amsterdam voor de kust van Texel aan het vastleggen van de kust van Texel. Dit zijn de eerste schilderijen van de kust van Noord-Holland, waarmee het project Ku[n]stwerken wordt afgerond. De schilders wilden hiermee de hele Nederlandse kust vastleggen, voor hij door dijkverzwaringen en kustversterking onherkenbaar is veranderd. De panoramadoeken van Texel zijn op 24 juni te zien tij dens Festival Midzomerschans en daarna in Kaap Skil. Leerlingen konden dinsdag gratis broodjes proeven die De Pelikaan Catering en Echte Bakker Timmer sinds deze week in de gezonde kantine van de OSG serveren. De eerste reacties waren goed. De broodjes die vanaf nu worden verkocht, zijn de helft groter dan de broodjes die dinsdag werden uitgedeeld. (Foto Jemen ven Hettum) Lourens Westbroek uit Den Burg was woensdagochtend bezig een meeuw die gevangen zat in een Japanse oester te bevrijden. (Foto Jen Hottentot voor dit jaar is klaar. De rechter zat overduidelijk een beetje met de situatie in zijn maag. De voorlopige voorziening die Lap heeft gevraagd, dwingt hem min of meer op de stoel van de gemeenteraad te gaan zitten. Daarbij moet hij oordelen over wat hij zelf 'een nogal soepel plan' noemde. Puur inhoudelijk lijkt de gemeenteraad weinig ver keerd te hebben gedaan. 'Want wat u op papier heeft gezet, is feitelijk te weinig concreet voor een wijziging van het bestem mingsplan', waarschuwde hij Lap. 'En de gemeente heeft in dit opzicht eigen beleidsvrijheid.' Op zijn vraag of de gemeente in de vorm van een vrijstelling voor bepaalde tijd de huidige impasse nog kan doorbreken, stelde de ambtenaar dat de gemeente graag meedenkt, maar dat hij niet verwacht dat dit binnen enkele weken tot resultaat leidt. Voor Lap was de kous daarmee af. 'Dit is door toedoen van de gemeente gewoon een principekwestie geworden. De medewerking is steeds ver te zoeken. Ik wil best praten, maar niet als dat pas in de herfst tot iets leidt. Ik wil weten waar ik aan toe ben. Dit kost zo alleen maar energie.' De door hem zo vurig gewenste duidelijkheid komt op 28 juni. Dan maakt de rechter bekend of Lap de door hem gevraagde voor lopige voorziening krijgt en in elk geval dit zomerseizoen de 'deu ren' van zijn maïsdoolhof mag openen. Een vrouwelijke automobilist verloor woensdagochtend aan de Sluy- scoog in Den Burg tijdens het inparkeren de controle over haar auto en reed door twee tuinen, alvorens tot stilstand te komen. De ambu lance was snel ter plaatse om de bestuurder bij te staan. Volgens de politie ter plaatse raakte er niemand gewond. Foto job schepers) aanleg fietspad redoute Becono Betonverharding uit Drachten begint binnenkort met de aan leg van het veelbesproken fietspad langs de Redoute. In verband met de verkeersveiligheid wil de gemeente niet langer wachten, ook al niet omdat aan de medefinanciering van de provincie een deadline is gekoppeld. Het fietspad wordt demontabel uitgevoerd, zodat het in geval van dijkverzwaring eenvoudig kan worden verlegd.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5