Straaljagers stuntteam op Texel Airshow Recordaantal grote sterns op Texel TEXELSE 9 COURANT Gele stoep moet verdwijnen Schaap met vijf poten bestaat echt Met zeven straaljagers is het Breitling Jet Team één van de trekpleisters op de Leaseweb Texel Airshow, die zaterdag 28 juli op en boven het vliegveld in Eierland wordt gehouden. Dat heeft de organisatie woensdag bekendgemaakt. Het Breitling Jet Team, één van 's werelds beroemdste stuntteams genoemd, is goed vertegenwoor digd op het grootste luchtvaart evenement van Nederland, want ook de Breitling Wing Walkers geven acte de présence. Dit zijn twee vrouwen die over de vleugels van twee Boeing Stear- mans lopen. Beide teams staan garant voor veel spektakel en hebben hun sporen in het demon stratiecircuit al meer dan ver diend. De Texel Airshow staat in het teken van het 75-jarig bestaan van het vliegveld. Ter gelegenheid daarvan overhandigen Peter Hart man van de KLM en luitenant- generaal Schnitger van de Koninklijke Luchtmacht een boek aan Martin Schroder, oprichter van Martinair, en burgemeester Francine Giskes. Liefhebbers van ouderwets vlieg- stuntwerk kunnen hun hart opha len tijdens de capriolen van O'Brien's Flying Circus, waarbij Brendan O'Brien zal proberen te landen op een aanhanger die wordt voortgetrokken door een auto. Daarnaast komen er vele klassie kers naar de show om deze van een historisch tintje te voorzien. Zo zal een Hawker Fury met Iraakse markings een dogfight aangaan met een P-51 Mustang. Ook zijn er enkele Nederlandse klassiekers, zoals twee Harvard trainingstoestellen, de enige nog vliegende Nederlandse Spitfire en een Beechcraft 18. De hedendaagse luchtmacht wordt vertegenwoordigd door de Nederlandse Demo F-16, een Fighting Falcon die bij veel manoeuvres 'tot de limiet' gaat. Verder zijn er demonstraties te zien van onder andere een Haw ker Hunter en een Fouga Magis ter. Beide toestellen vliegen nog actief rond boven Nederland en omstreken en zijn 'met hun graci euze manoeuvres een adembe nemende aanschouwing', meldt de organisatie. Naast deze 'luidruchtige types' zijn er helikopters van de Britse, Belgische en Nederlandse lucht machten te bewonderen. Ook staat er nog een aantal verras singsdeelnemers op de planning. Een opvallend stukje gele stoep met een strook kunstgras in de Herenstraat in Den Hoorn moet verdwijnen. De stoep is in strijd met het beschermde dorpsgezicht. Hij doet volgens het college afbreuk aan de harmonieuze ruimtelijke opbouw van de omgeving. Volgens het college heeft de eigenaar de mogelijkheid gekregen de plannen aan te passen, maar werd daar geen gebruik van gemaakt. Burge meester en wethouders wijzen erop dat Buro Hoogstraat uit Olst, deskundig op het gebied van natuur- en landschapsbouw, ook met een negatief advies over de stoep kwam. Het bureau was ver plicht om advies gevraagd. Rabosponsortocht Het recordaantal van 79 Texelse verenigingen en stichtingen (15 meer dan vorig jaar) spekt zater dag de kas door mee te doen aan de tiende Rabofietssponsortocht, georganiseerd door Rabobank Noord-Holland Noord. In totaal 320 fietsers rijden de route van het Rabobankkantoor in Den Burg naar de stempelpos ten bij de passantenhaven in Oudeschild en het voetbalveld van SV De Koog en terug naar Den Burg. De deelnemers mogen zelf bepa len bij welke post ze beginnen. Teams bestaan in principe uit vier personen, die door de tocht uit te rijden elk €30,- voor hun vereni ging of stichting verdienen plus €1,- per jeugdlid. Wat vindt u? Slaaphuisjes Vorige stelling: Is het een goed idee om slaap plaatsen op het strand mogelijk te Nieuwe stelling: Het is een goed initiatief om de leerlingen van de OSG in de school kantine alleen nog gezonde voe ding aan te bieden. Jonge vogels met rust laten Vogelbescherming Nederland en Ecomare wijzen er wellicht ten overvloede op, dat jonge vogels het best met rust wor den gelaten. Ook als ze uit het nest lijken gevallen. Vogels vallen niet uit nesten. Soms is een vogeltje het nest al ontgroeid, maar nog niet (goed) in staat om te vliegen. Maar oudervogels letten heel goed op hun kroost, zijn vaak in de buurt en weten waar het jong zich bevindt. Zij zullen het dan blijven verzorgen. Eventueel kan het jong worden geholpen door het iets hoger te plaatsen, buiten bereik van kat ten. Dit moet wel vlakbij de plek zijn waar het is gevonden. Het is normaal dat meer dan 80 pro cent van de jonge vogels deze tijd niet overleeft. Wie jonge vogels wil helpen, doet zijn kat een belletje om of houdt hem binnen. Ecomare verwijst voor meer informatie over dit onderwerp naar de website van Vogelbe scherming Nederland, www. vogelbescherming.nl. In de binnendijkse natuurgebie den van Natuurmonumenten op Texel broeden dit jaar 2900 paar grote sterns, een vijfde van de totale broedpopulatie in heel Nederland. De eerste kuikens zijn al te zien. Lange tijd was Griend het bolwerk van de grote sterns, maar de afge lopen jaren zijn ze ook op andere plekken neergestreken. Sinds 2004 broedt een kolonie in natuurgebied De Petten bij Den Hoorn en dit jaar voor het eerst ook in 't Stoar (naast de Petten) en Ottersaat nabij Oude schild. De grote stern broedt op stranden, schelpenbanken en bui tendijkse kwelders en de kans dat nesten tijdens voorjaarsstormen wegspoelen wordt met het jaar groter. Juist daarom worden bin nendijkse kwelders als Ottersaat steeds belangrijker. Wat deze gebieden zo populair maakt is met name de aanwezigheid van de schelpenstrandjes die door kleur en ligging beschutting aan de nes ten bieden. Natuurmonumenten zorgt ervoor dat de schelpen strandjes jaarlijks ontdaan worden Van OpSlag. (Foto Eckard Boot) Ze bestaan echt; schapen met vijf poten. Schapenboer Jacob-Jan Zijm in het Hogeberggebied heeft er sinds eind maart één in de kudde. Het schaap heeft een vijf de poot die tussen de voorpoten bungelt. Doordat er geen spieren inzitten, heeft de poot geen func tie. Hij zit evenmin in de weg. Zijm was na de geboorte in eerste instantie van plan de vijfde poot weg te halen, maar het kwam er te midden van de lammerij niet van en het lam had er geen last van. 'Die stond na een paar dagen te springen om de wei in te gaan, dus we hebben het maar zo gela ten.' Het is zeldzaam dat een schaap met vijf poten wordt gebo ren. Zijm had het zelf tot nu toe niet meegemaakt. 'Alleen een keer bij een kalf.' Het dier, dat nog bij haar moeder leeft, werd afgelopen week nieuws doordat de VW er aandacht aan besteedde. Voor de familie Zijm was het dier inmiddels gewoon één van de lammeren in de kudde. 'We waren er al aan gewend.'

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 9