1 JT TEXELSE 11 COURANT Steun en toeverlaat TVL-bestuur zwaait af 'Ik verdiep me graag in allerlei onderwerpen' Raad zoekt confrontatie Kopwerk 'Den Hoorn niet blij maken met dode mus' VRIJDAG 22 JUNI 2012 - ->A*I 'Waar ben ik nu toch in terecht gekomen?', dacht Ria Manse toen ze in 1990 voor het eerst notuleerde tijdens een bestuurs vergadering van de Texelse Ver eniging van Logiesverstrekkers (TVL). Het ging gepaard met dus danig veel stemverheffing, dat de kersverse secretaresse twijfelde of ze er wel mee door moest gaan. 'Het leek alsof ze ruzie had den, maar na afloop dronken ze gewoon een borrel met elkaar.' Maar Ria bleef op haar post en zwaait nu, 22 jaar later, pas af. TVL was toen, maar ook in de jaren die volgden een roerige club met verschillende 'bloedgroepen' waar van voormannen zoals Gerard Zoetelief, Henk Hooyschuur, Mar tin Warnaar en anderen regelmatig de Texelse Vereniging vt verbaal de degens kruisten. Ria: 'Moet ik dat allemaal opschrijven?, dacht ik in begin. Ik deed het toch maar niet.' Veel ervaring met notu leren had ze niet. Het secretari aatswerk waarvoor ze door Ignati us Plaatsman (echtgenoot van Hotelvereniging, werkgroepen en andere zittingen. Ze deed de leden administratie, inde contributie en zat waar nodig leden achter hun broek. Met als resultaat dat TVL bijvoorbeeld altijd keurig de bij drage aan de WV kon voldoen. En deed daarnaast nog allerlei andere taken, zoals de regelvermelding van leden in de Waddeneiland gids van de WV. Haar werk ging veel verder. Ze verdiepte zich in gemeentelijke en andere stukken die van belang waren voor TVL en bezocht gemeenteraadsvergade ringen om op de hoogte te blijven van zaken die van belang waren voor de logiesverstrekkers. En bracht daarover verslag uit aan de bestuurders, zodat die hun werk beter konden doen. Niet alleen sloeg ze alle informatie op in de computer, ook in haar geheugen. Zo kon het gebeuren dat ze al notulerend hoorde dat zaken werden gezegd die niet klopten. Toch nam ze op zulke momenten niet het woord om de spreker te corrigeren. 'Dat is tegen mijn principes. Nóg een voorbeeld van haar sterke geheugen: 'Als een lid iets zei, dan schoot wel eens door mijn hoofd: Dat is die en die en die heeft daar een vakantiewo ning voor vier personen. Ze schreef ook brieven voor de TVL. Die wer den dan door de voorzitter nog even aangepast. 'Ik vroeg dan of hij nog een paar "Wuizigingen" had.' Na die tumultueuze eerste bijeenkomst, zouden vele zittingen volgen. Ook die waarin de gemoe deren hoog opliepen. Botsten leden of bestuurders niet onder ling, dan was er wel onenigheid met de gemeente, de WV of een andere organisatie. 'Ik wende er aan. En ze bedoelden het niet per soonlijk. Als ze rustig vergaderden, dan werd het bijna saai.' Tumult of Mies Plaatsman, penningmeester TVL) was gevraagd, was nieuw voor de Oosterendse, die haar kantoorwerk bij de aardappel han del van Jan en Leny Boon had ver ruild voor een baan bij TVL. Ze notuleerde ook bijeenkomsten van de Kleine Logiesverstrekkers, de niet, veel zaken werden tot een goed einde gebracht, niet in de laatste plaats dankzij de tomeloze inzet van Ria. 'Ik heb het werk altijd erg leuk gevonden. Ik leerde op al die bijeenkomsten veel mensen kennen en daar zijn veel vriend schappen uit voortgekomen. En ik verdiepte me graag in allerlei zaken. Dat maakte het werk leuker.' Zo speurde ze regelmatig internet af op zoek naar kennis. 'Ik besteedde er veel tijd aan, ik was er eigenlijk elke dag wel mee bezig. Telefoon tjes plegen, vragen van leden beantwoorden en noem maar op.' Ze voerde ook het secretariaat voor het Toeristisch Kennis Insti tuut en was in die hoedanigheid betrokken bij de oprichting van de Stichting Toeristisch Investerings fonds Texel. Ze hield voor TVL ook een archief bij. Toen een logiesverstrekker bij de gemeente niet kon aantonen dat hij in 1993 al verhuurde, kon zij dat wel. 'Ik pakte de Waddengids Texel uit dat jaar uit het archief. Daarin stond de betreffende ver huurder vermeld.' Memorabel was het mailtje van een Duitse gast, die per mail vroeg de boeking onge daan te maken. 'Het was hem bij de reservering niet bekend dat je per boot naar Texel moest...' Harry Wuis, tientallen jaren voorzit ter van TVL: 'Zonder Ria zou ik het nooit zo lang gered hebben. Altijd op tijd, alles op orde, keurig voor bereid, op elk moment beschikbaar en een bron van informatie. Soms corrigeerde ze ons. Het moet eigenlijk zo zijn, zei ze dan. Het bleef niet alleen bij het vakmatige werk, als een bestuurslid jarig was, dan bracht Ria een bloemetje.' Ria: 'Besturen is intensief werk, dat wordt wel eens onderschat, dus een bloemetje op zijn tijd is wel het minste.' Andere voorzitters met wie ze werkte waren Bart Robbers en Iwan Groothuis. Vorig jaar ging TVL op in TOR Ze had het overgangs jaar graag afgerond, maar door ziekte van haar echtgenoot Rob, wil ze er nu zijn voor haar man. 'Ik doe dit werk voor honderd procent of niet, geen tussenweg. Nu heb ik mijn handen vrij om met Rob over al naar toe te gaan.' Het secretariaat voor Horeca Nederland, afdeling Texel, blijft ze wel doen. 'Dat vergt minder tijd.' Evenals het (vrijwillige) secretariaat voor Stichting Coeghe (voor o.a. het duinpad Zeereep) en de Stich ting Erfpachters Texel. Het secretariaatswerk dat Ria Manse deed voor TOP wordt over genomen door Clara Jonker. Gerard Timmerman De gemeenteraad gaat de con frontatie aan met de Stichting Kopwerk over de herstelkosten van de vloer van basisschool De Fontein in Den Burg. De raad stemde woensdagavond tegen een voorstel van het college om de €74.000,- volledig voor rekening van de gemeente te laten komen. De meeste partijen waren ontstemd dat Kopwerk niet meer met het college wilde onderhan delen over de kosten. De politieke partijen hadden wethouder Frans Visman (onderwijs) een paar weken geleden met die klus op pad gestuurd, maar hij had bot gevangen bij Kopwerk. De wethouder probeerde de raad er woensdagavond nog van te overtuigen dat er weinig andere keus restte dan in te stemmen met de €74.000,-, omdat de gemeente tijdens de verbouw van de school bouwheer was en dus verantwoor delijk maar die boodschap was Marjan de Groot (WD) vond het niet kunnen dat de raad een voor stel van het college kreeg voorge legd zonder keuzemogelijkheid. Willem Vlas (Texels Belang) en Nils Lely (PvdA) zeiden moeite met de uitgave te hebben, omdat de school zich bij de aanleg van de vloer niet aan het programma van eisen had gehouden. Daarin stond dat het marmoleum zou worden en het werd een gietvloer. Volgens TB was de school in 2010 ook al met herstel begonnen, voordat de gemeente ja had gezegd. Visman bestreed die lezing en stelde dat de gemeente als bouw heer van alles op de hoogte was geweest. Later erkende hij dat de gemeente wel daadkrachtiger had moeten optreden toen het plan was opgevat om de vloer, die was gaan scheuren, in de schoolva kantie van 2010 te vervangen. 'Daardoor zitten we nu met dit probleem en trek ik het boete kleed aan. Wij kunnen die verant woordelijkheid niet op Kopwerk afschuiven, we moeten het afwer ken.' Het bezoek aan Kopwerk om nog eens over de kosten te pra ten, was hem op een stevig betoog komen te staan waarom de gemeente verantwoordelijk was voor de kosten. Visman kreeg uiteindelijk alleen steun van D66 en GroenLinks. De rest van de raad wilde zich na een schorsing voor kort intern overleg niet bij de kosten voor de vloer neerleggen. De afwijzing betekent dat nu de commissie Bezwaarschriften aan zet is om een uitspraak te doen in het geschil tussen de gemeente en Kopwerk. De kans is groot dat daarna een gang naar de rechter volgt. Visman voorspeldde dat de gemeente hvermoedelijk het onderspit delft en dat de kwestie daardoor nog meer geld gaat kos ten. 'We moeten geen bakken met dode vogels uitstrooien boven Den Hoorn en mensen blij maken met een dooie mus', aldus raadslid Ben Zegeren (CDA). 'Op een gegeven moment moet je inzien dat het afgelopen is met een school.' Hij gaf daarmee woensdag tijdens de raadsvergadering aan dat het CDA een motie om de Jan Drijver- school in Den Hoorn vooralsnog open te houden niet steunt. De christendemocraten waren de eni gen; de rest van de politieke par tijen schaarde zich achter het voorstel van WD, TB en Texel 2010 om in ieder geval te wachten met sluiting totdat er een visie van het onderwijs op de huisvesting op tafel ligt. Rikus Kieft (GroenLinks) schaarde zich achter de woorden van het CDA, maar steunde de motie wel. 'Krimp doet pijn en Texel gaat krimpen.' Hij vond het niet terecht dat het bestuur van Schooltij wordt afgebrand omdat ze het voornemen hebben geuit de school te sluiten. 'De toonzetting is verkeerd. Het bestuur, dat uit competente mensen bestaat, neemt hier een dapper besluit.' Volgens GroenLinks moet de toe ken en niet op de schaal van een dorp. 'Dat zullen we ook tegen elk dorp moeten zeggen.' gemeenteraad het laatste woord heeft over de sluiting van een school. 'Het kan ook zijn dat dat zo is als het om de laatste open bare school in de gemeente gaat. Daar moet nog eens goed naar worden gekeken.' Volgens hem zijn het in de praktijk uiteindelijk de ouders die bepalen of een school wel of niet kan openblijven. 'Zij stemmen met hun voeten.' Wethouder Frans Visman (onder wijs) vond het eveneens moedig dat Schooltij het voornemen had geuit. 'Ze steken hun nek uit.' Hij Looptrainingen op maandag Vanaf 25 juni worden alle looptrai ningen voor de senioren van Atle tiekvereniging Texel samenge voegd in één training op maandag. Deze begint om 19.00 uur bij het Turfveld in de Dennen. Op dezelfde tijd en plaats is er iedere donderdag een training voor beginnende lopers die al 3 kilome ter achter elkaar kunnen hardlo pen. Het doel is te trainen voor de loop over 10 kilometer van Texel Halve Marathon in september. Voor opgave en meer informatie: www. avtexel.nl. Snorkelen in Molenkoog In zwembad Molenkoog in Den Burg worden komende vakantiepe riode iedere woensdagmiddag extra activiteiten gehouden. Hierop vooruit lopend kan er zaterdag 23 juni van 13.30 tot 15.00 uur worden gesnorkeld. Er zijn snorkels, duik brillen en flippers in verschillende maten aanwezig. De aanwezige badmeesters en -juffen geven des gewenst tips om het snorkelen beter onder de knie te krijgen. Deelnemers moeten alleen een geldig toegangsbewijs hebben; het snorkelen zelf is gratis. beaamde ook dat het de ouders zijn die bepalen of een school kan openblijven. Gerbrand Poster (Texel 2010) had daar allemaal geen boodschap aan en vond dat de Drijverschool ongeacht wat dan ook open moest blijven. Volgens hem dreigt er gro te onrust in Den Hoorn te ontstaan en vragen mensen zich ook af wat er met de gymzaal van de school gaat gebeuren. Kerkdiensten Zondag 24 juni PROTESTANTSE KERK: Protestantse gemeente Den Burg: 9.30 u. ds. P.A. den Braanker. Protestantse gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Koog: 9.30 u. ds. H.R. Betting uit Sassenheim. Den Hoorn: 11.00 u. ds. H.R. Betting Protestantse Waddengemeente Texel: Oosterend: 10.00 u. Waddendienst olv. Commissie Gemeente Opbouw, ds. J.J. Wilmink uit Ommen; na de dienst koffie in De Parel. De Cocksdorp: dienst in Oosterend Oudeschild: dienst in Oosterend. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Ooste rend: 10.00 u. en 16.00 u. lees- dienst. Medische zorg Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post, tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijnspreek- uur op zaterdagen, zon- en feestda gen. Tevens wordt het Hulpverlening Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: PHH-gebouw, Pontweg 104, Den Burg. Het bureau is op maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. Telefoon: 0900-8844. In spoedeisende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Vermiste en gevonden huisdie ren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel. 311477, www.dierenpensiontexel.nl hoog water Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Vrij. 22 juni 10.54 en 23.15 u. Zat. 23 juni 11.35 en 23.45 u. Zon. 24 juni 12.04 u. Ma. 25 juni 00.15 en 12.45 u. Din. 26 juni 00.44 en 13.36 u. Woe.27 juni 01.25 en 14.04 u. Don. 28 juni 01.40 en 14.45 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Woensdag 27 juni eerste kwartier, zaterdag 30 juni doodtij. Zondag 24 juni zon op 5.16 uur, onder 22.11 uur. TEXELSE0COURANT LANGEVELD Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl (hoofdredacteur) Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Per jaar €91,55 €89,15 Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Woensdag 27 juni: 19.00 u. ds. M. Mondria. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. H. Marseille. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ds. J. Folkerts. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 11.00 u. pastoor Brigitha, Gospeltrain. Collecte vooor Eilandelijk Diaconaal Werkverband, tbv. de Vliegende Meubelmakers. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Openbare lezing, 10.30 u.: Geen deel van deze wereld - in navolging van Christus; Wachttorenstudie, 11.20 u.: Jehova weet zijn volk te bevrijden. ongevallennummer vermeld. 313086; 314727; 314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: Pontweg 106, Den Burg. Dag en nacht bereik baar via tel. 313090 of 06- 51404872. GEZONDHEIDSZORG: Gemini Ziekenhuis, tel. 0223- 696969, www.gemini-ziekenhuis.nl; bezoektijden dagelijks van 15.30 tot 17.00 en van 18.00 tot 19.00 uur. Extra bezoekuren op zaterdag, zon- 10.30 tot 11.30 Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11, Den Burg, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Anonieme Alcoholisten: dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in Den Helder, tel. 0223-642189 (vragen naar Ron). Verslavingszorg: Brijder Versla vingszorg Texel, PHH-gebouw, Pont weg 104, Den Burg. Voor inlichtin gen, advies, consultatie en preventie, tel. 0223-612306, www.brijder.nl. Psychologenpraktijk: M. Spijker en Y. Olthof, Ruijslaan 88, 1796 AZ De Koog, tel. 317566. Scouting Texel haalt zaterdag oud papier op in de wijk Thijsselaan, Binsbergenstraat, Brouwerstraat, Burdetstraat, Drijverstraat, Wilster straat, Meester Kraaistraat, Lieu- wstraat en Tjakkerstraat. Vrijdag 18.00 u. Radio Texel Actueel 19.00 u. Wilde vaart (H) 20.00 u. Music Machine 21.00 u. Radio Noord-Holland Zaterdag 16.00 u. Wegdromen met e 17.00 u. Pietelepote 18.00 u. Radio Noord-Holland (Mar co FM heeft vakantie) Zondag 9.00 u. 9.30 u. kerk in D senheim. 11.00 u. 12.00 u. 13.00 u. 14.00 u. 15.00 u. 16.00 u. 17.00 u. 18.00 u. Klassiek op zondag Kerkdienst vanuit de PKN- e Koog, ds. Betting uit Sas- Vlaswiek Natuurwijzer Noud draait deur (H) Wilde vaart Het uur van de blues Countrytime (H) Sportlokaal Radio Noord-Holland Maandag 18.00 u. Symphonica 19.00 u. Wegdromen met een boek 20.00 u. Natuurwijzer (H) 21.00 u. Reggae on the move 22.00 u. Radio Noord-Holland Dinsdag 18.00 u. Radio Texel Actueel 19.00 u. De keuze van... 20.00 u. Radio Noord-Holland Woensdag 18.00 u. Eigenwijs en geheugen steuntje 18.30 u. Overdenking door Rinus Kuiper 19.00 u. Verzoekplaten 19.30 u: Raadscommissie. Recht streekse uitzending vanuit het gemeentehuis. Aansluitend: Radio Noord-Holland Donderdag 18.00 u. Country Time 19.00 u. Even bijpraten met... Vandaag: Irene Maas. 20.00 u. Radio Noord-Holland

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 11