TEXELSE^COURANT V met 't Zouteland Cjrotn ^warL-Jexels in het harL, Provincie akkoord 'Gemeente verloor grip op project WKO' 'Plan Buitengebied in mei 2013 bekrachtigd' Lap krijgt alsnog toestemming voor 'maïsdoolhof' OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12684 VRIJDAG 22 JUNI 2012 Een record aan tal deelnemers tijdens de Bedrijvenesta- fette die maan dag werd gehouden op de atletiekbaan. Ria Manse was meer dan 20 jaar steun en toeverlaat van TVL. Nu stopt ze met haar werk. De provincie gaat akkoord met de aanleg van warmtepompsy stemen voor de nieuwe wonin gen op 't Zouteland in Den Hoorn. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland gaven maandagavond tij dens de Statencommissie Ruimte en Milieu aan dat zij voor Den Hoorn in de vorm van maatwerk een uitzondering willen maken. Daar dreigde de status van aard kundig monumenteen paar jaar geleden verleend door de provin cie, te verhinderen dat er gaten in de grond zouden worden geboord voor pijpen van de warmtepom pen. GS kreeg de steun van de politie ke partijen in de Statencommissie om het licht op groen te zetten voor 't Zouteland. Volgens Staten lid Nel Eelman (CDA) is de zaak daardoor nu rond. Wethouder Eric Hercules, die maandag insprak bij de vergadering van de provincie, hield woensdag tijdens een toe lichting aan de gemeenteraad nog een kleine slag om de arm. 'Maar het moet wel raar lopen, willen we voor 't Zouteland geen ontheffing krijgen.' Ook directeur Jan van Andel van Woontij, dat op 't Zou teland 12 woningen voor zichzelf en 7 voor particulieren realiseert, toog maandag naar de Staten commissie in Haarlem. Eelman (CDA) en Statenlid Ilse Zaal (D66) namen daar de klus op zich om te kijken of voor soortge lijke gevallen in de toekomst de provinciale milieuverordening met een regeling voor duurzame instal laties kan worden aangevuld. Dan kan GS zelf besluiten tot maat werk nemen. Dat is nu nog niet mogelijk bij ontheffing voor warm tepompsystemen. Daarmee komen D66 en CDA tegemoet aan een Texels verzoek meer rekening te houden met bebouwde gebieden waar de sta tus aardkundig monument van kracht is, om zo nieuwe proble men te voorkomen. Op Texel Het managen van projecten is bij de gemeente voor verbetering vatbaar. Dat stelt de rekenka mercommissie aan de hand van een onderzoek naar de perikelen rond de warmte- en koudeop- slag (WKO) voor het nieuwe gemeentehuis en OSG. Volgens de rekenkamercommissie, die onderzoek deed in opdracht van de gemeenteraad, raakte de gang van zaken rond de WKO onderhevig aan meerdere zaken die niet bevorderlijk waren voor het project. De gemeente verloor daar door de grip op het geheel en de samenhang werd uit het oog verlo ren. Volgens de rekenkamercommissie begon dat, nadat de raad een besparing van 10 procent op het budget voor het nieuwe gemeente huis had doorgevoerd. 'Tot die tijd werd het project adequaat beheerst.' bevinden naast Den Hoorn ook Den Burg, De Waal, Oosterend en Oost zich in het gebied dat tot aardkundig monument is uitgeroe pen. Het betrekken van TexelEnergie bij het project om te kijken of het raadhuis en de school via een houtgestookte installatie duurzaam zouden kunnen worden gekoeld en verwarmd was evenmin bevorder lijk. Dat liep op niks uit en leverde uiteindelijk een vertraging van anderhalf jaar op. De informatievoorziening rond het project had volgens de rekenka mercommissie ook beter gekund. Voorzitter Cees Hogervorst merkte woensdagavond bij de presentatie aan de raad op dat ondanks de verspreiding van raadsinformatie- brieven vragen van de raad niet naar tevredenheid werden beant woord. 'De ambtelijke organisatie zou meer klantgerichter mogen denken en meer naar de achter grond van een vraag mogen kij ken.' Er waren in de loop der jaren ook teveel personele wisselingen van de wacht, er was niet echt één persoon met eindverantwoordelijk heid en er was niet eenduidig vast gesteld wat wel en niet tot het project behoorde. Het belangrijkste onderwerp van het rapport was de vraag wat de gemeente van de WKO kon leren voor volgende projecten. Hoger vorst adviseerde in ieder geval één persoon als opdrachtgever te laten functioneren. Het liefst iemand met de juiste kennis om andere partijen waar nodig van een weer woord te bieden. Op personeelsgebied zou meer aandacht moeten worden besteed aan het trainen van medewerkers in projectorganisaties. Ook zou meer rekening gehouden moeten worden met het dilemma dat medewerkers bij projecten soms meerdere bazen met verschillende belangen hebben te dienen. 'Besteed ook systematisch aan dacht aan communicatie en infor matiebehoefte van vragende par tijen.' Raad en college gingen woens dagavond nog niet over tot bespre king van het rapport. Dat gebeurt later. De raad stelde in 2008 €980.000,- beschikbaar voor de realisatie van een WKO (€603.000,- voor de installatie en €380.000,- voor aanpassingen binnen de ver nieuwde OSG om mee te kunnen doen), maar vorig jaar moest het college bij de raad terugkomen met een verzoek drie ton extra op tafel te leggen. www.texelseautopagina.nl TEXELS E0COURANT Onze bezorgers verspreiden /andaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): expert schoorl Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spin baan 6. txl Gemeente Texel IAI Bekendmakingen op pagina 10 m Het nieuwe bestemmingsplan Buitengebied moet in mei 2013 in de raad worden bekrachtigd. Dat zei wethouder Edo Kooiman woensdagavond tegen de raad. De alsnog uit te voeren milieu effectrapportage voor het plan is inmiddels uitbesteed en de wet houder onderzoekt waar mogelijk op het gemeentehuis nog tijd winst kan worden geboekt Kooiman reageerde op een motie van GroenLinks om het Texelse bedrijfsleven in de gedaante van het Texels Ondernemers Platform in te schakelen om het geplaagde bestemmingsplan het levenslicht te laten zien. Volgens Rikus Kieft was die motie om in te grijpen bedoeld als steun in de rug van de wethou der, maar Kooiman had het voorstel allerminst als een steun ervaren. Met zijn uitspraak dat de raad in mei 2013 het bestemmingsplan Buiten gebied kan bekrachtigen, kreeg de wethouder de politieke partijen ach ter zich. Joop Groeskamp (TB) en Jur Schuiringa (WD) zeiden blij te zijn dat Kooiman een einddatum had genoemd. Kieft was daar ook blij mee, maar wilde nog graag horen of aan die datum ook een resultaatsverplichting zat. Een ant woord op die vraag bleef echter uit. Kooiman behield zich de mogelijk heid voor dat het mogelijk ook juni 2013 kan worden. Het nieuwe plan moet in ieder geval voor juli 2013 klaar zijn, anders kan de gemeente geen leges meer heffen voor aan vragen. De wethouder liet weten dat hij bovenop het proces zit, dat er al noodmaatregelen zijn genomen (bv het toestaan van vakantiehuisjes van 100 vierkante meter) en dat hij ook de nodige zorg over het plan heeft. Het plan van GroenLinks om het Texelse bedrijfsleven bij de realisatie te betrekken, keerde zich tegen Kieft. Nils Lely (PvdA) en Groes kamp vonden het niet verstandig belanghebbenden te betrekken bij een bestemmingsplan. Dat bevreemdde Kieft. Hij vond het heel kwalijk als gesteld zou worden dat ondernemers alleen op eigen belang uit zouden zijn. 'Het is ook raar als we het ene moment TOP omarmen en het andere moment zouden zeg gen dat ze niet te vertrouwen zijn.' Volgens Groeskamp is TOP betrouw baar, maar een partij die niet bij de ontwikkeling van een bestemmings plan betrokken moet zijn. 'Laten we het zuiver houden, een bestem mingsplan dient een algemeen belang.' Volgens Lely valt er niet aan te ontkomen dat belanghebbenden toch een bepaalde visie hebben. Gerbrand Poster (Texel 2010) vroeg zich af of Kieft soms 'een onderne mersinjectie' had gehad. Ben Zegeren (CDA) merkte op dat het geen kwaad zou kunnen als er een kalender aan de muur wordt gehangen waarop wordt afgeteld naar mei 2013. Kooiman liet weten dat de milieueffectrapportage inmid dels is uitbesteed aan bureau Tauw. Dat proces loopt naast de werk zaamheden die op het gemeente huis gaande zijn. Lichaam man gevonden Aan de waterkant ter hoogte van Ceres bij Oudeschild is donder dagmorgen het lichaam van een man gevonden. Volgens de politie is hij een natuurlijke dood gestor ven. De melding kwam 's morgens rond acht uur bij de politie binnen. Een woordvoerder laat weten dat de identiteit van de man bekend is. Het lichaam is in de loop van de dag overgebracht naar een uit vaartcentrum. bleef omdat de gemeente het maïsdoolhof niet vond passen bij de status van beschermd dorps gezicht, spande hij een kort geding aan. Dat diende vorige week in de rechtbank in Alkmaar. Daarna kwam de zaak in een stroomversnelling. Toen hij naar eigen zeggen op de terugweg meereed met de ambtenaar die het woord had gevoerd namens het college, kwam het tot een constructief gesprek. Dit kreeg een vervolg in het gemeentehuis, met als uitkomst het advies aan Lap om een nieuw verzoek in te dienen. Nadat hij dat zondag avond had gepost, viel donder dag al een brief in de bus met de gedoogbeschikking. Daarin spreekt het college overigens niet over een 'maïsdoolhof', maar van een 'recreatieve wandelroute op een maïsperceel tussen Klif en het Lagewegje'. De ingang mag niet aan het Lagewegje, auto's moeten worden geparkeerd op het terrein aan de Rommelpot. De beschikking geldt tot 1 november 2014, omdat tegen die tijd een nieuw bestemmingsplan gaat gel den voor Den Hoorn waarin het 'toeristisch medegebruik' wordt toegestaan. Eerder gaven b en w Doolhof of labyrinth mag het officieel niet heten, maar Arie Lap krijgt van de gemeente wel toestemming voor een 'recrea tieve wandelroute op een maïs perceel' tussen Klif en het Lagewegje bij Den Hoorn. Na jarenlang gesteggel besloten b en w dinsdag tot het afgeven van een gedoogbeschikking. Nadat Lap in 2010 zijn maïsdool hof aan het Lagewegje direct na opening moest sluiten, voerde hij twee jaar lang een strijd met de gemeente om toestemming te krijgen. Toen medewerking uit een gedoogbeschikking af voor een maïsdoolhof in Eierland. Na twee jaar van bakkeleien was de snelheid waarmee de toe stemming werd afgegeven ook een verrassing voor Lap. Deson danks verwacht hij zijn 'maïswan- deling' op korte termijn te kun nen openen. 'Ik zal de rechter een berichtje sturen dat hij geen uit spraak meer hoeft te doen.' Ove rigens had de rechtbank de stuk ken volgens Lap al doorgestuurd naar Raad van State, omdat hij volgens de rechter eigenlijk daar moet zijn. Raoul en Dimitri Helleman zijn in Oudeschild druk bezig met een nieuwe winkel van EP Voor- deelland. Een Tourkara vaan, Ronde missen en wiel renners. Kortom, de Ronde van Oosterend gaat zaterdag van start.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 1