Goed eerste jaar voor Energieloket TEXELSE 5 COURANT Grote belangstelling avond zonnepanelen NIOZ versterkt onderzoek naar zeespiegel Subsidie voor dubbele boet PC - x VRIJDAG 22 JUNI 2012 Houd rekening met de buren, kijk goed met wie je in zee gaat, let op toekomstige bebouwing in de omgeving en inventariseer voor jezelf wat je nodig hebt aan energie. Zomaar wat praktische tips die dinsdagavond werden gegeven tijdens de eerste van een serie avonden van Texel- Energie en Urgenda over zonne panelen. De bijeenkomst werd gehouden in de Waagzaal van De Lindeboom waar rekening was gehouden met enkele tientallen bezoekers. Tot verrassing van de organisatoren kwamen over de honderd mensen op de avond af, waardoor alle ruimte in de Waagzaal nodig was en de deuren naar het Schouten- huys open gingen, zodat daar ook mensen konden zitten. Brendan de Graaf van TexelEner- gie, Jan Buijs van het Energieloket, Robin Konijn van NBC Eelman Partners en Enit Scholtens van Urgenda gaven op diverse manie ren advies en voorlichting over zonnepanelen. De Graaf ging onder meer in op opbrengsten en bespa ringen. Hij adviseerde in principe niet meer op te wekken dan nodig en om van te voren met de ener gieleverancier afspraken te maken over salderen, zodat er een ver goeding staat tegenover energie die aan het net wordt geleverd. De Graaf adviseerde ook om, na installatie, geregeld te polsen of alles nog werkt. Als voorbeeld noemde hij iemand bij wie de opbrengst van zonnepanelen teleurstellend was, totdat die per soon ontdekte dat de stekker eruit lag. 'Let ook goed op met welke leverancier je afspraken maakt. Het is momenteel een cowboymarkt en het is prettig als je een leverancier hebt die over een paar jaar ook nog bestaat.' Jan Buijs van het energieloket ging dieper in op de subsidiemogelijk heden voor zonnepanelen Vanaf 2 juli kunnen mensen maximaal €650,- van het ministerie van Eco nomische Zaken, Landbouw en Innovatie krijgen voor een investe ring. Sinds 4 april is het ook moge lijk om via het energieloket van de gemeente maximaal €500,- per woning voor de aanschaf van panelen te krijgen. Stapeling van beide subsidies is niet mogelijk. Een aanvraag bij het ministerie is in te dienen bij Agentschap NL via DigiD en voor een aanvraag bij het energieloket kunnen mensen op het gemeentehuis terecht. Konijn had een technische uitleg voor ondernemers over fiscale regelingen en zette met een reken voorbeeld uiteen hoe zij een inves tering in zonnepanelen (die circa 25 jaar meegaan) in zeven jaar kunnen terugverdienen en daarna baat hebben van de zonne-energie en een lagere elektriciteitsrekening. Scholtens besteedde aandacht aan het maatschappelijke initiatief Wij willen zon van Urgenda waarbij tijdelijk tegen een laag tarief zon nepanelen worden aangeboden. Dat project stopt alweer in augus tus. 'Het is bedoeld om gang te maken in de markt van de zonne panelen.' Tijdens de bijeenkomst waren diverse vertegenwoordigers van installatiebedrijven op Texel aan wezig om vragen van belangstel lenden te beantwoorden. De komende weken worden soortge lijke informatieavonden gehouden in de dorpshuizen van Oosterend, De Koog, Den Hoorn, Oudeschild en De Cocksdorp. Het Koninklijk Nederlands Insti tuut voor Zeeonderzoek (NIOZ) zet een nieuwe onderzoekslijn over zeespiegelonderzoek op. De uitvoering is in handen van dr. Bert Vermeersen van de TU Delft, die de komende vijf jaar proces sen bestudeert die van invloed zijn op mondiale en regionale zeespiegelvariaties. Het gaat onder meer om proces sen ten gevolge van het smelten van landijs, de verandering van de zwaartekracht, de reactie van de vaste aarde en de aard-irotatie. Deze processen samen zijn verant woordelijk voor grote regionale variaties in veranderingen van de zeespiegel. Door bijvoorbeeld het smelten van het landijs op Groen land zal de zeespiegel in de ene regio sterk stijgen, maar in een andere regio zelfs dalen. Tot voor kort werd hier geen rekening mee gehouden en werd alleen met wereldwijde gemiddelden gere kend. Toepassingen van de modellerin gen liggen vooral op het gebied van het marien geologische en geofysische onderzoek, maar zijn ook van belang voor het marien leven en het paleoklimaat. Daar naast worden sterkere verbanden gelegd tussen het NlOZ-onderzoek en door de TU Delft verrichte en beheerde satellietwaarneming, zoals hoogtemetingen, zwaarte kracht en GPS. Vermeersen krijgt per 1 juli een aanstelling voor anderhalve dag De gemeente kent een subsidie toe van €68.158, - voor de res tauratie van de schapenboet Pelikaanweg 75a bij De Koog, eigendom van de familie De Graaf. Het betreft een traditionele boet van het bekende model, die ruim een eeuw geleden aan de oostelij ke zijde is uitgebreid met een tweede boet, er direct tegenaan. Beide delen van het gebouw zijn grotendeels opgetrokken uit aan gespoeld scheepshout. De wor dingsgeschiedenis van het gebouw en het gebruik daarvan door de toenmalige mientboeren op de armste delen van Texel zijn nog duidelijk herkenbaar in het interi eur. Mede daarom wordt het gebouw beschouwd als cultureel erfgoed en staat het op de gemeen telijke monumentenlijst. De toekende subsidie is negentig procent van de subsidiabele kos ten van de restauratie. De rest komt voor rekening van de eige naar. Het Energieloket van de gemeen te heeft Texel sinds juli 2011 een structurele besparing van ruim 190.000 kubieke meter gas en circa 330 ton C02 opgeleverd. Er werd €735.360,- aan subsidie verstrekt voor energiebesparen de maatregelen en dat leidde tot €2,8 miljoen aan investeringen in dergelijke maatregelen. Dat lieten Jan en Jantine Buijs, beheerders van het energieloket, dinsdagavond weten tijdens de eerste bijeenkomst van TexelEner- gie en Urgenda in De Lindeboom in Den Burg over zonnepanelen. De twee zijn tevreden over de resulta ten tot nu toe. Het energieloket kwam een jaar geleden in de lucht en had toen een bedrag van €2,5 miljoen van de provincie beschik baar om energiebesparende maat regelen in bestaande woningen, nieuwe woningen en vakantiehuis jes te stimuleren. Na een jaar ligt de uitkering van subsidies volgens de twee goed op schema. 'De subsidie geldt voor drie jaar en we zitten nu op een derde.' De twee zijn tevreden dat zich na een hausse in het begin niet echt een afname in de aanvra gen heeft voorgedaan, maar dat die op niveau zijn blijven doorlo pen. 'Aannemers weten ons ook te vinden en vertellen hun klanten over de subsidie die zij kunnen krijgen.' Van de €2,8 miljoen aan investeringen die de regeling heeft opgeleverd, is circa 80 procent bij Texelse ondernemers gedaan. Het energieloket kent een serie aan maatregelen die tot zekere hoogte worden gesubsidieerd. Voor bestaande woningen kan iemand maximaal €5000,- terugkrijgen voor gedane investeringen, voor het realiseren van vakantiehuisjes (energienul) €7500,- en voor het realiseren van energienul woningen die permanent worden bewoond maximaal €10.000,-. Met behulp van het loket zijn sinds juli 684 woningen voorzien van een slimme thermostaat, 53 woningen van zon neboilers, 27 woningen van lage temperatuurverwarming, vier woningen van een warmtepomp en er werden twee energienulwonin- gen op 't Zouteland in Den Hoorn gerealiseerd. Ook op gebied van isolatie (glas, vloer, dak, spouw, zolder en bodem) gebeurde een hoop. Sinds april verstrekt het energieloket ook subsidie voor De eerste bijeenkomst van TexelEnergie en Urgenda over zonnepane len leverde dinsdagavond meer dan honderd bezoekers op, waardoor de Waagzaal van De Lindeboom in Den Burg volledig vol zat en bezoekers moesten uitwijken naar het achterliggende Schoutenhuys. per week bij het NIOZ, waar hij wordt gedetacheerd bij de afdeling Fysische Oceanografie. Hij is geo fysicus en planeetwetenschapper en als universitair hoofddocent verbonden aan de leerstoel Astro dynamica Ruimtemissies van de Faculteit voor Luchtvaart- Ruimte-ivaarttechniek van de TU Delft. Hij zal ook na 1 juli aan de TU verbonden blijven op het gebied van de planetaire exploratie. Op het gebied van regionale zeespie gelverandering werkt Vermeersen nauw samen met het KNMI, het Instituut voor Marien en Atmosfe risch onderzoek (IMAU) en de Faculteit Geowetenschappen van de Universiteit Utrecht. Fietspad in beeld voor zonneproef Het fietspad langs de Pontweg is bij de provincie Noord-Holland in beeld voor een proef met het opwekken van zonne-energie. De provincie wil in 2013 over een traject van 100 tot 150 meter een proefvak maken waar enkele tien tallen meters zonnepaneel worden aangelegd. Bedoeling is dat het fietspad op dat gedeelte wordt opgebouwd uit betonnen panelen van 1,5 bij 2,5 meter met een gla zen toplaag van 1 cm dik. Onder die toplaag moeten zonnecellen komen om energie op te wekken. Behalve het fietspad langs de Pontweg wordt ook een fietspad langs de N203 ter hoogte van Krommenie door de provincie als mogelijke locatie genoemd. De provincie wil €1,5 miljoen in het zogeheten SolaRoad-project inves teren. De provincie wil voor het project samenwerken met TNO, technische dienstverlener Imtech en de werkmaatschappij Strukton van aannemer Ooms. Er moet nog een definitieve keuze over de loca tie worden gemaakt. Volgens een woordvoerder van de provincie is bewust gekeken naar stukken fietspad waar volgend jaar onderhoud plaatsvond. 'Dan kun nen we deze proef meenemen en hoeft er niet speciaal voor de proef een stuk worden opengebroken.' Het aantal zonuren speelt volgens de woordvoerder geen rol bij de keuze voor een locatie. zonnepanelen. De beheerders lie ten weten dat van de resterende gelden die beschikbaar zijn, een bedrag van €420.000,- is gereser veerd voor 42 nieuwe energienul- woningen waarvan tien in Den Hoorn en 32 in Den Burg. De pro vincie stelde de €2,5 miljoen beschikbaar om Texel te helpen met het verwezenlijken van de ambitie om vanaf 2020 zelfvoorzie nend te zijn op gebied van energie. Jan en Jantine Buijs zetten de tij dens de bijeenkomst over zonne panelen ook uiteen voor welke soort maatregelen allemaal subsi die is aan te vragen. 'Slim idee van de gemeente om glascontainers weg te bezuinigen', constateerde onze fotograferende correspondent Willem Sangers spottend na het aanschouwen van bijgaand tafereel. 'Bij Albert Heijn zijn ze zo vol, dat de rest van het glas er naast staat. Als het zo de nacht ingaat, moet de gemeente ook niet klagen als alles kapot op straat komt te liggen.' De te restaureren schapenboet van de familie De Graaf op het adres Pelikaanweg 75 b. Rechts de oorspronkelijke boet. Links het gedeelte met wagendeur dat er ruim honderd jaar geleden tegenaan werd gebouwd. Voorzitter Cees Hogervorst van de lokale rekenkamercommissie deelde woensdagavond het onderzoek naar de perikelen rondom de WKO voor het gemeentehuis en de OSG uit aan de raadsleden voor afgaand aan de raadsvergadering. ifoio Jemen ven Ha«umi PW-®* Willem van der Sluis toont tijdens een presentatie de voorpagina van het Texelportaal dat de afgelopen maanden onder leiding van Frits Langeveld is ontwikkeld. De presentatie werd maandagavond gehou den in Stayokay in Den Burg. Tegen de honderd mensen kwamen een kijkje nemen. (Foto Jemen van Hettum De Navicula van het NIOZ versleept een vogelaarshuisje voor de kust van Oudeschild. De foto werd gemaakt vanaf de TX35 door Gosse Krüger. Hij stuurde de foto door met de tekst: 'Is dit een voorbode voor een makelaarscrisis?Gosse Kmger) Detailhandel voor schilder Al jaren is het schildersbedrijf Graaf bij De Cocksdorp niet alleen een ambachtelijk bedrijf, maar ook een niet legale detail handel, dat op het adres Post weg 215 een breed scala aan producten aan de man brengt. Het college heeft nu besloten tot legalisering. Er komt een projectafwijkingspro- cedure, die moet leiden tot vergun ning. Van de totale oppervlakte krijgt 290 vierkante meter een win kelbestemming. Als voorwaarde is wel gesteld dat de uitgestalde pro ducten uitsluitend voor de verko opruimte moeten staan. Het voor nemen van het college om de kwestie op deze manier op te los sen, heeft voor ieder ter inzage gelegen en heeft geen bezwaren opgeroepen. Molenkoog toch in trek Ondanks het wat frisse voorsei zoen is zwembad Molenkoog in Den Burg nog steeds in trek. Dat lijkt niet te worden geboekstaafd door de cijfers. Vorig jaar werd op 23 juni de 20.000ste bezoeker van het seizoen verwelkomd. Dit jaar zullen op dezelfde dag ruim 15.500 mensen de poort van Molenkoog zijn gepasseerd. Maar liefst 4.500 minder dan vorig jaar, toen echter nog wekelijks ongeveer 500 kinde ren kwamen schoolzwemmen, een door de gemeente inmiddels weg- bezuinigde activiteit. 'Dat meege rekend, is het verschil met vorig jaar minimaal', constateert de lei ding van Molenkoog. Tatenhove legt riool aan Tatenhove BV uit Oudeschild heeft van de gemeente opdracht gekregen voor de vervanging van het riool in de Schoonoord singel in Den Burg. Het bedrijf was met €86.620, - (exclusief BTW) de laagste bij de op 30 mei gehouden meervoudige onder handse aanbesteding. De drie andere inschrijvers waren Ooms Construction met €108.000,- De Vries en van de Wiel met €109.800,- en Westerlaken met €126.900,-. Het werk is inmiddels begonnen en zal eind juli worden opgeleverd. Zoals de laatste jaren gebruikelijk is bij rioolvernieuwing zal naast het riool een aparte regenwaterafvoer worden gemaakt. Daarvoor kan het hemelwater via de kortste weg naar het oppervlaktewater worden gevoerd en vormt het geen belas ting voor de rioolzuiveringsinstal laties. Vliegveld langer open voor para's Texel Airport is vandaag (vrijdag) bij hoge uitzondering open tot 22.00 uur. Het vliegveld sluit normaal om 20.00 uur, maar om het begin van de zomer te vieren kunnen para's op de (bijna) langste dag van het jaar 'sunset' springen. Voor de vrij dag is gekozen om ook springers van de overkant deze gelegenheid te bieden. Omdat de Texelse havenmeesters toch al aanwezig zijn, kunnen ook de andere gebrui kers en bezoekers van andere vliegvelden van de extra openstel ling gebruikmaken. Lesverkeer en de zogenaamde doorstarts (touch go's) zijn echter niet toegestaan. Drie huisjes naar 100 vierkante meter Aanvragen om bestaande recrea tiebungalows te vergroten tot 100 vierkante meter blijven bij de gemeente gestaag binnenkomen. Recentelijk besloten b en w mee te werken aan de vergroting van de bungalows Californiëweg 30 en 126 en Gerritslanderdijkje 48. Omdat de vergroting niet past in het geldende bestemmingsplan, maar wel in het ontwerp voor het nieuwe plan, werkt het college mee door een zogeheten projectafwij- kingsprocedure te starten. Als daaruit geen bezwaren voort komen, zullen de vergunningen worden verleend.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5