Praten over etenen dan vooral over lekker eten TEXELSE 8 COURANT~22JUNI2° Midzomerschans vol in opbouw Joscha Schoots:Gisteravond hebben we de laatste puntjes op de i gezet.' Op verzoek van de Texelse Cou rant hield Joscha Schoots een week lang een weblog bij. Hij is betrokken bij de organisatie van de Markt van de Smaakbeleve- nis, die zondag 24 juni op Land goed de Bonte Belevenis wordt gehouden. Over een oude beken de, een nieuw bestuurslid, het Texels record zelf boter maken, Katootje en de botermarkt en schapen scheren door Sjirk Brans. Het complete weblog is te lezen via www.texelsecourant. nl. (Dinsdag) Het is inmiddels dinsdag 19 juni. Gisteravond vergaderd met het bestuur van Slow Food Texel en Mimi Eelman van Het Wilde Keukentje. Voordat er wordt over gegaan tot het officiële gedeelte wordt er vooral over eten gepraat. En dan met name over lekker eten. Mimi had zelfgemaakte boter mee genomen. Ze is afgelopen dagen druk bezig geweest met het maken hiervan. Op de markt van aanko mende zondag is boter maken namelijk een van de workshops, ledereen kent boter. Ook wel waar het van gemaakt wordt. Ik bedoel dan niet die plantaardige, met toe gevoegde, zogenaamde gezond- makers, maar de echte, van melk. Niet uit de supermarkt, maar van de koe. Melk van Novalis in dit geval, waarin je de liefde voor de natuur proeft. Wij als smulpapen lieten ons de boter, gesmeerd op een lekker Texels broodje, goed smaken. Kom ook boter maken op de markt. Na een kwartiertje flink schudden, is heerlijke boter uw beloning. Gisteravond hebben we de laatste puntjes op de i gezet. Wie komen er, welke workshops worden gege ven en wat is er allemaal te proe ven. Dit jaar weer een aantal pri meurs. Zo komen o.a. de nieuwe eigenaren van Chocolatier Looijer een demonstratie bonbons maken geven, maar is het ook mogelijk om zelf aan de slag te gaan. Vanavond gaan de flyers van de markt mee met de Texelse Cou rant. Het ziet er weer practhig uit. Het leuke is dat we ook dit jaar weer samenwerken met Novalis- hoeve. Novalis heeft op zaterdag en zondag open dagen. Dus twee leuke markten in hetzelfde week end. Weblog Naam: Joscha Schoots Woont nabij: Den Hoorn Mede-eigenaar van: Landgoed De Bonte Belevenis Medeorganisator van: de Markt van de Smaakbelevenis zondag a.s. (Woensdag) Een oude bekende, maar nieuw op de markt van de Smaakbeleve nis is bakkerij Timmer. Van Texels meel, gemalen door molen de Traanroeier in Oudeschild, worden hier heel lekkere Texelse broodjes van gebakken. Tijdens de markt wordt verteld over de herkomst, het malen en het bakken. Verder een primeur op de markt: Texelse broodjes met Texels Lamsvlees. Uit alle testen bleven twee recep turen over. Maar welke van de twee vindt u het lekkerst? U krijgt de mogelijkheid beide soorten te proeven en uw stem uit te brengen. Ook wordt voor het winnende broodje nog een leuke naam gezocht. Slow Food Texel heeft een nieuw bestuurslid: Sandra Koning-Nij- boer. Hieronder stelt ze zich aan u voor. 'Als nieuw bestuurslid van Slowfood Texel probeer ik mijn steentje bij te dragen aan het mooie evenement. In de dagelijkse prak tijk ben ik accountant en adviseur bij NBC Eelman Partners. U zult begrijpen dat voor het organiseren van deze markt geheel andere talenten naar boven zullen moeten komen. Nu heb ik meerdere pas sies, waaronder die voor lekker, puur en eerlijk voedsel, gezellig heid en bovenal passie voor men sen. Al deze aspecten zullen naar voren komen tijdens deze markt. U moet dit echt gaan beleven! Ooit wel eens Beulengort gegeten of Texels maaltje met snijbiet? Het zijn twee van de gerechten die ingezonden zijn naar aanleiding van onze oproep voor Texelse recepten voor de dorpenlunch. Joris Ellen van de Pelikaan, is inmiddels door Annette van Rui tenburg goed bekend geraakt met vergeten groenten, zal hier zijn hand niet voor omdraaien. We laten de recepten door de Pelikaan maken voor 100 man! Dus kom allen genieten van deze gerechten. We gaan ze serveren vanaf 12.00 uur (Donderdag) Inmiddels begint de druk op te lopen en moeten alle radertjes op zijn plek vallen. Hoera, de Texelse maaltjes worden toegezegd, spon soring komt binnen voor de ingre diënten, onder anderen van de dames Lap voor de Texelse laven del. Jaap Vlaming zal tijdens de Smaakbelevenis alle ins en outs van de rabarber laten zien en natuurlijk gaan we rabarber opeten. Jaap heeft de grootste collectie rabarberplanten op het vasteland van Europa. Er is zelfs een kopie gemaakt van zijn collectie, zodat bij een eventuele verwoesting van de planten op Texel de soorten (meer dan 100!) toch blijven bestaan. Ook heeft hij hele won derlijke combinaties met rabarber. Ik had bijvoorbeeld niet gedacht dat ijs van rabarber met kaas lek ker zou kunnen zijn... Bij Mascha Boon in De Cocksdorp zijn we alvast aan het oefenen voor het Texels record zelf boter maken. De essentie zit hem in het schud den en de techniek die je gebruikt. Voorlopig staat het record toch nog op 7 minuten en 5 seconden. Gaat het tijdens de Smaakbeleve nis gebroken worden? Omdat 7 minuten of langer best een tijdje duurt en al die tijd de boter in beweging blijft dachten we de tijd wat door te komen met een liedje: Ik ben met mijn Katootje naar de Botermarkt geweest. Tijdens de markt komt Sjirk Brans onze schapen van hun warme jas jes afhelpen. Hij gaat (bij droog weer) de schaapjes scheren om 12.00 uur en 14.00 uur. Op de Bonte Belevenis hebben we drie schapenrassen, namelijk een (eigenwijze) Texelaar, Drentse Hei- deschapen en Ouessantschapen (het kleinste ras van de wereld). Leuk om te zien en te voelen wat het verschil is tussen de verschil lende schapen en hun wol. De week van... Linda Goes Oud-Texelse Linda Goes uit Haren (Groningen) houdt komende week het weblog bij in de serie De week van... Zij heeft een eigen tekst schrijfbureau. Wat vindt u? Pop on the Beach: festival leerlingen Drieënveertig leerlingen van de Popschool van Artex, verdeeld over acht bandjes, spelen op de derde editie van het festival Pop on the Beach, dat woensdag 27 juni bij strandpaviljoen Paal 9 wordt gehouden. Het eerste optreden begint om 17.00 uur. Het belooft een afwisselend geheel te worden. De muzikanten spelen gitaar, bas, toetsen of saxofoon of ze zingen en hebben zich bekwaamd in uiteenlopende stij len, zoals pop, rock, reggae, soul en funk. Het niveau van de muzi- NK trial bij MAB Op het terrein van de MAB in Eierland worden zondag wedstrij den gehouden voor het open Nederlands kampioenschap trial voor de jeugd. Jeugd van 6 tot 16 jaar, die de top van Nederland op trialgebied vormt, doet mee aan Gift voor Tesselhuus Het Tesselhuus heeft een gift van €2000,- gekregen van accoun tants- en adviesbureau BDO in Wognum. De gift kwam voort uit een paar vakantieweken die het Tesselhuus tien jaar geleden had aangeboden aan slachtoffers van de Nieuw jaarsbrand in Volendam. De Stich- kanten varieert. Heeft de één al zeven jaar les, de een ander heeft nog geen jaar achter de rug en beheerst nog maar net de beginse len. Pop on the Beach geldt als afsluiting van het schooljaar en staat onder leiding van docenten Bart Spruit (keyboard), Wobbe Vis ser (drums), Ruud Geldermans (gitaar) en Menno Smit (gitaar). De entree is gratis. Bij slecht weer vinden de optredens binnen plaats. Na afloop wordt de halve finale van het EK voetbal rechtstreeks uitzon den op een groot scherm. de wedstrijden. Er komen circa 30 tot 35 trailisten in actie. Vol gens de organisatie halen zij 'din gen uit op hun motoren waar de meeste trialisten alleen maar van kunnen dromen.' Texel is de zevende van de negen plekken in den landen die worden aangedaan voor het open NK. ting Slachtoffers Nieuwjaarsbrand Volendam was dat niet vergeten en had het Tesselhuus daarom bij BDO aangedragen als een te steu nen goed doel. Het geld werd opgehaald tijdens een fietstocht van het accoun tants- en adviesbureau. Oud-voet balscheidsrechter Jan Keizer, die uit Volendam komt, reikte de cheque uit aan penningmeester Jan Klok van het Tesselhuus en zijn vrouw Titia Klok. voering van de opera Dialogue de Carmelites van Francis Pou- lenc en gaat zondag verder met diverse toneel- en muziekvoor- stellingen, zowel grote als meer intieme. Deze beginnen om 10.30 uur en duren tot 18.00 uur. Donderdag werd een aantal ten ten weer platgelegd in verband met de verwachte wind. Medewerkers van festival Midzo merschans op fort De Schans waren gisteren druk bezig met het opbouwen van de tenten. Het evenement begint zaterdag avond om 20.00 uur met de uit- Politie zoekt getuigen ongeluk De politie is voor de afwikkeling van een onderzoek op zoek naar getuigen. Het betreft een onge val dat maandag 19 september vorig jaar rond 16.40 uur plaats vond op de kruising van de Nieuwlanderweg en de Pijpers- dijk. Daarbij raakten twee auto mobilisten, van 49 en 32 jaar en allebei uit Den Burg afkomstig, gewond. De 32-jarige automobilist wilde vanaf de Nieuwlanderweg linksaf de Pijpersdijk oprijden en dacht dat hij nog voor de hem tegemoet komende auto van zijn 49-jarige dorpsgenoot langs kon. Er ont stond een aanrijding, waarbij het voertuig van de 49-jarige met de neus in de sloot terechtkwam. De man moest door de brandweer uit de auto worden gehaald en werd met letsel naar het ziekenhuis in Leeuwarden gebracht. De 32-jarige had een gebroken sleutelbeen en werd per ambulance naar het Gemini Ziekenhuis in Den Helder gebracht. Zijn vrouw en kind wer den hier ter controle naar toe gebracht. Bekend is dat een oudere man op een fiets getuige is geweest van het ongeval. De politie zou graag met hem in contact willen komen. Maar ook anderen die meer infor matie hebben, wordt verzocht con tact op te nemen met de politie: tel. 0900-8844 (lokaal tarief). Fietsster loopt beenletsel op Een vrouw uit Ede is woensdag avond met letsel aan een boven been naar het ziekenhuis in Den Helder overgebracht. Ze fietste met een andere vrouw over de Randweg nabij De Koog toen hun sturen in elkaar haakten en ze ten val kwam. Strandhuisjes Beste Annie, Eindelijk iemand die het snapt! Strandhuisjes waar je in mag sla pen, bedoel ik. Ik was al bang dat ik de enige was die het helemaal zag zitten. Gelukkig bent u vóór. Het lijkt me geweldig om in een huisje op het strand te slapen: 's morgens vroeg, voordat de strand- gangers komen, een duik in zee, ontbijten op het terrasje. Strandpa viljoen op loopafstand voor de lunch/diner/wijntje. Wat wil een mens nog meer? Maar de anti-toeristbrigade gaat het niet goed vinden. Wie dit wil, moet zijn heil maar in Julianadorp of Egmond zoeken. Maar daar wil ik helemaal niet naar toe! Ik wil naar Texel! En het allerliefst op het strand slapen. Annie, help ons. Alstublieft. Coby Baldwin, Heerhugowaard. Kantine Vorige stelling: Het is een goed initiatief om de leerlingen van de OSG in de school kantine alleen nog gezonde voe ding aan te bieden. 228 stemmen Nieuwe stelling: Is het Texel Portaal van de stichting Texelgevoel een goede aanvulling voor de promotie van het eiland?

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 8