TEXELSE 9 COURANT De Garage start Auto Hobby Club Gereedschap voor Derde Wereld Sloop De Arend na broedseizoen Vee/ kosten coupure Oudeschild' Eenzame bijenorchis leeft nog Prijswinnaars Texelse Courant EK-spel Geslaagd Geslaagd Geslaagd Burg is een inzamelpunt gestart voor de Stichting Gered Gereed schap. Deze organisatie biedt concrete hulp aan technici in Afrika, Azië en Latijns Amerika en geeft hen het gereedschap in handen om op eigen kracht ver der te gaan. Als er een coupure in de dijk bij Oudeschild komt, zijn daar veel kosten mee gemoeid. Daar waarschuwde burgemeester Francine Giskes de gemeenteraad woensdagavond voor toen hij zijn voorkeur uitsprak voor een terug keer van een rechtstreekse verbin ding tussen de haven en het dorp. 'U moet niet onderschatten wat u vraagt'. Als voorbeeld noemde Giskes een rechtstreekse verbin ding tussen de haven van Harlin- gen en de stad. Daar kostte het circa drie tot drieënhalf miljoen euro om een tunnel in de dijk te realiseren. Texel zou voor de reali satie van coupure een beroep op het Waddenfonds kunnen doen, maar dat zou bij honorering van een aanvraag slechts een deel van de kosten financieren. Het is ook de vraag of hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier ermee wil instemmen. Het college heeft een coupure al meermalen aan de orde gesteld, maar het hoogheem raadschap is tegen, omdat een coupure wordt gezien als verzwak king van de dijk. Giskes herinnerde de raad aan een eerder genoemde optie bij de havenmond een stormvloedkering te plaatsen en daar de buitendijk te versterken. Daarvoor heeft het col lege in ieder geval de voorkeur uitgesproken bij het hoogheem raadschap. In dat geval zou er geen primaire waterkering meer hoeven te zijn tussen de haven en het dorp en zou een coupure mak kelijker te realiseren zijn. Joop Groeskamp (TB) deed het verzoek om, als er een coupure komt, in ieder geval geen tunnel te maken in de dijk zoals in Harlingen gebeurt. Hij pleitte in dat geval voor een echte coupure in de dijk. Boerderij De Arend in polder Waalenburg, die alweer enige tijd leeg staat, wordt nog deze zomer gesloopt. Na het broed seizoen, medio juli, wordt met de werkzaamheden begonnen. Dat laat eigenaar Natuurmonumen ten in een gisteren openbaar gemaakt persbericht weten. In de boerderij is veel asbest verwerkt, dat voor de sloop moet worden verwijderd. Om dit op een juiste manier te doen, wordt een gespe cialiseerd bedrijf ingehuurd. In ver band met de veiligheid is het ter rein afgezet en zijn waarschuwingsborden geplaatst. Volgens Natuurmonumenten vormt het asbest geen gevaar voor de omgeving. De sloop van De Arend is onder deel van het grote project dat Waalenburg moet 'teruggeven' aan de natuur. Het grasland in de pol der wordt beheerd ten behoeve van de weidevogels die hier broe den, waaronder de grutto, tureluur en scholekster. Het maaien gebeurt pas na 15 juli, zodat de vogels ruim de tijd krijgen hun jongen groot te bren gen. Door Waalenburg loopt een circa vijfeneenhalve kilometer lange wandelroute. Deze is geopend van 1 juli tot en met 1 april. Daarnaast worden er excursies georgani seerd. Meer informatie staat op www.natuurmonumenten.nl/texel. Dik Verhagen en Mike Timmer zijn in de schuur van Rentenaar in Oosterend hun bedrijf De Garage gestart. Ze houden zich bezig met onderhoud en repara tie van auto's, verkoop en bemid deling. Als liefhebbers hebben ze ook een Auto Hobby Club opgericht. Elke zaterdag kunnen mensen in de garage zelf sleute len aan hun auto's. Verhagen runde jarenlang een autoshowroom met werkplaats in Rotterdam, waarna de goede leef omgeving hem met zijn gezin naar Texel bracht. Aan het Vliegwiel in Oudeschild pakte hij de draad weer op. 'Het leek een prachtige stek, totdat bleek dat dit deel van het industrieterrein vooral aan particu lieren werd vergeven, dus bijna geen bedrijvigheid.' Hij startte met een compagnon aan de Abbewaal in Den Burg een nieuwe garage, maar deze samenwerking was geen lang leven beschoren. Er van uit gaande dat driemaal scheeps recht is, maakt Verhagen vol ver trouwen een nieuwe start aan de Peperstraat. Mike Timmer uit Maarsen is afge studeerd automonteur met inmid dels tien jaar ervaring. Zijn vriendin bracht hem op het eiland, dus hier werken lag voor de hand. Toen dit bij de gevestigde garages niet lukte en hij in de horeca was beland, tipte een vriend hem om eens bij Verhagen langs te gaan. De twee waren er snel uit en na een maand je aftasten verbonden ze zich met een contract aan elkaar. Verhagen: 'We zijn beiden autoliefhebbers, Mike begint spontaan te fluiten als hij aan een auto sleutelt.' Maar waarom in dit pand? Het zou toch worden gesloopt. Verhagen: 'Het pand is natuurlijk niet mooi, en dat zijn wij misschien ook niet. Maar van binnen wel, daar gaat het om.' Wel zijn ze druk doende met het verfraaien van de buitenkant (van het pand). 'Misschien kunnen we de schuur een aantal jaar gebruiken. Die tijd kunnen we benutten om ons bedrijf op te bou wen. Als het in Oosterend wordt gewaardeerd, kunnen we altijd omzien naar een andere werkplek. Succes staat of valt bij vertrouwen en het gunnen van werk. Behalve het reguliere garagewerk, richten ze zich ook op bandenservice en bemiddeling bij aan- en verkoop van auto's, bijvoorbeeld voor voer tuigen aan de overkant. 'Voor veel particulieren is het ondoenlijk een auto goed te beoordelen.' De Auto Hobby Club op zaterda gen (vanaf 9.00 uur) is toegankelijk voor elke particuliere autobezitter. 'Het is de bedoeling dat mensen zelf aan hun auto (geen crosswa gens) kunnen sleutelen en dat wij adviseren en eventueel helpen.' Aan het lidmaatschap zijn nog geen kosten verbonden, later mis schien wel, maar dan staan er ook voordelen tegenover, zoals gratis APK of korting op onderdelen. Judith Veeger (20 jaar) uit De Cocksdorp is aan het ROC in Den Helder geslaagd voor de MBO- opleiding verpleegkunde. Ze liep haar laatste stage op de afdeling Chirurgie in het Gemini Ziekenhuis. Momenteel is zij werkzaam bij Omring, zowel in De Gollards als bij de thuiszorg. Annemiek Hin (20) uit Den Burg is aan het ROC in Den Helder geslaagd voor de MBO-opleiding verpleegkunde. Ze gaat op Texel als verpleegkundige aan het werk bij Thuiszorg Omring en verpleeg huis Hollewal. De 19-jarige Michelle Grootelaar uit Den Burg is aan het ROC in Amsterdam geslaagd voor de 4- jarige opleiding Allround Kapster en Schoonheidsspecialiste. Daar naast slaagde ze bij Dik Peeters voor het diploma Visagie en volgde ze een cursus Nagelstylist bij Mag netics. Grootelaar werkt bij Kapsa lon Corinne te Oudeschild. Het idee voor het inzamelpunt ont stond bij het opruimen van de schuur van een overleden familie lid. 'Ik vond het zonde om het gereedschap in de oud ijzerbak te gooien. Ik ben op internet gaan zoeken en kwam de Stichting Gered Gereedschap tegen. Het gebruikte gereedschap wordt door vrijwilligers ingezameld, gesor teerd, opgeknapt en geregistreerd. Het betreft zagen, beitels, boorma chines en andere timmer-, mecha nisch-, metsel- of ander handge reedschap dat in ontwikkelingslanden niet of nau welijks voorhanden is. Er is ook ontzettend veel vraag naar trap- naaimachines, want elektriciteit is vaak niet voorhanden.' Overigens kunnen wel elektrische boren en andere elektrisch gereedschap worden ingebracht, maar het moet wel werken. Ook bedrijven kunnen schenken aan de stichting, die erkend is als goed doel. De stich ting ondersteunt ook individuele initiatieven, bijvoorbeeld inzame - lingsacties van scholen of vereni- Rob van Heerwaarden bij een partij handgereedschap die hij inzamelt voor de Stichting Gered Gereedschap. IFoto Gerard Vmmerman) gingen. Het gereedschap wordt verscheept naar ontwikkelingslanden, waarbij technische scholen en startende ondernemers een aanvraag kun nen indienen voor gereedschap en machines. Van Heerwaarden: 'Zo krijgt iemand na z'n opleiding een set gereedschap mee, zodat hij aan de slag kan en een inkomen kan verdienen. Er wordt scherp gecontroleerd dat de spullen terecht komen bij de mensen voor wie het is bedoeld en dat het niet wordt verhandeld. Het mooie is dat er geen geld aan te pas komt en dat er dus geen directeur is die een dikke sigaar rookt van het geld.' Meer informatie over Stichting Gered Gereedschap is te vinden op de website. Het kan op afspraak worden gebracht naar Van Heer waarden. Hij is bereikbaar via 06- 20581206. Veel wilde orchideeën, zoals de in het Texelse duin talrijk voorko mende gevlekte orchis, hebben zwaar te lijden gehad onder de lentestorm die in de dagen vooraf gaand aan de Ronde om Texel woedde. Ze knakten of raakten beschadigd. Reden voor de schrij vers van het volgend jaar te ver schijnen boek Duinen en mensen Texel zich af te vragen hoe het toch was met de eenzame bijenorchis, die in 2007 in de buurt van cam ping De Robbenjager in het noor den van het eiland werd ontdekt door Petrina Groen. Een bijzondere soort, die zulke gelijkenissen met een vrouwtjesbij vertoont, dat man netjesbijen er mee willen paren en zo voor de bevruchting van de bloem zorgen. De bijenorchis komt van oorsprong vooral voor in de kalkrijke Franse duinen, maar is sinds een jaar of vijftien bezig met een opmars naar noordelijker gebieden. In de duinen bij Petten zijn inmiddels meer dan honderd planten aangetroffen en ook in het Zwanenwater is het geen onbe kende verschijning meer. Op Texel is het tot dusver bij die ene plant bij De Robbenjager gebleven. Hoewel volgens de schrijvers 'wat aange daan door het stormachtige weer', bleek de plant nog wel te leven. Ze tekenen er bij aan dat er naar zoe ken wordt afgeraden. 'De orchidee is inmiddels weer uitgebloeid en bovendien is het een botanische speld in de Texelse hooiberg, die geen vertrapping verdraagt.' Ondanks de vroege uitschake - ling van het tegenvallende Ne - derlands elftal was het woens - dag toch feest bij de uitreiking van de hoofdprijzen van het Texelse Courant EK-spel bij Ex pert Schoorl in Den Burg. Het aantal deelnemers is na het WK-spel van twee jaar terug flink gestegen. In totaal waren er dit jaar 863 inzendingen, waarvan 36 mensen de juiste voorspel ling hadden gedaan. Onder deze goede inzendingen werden naast de dagprijzen ook de hoofdprijzen verloot. Zo had Oosterhof wonen een tweepersoons dekbed van TexelWool ter beschikking gesteld als extra hoofdprijs. Deze is ge wonnen Loek Mensinga en Hélen Drijfhout. Expert Schoorl stelde de ove rige drie hoofdprijzen ter beschik king: De derde prijs een Full HD DVD speler werd gewonnen door Shannan Eijkhout. De tweede prijs een 81 cm Full HD LED TV werd gewonnen door Sjors Maas. De eerste prijs een 107 cm Full HD LED 3D TV werd gewonnen door Hans en Roma De Jong. Naast de hoofdprijzen werden na elke wedstrijd van het Nederlands elftal onder de goede inzendingen dagprijzen verloot. Deze zijn ter beschikking gesteld door Slijterij en Wijnhandel Jan de Wit (drie keer een fles Prosecco), Café Mans (drie keer een blaadje bier) en Café de Slock (drie keer een emmertje Flugel). De winnaars van deze prijzen zijn via de telefoon of mail op de hoogte gesteld.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 9