TEXELSE 3 COURANT 'Marsdiep nog één keer overzwemmen' Medewerker viswinkel mishandelt ambtenaar The Doors en Kate Perry bij paal 9 Onderzoek bevestigt schade grauwe gans VRIJDAG 29 JUNI 2012 Jeanette vi In de jaren '70 organiseerde hij regelmatig zwemtochten van Den Helder naar de Razende Bol voor een groep zwemmers van TX71. Nu is Cor van Es, alias de Waterman, op zoek naar die zwemmers om het Marsdiep- zwemfestijn weer nieuw leven in te blazen. De deelnemers van toen moeten inmiddels rond de vijftig zijn. 'Het lijkt me prachtig om elkaar nog één keer weer te zien en weer die prachtige prestatie neer te zet ten. Alleen weet ik niet waar ieder een woont. Bovendien zijn veel van de vrouwelijke deelnemers waar schijnlijk getrouwd en hebben dus een andere achternaam', vertelt Van Es. Vanaf 1973 was de toen in Den Helder woonachtige Van Es werkzaam in zwembad Molenkoog in Den Burg. Hij leerde Texelaars toen dat je het eiland ook anders kon bereiken dan met de boot. 'Destijds startten we altijd in de TESO-haven in Den Helder, tegen over het Peperhuisje en zwommen dan naar De Razende Bol en weer terug.' Omdat hij niet weet hoe getraind de zwemmers van weleer zijn kiest de waterman nu voor een kortere route. Hij wil nu beginnen in het dorpje Huisduinen, van waar een 2,5 kilometer lange zwemtocht gestart zal worden. 'Ik heb voor deze optie gekozen, omdat de conditie van de zwemmers niet optimaal duidelijk zal zijn. Daarom kies ik niet voor de route van vroe ger of een route nabij De TESO- steiger rechtstreeks naar Texel, zoals de jongens van zwem- en poloclub TX71 tegenwoordig nog organiseren.' Zij zwommen en organiseerden de tocht in augus tus 2009 na jaren afwezigheid. In 2010 en 2011 is de tocht in ver band met de weersomstandighe den niet doorgegaan. Van Es bena drukt dat hij niet in het vaarwater van de zwemclub wil gaan zitten. 'De tocht van mij is bedoeld voor de zwemmers van toen. Het is een reünie. De reden dat ik nu de media opzoek is alleen om de mensen van toen terug te vinden.' De geschiedenis van de oversteek gaat voor Van Es al heel erg ver terug. 'Toen ik een jaar of elf was zwom ik altijd al in zee bij Den Hel der. Op een gegeven moment speelden we met een aantal vlot ten en ik kwam eronder terecht. Ik ben toen bijna verzopen. Ik over leefde het, leerde mezelf goed zwemmen en een jaar later zwom ik voor het eerst het Marsdiep museumstuk Klezmaran in Hoornderkerkje In het Hoornderkerkje begint zaterdag om 20.30 uur een optreden van muzikaal ensemble Klezmaran. Toegang is gratis, na afloop is er een collecte ter bestrijding van de kosten. Klezmaran speelt Klezmer in een kleine bezetting. Het is muziek van rondtrekkende muzikanten van Joodse origine. Het is Jiddische muziek voor feesten en partijen, voornamelijk uit het begin van de 20ste eeuw. De muzikanten trok ken van stad naar stad en speel den alles wat lekker klonk. Hier door kent Klezmer geen universele stijl. Soms zijn er duidelijke Poolse, Russische of Roemeense invloe den te herkennen. De liedteksten zijn vaak melancholiek of filoso fisch. Er is echter ook ruimte voor grote uitbundigheid. Het program ma heeft als titel Die Sjene Kinder- zeit Welk voorwerp staat op deze afbeelding? De foto is gemaakt in Kaap Skil. Wie de goede oplossing instuurt naar redactie@texelsecourant.nl maakt kans op twee vrijkaartjes voor het museum in Oudeschild. Het antwoord op de vorige vraag: een portable zuurstof fles uit de Lancaster W4894, uit de collectie van Luchtvaartmuseum Texel/Texel '40-'45. In de Tweede Wereldoor log waren de Lancaster bommen- Nieuw boek Monica Maas In de tuin van Henk Brugge en Monica Maas aan de Rozendijk neemt burgemeester Giskes zondag het eerste exemplaar in ontvangst van Souwtje, het nieuwste boek van Maas. Ook wordt er vanaf zondag flessen post uitgedeeld aan de Neder landse kust om het boek te pro moten. werpers uitgerust met een gesloten zuurstofsysteem waarop iedere inzittende zich aan kon sluiten. Als men zich in het vliegtuig moest verplaatsen dan werd een draag bare zuurstoffles zoals deze gebruikt. over. In de jaren zestig begon hij te zwemmen met groepen en organi seerde in totaal zo'n veertig over steken. 'Er komt veel kijken bij een dergelijke oversteek. Op een gege ven moment had ik tachtig deelne mers. Daarvoor had ik tweehon derd man begeleiding nodig. Je moet iedere zwemmer individueel in de gaten houden. Het kan natuurlijk niet gebeuren dat je er aan het einde eentje mist.' In 1978 komt er noodgedwongen een ein de aan de tochten, doordat hij het te druk krijgt met zijn werkzaamhe den in het noorden van het land. Nu hij weer alle tijd heeft wil hij het Marsdiep-zwemfestijn weer nieuw leven inblazen, met de jongens en meiden van toen. 'Het moeten alle maal vijftigers zijn, een prachtige uitdaging. Het is een hele hoop geregel, maar ik heb er zin in en ik hoop dat ik respons krijg. Van Es heeft alle namen die hij kon herinneren of terugvinden opge schreven. De Texelaars van des tijds die hij zoekt zijn: Jan de Wit, Jolanda Smit, Elizabeth Vrijdag, Wim van der Vis, Tineke Brans, Willeke Arensman, Janneke Har- ting, Marco van der Vis, Jaap Ver doorn, Piet Wuis, Gert Jan Wuis, Jeanette Smit, Joke Tuinema, Dirk Drijver, Margreet van Tunen, Jan Wiering, Nel Collou - Den Braven, Carina Bakker, Annette Harting, Siska de Wit, Antje Boonstra - Ten Hoor, Marion de Wit, Corina vanTu- nen, C.C. Zoetelief, Johan Timmer, Erna Tuinema, Arend Heerschap, Jolanda van Heerwaarde, Nico Heerschap, Angelina Smit en Hen- riëtte van de.Werken. 'Maar men sen die in die periode wel hebben mee gezwommen en niet in deze lijst staan mogen zich natuurlijk ook melden. Mensen die meer informatie willen of zich willen opgeven kunnen vóór 1 augustus mailen naar info@waterman-holland.nl. 'De mogelijke deelnemers kunnen hun conditie alvast testen. Dit kunnen ze gewoon doen in zwembad Molenkoog, net als vroeger. Ze moeten dan minimaal 50 meter in 120 seconden kunnen zwemmen, gedurende 60 minuten. Dat is de ideale manier om je tempo- en duurniveau te testen. Ik hoop dat De al jarenlang voortwoekerende animositeit tussen twee viszaken in Oudeschild leidde maandag tot de veroordeling van een mede werker van één van beide bedrij ven. Volgens de rechter staat vast dat hij op 29 juni vorig jaar een gemeentelijke controleur een knietje gaf. De verdachte dacht dat de ambtenaar op weg was om het bedrijf van zijn werkgever aan de zoveelste controle te onder werpen. Toen sloegen de stoppen bij hem door. De Texelse Visspecialist en concur rent Vispaleis Van der Star liggen al jaren met elkaar in de clinch. Tegen de achtergrond van dit slepende conflict was de verdachte er vorig jaar van overtuigd dat de gemeente ambtenaar, in het verleden nota bene medewerker bij de concurre rende viswinkel, onderweg was voor een nieuwe controle bij zijn werkge ver. De man had de maanden ervoor al kwaad bloed gezet door frequent te controleren op onder meer het aantal zitplaatsen. De verdachte fietste de controleur achterna en gaf hem bij het passeren een knietje. De ambtenaar hield een gekneusd en gezwollen dijbeen aan de con frontatie over. De verdachte ontken de dat hij bewust een knietje had gegeven. Maar een getuige (de col lega van de controleur) beaamde bij de politie dat het verhaal van het slachtoffer klopte en voegde eraan toe dat de verdachte hem daarna ook nog eens agressief bejegende. 'Ik fietste langs hem en stopte vlak voor zijn neus', blikte de verdachte maandag bij de politierechter terug op het incident. "Verbaal heb ik hem vervolgens het een en ander duide lijk gemaakt. Dat is niet goed, maar ik heb hem echt niet mishandeld. Als ik hem al heb geraakt, is dat per ongeluk gebeurd. Ik ben niet hele maal mesjogge. Ik sla of trap niet een ambtenaar in functie in elkaar. Die mensen moeten net als ik gewoon hun werk kunnen doen.' Als gevolg van het knietje moest de ambtenaar het van zijn huisarts twee weken rustig aan doen. De verdach te wilde zijn excuses aanbieden, tot bleek dat de ambtenaar aangifte had gedaan wegens mishandeling. 'Ik vind het jammer en totaal onnodig dat ik hier moet komen', zei de ver dachte daarover. 'Dit gaat veel te ver. Mishandeling? Dat gaat toch hele maal nergens over.' De rechter legde uit dat de term mis handeling op meerdere manieren kan worden uitgelegd. Ook het bewust aantikken van iemand tij dens het passeren op de fiets valt daaronder. 'Ik neem aan dat u, zoals de meeste gezonde Hollanders, al uw hele leven op de fiets zit. Dan weet u dus ook hoe u om iemand heen moet sturen. Ik acht dan ook bewezen dat u hem bewust heeft geraakt, vooral door de verklaringen van beide ambtenaren en de huis arts.' De 60 uur werkstraf die de officier van justitie voor het vergrijp eiste, ging de politierechter echter te ver. Vooral omdat de verdachte nooit eerder met justitie of politie in aanra king is geweest. Omdat wel sprake was van 'mishandeling' van een ambtenaar in functie, wilde de rech ter het ook niet afdoen met een geldboete. Hij kwam uit op een werkstraf van 60 uur, waarvan 30 voorwaardelijk, met een proeftijd van 2 jaar. De verdachte liet direct weten niet in hoger beroep te gaan om de zaak zo snel mogelijk af te kunnen sluiten. In de sloot Een 24-jarige man uit Den Burg raakte in de nacht van maandag op dinsdag in een flauwe bocht op de Hoornderweg de macht over het stuur van zijn auto kwijt en belandde in de sloot. Het voertuig gleed nog ongeveer dertig meter door, waarna de bestuurder en zijn vriendin op eigen kracht konden uitstappen. Beiden bleven ongedeerd. De automobilist had flink gedron ken. Een blaastest wees uit dat hij 520 ug/l in zijn adem had, bijna zes keer meer dan voor een beginnen de bestuurder is toegestaan. Hij moest zijn rijbewijs inleveren en wordt verplicht de cursus alcohol en verkeer van het CBR te volgen. De kosten hiervan, €714,-, komen voor zijn rekening. Hoofdpersoon in het boek is het meisje Souwtje die erg houdt van flessenpost. Niet alleen om te ont vangen, maar ook om te versturen. Daarom wordt op deze manier reclame gemaakt voor het boek. Souwtje is een prentenboek waar van zowel de teksten als de teke ningen zijn gemaakt door Maas. De schrijfster is geboren en geto gen op Texel. Ze is onder meer bekend van de boeken over het beertje Bobbi. De boekpresentatie begint om 15.00 uur aan de Rozendijk 24. Muziekklanken van uiteenlopende grootheden als The Doors, Adèle, kend had voorbereid, getuige ook het chagrijnige hoofd van de jeug- herstelde zich overigens uitste kend, konden ook de in groten George Gershwin, Kate Perry, Hot dige drummer die halverwege een getale opgekomen toeschouwers Chili Peppers en Lenny Kravitz klonken woensdag aan het begin van de avond over het strand bij paal 9. Ze werden voortgebracht door de leerlingen van de Pop- school van Artex, die op het terras van de kiosk het schooljaar afslo ten met het festival Pop on the Beach. Drieënveertig muzikanten, verdeeld over acht bandjes, ver zorgden een optreden. Het niveau varieerde. Geen wonder, want waar de één al zeven jaar les heeft, beheerste een ander na één jaar nog maar net de beginselen van zijn of haar gitaar, bas, saxofoon, keyboard of drumstel. Maar duide lijk was dat iedereen zich uitste- lastig nummer de fout in ging. Hij constateren. Onderzoek door Alterra Wage- ningen bevestigt dat een sterk verband bestaat tussen het aantal waargenomen grauwe ganzen op Texel en de getaxeer de landbouwschade. Daar naast waren er sterke aanwij zingen dat grauwe ganzen meer schade veroorzaakten in de winter dan in de zomer, waar schijnlijk doordat ganzen zich in de zomerperiode vaker ophouden in natuurreservaten. De verschillen in getaxeerde schade tussen jaren en seizoenen waren niet duidelijk gerelateerd aan specifieke gewassen. Gras stak er met kop en schouders bovenuit als gewas waaraan de meeste schade werd veroorzaakt. In de winter viel het nemen van beheersmaatregelen samen met een minder sterke toename van landbouwschade. In de zomer was dat niet het geval. Anderhalf jaar na aanleg van de exclosures (afgebakende gebie den) in botanisch soortenrijke graslanden was de vegetatie in de exclosures, waar begrazing door ganzen werd uitgesloten, hoger en was de bedekking van kruiden en Rode Lijstsoorten ook hoger. De mogelijke voorkeur van ganzen voor het begrazen van kruiden en Rode Lijstsoorten kan op termijn doorwerken in effecten in de soortensamenstelling. De korte tijdsduur van het experi ment maakt volgens Alterra nog geen harde conclusies mogelijk. Vanwege het niet terugplaatsen van de exclosures in het voorjaar van 2011 valt hier op korte ter mijn geen uitspraak over te doen. Het onderzoek in duinpiassen laat zien dat in meer of mindere mate eutrofiëring is opgetreden. Maar deze is niet eenduidig aan de grauwe ganzen toe te schrijven: plassen met hoge ganzendicht- heden zijn geëutrofieerd, maar andere vogel- en diersoorten kun nen dit mede veroorzaken. In plassen met lage ganzendichthe- den is ook sprake van eutrofië ring. Het effect van ganzenbegra- zing kon niet worden vastgesteld omdat het experiment met twee meetseizoenen van te korte duur was. De hoeveelheid aanwezige vegetatie (biomassa) lijkt wel door begrazing te worden beïnvloed, maar dit werkt nog niet door in de samenstelling. Wel is er een een duidig verband vastgesteld tus sen eutrofiëring en vegetatiekwa liteit (macrofyten en fytoplankton), zoals dat algemeen geldt. Naar mate het watersysteem sterker geëutrofieerd en verstoord is, is de betekenis voor het natuurbe houd kwaliteit kleiner. Voor betrokkenen bij de pilot overzomerende ganzen is er dins dagavond 3 juli in De Pelikaan een slotbijeenkomst, met een presentatie van het onderzoek. Aanvang 19.30 uur, de zaal is open om 19.00 uur. Gees en *Wil Zegel zijn 11 juli 50 jaar getrouwd SKartelijk gefeliciteerd! Soiuuie, Margriet, 35en, 1/ita en SFelix T.k.a.: Philips zw/w ver- groter, In nieuwstaat, €100,-. Tel. 06-50528708. Te koop: Texelse Shii take paddestoelen, soep en tapenade. Kadijksweg 15, 06-48630343. Leren riemen vanaf €8,95. De nieuwe zomerkleuren zijn binnen! Schoenma kerij Texel. Cortina Ecemo E-bike ook met voordrager op voorraad. Bets fietsen, tel. 312184. Heeft u schade of bent u op zoek naar een andere auto? Kijk dan eerst eens op www.texelseautopa- gina.nl Tijdelijk ruimtegebrek? Opslagruimtes op maat. www.finishboxtexel.nl www.texelseautopa- gina.nl voor iedereen die een goede en betrouwbare auto zoekt! Hairstyling Talou werkt op afspraak, di. t/m zat. Tel. 320473. De Koopman Koerier, voor bedrijf en parti culier. Tel. 315001/06- 20073394. Flyer, trek E-bike top pers fiets op maat bij uw fietswinkel bets fietsen, 312184. Voor gordijnen en in-bet- weens Woonkracht 7 313023. Te koop: cyclomaaier 165cm PZ combi-hooier 360, grasdrager 1mx165. Tel: 319234. De Witte Engel Winkel al 15 jaar voor Creatief Plezier aan de Binnenburg 15 Auto Service Centrum. Voor uw totale auto on derhoud. Tel. 315588 Auto Service Centrum, Maricoweg 3, tel. 315588. Ruime keuze fietsdra- gers van Spinder ook voor E-blke. Bets fietsen, tel. 312184. Houtbouw „It Para- dyske" B.V., Noordber- gum Frl. Voor sierlijke autogarages, tuinhuisjes, schuren, paardenboxen, loodsen, etc. Gemaakt van 28 mm geïmpregneerd ra bat. Alle maten mogelijk, rechtstreeks vanaf de fa briek. Info en folders tel. 0511-474655, www.it-pa- radyske.nl. Luxaflex Velux raam- bekleding Woonkracht 7 313023 Ruime keuze manden, tassen en fietskleding bij uw fietswinkel Bets fiet sen, tel. 312184. Voor energiezuinige led tv - Stiehl De Waal - Laag- waalderweg 39-311 777.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 3