TEXELSE 7 COURANT Zwem- en fietsmarathon voor zeldzame ziekte ALS Ie*tlse turnsters Veeger en Beers winnen menwedstrijd VRIJDAG 29 JUNI 2012 Vijftien leden van menvereniging Tussen Wad en Duin hebben zon dag meegedaan aan een onderlinge menwedstrijd. Onder hen waren veel jonge nieuwkomers. Voor alle deelnemers was het evenement een uitgelezen voorbereiding op de gro te samengestelde menwedstrijd, die in het weekend van 22 en 23 september wordt verreden. Hoewel het een regenachtige dag was, mocht dat de pret niet drukken. Gehuld in regenpakken gingen de menners de strijd met elkaar aan. Dat gebeurde met zowel enkel- als dubbelspannen. Lex Veeger won in de categorie pony's, Piet Beers bij de paarden. De dag werd afgeslo ten met een gezellige barbecue. Uitslagen: Pony's - 1 .Lex Veeger; 2 Frouwke Eel man; 3.Gabriele Wickbold. Paarden - I.Piet Beers; 2.Frans Bakker; 3.Micha Hooger- Vervanging riool De riolering in de Oranjestraat in Oosterend wordt vervangen door Aannemingsbedrijf Ooms Con struction bv uit Schoorldam. Het onderhoud van riolering in de Nikadel en de Strijbosstraat in De Koog is uitbesteed aan GMB Rioleringstechnieken uitOpheus- den. In Oosterend wordt het oude riool vervangen door een regenwaterri ool voor een bedrag van €121.800,- De werkzaamheden beginnen op 20 augustus en duren tot half okto ber. De kosten van het project worden door de gemeente betaald uit het budget wat gereserveerd is voor onderhoud van riolering. Voor de klus hadden zich ook twee Texelse bedrijven gemeld, maar zij waren duurder dan het bedrijf uit Schoorldam. In De Koog is gekozen voor de zogenaamde kousmethode om de riolering te versterken. Hierbij wordt van binnenuit een kunststof kous aangebracht die na uitharding als een stabiele voering voor de hui dige riolering dient. Voor deze oplossing is gekozen, omdat men overlast verwacht bij een mogelijke open opgraving. GMB Riolerings technieken voert het werk uit voor €129.755,73. Er hadden zich geen Texelse bedrijven aangemeld. Milou Kooiman: succes in 't Zand Milou Kooiman en haar pony Wild Passion hebben zondag met succes deelgenomen aan een dressuurwedstrijd in 't Zand. Na een goed debuut in de klasse M2 een week geleden op Texel reden ze, ondanks de zeer slechte weeromstandigheden, ook nu twee goede proeven. De eerste proef werd beoordeeld met 198 punten, wat hen twee winstpunten en de eerste prijs opleverde. In de twee de proef reden ze 183 punten bij elkaar, genoeg voor één winstpunt. Met deze scores realiseerden ze het hoogste gemiddelde van alle ponycombinaties. Daarvoor moch ten ze bij de prijsuitreiking een mooie deken in ontvangst nemen. hebben succes Toen haar zus Anneke vorig jaar juli hoorde dat ze aan Amy- otrofe Laterale Sclerose (ALS) leed, stond voor Ria Keyser vast dat ze iets moest doen. ALS is een ernstige ziekte van het zenuwstelsel, met de dood als gevolg. Omdat relatief wei nig mensen in Nederland de ziekte hebben, is er weinig geld voor onderzoek. Daar hoopt Keyser wat aan te doen. Keyser is al 38 jaar zwemjuf in zwembad Molenkoog in Den Burg. Tijdens een vergadering vertelde ze haar collega's dat ze wat wilde doen. Direct ontstond het idee om een zwem- en fiets- marathon te organiseren, waar mee zoveel mogelijk geld opge haald moet worden voor de Stichting ALS Nederland. Op zon dag 8 juli is het zover. Het is de bedoeling dat er van 9.00 uur 's ochtends tot 21.00 uur 's avonds constant wordt gezwommen. 'Uiteraard kan niet één iemand zo lang zwemmen. Daarom hopen we dat er zoveel mogelijk mensen meedoen, die zich door vrienden, familie, collega's en kennissen laten sponsoren.' Daarnaast kunnen er routes van vijftien of dertig of 60 kilometer worden gefietst, waarbij de deel nemers zich laten sponsoren voor bijvoorbeeld tien cent per kilome ter. Voor de routes van 15 en 30 km kunnen ze de hele dag starten vanaf Molenkoog. De route van 60 km wordt die dag twee keer onder begeleiding van Dik Haker gereden en start om 10.30 en 15.00 uur. De zwemmarathon wordt om 9.00 uur geopend door Anneke, zus van Ria. De man van Anneke opent de fietsmarathon. Bij de Molenkoog zullen de hele dag verschillende activiteiten plaatsvinden. Ook is er live muziek. 'ALS is een verschrikkelijke ziekte', vertelt Keyser. 'Doordat het zenuw stelsel wordt aangetast vallen er steeds meer spieren uit. Bij mijn zus begon het met de spraak. Ze kan inmiddels alleen nog commu niceren via een spraakcomputer of wanneer ze iets opschrijft.' De ziekte leidt in alle gevallen uit eindelijk tot de dood, omdat de ademhalingsspieren er ook mee ophouden. 'Voor Anneke zal deze actie waarschijnlijk te laat komen, maar ik hoop dat ze veel geld vrij komt voor onderzoek, zodat men sen die aan deze ziekte lijdenin de toekomst wél geholpen kunnen worden', vertelt de badjuf. Mensen die aan ALS lijden, krijgen steeds meer beperkingen in het leven. 'Naast dat Anneke niet meer kan praten, heeft ze al een traplift nodig, loopt ze met een rollator en is ze afhankelijk van een scootmo- biel om zich nog naar buiten te kunnen begeven.' De ziekte is in Nederland redelijk onbekend. Er zijn in totaal zo'n vijftienhonderd mensen met ALS. Hiervan overlijden er ieder jaar vijfhonderd en komen er ook ieder jaar vijfhonderd bij. 'Ik moet wel zeggen dat de ziekte steeds meer bekendheid krijgt. Sinds ik te horen kreeg dat mijn zus de ziek te heeft, hoor ik ook steeds meer mensen die er vanaf weten. Maar Motorcoureurs tweede in Zeeland Maarten Hoogenbosch en Kees Dijkema hebben zondag in een klassieke wegrace van de Histo rische Motorsport Vereniging op het Kanaalcircuit bij de Ooster- schelde in Wemeldinge beiden een tweede prijs gewonnen. De Texelse coureurs genoten op het lange stratencircuit naar eigen zeggen vooral van de snelheid, die op 'het perfect lopende oud ijzer' met de harde wind in de rug opliep tot wel 150 kilometer per uur. Hoogenbosch racete op zijn Velo- cette van 1955 naar de koppositie in de klasse 350 cc en Dijkema streed met zijn Velocette van 1938 om de leiding van de subtop in de klasse Pre50. Essentieel was dat op zich niet, want in deze tak van de motorsport gaat het er om zulke regelmatig mogelijke rondetijden te realiseren. 'Maar', haasten de cou reurs zich steevast te zeggen, 'snel is ook regelmatig. Hun mening werd gedeeld door oud-kampioe nen Wil Hartog uit Abbekerk en de 84-jarige Cas Swart uit Bergen, die ook eveneens hun rondjes draai den. Hoogenbosch koos ervoor de prijs uitreiking te laten lopen, om op tijd de boot terug te kunnen halen. De honneurs werden voor hem waar genomen door Dijkema, die twee keer de bekers en bloemen van de Zeeuwse kissmiss in ontvangst mocht nemen, 'een genoegen dat hij niet afsloeg'. Beide Texelaars hebben nu veer tien dagen de tijd om hun klassieke racers weer rijklaar te maken voor de 'thuiswedstrijd' die zondag 8 juli in Schagen wordt verreden. 'Het vele sleutelen aan de Engelse kwa liteitsmachines houdt ons op een aangename manier van de straat', tekent Dijkema aan. Texel 2010 wil hondenbelasting De hondenbelasting moet terug. Daar pleitte Texel 2010 woens dagavond voor tijdens de behan deling van de Kadernota. De partij hoopt op die manier geld te incasseren om meer honden poepzakjes beschikbaar te stellen en om meer aan handhaving tegen hondenpoep te doen. De belasting, die de gemeente jaarlijks tegen de €30.000,- opleverde, werd tijdens de begrotingsraad van 2007 una niem door de gemeenteraad afge schaft. De kans dat de hondenbelasting terugkeert, lijkt klein; Texel 2010 vond woensdagavond geen mede standers onder de andere politieke partijen. Willem Vlas (TB) merkte op dat het geklaag over de honden poep niet van de lucht was toen er nog belasting voor een hond moest als er geen geld is voor onder zoek, zal er zeker niets aan gedaan kunnen worden.' Mensen die aan de actie willen meedoen, kunnen het badperso- neel sponsoren. Dit kan via reke ningnummer 49.54.71.135 ten name van H. Keyser en onder vermelding van ALS of in de daar voor bestemde pot bij Molenk oog. Zij kunnen natuurlijk ook andere zwemmers/fietsers spon soren of zelf in beweging komen en zich laten sponsoren. Spons orkaarten zijn te verkrijgen bij de balie van Molenkoog. Meer informatie is te vinden op de website www.alstexel.nl. Rosalie Duin en Jet van de Water hebben zaterdag in Amsterdam voor het rayon Noord meegedaan aan turnwedstrijden van clubover- stijgende teams uit de rayons Amsterdam, West-Friesland, 't Gooi, Zaanstreek/Waterland, Ken- nemerland en Noord. De Texelse meiden waren uitgenodigd op basis van hun resultaten in de eer ste twee wedstrijden van het sei zoen. Jet kwam uit bij de junioren, Rosalie bij de pupillen 2. De char me van dit toernooi, dat het wed strijdseizoen afsloot, was dat tur ners die normaal tegen elkaar strijden nu met elkaar in één team zaten. De teams van Jet en Rosalie eindigden allebei op de tweede plaats, wat als een uitstekende prestatie werd beschouwd. De non-stops weren door het natte weer extra moeilijk geworden. Glibberige non-stops op NK trial worden betaald. 'Sinds de belasting weg is, hoor je bijna niemand meer, terwijl er nog steeds poep ligt.' Ben Zegeren (CDA) stelde dat een oplossing van de problemen bij de eigenaren van een hond ligt. Hij kaatste meteen een bal terug naar de afwezige Gerbrand Poster van Texel 2010. 'Mensen moeten erop aangesproken worden en ik begreep dat Poster tijdens zijn wandelingen over het eiland nogal veel mensen schijnt te spreken.' Het clubcircuit van de MAB-club Texel in Eierland vormde zondag het strijdperk voor een trialwed- strijd, meetellend voor het Nederlands jeugdkampioen schap. Achtentwintig jeugdige coureurs uit heel Nederland en België in de leeftijd van 6 tot 16 jaar streden om de punten. Door de vele regen waren de zaterdag gebouwde non-stops erg glib berig en daardoor extra moeilijk geworden. Het nemen van de hindernissen vergde opperste concentratie, maar hier en daar door hun vader geholpen met een duwtje wisten de rijders toch alle acht non-stops, verdeeld over vier ronden, te nemen. Ondanks het natte weer haakte niet één deelnemer af, een teken van een bijzondere strijdlust. De organisatie meldt terug te kijken op een 'zeer geslaagde wedstrijd', 'mede dankzij de goede zorgen van kantinebeheerders Marja en René Kossen, de paraplu's van de Technische Unie, de controleurs en de knippers op de non-stops, Schaap Trailsports, Ronald Uit geest en de afdeling trial van Mab- club Texel.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 7