T E X ELS E^COURANT Cjrotn 2wartrjéxelx in het harL, ff I Garantstelling moet 't Zouteland redden Ecomare en Kaap Skil weer in opgaande lijn Klimpark Krim geopend Zeven mille bij zwemmarathon OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12689 DINSDAG 10 JULI 2012 Deze week wordt de eerste Hoornder Don derdag gehou den. Er staan weer mooie activiteiten op het programma. Een hoosbui en er waren techni sche problemen, maar Sommel- tjespop 2012 gaat de boeken in als 'superge slaagd'. Sportiviteit, gezelligheid en gezonde rivali teit kenmerken het Tesseltoer- nooi van tennis vereniging Deuce. IHij zit er niet om op de winkel te passen. 'Ik leg i de lat hoog voor l> mezelf', zegt wethouder Eric Hercules Met de TX20 werden zaterdagochtend ruim tweehonderd deelnemers aan de kwarttriatlon naar de startplaatsen langs de dijk tussen Oudeschild en het surfstrandje bij Dijk manshuizen gevaren. Het was voor het eerst dat de zwem mers per boot naar de start gingen. Ongeveer een kwartier voordat de kwarttriatlon begon, waren de deelnemers ter plekke. Met behulp van de loopplank gingen ze op zee één Het college wil de gemeente garant laten staan voor de legeskosten die Woontij moet betalen om twaalf energienul- woningen aan 't Zouteland in Den Hoorn te kunnen bouwen. Het college hoopt op die manier te voorkomen dat de problema- tieken rond het aardkundig monument en de warmtepom pen alsnog roet in het eten gooi en. De gemeente heeft min of meer de garantie binnen van de provincie Noord-Holland dat er ontheffing zal worden verleend voor de reali satie van de warmtepompen, maar daarmee is de ontheffing nog niet binnen. Wat de provincie betreft, moet de formele procedure voor de ontheffing worden doorlopen en dat kost naar verwachting een half jaar waarbij de uitkomst niet 100 procent zeker is. worden geboekt om eind 2013 klaar te kunnen zijn. Het gaat om een bedrag van €26.500,- waarvoor de gemeente garant wil staan. Dat is de helft van de legeskosten die Woontij in totaak moet betalen. Er wordt voor de helft gekozen, omdat een aan vrager altijd de helft van de kosten terugkrijgt als een vergunning tot een half jaar na verlening weer wordt ingetrokken. Het college acht het risico van de garantstelling zeer klein, omdat Gedeputeerde Staten en Provinci ale Staten van Noord-Holland recent nog hun steun voor 't Zou teland hebben uitgesproken. Het college heeft de algemene reser ves als dekking aangewezen. Het verzoek wordt woensdag 18 juli in de gemeenteraad behandeld. Brand restaurant Van Dennenoord De motor van een vriescel is vermoedelijk de oorzaak van de brand die vrijdagochtend uit brak bij het restaurant van Vakantiecentrum Dennenoord aan de Grensweg in De Dennen. De berging achter de keuken vatte vlam en ging verloren. De brandweer, die snel ter plaatse was, wist de aangrenzende keu ken, het restaurant en de snack bar te behouden. Daar ontstond wel veel rook- en waterschade. Het scheelde niet veel of het vuur was overgeslagen. De berging met daarin vries- en koelcellen ging verloren, eveneens als de inhoud van de cellen. De brand werd ontdekt door medewerkers van het park die damp van de berging af zag komen en een brandlucht roken. Zij bel den meteen 112. De brandweer rukte uit met meerdere wagens en de hoogwerker om het vuur te bestrijden. Dat kwam op een gegeven moment boven het dak uit en er was sprake van veel rookontwikkeling. Volgens directeur Marc van der Berg van Dennenoord is een gespecialiseerd bedrijf inmiddels bezig alles op te ruimen en wordt alle apparatuur in de keuken gron dig nagekeken. 'We hopen weer zo snel mogelijk aan de slag te kunnen gaan, maar het zal nog wel twee weken duren voor alles is nagekeken en dan moet er nog herstel plaatsvinden.' Naar ver wachting kan de snackbar als eer ste weer open; de keuken daarvan liep geen schade op. De motor van de vriescel wordt nader onder zocht door een forensisch expert. Woontij, dat de huizen wil bou wen, wil eerst duidelijkheid van de provincie voordat het bij de gemeente een omgevingsvergun ning voor de bouw van twaalf woningen aanvraagt. Dat betekent dat het na het doorlopen van de procedure bij de provincie alsnog nog een tijd kan duren, voordat ook de omgevingsvergunning rond is. Dat alles bij elkaar kan wellicht té lang gaan duren om de subsidie van het Waddenfonds voor het project veilig te houden. Volgens de regels van het Waddenfonds moeten de energienulwoningen uiterlijk 31 december 2013 klaar, anders vervalt de toegezegde subsidie. Om te voorkomen dat de zaken mislopen, wil de gemeente garant staan voor de leges die Woontij voor het verkrijgen van een omge vingsvergunning moet betalen. In dat geval kan de behandeling van die aanvraag nu al beginnen en tegelijk verlopen met de aanvraag bij de provincie voor een onthef fing voor de warmtepompen in de grond. In dat geval kan er tijdwinst Tien medewerkers van Molenkoog en Henk Keyser zwommen geza menlijk 1212 baantjes en dat was goed voor 30,3 kilometer. De regen weerhield de zwemmers niet van deelname, maar het onderdeel met helder weer hebben mensen er graag een klim voor over om van het geweldige uitzicht te mogen genieten. Met 35.000 bezoekers in 6 maanden blijft de toren een bijzondere attractie van betekenis. Behoedzaam en geconcentreerd balanceert een jongetje op een paar balken van het nieuwe klim park op vakantiepark De Krim bij De Cocksdorp. Het klimpark, dat Klimmen EnZo is genoemd, werd vrijdagmiddag offi cieel geopend. Leerlingen van de OSG en basisschool Durperhonk uit De Cocksdorp waren de eer sten die naar boven gingen in de stellage van Teambuilding Texel van Morten Eschweiler. De eerste reacties waren goed. Kinderen vonden sommige stukken wel eng, omdat ze hoog boven de grond zaten, maar ze vonden het ook spannend. Meer over het klimpark elders in deze krant. www.texelseautopagina.nl Stichting Texels Museum (STM) kijkt met tevredenheid terug op het eerste half jaar. Kaap Skil trok vijftig procent meer bezoe kers, Ecomare noteerde een toename van veertien procent. Publiek reageert enthousiast op de nieuwbouw bij beide musea. Kaap Skil ontving in de eerste helft van dit jaar ruim tienduizend meer bezoekers dan in de eerste helft van 2011'De eind maart geopende nieuwbouw wordt enorm gewaardeerd', aldus STM. 'Bezoekers zijn erg positief en blij ven ook veel langer dan voorheen in het museum.' Ook bij Ecomare heerst tevreden heid. 'Dankzij het vernieuwde bui tenterrein en de bruinvissen is er ook bij een herhalingsbezoek veel nieuws te beleven. Bezoekers zijn enthousiast over de nieuwe bas sins voor de zeehonden en vinden de bruinvissen een aanwinst. Uit publieksonderzoek komt de geste gen waardering naar voren: gaven bezoekers Ecomare voorheen gemiddeld een 7,3, dit jaar scoort het centrum gemiddeld een 8,3. Directeur Martin Fröberg van STM is content met de cijfers: 'Ze bewijzen dat als je vernieuwt en het publiek goed begrijpt, je ook in een tijd dat het economisch min der gaat mensen kunt trekken met aansprekende musea en attracties die net even iets meer te bieden hebben.' De Oudheidkamer heeft de hoge bezoekersaantal van vorig jaar weten vast te houden. Met name de herkenbaarheid van de spullen ('Kijk, dit had mijn oma ook') wordt gewaardeerd. Ook de brieven van Aagje Luijtsen uit 1780 spreken aan. 'Liefdesperikelen blijken van alle tijden. Tegelijkertijd geven de brieven een intiem inzicht in de weerbarstigheid van het Texels bestaan in de VOC-tijd.' Het aantal bezoekers bij de vuur toren is het eerste half jaar wel licht gedaald. Het wispelturige voorjaar is daar debet aan. Vooral voor één te water wat een bijzonder beeld opleverde. Wieb van den Berg, eregast van de organisatie, verrichtte het startschot waarna de één kilometer zwemmen begon. Daarna liet de TX20 zich vijfhonderd meter terugzakken voor de start van de vijfhonderd meter zwemmen van de eenachtste triatlon. Elders in deze krant meer over de kwarttriatlon. (Foto Jeroen van Hattum) Ruim zevenduizend euro. Dat is de opbrengst van de zwem- en fietsmarathon die zondag bij zwembad Molenkoog in Den Burg is gehouden. Medewerkers van het zwembad reageren zondagavond opgetogen toen de opbrengst zichtbaar werd. Het geld is bestemd voor de Stich ting ALS Nederland om onderzoek te doen naar de ziekte ALS (Amy- otrofische Lateraal Sclerose) die de zenuwen aantast die de spie ren aansturen. De ziekte is tot nu toe ongeneeslijk. De zwem- en fietsmarathon was een initiatief van zwemjuf Ria Key ser wier zuster Anneke ALS heeft. Zij was de hele dag aanwezig bij het zwembad en na afloop diep onder de indruk van wat er alle maal was gedaan. Er deden ver spreid over de dag zeventig men sen aan de marathon mee die gezamenlijk 3550 baantjes zwom men (88,7 km). fietsen viel letterlijk in het water. Er waren ook diverse andere activi teiten bij het zwembad gepland. Meer hierover elders in deze krant.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 1