If 3mm mm 2 TEXELSE 5 COURANT Gift Lions aan tien organisaties DINSDAG 10 JULI 2012 Lions Club Texel heeft vrijdag avond €14.000,- uitgekeerd aan tien goede doelen. Het geld werd opgehaald met de in maart gehouden Lionsveiling en de inzameling van gebruikte cartridges en mobiele telefoons. Er ging €5000,- naar het Tessel- huus in De Koog, €4000,- naar vier goede doelen op Texel en €5000,- naar projecten in de Derde Wereld waar Texelaars bij betrokken zijn. Daar waren de Stichting Nieuw- Guinea van Harry de Graaf, de Stichting Bouwen aan Bangladesh van Herman Bakker en Jashim Udin Litton, de werkgroep Hulp aan Oost-Europa van Ria van der Vis, het Lejofonds van oud-Jozef- schooldirecteur Leo Annyas en de Stichting Vliegende Meubelma kers. De vijf organisaties kregen elk €1000,- van Maarten Jeroen den Boer, voorzitter van de Fondsver- delingscommissie van de Lions. Klaas Veenbaas nam het geld voor de Vliegende Meubelmakers in ontvangst. Hij gaat deze maand voor de tweede keer naar de Filip pijnen om daar samen met meu- belmakers-in-opleiding meubels voor een weeshuis te maken. Het Lejofonds gebruikt het geld voor een project om mensen in Oegan da te helpen op zonne-energie te koken en Hulp aan Oost-Europa verzorgt transporten naar Molda vië. Bouwen aan Bangladesh wil met het geld een school afbouwen, uniformen voor de scholieren aan schaffen en het wordt besteed aan een weeshuis waar de stichting mee begonnen is. De Stichting Nieuw-Guinea laat met de bijdrage jonge Papoea's een opleiding volgen, zodat ze in hun eigen onderhoud kunnen voor zien. De Graaf vertelde inmiddels te maken te krijgen met de kinde ren van Papoea's die vroeger een opleiding hebben gehad en het deed hem goed dat de kinderen geen hulp meer nodig hadden, doordat hun ouders door de oplei ding in hun eigen onderhoud kun nen voorzien. Hij liet weten dat de afgelopen tijd ook is besteed om de continuïteit van het werk van de stichting in Nederland en Nieuw-Guinea te verzekeren. Van der Vis had een dankbrief bij zich van een opvang huis in Moldavië die zij aan de Lions overhandigde. Van der Vis zorgt er daar voor dat ouderen in opvanghuizen beter te eten krijgen en ze heeft er ook al een paar keer voor honderden kerstpakketten gezorgd. De €4000,- voor Texelse doelen werd gelijkmatig verspreid over budovereniging Shima in Den Burg, het Verpleeghuis, de Stichting Wal visvaardershuisje in Den Hoorn en een project van Mare Plomp en Jaap Groen om in een natuurge bied bij camping De Robbenjager een wal aan te leggen, waar oever zwaluwen kunnen broeden. Bedoe ling is dat deze wal in de loop van het jaar wordt gerealiseerd. De eigenaren van het Walvisvaar dershuisje, dat in oude stijl wordt bewaard, willen een versleten kachel vervangen, oude vitrines aanschaffen, krukjes voor lezingen en boeken voor in het huisje. Zij lieten weten dat dit sinds de open stelling inmiddels zevenhonderd bezoekers heeft gehad. Het Verpleeghuis wil bij afdeling De Muy (voor mensen met lichamelijke aandoeningen) met het geld de tuin opknappen en Shima gebruikt het om tijdens het gymmen voor verstandelijk gehandicapte Texe laars G-judo aan te bieden. De G- judo op zaterdagochtend is een tijdje geleden gestopt en de G- judoka's zitten sinds die tijd bij het G-gymmen. Daar is volgens voorzitter Petra Schut van Shima een behoefte aan G-judolessen ontstaan en de bedoeling is één keer in de maand tijdens het G-gymmen G-judo te gaan verzorgen. De Lions haalden in totaal €15.000,- op en daarvan blijft €1000,- in reserve om later een keer te kunnen doneren. Ganzen Niet iedereen op Texel heeft dezelfde doelstelling ten opzichte van de grauwe ganzen De verslaglegging in de Texelse Courant van 6 juli over de presenta tie van het ganzenonderzoek vraagt wat ons betreft om een nuancering. Ook wij, de Vogel werkgroep Texel, waren bij deze presentatie aanwe zig. Er was beperkte ruimte voor commentaar en het is ons niet gelukt ons standpunt aldaar nog eens dui delijk te maken. Daarom vinden wij het belangrijk dat alsnog te doen. Wij, de Vogelwerkgroep Texel, vin den helemaal niet dat er te veel grauwe ganzen zijn op Texel. Het aantal op ons eiland past zich aan de gunstige omstandigheden die hier heersen aan (voldoende broed- gelegenheid en een overvloed aan voedsel dankzij de moderne land bouw). Vanuit onderzoek aan talloze dierpopulaties weten wij dat het reduceren van de aantallen (afschot, eieren prikken, wegvangen en doden) tot gevolg heeft dat de over leving van de overblijvende dieren sterk toeneemt. Door dit mechanis me is het effect van deze reduce rende maatregelen uiterst gering. En dat is precies wat we op Texel zien. Het jaarlijks behandelen van vele duizenden eieren (in totaal 45.000 in 5 jaar), het afschieten van 15.000 ganzen, het vangen en vergassen van 4.500 ganzen heeft allemaal niet geleid tot het stoppen van de groei van de populatie. Daarom is volgens ons de enige reële mogelijkheid de ganzenpopulatie te laten toenemen tot het natuurlijk maximum is bereikt en de populatie zichzelf reguleert. Vervolgens moeten we proberen met dat aantal te leven zonder dat er veel schade voor de landbouw optreedt. Het zou heel goed kunnen dat het maximum niet heel veel hoger ligt dan het huidige aantal broedparen. Het voordeel van deze methode is dat er geen geld besteed wordt aan het bestrijden van de ganzen en dat we de financiële middelen optimaal kunnen inzetten om de werkelijke ganzenschade te vergoeden. Wij moeten constateren dat er door de Texelse LTO een hetze tegen de ganzen gevoerd wordt. Dit wordt naar onze mening niet gerechtvaar digd door de werkelijke schade die, als percentage van de omzet binnen de Texelse landbouw, toch maar gering is (schade door zomerganzen maximaal 0,13 procent van de omzet). Wij vermoeden dat (histori sche) tegenstellingen tussen de landbouw en de natuurbescherming op Texel hiervan de oorzaak zijn en wij zouden graag willen dat er in de toekomst een meer zakelijke discus- Drijverschool 'Den Hoorn moet zich niet blij maken met een dode mus.' Deze aanhef stond boven een arti kel, enige tijd terug in de Texelse Courant. Als ik zulke berichten lees, rijzen mij de haren ten berge. Jarenlang ben ik werkzaam geweest in het onderwijs. Aanvan kelijk als kleuterjuf in de binnen stad van Amsterdam en in de tach tiger jaren van de vorige eeuw heb ik een school mogen opbouwen in de gemeente Almere en ben daar werkzaam geweest in de directie van de school. Vooral heb ik veel ervaring in het begeleiden van de ouders,omdat zij in een totale nieu we omgeving hun leven moesten voortzetten. In de krant staat dat de ouders een grote stem hebben in het open houden van de Jan Drijverschool in Den Hoorn. Natuur lijk is het zaak van ouders, maar onderwijs is een gecompliceerde zaak. Hieraan zijn vele aandachts punten en aspecten verbonden. Onderwijs gaat over kinderen, ouders, opvoeding en vooral over welzijn. Ook de praktische zaken zijn van belang, zoals gebouwen, accommodatie, leermiddelen en leerkrachten. Daar is geld voor nodig. Om bij het laatste te begin nen; Natuurlijk speelt geld een gro te rol in het leven. Het gebouw moet worden onderhouden.de leermiddelen slijten en moeten na vele jaren worden vervangen en de leerkrachten verwachten een sala ris aan het eind van de maand voor hun geboden diensten. Het salaris is een feit, daar kom je niet onder uit, dat staat vast. Maar de leer middelen en het onderhoud van het gebouw daar ben je als directie of leerkracht zelf bij en als er enig respect is voor de materialen waar mee je werkt, dan kun je misschien langer profijt hebben van bepaalde zaken. Ik heb veel verspilling mee gemaakt. Juist nu er vanuit de directie een groter mandaad is om de zaken te managen, kun je dat zelf sturen. In de vorige eeuw wer den dat soort zaken vanuit de gemeente of het rijk geboden en, al had je nog genoeg materiaal en boeken, toch moesten die worden bijgevuld of vervangen, hetgeen ik vaak een onnodige uitgave en een regelrechte geldverspilling vond. Het eerstgenoemde is wat mij betreft een veel belangrijker aspect. Het gaat over welzijn. Kinderen leven in hun eigen belevingswe reld. Als zij voor het eerst naar school of crèche gaan, zullen ze over het algemeen in de eerste plaats hun moeder missen. De moeder, vader, kindbinding is op jonge leeftijd groot. Welzijn is wat we in moderne termen zeggen: 'Lekker in je vel zitten'. Dat heeft vooral te maken met geborgenheid en vertrouwen. Een kind heeft zijn eigen wereld en die bestaat uit ouders en vriendjes en vriendinne tjes en vooral een vertrouwde omgeving. In deze mondiale tijd vergeten wij deze aspecten al heel snel. Het gaat momenteel hoofdza kelijk om rationaliteit en efficiëntie, zodat de zaken op rolletjes gaan lopen. Maar de kleine dingen van het leven zijn bij de ouders al van belang, laat staan bij kinderen. Een psycholoog uit de vorige eeuw sprak over 'Rust, Reinheid en Rookwolken stegen vrijdagochtend op achter het restaurant van Vakantiecentrum Dennenoord, nadat brand in de berging was ont staan. (Foto Jemen ven Helium) sie over dit onderwerp met de land bouwsector gevoerd kan worden, Voor de duidelijkheid: Ook wij als Vogelwerkgroep vinden dat individu ele boeren niet het slachtoffer mogen worden van overmatige ganzen- vraat. Wij willen ons graag inzetten om hiervoor een oplossing te vin den. Tegelijkertijd vinden we dat de hetze tegen de zomerganzen door een belangenorganisatie die maar een beperkt deel (12 procent) van de Texelse economie vertegenwoordigt, de grenzen van het aanvaardbare overschrijdt. Vandaar deze ingezon den brief. Tot slot willen we opmer ken dat uit hetzelfde onderzoek niet is komen vast te staan dat de gan zen wezenlijke schade veroorzaken aan de natuur, noch verantwoorde lijk zijn voor de eutrofiëring van duin- plassen noch aan de afname van de weidevogels. Onze conclusie is dat het zomerganzenprobleem uitslui tend een agrarisch probleem is, ter grootte van 0,13 procent van de jaarlijkse agrarische omzet op Texel, niet meer en niet minder. Lieden die dit probleem proberen op te blazen, hebben andere doelstellingen voor ogen. namens de Vogelwerkgroep Texel, Bernard Spaans. De brandweer verricht de laatste bluswerkzaamheden bij de berging van Dennenoord. Die ging verloren als gevolg van de brand. Tien organisaties kregen vrijdagavond een gift van Lions Club Texel. In totaal werd €14.000,- gedoneerd. Dat gebeurde tijdens een bijeen komst in Hotel Den Burg. (Foto Jemen ven Hettum) Regelmaat' als de drie deugden om in acht te nemen bij de opvoe ding van kinderen. Vooral Rust en Regelmaat zou ik hier extra willen belichten voor het welzijn van zowel ouders als kinderen. Als alleen in Den Burg een gelegenheid wordt gecreëerd om onderwijs te volgen en de buitendorpen ervan verstoken geraken, alleen maar om datgene wat volgens de boeken rendabel zou zijn, dan heb ik daar als onderwijskundige grote bezwa ren tegen. Het is van het grootste belang, dat kinderen in deze 'ADHD-tijd' dicht bij huis onderwijs kunnen volgen, zodat zij na school tijd in alle rust naar huis kunnen wandelen en met hun vriendjes uit de buurt kunnen gaan spelen. Dat schept welbehagen. Als het onder wijs in het eigen dorp wegvalt, zal ook het sociale aspect wegvallen. Ouders hebben vaak veel contact met elkaar middels de school. Een rijk sociaal leven is meer waard dan geld en daarom zou ik de gemeenteraad willen adviseren er nog eens een nachtje over te gaan slapen, eer zij een besluit neemt een school in het eigen dorp te gaan sluiten. Het zal ongetwijfeld weer op een bepaald moment hard nodig zijn om een school te exploi teren in de dorpen en dan staat die school er gelukkig nog. Gooi nooit iets van waarde te snel weg en wees gelukkig met de dingen die je hebt. De kinderen zijn de toekomst en zij zullen u dankbaar zijn Milja E.Kalwij, Naarden. In het bijzijn van haar naaste familie vierde Trijntje Bremer-Ellen vrijdag haar 102de verjaardag. Zij mag zich de oudste inwoner van het eiland noemen. Namens de gemeente werd zij gefeliciteerd door wethouder Frans Visman. Mevrouw Bremer woont al sinds 1989 in de Gollards. Kirsten Dashorst en Edgard Kikkert van Grandhotel Opduin in De Koog overhandigen de opbrengst van een blinde voetbalpoule onder de gasten aan Jan Klok van het Tesselhuus. Foto Jemen venHeuum) Windmolens Tijdens de bespreking van de Kader nota heeft wethouder Hercules onlangs het W-woord heel voorzich tig laten vallen. Enkele raadsleden deden alsof ze zeer verwonderd waren over een passage waarin staat dat 'windenergie ook belang rijk is voor de ambitie om Texel in het jaar 2020 zelfvoorzienend te doen zijn op energiegebied'. De realiteit is namelijk dat, willen we ook maar in de buurt van dit plan komen, alles uit de kast moet worden gehaald, en dan kunnen we niet om windenergie heen. Momenteel is zonne-energie erg in de belangstelling. Heel goed, maar we moeten ons wel realiseren dat, wanneer alle op het zuiden gerichte daken vol gelegd worden met zonnepanelen, er waarschijnlijk nog niet eens de hoeveelheid stroom opgewekt wordt die nodig is voor de 6100 Texelse huishoudens. Om maar te zwijgen over wat dit zal betekenen voor het aanzien van ons mooie eiland. Windmolens wekken, naast veel stroom, ook nogal wat weerstand op op Texel. Toch is windenergie verreweg de goedkoop ste manier om duurzame stroom te produceren, en bij de nieuwste generatie is de prijs per kWh die van kolen en gascentrales al heel dicht genaderd. De nieuwe 7,5 MW wind molen die bij Medemblik is gebouwd en sinds een maand draait is in staat, zeker op Texel, om per jaar 25.000.000 kWh op te wekken. Ruim voldoende dus voor onze 6100 huishoudens, die met elkaar onge veer 22.000.000 kWh gebruiken. Tip1ga als u in de buurt bent eens kijken en luisteren. Vanaf de A7 afslag Medemblik, en u kunt hem niet missen. Het is de hoogste in de Wieringermeer, de masthoogte is 136 m. Tip2: als het ooit tot gebruik van windenergie komt dan altijd samen doen, bv. als coöperatie of bv., denk hierbij aan het succes van onze TESO. Tot slot, Raad en College veel wijsheid toegewenst; en wethouder Hercules, doe uw naam eer aan! Mishandeling in Dorpsstraat Een 54-jarige man uit De Koog is in de nacht van donderdag op vrijdag mishandeld in de Dorpsstraat in zijn woonplaats. De man werd met een gebroken been aangetroffen na een ruzie en een vechtpartij met een 41-jarige man uit Kaatsheuvel. Deze is als verdachte aangehou den. De politie is op zoek naar getuigen om meer duidelijkheid over de mishandeling te krijgen. Er kan contact worden opgenomen via 0900-8844. Man gepakt voor mishandeling De politie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag in de Dorps straat in De Koog een 21-jarige man uit Haarlem aangehouden voor mishandeling. Hij had volgens de politie in een discotheek een 17-jarig meisje uier Zeist op haar neus geslagen. De aanleiding is niet bekend. Het meisje liep een dikke en pijnlijke neus op. Poulen voor Tesselhuus Grandhotel Opduin in De Koog heeft tijdens het EK voetbal met een 'blinde poule' onder gasten €450,- voor het Tesselhuus opge haald. Kirsten Dashorst en Edgard Kikkert van Opduin overhandigden het geld vrijdagmiddag aan penning meester Jan Klok van het Tessel huus. De blinde poule werd gehou den op wedstrijddagen. Personeel van Opduin ging langs de gasten, legde uit dat het voor het Tessel huus was en de deelnemers kre gen daarna een uitslag toegewe zen. De winnaars kregen een fles cava van het hotel en de opbrengst ging volledig naar het vakantiehuis. Volgens Kikkert had de opbrengst nog hoger kunnen zijn als het Nederlands Elftal niet al in de voor rondes was uitgeschakeld.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5