t n hm Weinig wind en zomerse temperaturen op 28ste kwart triatlon V i,. M- TEXELSE 6 COURANTdinsdag 10 jl De weergoden waren de triatlon dit jaar gunstig gezind; weinig wind en zomerse temperaturen. De warmte zorgde ervoor dat het looponderdeel door de mees te deelnemers als zwaar werd ervaren. De laatste binnenko mers kregen een onweersbui op hun dak. Frans van Heteren won voor de achtste keer de kwart afstand. De triatlon startte met een noviteit. De deelnemers startten voor het zwemmen vanaf de boot in plaats van de gebruikelijke start vanaf het surfstrandje. Nadat eregast Wieb van den Berg met een druk op de toeter in de stuurhut het startsein had gegeven, werd in een rechte lijn gezwommen in plaats van het gebruikelijke heen en terug par cours. Als eerste stapte Sverre Eschweiler van trioteam Vliegens vlug uit het water, die de kilometer in 13.17 minuut had afgelegd. Snelste fietser was tri-atleet Henk Elbertssen uit Breezand, die 40 kilometer aflegde in 59.39 en de snelste looptijd kwam op naam van Ruud Doodeman uit Warmen- huizen, die tien kilometer liep in 40.37. De eerste finisher was oud- Texelaar Norbert Eelman (1:04:12). Hij won de triatlon op de achtste afstand met overmacht. Texelse Natascha van der Vis eindigde op dezelfde afstand als tweede dame. Frans van Heteren (1:56:43 uur), won voor de achtste maal de kwart afstand, bij de vrouwen ging de overwinning naar oud-Texelse Lin da van Vliet (2:09:41) Van Heteren ondervond tijdens het zwem- en fietsonderdeel stevige concurrentie maar wist tijdens het looponder deel de koppositie over te nemen, die hij niet meer afstond. Snelste Texelaar op de kwart was Koen van der Meer (2.23.20). In de esta fette ging de winst naar het trio Vliegensvlug (1:54:01). De enorme voorsprong die Eschweiler tijdens het zwemonderdeel op de rest van het veld had genomen, gaven fiet ser Thomas Boom en loper Martijn van Haren niet meer prijs. De orga nisatie kan terugzien op een eve nement zonder wanklanken, waar bij de start vanaf de TX20 Orion door de meeste deelnemers en toeschouwers als een verrijking werd ervaren. Uitslagen: Mannen kwart: 1. Frans van Heteren, 2. Jeroen Tiebie (1:58:31), 3 Henk Albertsen. 'Als het schip de startlijn nadert, wordt het stiller' Ik plons in het water en zink als een baksteen. Geen bodem te voelen, ik had niet gedacht dat het hier zó diep zou zijn. Dan krijgt het drijfvermogen de overhand en kom ik boven. Vlak naast de TX20 waar ik zojuist over boord ben gesprongen. Ik doe mee aan het kwartje van Texel. Een kilo meter zwemmen, veertig km fietsen en tien km lopen, gekkenwerk, maar wel leuk, zeker achteraf. Voor het eerst starten we vanaf de Orion. Kapitein Piet de Vries heeft ons opgehaald bij het surfstrandje, waar we via de loopplank één voor één aan boord van de enorme rond vaartboot zijn geklauterd. Rechter hand Sjef Boom aanschouwt het geamuseerd. Het is een maf gezicht, al die sporters in hun strakke zwem pakken en met witte, rode en oranje badmutsen en een zwembril op. Zo heeft hij ze nog niet aan boord gehad. Dan klinkt geronk van de diesel en nemen deelnemers en toeschou wers zwaaiend afscheid. Niet dat we elkaar uit het oog verliezen. Terwijl wij op het zonnige dek rustig langs de kust varen, lopen toeschouwers over de dijk met ons mee naar het gemaal van Dijkmanshuizen. Een nieuwe traditie wat mij betreft. Er zijn veel overkanters aan boord. Van de 150 deelnemers aan het kwartje komen er maar vier van Texel, aan de achtste gelukkig veel meer en ook veel Texelaars bij de trio's, met elk hun eigen specialisten. Ik raak aan de praat met een deelne mer uit Zaandam. Vanmorgen geko men en na afloop weer terug. 'Ik had wel een weekendje gewild, maar mijn vrouw zag het niet zitten Ach, we komen hier al zo vaak.' Aan boord heerst volop gezelligheid, al die sporters hebben veel te bepra ten. Ik zie veel bekenden. Als het schip de startlijn nadert, wordt het stiller, de zenuwen spelen hier en daar wat op. Van spreekstalmeester Benno Bakker mogen we van boord. Al voordat hij het gezegd heeft, ligt de eerste al in het zilte nat. 'Kom op Gerard', wijst Natascha van der Vis over de reling. Dus klauter ik over de rand en zet af. Plons! Verderop zie ik hoe anderen vanaf de loopplank het water in gaan. De start is pas over ruim tien minu ten, dus volop tijd de spieren te weken. Zonder ook maar iets te doen drijf ik al richting surfstrandje en moet mijn best doen om weer achter de startlijn te komen. Wat een stroming, de vloed loopt nog. Dat belooft het een snelle zwemtijd te worden. In het water is nog tijd voor een praatje en iedereen zwemt kris kras door elkaar. Totdat Wieb op de toeter blaast en iedereen ineens haast krijgt. Bij het zwemmen eindig ik traditioneel achter in het veld, maar met wind en stroming in de rug moet het deze keer een fluitje van een cent zijn. En inderdaad, binnen de kortste keren zie ik een streep op het dijktalud, die ik meen te herken nen als de 500 meterlijn. Nu al hal verwege? Maar dan word ik rechts ingehaald door de TX20, die de deelnemers aan de achtste triatlon naar hün startlijn brengt. Die ligt op 500 meter, de streep die ik zag ligt kennelijk op 250 meter. Nog 750 te gaan dus. Of het vermoeidheid is, het kerende tij of beiden, maar langzaam daalt de snelheid. Maar uiteindelijk is daar dan toch het surfstrandje, waarna ik onder enthousiaste aanmoedigingen een drafje inzet op de trap en me gelijktijdig uit het strakke zwempak probeer te wurmen. En speaker Albert Hoven me er aan herinnert mijn badmuts af te geven. Zoveel dingen tegelijk is niet aan mij besteed, van mijn voornemen om deze wissel snel te volbrengen komt weer weinig terecht. Ik zie mijn race fiets eenzaam in het rek hangen, de rest is al vooruit gesneld. Gelukkig gaat fietsen mij beter af en al na drie kilometer haal ik de eerste in. De klap moet nog komen, want de overgang naar het laatste onder deel, het lopen, valt tegen. Na het fietsen voelen het alsof aan elk been een pak lood hangt. Het prachtige poldertje Zandkes ligt al een eind achter me als de benen minder zwaar voelen en ik wat in mijn ritme kom. Het voelt bloedheet en echt snel wil het niet gaan. Deelnemers die ik op de fiets heb ingehaald, pak ken mij nu weer terug. Ik passeer de IJzeren Kaap en krijg een koele spons en een beker water aange reikt. Een verademing. De weg voor mij ligt bezaaid met sponzen en bekers, vrijwilligers verzetten bergen werk om ze te verzamelen. Vergeet niet de verkeersregelaars bij elke kruising, de motorrijders en al die anderen die zich inzetten voor dit bijzondere Texelse evenement. Toch maar mooi dat het allemaal kan. Ter hoogte van Oost zie ik donkere wolken aan de horizon, in de verte klinkt gerommel van naderend onweer. Er is een dikke bui in de maak en om die voor te zijn probeer ik te versnellen. Met weinig resultaat, want mijn vermoeide onderdanen hebben er geen zin in. Weer terug bij de Kaap, komt de finish in zicht. Terwijl de spieren steeds luider pro testeren, moet ik het in de eindfase hebben van de wilskracht en die laatste beker water. Als ik eindelijk de finish passeer, is de huldiging van nummers 12 en 3 al in volle gang. Dan barst de bui los en pers ik er een laatste sprintje uit, achter de meute aan de tent in. Gerard Timmerman

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 6