Standpunt fractie in gemeenteraad vaak verpakt in motie 'Koogerstrand is een kamp geworden' 'Loyaal meewerken aan deze proef' TEXELSE 7 COURANTVR'JDAG 20 JUL' De één dient ze spaarzaam in, de ander heeft bij wijze van spreken bij het betreden van de raadzaal al een stapeltje moties en amen dementen onder de arm. Het zijn middelen voor de fracties in de raad om zaken te veranderen, maar ook om zich te profileren en duidelijk te maken waar ze staan. Een beschouwing van de afgelo pen twee jaar leert dat PvdA, Texels Belang en de WD zich daarin het meest succesvol mogen noemen. Texel 2010 mag zich koploper noe men op het gebied van initiatief voorstellen, moties en amendemen ten. Dat is geen verrassing, want als sinds zijn rentree in de Texelse poli tiek in 2006 tovert voorman Ger- brand Poster ze soms tevoorschijn waar je bij staat. Tussen 2006 en Raad De Texelse gemeenteraad bestaat sinds maart 2010 uit zeven partijen die gezamenlijk 15 raadsleden leveren. PvdA (drie raadsleden), Texel 2010 (drie raadsleden), WD (twee raadsleden) en D66 (twee raadsleden) vormen gezamen lijk de coalitie en hebben elk een wethouder aan het college geleverd. Texels Belang (twee raadsleden), CDA (twee raads leden) en GroenLinks (één raadslid) vormen de oppositie. Deze drie partijen trokken van 2006 tot 2010 de kar, maar na de raadsverkiezingen van maart 2010 kwamen zij alledrie in de oppositie terecht. 2010 zag hij vrijwel al zijn moties en amendementen sneuvelen, maar sinds hij deel uitmaakt van de coa litie krijgt hij geregeld steun van de meerderheid in de raad. Aangetekend moet worden dat Poster niet vaak is te betrappen op vergezichten en grote toekomstvi sies. Zijn moties en amendementen zijn vaak een reactie op zaken die in zijn ogen verkeerd gaan en acuut moeten stoppen. Poster heeft daar bij een feilloos functionerende antenne voor zaken die leven en aandacht trekken. Als het gaat om verkeerszaken, Landsbanki of het vorige college (dat in de ogen van Poster werkelijk niks goed heeft gedaan) is er evenmin weinig nodig voor een motie van Texel 2010. Voor de politieke vergezichten moet de kiezer, als die daar belangstelling voor heeft, het eerder van Texels Belang of PvdA hebben. Die dien den de afgelopen twee jaar bedui dend minder moties in, maar het waren stukken die wel getuigden van een bestuurlijke blik op de toe komst. De PvdA boekte onder meer resultaat met een motie over open baar vervoer op maat. Daarmee werd voor Texel de weg geplaveid naar een bijdrage van €1,6 miljoen voor openbaar vervoer op maat. De fractie zat met moties bovenop specifieke zaken bij het Centrum voor Jeugd en Gezin en kwam met de motie 'Mooi Texel' die uitmond de in een discussie over de slaap plaatsen op Texel. Deze discussie speelt zich momenteel overigens af op andere plekken dan de openba re vergaderingen in de raadzaal. Texels Belang kwam de afgelopen twee jaar onder meer met geheel eigen moties op gebied van land schap en landbouw, traditioneel punten van TB. De fractie is er scherp op dat, onder meer in de afronding van het complexe verhaal rond de Ecologische Hoofdstruc tuur geen landbouwgrond meer verloren gaat. De partij toonde zich in moties ook standvastig als het ging om belastingverhogingen. Die mogen wat TB betreft nooit meer dan trendmatig zijn en daar is meer malen op aangedrongen. De WD pakte punten met een motie om de toeristenbelasting voortaan vroeg in het jaar vast te stellen, zodat de toeristische sector op tijd weet waar ze aan toe is. De libera len deden op die manier ook van zich gelden tijdens de discussie over de invulling van de Groene- plaats. Op voorstel van de WD nam de raad het besluit dat het col lege optie 2a (bouwen op de plek van het oude raadhuis en achterin het park aan de Burgwal) verder moest bekijken. De fractie leidde met een motie ook de sloop van de oude LTS in. Het CDA is de afgelopen twee jaar het minst met moties op de prop pen gekomen, al zijn de christende mocraten na de terugkeer van Ben Zegeren als raadslid met een inhaal slag begonnen. D66 profileert zich geregeld als mede-indiener van moties, maar komt niet vaak met eigen stukken. Als dat gebeurt, zijn het wel moties over aansprekende onderwerpen als een strippenkaart voor zwemonderwijs (als alternatief voor het wegbezuinigde school zwemmen) of een motie om de bult op de Groeneplaats weg te halen. Ook GroenLinks is sinds 2010 niet vaak met moties gekomen. Voor deze partij geldt dat de moties wel doordacht zijn, al denkt niet ieder een daar hetzelfde over. Fractie voorzitter Rikus Kieft kreeg wethou der Eric Hercules op de kast met een motie over Woonstede Nesland en wethouder Edo Kooiman ging dezelfde weg, nadat GroenLinks een motie had ingediend om het Texels bedrijfsleven bij de realisatie van het geplaagde nieuwe bestem mingsplan Buitengebied te betrek ken. Beide moties werden met kri tiek ontvangen, maar de laatste leidde wel tot harde toezeggingen van Kooiman over het plan Buiten gebied (halverwege 2012 is het klaar) waar de rest van de raad eveneens content mee was. Opvallend in het algemeen is een patroon dat het college een motie zegt 'over te nemen', waarna de betreffende fractie het stuk intrekt en het college belooft te doen wat erin staat. Dat is een teken van ver trouwen in elkaar en het werkt als alles goed gaat, maar in mindere tijden kan een fractie niet terugval len op een formeel vastgestelde motie. Momenteel zijn de onderlin ge verhoudingen goed en is dat geen probleem. Opmerkelijk is eveneens dat het altijd weer een verrassing is welke partijen gezamenlijk een stuk indie nen. In de vorige raadsperiode deed het even pijn toen coalitiepartij CDA voor het realiseren van Collectief Particulier Opdrachtgeverschap (CPO) steun zocht bij oppositiepartij PvdA, maar tegenwoordig is dat geen probleem. Er kwamen zelfs gezamenlijk ingediende moties van Texels Belang en Texel 2010 voorbij en dat zou een paar jaar geleden niet gebeurd zijn. Bij een motie over de hoogte van strandpaviljoens ging het mis: toen herzag de PvdA tot woede van Texel 2010 haar steun aan een motie. Het komt geregeld voor dat de vier coalitiepartijen gezamenlijk een motie indienen. Dat is goed voor de eenheid in de coalitie, maar het betekent ook dat een onderwerp van te voren is besproken, waar door dat in de openbare raads- en commissievergadering vaak alleen nog door de oppositiepartijen van inhoudelijk commentaar wordt voorzien. Dat is een keuze van de coalitie, maar kan volgers van de vergaderingen soms het gevoel geven dat er stappen worden over geslagen. De zeven fracties sloten de afgelo pen twee jaar de rijen bij algemene bedreigingen van het eiland: ze dienden unaniem moties in voor het behoud van de tweede ambulance, de staandwantvisserij en de 2,5 fte op de OSG. De laatste strijd ging verloren, op gebied van de ambu lance en de visserij kwamen de zaken uiteindelijk in orde. Motie en amendement Met een motie kan een politieke partij een standpunt duidelijk maken of het college een bepaalde opdracht geven als de motie bij meerderheid wordt aangenomen. Een motie kan ook worden gebruikt om een oordeel uit te spreken over het college. Een amendement is bedoeld om een wijziging in de tekst van een voorstel aan te brengen of om die ergens mee aan te vullen. In de praktijk ont lopen de twee middelen elkaar niet veel, maar ze zijn verschil lend. Daarnaast hebben raads leden ook de mogelijkheid om in de vorm van een initiatief voorstel eigen voorstellen aan de rest van de gemeenteraad voor te leggen. Ik ben Arnold Kaercher uit De Koog. Ik ben ondernemer en eigenaar van café Sjans. Toen ik hoorde dat de gemeente en TexelCampings beslo ten hadden de jeugd via de hoofdin gang van de camping naar hun slaapplaats te laten lopen i.p.v. door de woonwijken van de zuidkant van De Koog, werd ik al aardig scep tisch. Ik zie deze jonge mensen niet omlopen. Ik zou de jeugd camping hebben verplaatst naar de hoofdin gang en niet de oplossing waar ze nu mee gekomen zijn, want deze slaat alles maar dan ook alles! Het plaatsen van hekken aan de Ruyslaanzijde (boskant) bij elke opgang richting van de camping zou de jongeren moeten afschrikken en ervoor moeten zorgen dat de jonge ren nu via de hoofdingang zouden lopen. Nou, dit is een giller. Hekken van twee tot vijf meter breed met daarnaast een prikkeldraadje. Elke jongere die hier overheen stapt! Maar dan gebeurt het! Ze plaatsen ook hekken op de duinen. Drie meter hoog, acht meter breed. Tien uur 's avonds dicht en acht, soms negen uur 's ochtends pas weer open. En dat omdat één man al die hekken moet openen en afsluiten. Waarom aan de strandkant? Daar heb je geen jongeren mee, die gaan niet vanaf het strand naar de camping. Je hebt de mensen ermee die ouder en slecht ter been zijn. Mensen die soms al dertig, veertig jaar al op de camping staan. Zonsondergang, half elf. Het hek is om tien uur al dicht. Mensen die niet over het prikdraad kunnen omdat ze wat ouder zijn, zien nu de zonsondergang door tralies. Gek kenwerk! Het is een kamp gewor den! Veiligheid. Als iemand slecht ter been is, met een standplaats aan de zuidkant en er breekt een duinbrand uit met zuidenwind, dan ben je voor dat je überhaupt op de helft bent, op je vluchtweg naar de hoofdingang, al dood geroosterd! Campinggasten komen uit hun bed rond zes, zeven uur. Daar zit je dan, vast. Je kan niet fatsoenlijk een krantje gaan halen. Broodje halen? Ho maar. De hekken gaan acht uur of als je pech hebt pas negen uur open. Als je 's ochtends vroeg wilt gaan zwemmen als camping gast, lukt dat niet doordat het hek er staat. Ondernemers missen omzet. Bij voorbeeld Bakker Timmer, Primera en de Jumbo en dan nog niet te spreken over de strandpaviljoens, want ik kom namelijk graag op zuid- zijdelijke paviljoens met mijn vrouw en kind. Mensen op de Vogelmient, als die moeten omlopen via de hoofdin gang. Overal krijg je olifantenpaadjes. Mensen gaan dwars door natuurge bieden want ze gaan geen vijf kilo meter omlopen. Er is beton en staal gestort in de duinen voor hun hekken. Mag dat eigenlijk wel? Ik dacht dat ze dat na 1945 gestopt zijn met storten van beton in de duinen. Het is hier een kamp geworden. Een strafkamp (althans, de gasten zien dit echt als een straf) Hekken worden continu stuk gemaakt en heiningen worden qesloopt. Wie gaat dit maken en betalen? Er wordt tegen de campinggasten gezegd dat als je je nu niet inschrijft voor volgend jaar, krijg je geen plekje meer. Texel is groot geworden door zijn campings van oudsher en ik heb persoonlijk het gevoel dat hier heel veel geld mee gemoeid is door Texel vol te stampen met chalets in mooie duingebieden en met bungalowpar ken te plaatsen. Mensen met een kleine beurs en/of jongeren waar er nog zo weinig van zijn van het eiland te weren. Ik dacht dat we hier de rust en ruimte hanteerden. Dat is hier op het moment ver te zoeken. En dan zijn er naar mijn mening circa 1100 bedden die niet gebruikt worden. Waarom worden deze bedden niet gebruikt? Want volgens mij zijn deze bedden heel erg duur. De jeugdcamping bij de hoofdin gang. Dat zou de oplossing zijn naar mijn idee, voor de resterende 150 tot 250 jongeren die we nog over heb ben. Texelaars, zeg nou zelf, is er nog een toekomst voor onze jonge ren op Texel? Want voor een horeca ondernemer zoals ik is het sowieso de laatste tijd beknibbelen. Want ik vind namelijk ook dat de openbare orde heel belangrijk is voor onze gemeenschap. Als wij als horeca overlast veroorzaken, dan zullen onze sluitingstijden daarop aange past worden wat al jarenlang een heet hangijzer is. Maar nu is er één man, de heer Mathijsen die de gehe le gemeenteraad en gemeenschap links laat liggen door botweg te zeg gen: "Ik verplaats geen jongeren". En daar zijn oudere mensen de dupe van. Dat is in mijn ogen te krom. Arnold Kaercher, De Koog Het lijkt wel of heel Texel een mening heeft over Kogerstrand. Dat mag uiteraard want we leven in een vrij land. In een vrij land behoren nor men en waarden en respect voor elkaar hoog in het vaandel te staan. Dat is nu precies hetgeen ik mis in de gehele discussie rond de hekken op Kogerstrand. Men vindt het, en de heer Kaercher in het bijzonder, kennelijk nodig om op de man te spelen en het verhaal en de argu menten te larderen met halve waar heden en onwaarheden. Men blijft maar benadrukken dat wij de jeugd camping moeten verplaatsen naar het stuk terrein achter de hoofdre ceptie "zoals het vroeger was". Achter de hoofdreceptie is er nooit een jeugdterrein geweest. Oor spronkelijk was er op vak V het zogenaamde jongensterrein en de velden A en B waren bestemd voor de meisjes. Desalnietemin blijft men maar halsstarrig beweren dat de jeugdcamping verplaatst moet wor den naar "waar het vroeger was", zonder bij ons navraag te doen of deze stelling ook juist is. Verder vergeet de heer Kaercher kennelijk dat hij net als vele andere ondernemers in De Koog mede afhankelijk is van de gasten van Kogerstrand. We hebben onze gas ten hoog zitten en zijn daarom schoorvoetend akkoord gegaan met het voorstel van mevrouw Gis- kes in haar rol als Burgemeester van Texel, om hekken te plaatsen op de drie doorgaande paden aan de boskant op het zuidelijk gedeelte van Kogerstrand. Na gezamenlijk overleg is gekozen voor een slui tingstijdstip van de hekken van 22.00 uur. Dit om te voorkomen dat onze jeugdige gasten heen door het bos naar het uitgaansleven in De Koog zouden kunnen en via de Badweg terug zouden moeten keren. Op ons verzoek zijn er ook aan de strandkant hekken geplaatst en wel om de volgende redenen: Het bevorderen van de rust op de camping. Het voorkomen dat er niet-gasten Provincie steunt zonne-energie Op verzoek van Provinciale Sta ten hebben Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland de zon als duurzame bron van energie toegevoegd aan het Koersdo- cument Duurzame Energie. De provincie wil hier €1,4 miljoen voor uittrekken. De provincie Noord-Holland wil minder afhankelijk worden van fos siele brandstoffen en de economie versterken door het stimuleren van innovatie en bedrijvigheid in de duurzame energiesector. In het 'koersdocument' wordt gekozen voor die vormen van duurzame energie die een grote economische potentie hebben. Het gaat daarbij om biomassavergassing, wind op zee en zonne-energieprojecten in de bebouwde omgeving. Door zonne-energie nu op te nemen als speerpunt, wordt op dit gebied zich via het strand toegang zouden verschaffen tot de camping. Het voorkomen dat mensen, niet- campinggasten, die na 22.00 uur van het strand komen aan de bos kant voor een gesloten hek komen te staan. Inmiddels zijn we bijna drie weken onderweg en hebben we de vol gende ervaringen opgedaan: Iedere nacht klimmen er jongeren over de omheining om het terrein op te komen, onder wie veel Texel se jongeren. Iedere ochtend treffen we vernie lingen aan, aan hekken en omhei ning Bijna iedere nacht proberen Texel se jongeren en ook anderen zich via de hoofdingang toegang te ver schaffen. Wij hebben met de burgemeester afgesproken dat wij onder de hier boven genoemde voorwaarden zul len meedoen aan de proef en daar houden we ons aan. Tenslotte nog een aantal specifieke opmerkingen over de brief van de heer Kaercher: De hekken zijn geen 3 meter hoog en 8 meter breed, maar 203 cm hoog en 125 cm breed, met één uitzondering, dat is het hek op de zeereep, dat is 320 cm breed omdat de zeereep 300 cm breed is. Campinggasten, die om 6 uur uit bed komen kunnen op dat tijdstip nergens een krantje halen, wel kun nen zij vanaf 8 uur terecht in ons campingrestaurant Kaapsnol voor drieverschillende kranten en verse broodjes en croissants. Het is apert onjuist dat wij tegen campinggasten zouden zeggen 'dat als je nu niet inschrijft voor volgend jaar krijg je geen plekje meer'. Wat wel gebeurt is dat we al onze gasten die een seizoenplaats huren vóór 1 juli in kennis moeten stellen van eventuele tariefsaanpassingen. Wij vragen hen dan tevens of ze ons willen laten weten of ze volgend jaar weer een plaats willen huren, zodat we indien ze dat niet willen, ande ren, die op de wachtlijst staan, blij kunnen maken. Het is niet de heer Mathijsen, maar de directie en de Raad van Com missarissen van Texelcampings die besluiten over het al dan niet ver plaatsen van het jongerenterrein en het al dan niet meedoen met een proef om hekken te plaatsen ter voorkoming van overlast voor de inwoners van De Koog. In de evalu atie van het zomeroverleg is in 2011 vastgesteld dat verplaatsen van het jeugdterrein geen optie is en is besloten om te zoeken naar alter natieve oplossingen. Daarbij is gekozen voor het plaatsen van hek ken. Ook ons bereiken signalen van onze campinggasten die onte vreden zijn over de getroffen maat regelen. Maar onze organisatie staat voor een consistent beleid het geen inhoudt dat we zoals we hebben afgesproken, loyaal zullen meewer ken aan de proef tot 2 september 2012. Daarna blijven de hekken weer open tot het eind van het kam- peerseizoen op 28 oktober a.s. Daarna zullen ook wij ons intern beraden of we, wanneer we reke ning houden met alle belangen, waarbij uiteraard onze eigen belan gen en die van onze gasten het zwaarst zullen wegen, hier volgend jaar mee verder willen. Directie en Raad van Commissaris sen Stichting TexelCampings meer mogelijk. Gedeputeerde Sta ten stellen onder meer voor om de LTO te helpen (asbest-)daken van agrarische ondernemingen te ver vangen door zonnepanelen. Het project 'zonne-energie op scholen' wordt voortgezet en de provincie wil een opdrachtenfonds opzetten waaruit lokale initiatieven kunnen worden voorgefinancierd. Het speerpunt Zon wordt naar ver wachting op 24 september door Provinciale Staten behandeld. Goed voorbeeld Vandaag opent EP: Voordeelland haar nieuwe belevingswinkel in Oudeschild. De gekozen formule zal, denk ik, veel mensen trekken. Een aanwinst voor Oudeschild. Maar wat ik verder in de uitnodiging las, vond ik ook de moeite waard. Mensen die ter ere van de opening een cadeau willen meenemen wordt verzocht een bijdrage te geven voor de aanschaf van een AED. 'Een defribillator die buiten de winkel kan worden opgehangen. Zodat deze ook buiten de openingstijden gebruikt kan worden.' Zo staat het in de uitnodiging. Een heel mooie geste die ik als wethouder Welzijn alleen maar kan toejuichen. We zijn vanuit de gemeente al enige tijd bezig een AED netwerk op te zet ten. Om dit te realiseren hebben we burgers, bedrijven en maatschap pelijke instellingen nodig. En natuur lijk financiën om een en ander te bekostigen. Dat netwerk moet er komen, daar worden mensenlevens mee gered. En zulke initiatieven, die helpen daarbij. Daarom wil ik tegen de mensen van EP: Voordeelland zeggen: geweldig idee, goed dat jullie dit doen en hopelijk zijn er meer ondernemers die met dit soort ideeën komen. Top! En natuurlijk, gefeliciteerd met jullie nieuwe win kel, ik hoop dat de opening druk bezocht wordt en wens jullie ook verder veel succes. Hennie Huisman, Wethouder Welzijn.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 7