TEXELSE 9 COURANT 'Menig bioloog had hier een jaar werk kunnen hebben' Broadway-aanpak 'Vrouwen van een Eiland' Vrouwen en humor thema derde editie Publiek kiest winnende foto Externe voorzitter havenvisie Op verzoek van de redactie hield Justin Segerink uit Den Burg een week lang een weblog bij. Over parkeren en boodschappen doen, over het bouwdorp en over twin tig soorten mos. Hieronder een bloemlezing, het complete weblog is te lezen via www.texel- secourant.nl. Vrijdag Afgelopen week hebben wij (Nino, Julien en ik) al het hout verzameld voor bouwdorp ongeveer 30 a 35 kuub aan pallets en ander houtma teriaal. Het regent en even denk ik: Den Burg is leuk, maar het zou vaker in Zuid-Spanje moeten liggen. Jaro heeft straks een date met Opa Siem en Opa Bert. Zij gaan, als man nen onder elkaar, naar de Olmen hoeve, het is daar Opa en Oma dag vandaag. Dit geeft mij ruimte om het bouwdorplied uit te werken, op te nemen, er een passend filmpje bij te maken en als het klaar is op Face- book en Youtube te knallen. Elk jaar bedenk ik een liedje wat past bij het thema van bouwdorp, dit jaar is dat 'Studio 100'. Als Jaro en Jamila weer thuis zijn, laat ik ze het nummer horen. Ze zijn, gelukkig, enthousiast en willen alle liedjes, ook van de afgelopen jaren wel 50 keer horen. Zaterdag Vanochtend lekker uitgeslapen, ont bijtje en verder lekker rustig aan. Heb nog even de pagina van het bouwdorp Facebook aangepast en geüpdate. Daarna koffie en naar de Gamma met Jaro en Sjak om verf te kopen voor de kozijnen en het ter- Humor kan relativerend werken. Maar niet iedereen heeft hetzelf de gevoel voor humor. Er zijn mensen die beweren dat vrou wen helemaal geen humor heb ben. Om dat uit te testen staat het derde evenement van Vrou wen van een Eiland op 2 en 3 november 2012 in Klif 12 in het teken van vrouw en humor, in de breedste zin van het woord. Na het succes van de eerste twee edities van Vrouwen van een Eiland besloten de drie initiatiefnemers even pas op de plaats te maken. 'Het werd zo groot, dat we eigenlijk uit ons jasje groeiden', vertellen Petra Schut, Annette van Ruiten burg en Tessa van Daalen. 'De belangstelling voor de workshops was vorig jaar zeer groot. Vandaar dat we een nieuw evenement heb ben bedacht, waarbij dat aspect nog meer aan de orde komt. Dat gebeurt op een Broadwayachtige' wijze, op verschillende locaties in het dorp Den Hoorn. Klif 12 is het centrale punt, daar wordt een gra tis toegankelijke informatiemarkt met diverse interactieve activitei ten gehouden, evenals een open podium en een debat. Op de vrij dag- en de zaterdagavond zijn er acts door vrouwelijke cabaretiers, na een buffet met seizoens- en lokale producten. Thema Het drietal wilde er graag een the ma aan verbinden. Het werd 'vrouw en humor'. 'Dat moet je breed zien', verklaart Annette van Ruiten burg. 'Gebruiken vrouwen humor op de werkvloer? Je kunt humor Weblog Naam: Justin Segerink Woont samen met: Sjakkeliene. Kinderen: Jamila en Jaro. Werkt bij: Pharos Texel als jeugd- en jongerenwerker. rasmuurtje. Eenmaal thuis kan Sjak het niet laten alvast even een kozijntje te schilderen. De kleur die we hebben uitgekozen heet 'spre kend', nou dat is ie! 't Knalt je tege moet, oeps goedemiddag! Als het hele huis straks (na bouwdorp) geschilderd is, weet iedereen waar we wonen. Maandag Ik word gebeld door Govers, ik heb sleutels besteld en die zijn binnen. We halen deze op en rijden gelijk naar Oudeschild om haringen te halen voor bouwdorp, deze gebrui ken we om met rood/wit lint de 'spijkerzone' af te zetten. De spijker zone is het gebied waarin getim merd mag worden, zo houden we een spijkervrij gebied over. Hierin kunnen de kinderen zich, zonder zich te verwonden aan spijkers of hout, omkleden voor het zwemmen. Na de haringen gaan we richting Texel-Wool, zij sponsoren elk jaar rollen stof om spandoeken van te maken of pakken voor het dagelijkse toneelstuk. Er zijn nog geen rollen apart gezet, ze gaan dit regelen en bellen terug. Woensdag is de verkoop van de Texelse Jongeren inzetten om een lastige situatie luchtiger te maken, om te relative ren, maar het kan ook een overle vingsstrategie zijn.' Ze doelt daar mee bijvoorbeeld op het verhaal dat Luitenant ter Zee Maartje van der Maas gaat houden over haar tijd als liaison officier voor de VN in Congo. Een indrukwekkend relaas, waarover ze een boek schreef. 'Humor hield haar op de been en is ook wat de vrouwen daar gebrui ken om de uitzichtloosheid van hun dagelijkse leven te overwin nen.' Trots Humoristisch wordt ongetwijfeld de bijdrage van super-netwerker Martijn Aslander. Hij is schrijver van het boek Easycnatie, de toekomst van werken en organiseren en houdt zich daarnaast bezig met 'Durf te vragen en Standup inspiration'. Het drietal is er trots op een dergelijke spreker van naam te hebben kunnen aan- Vakantiekaart, dus ook daar moeten we nog het een en ander voor voor bereiden, het jongerencentrum een beetje ordenen zodat er tientallen kinderen doorheen kunnen om hun vakantiekaart op te halen. Kevin en ik gaan nog even langs het bouwdorpterrein om een aantal spullen te checken die in de keet horen te staan. Het een en ander is kapot of ontbreekt, deze week goed inventariseren en inkopen doen. Acht uur repeteertijd, op naar de oefenruimte om de playlist voor Strenderpop 18 augustus) eens flink te oefenen. Dinsdag Tijdens bouwdorp, twee weken zon der TV, krant of internet is het net of alles om je heen stil valt, je bent twee weken op het bouwdorpterrein en krijgt weinig tot niets mee van wat er op Texel of elders gaande is. We gaan Den Burg in om een vest te kopen, van een niet nader te noe men merk, bij Sport 2000. Op dit vest laten we de tekst 'Bouwdorp Texel' drukken bij Printex in Oude schild. Met dit vest zijn we herken baar voor ouders et cetera. We rijden naar het gemeenteuis om, eindelijk, een Texels parkeervignet op te halen. Ik wilde er niet aan maar voor bouwdorp, drukte in de zomer en elke dag opnieuw boodschappen halen leek het mij geen overbodige luxe om eindelijk in het bezit te zijn van een dergelijk mooie oranje raam- sticker. (...)De volgende winkel die ons kan verwachten is de Aldi. In de Aldi is het altijd fijn winkelen, 17 wachtenden, 1 kassa erbij. Nou ja trekken. Maar ook andere sprekers als Stephania van Velzen, Astrid van der Vis, Karin van As en Ricardo de Graaf hebben hun medewerking toegezegd. Ook komen er work shops over hoe je jezelf beter kunt presenteren en mindfullness in gezinssituaties door Milena Hilstra en Mirjam Spijker. Het debat dat tussendoor wordt gehouden in Klif 12 staat onder lei ding van Inge Diepman. Een panel van lokale en landelijke politici, Texelse werkgevers en werknemers en Monique van 't Hek, directeur van Plan Nederland, Girls First bespreekt onderwerpen als: hoe zorg je ervoor dat vrouwen nadrukkelijker aanwe zig zijn op de arbeidsmarkt, wat voor tegengewicht kunnen vrouwen in het kader van Het Nieuwe Werken bieden bij de vergrijzing van het plat teland? Ook de Texelse situatie komt aan bod. Gaat het eiland genoeg mee in het Nieuwe Werken? Wat is daar nog meer voor nodig? Het we hebben geen haast hoor, wilt u voor? Vijftig minuten gratis parkeren is zo altijd te kort... Woensdag Eerst formulieren voor de vakantie- kaart uitprinten. Het zijn de inschrijf formulieren die genummerd zijn tot 300. Dat is het aantal kaarten dat maximaal verkocht kan worden van daag, laten we hopen dat het in de buurt komt. Dan eerst maar even de vrijwilli- gers-indeling maken voor bouwdorp welke personen gaan met kin deren werken die een autisme spec trum stoornis (ASS) hebben (RETT syndroom, PDD NOS, Asperger etc.) of ADHD, wie gaat er wanneer op wacht lopen als de kinderen op don derdag blijven slapen, wie wordt er bouwondersteunend (helpen kno pen, tillen etc)? Enfin, papierwerk klaar dus. We gaan naar buiten, het is voor het jongerencentrum een groot natuurgebied met jonge boom pjes, kleine struiken en twintig soor ten mos. Zo wil ik de jongeren die een vakantiekaart komen halen niet ontvangen. Dus Julien lapt de ramen, Kevin en ik maken het straatje onkruid-, peuk-, blader- en mosvrij. Menig bioloog had hier een jaar werk kunnen hebben en verschillen de nieuwe soorten mos kunnen ont dekken. Naar een bank in de Parkstraat, daar worden we vriendelijk geholpen door een oud klasgenoot, Suzan. Met rollen wisselgeld gaan we weer op pad, naar de Action om verlich ting, tape, papier, koffiekannen en ander onmisbaar spul in te slaan. De reflecterende hesjes zijn op, deze worden gebruikt voor de EHBO en als we lopend naar het nachtspel op de Hogeberg gaan. De Hema heeft ze wel en we worden snel geholpen bij de kassa, komt zeker door mijn- dromerige-slaap-tekort-glimlach. Ik dank de caissière voor de HEMA- voorrangskaart, ze lacht, gelukkig. Op naar Govers waar we slijpschij- ven halen, door naar de Gamma, daar worden stanleymessen en has pels ingeslagen. Het is 16.00 uur en de deuren gaan open, de vakan tiekaart is te koop. Om 16.45 uur zijn alle mensen binnen geweest en in het bezit van een vakantiekaart. Van de 300 beschikbare kaarten zijn er vandaag 270 verkocht, een mooie score. De week van... Body en Brein De volgende blogger in de serie De week van... zijn medewerkers van het Body en Breinfestival, dat op 4 en 5 augustus wordt gehouden op De Krim en bij paal 17. publiek wordt betrokken bij het gesprek. Cabaret Bijzonder wordt de bijdrage van bekende vrouwelijke cabaretières. Op vrijdag is een spetterende ope ning met Mylou Frencken, de vrouw die heel Broadway op zijn kop zette tijdens haar voorstellingen. Op de zaterdag verzorgt Paulien Cornelisse een interactieve lezing. Ze is o.a. bekend van De Wereld Draait Door. Van haar debuut 'Taal is zeg maar echt mijn ding' zijn meer dan hon derdduizend exemplaren verkocht. Haar laatste boek 'En dan nog iets' is wederom een bestseller. Ze zal een speciale voorstelling maken voor het event. Sneldichters Domini que Engers maakt eveneens haar opwachting. Als rijmende notulist woont zij het evenement van begin tot eind bij. Ze verslaat alles wat er gebeurt en wordt gezegd op humo ristische wijze. Sponsors Ook nieuw dit jaar is dat deelname aan de workshops en het bezoeken van de voorstellingen niet gratis is. 'Om zo'n evenement te kunnen bekostigen moeten we wel entree vragen. Maar we zijn nog bezig met het aantrekken van sponsors, zodat we het voor alle belangstellenden betaalbaar kunnen houden', vertelt Petra Schut. Speciaal voor de fondsverwerving krijgt het drietal bijstand van financi eel deskundige Sandra Koning. Het definitieve programma wordt in augustus bekend gemaakt. Dan gaan tevens de kaarten in de voor verkoop. Wind en regen bij strandloop Bij paal 28 werd dinsdag onder barre omstandigheden de eer ste De Krimstrandloop van AV Texel gehouden. Met windkracht 5 uit zuidweste lijke richting en de nodige regen was het verre van ideaal loop- weer. En niet alleen het weer was niet om over naar huis te schrij ven, het was ook nog hoogwater. Bij de jeugd over 1200 meter zegevierde Sil van Heerwaarden, die een tijd van 5.54 minuten liet noteren. Bij de meisjes werd Lin- sey Nagtegaal eerste in 6.57 minuten. De 4 km werd het snelst afgelegd door David van Logchem. Hij ein- Verkiezing van schoonste strand Strandbezoekers, inwoners van strandgemeenten en overige betrokkenen kunnen via www. nederlandschoon.nl een stem uitbrengen op hun favoriete strand. Alle Nederlandse strandgemeen ten, waaronder ook Texel, zetten zich in om de titel Schoontste Strand in de wacht te slepen en daarmee opvolger te worden van Renesse, dat vorig jaar de titel won. Het startschot voor de verkie zing, die ondersteund wordt door de landelijke media, werd deze maand gegeven. De publieksprijs van het fotowed strijd die werd uitgeschreven door Festival Midzomerschans, is toe gekend aan Serenade aan de zee, een foto van Stefan Krofft. De fotowedstrijd van Festival Midzo merschans had als thema 'De Kust', naar aanleiding van de panorama schilderijen van XXL Art die tijdens het festival te zien waren. Aan het eind van het festival werd bekend gemaakt dat een vakjury Justin Sege rink had uitgeroepen winnaar. Hij kreeg een rondvlucht in een motor zwever aangeboden, mogelijk gemaakt door Natuurmonumenten. Daarnaast kende het publiek tijdens en na het festival een publieksprijs toe. Ook hierbij lagen de punten dicht bij elkaar, maar uiteindelijk kwam Krofft als winnaar uit de bus. Alle inzendingen zijn de komende weken In het raadhuis aan de Emma- laan in Den Burg ligt donderdag 26 juli ligt het voorontwerp van het nieuwe bestemmingsplan voor De Koog ter inzage. Belangstellenden zijn van 19.30 tot 21.00 uur het plan te bekij ken en er met de ambtenaren over te praten. B en w hadden de inloopavond liever in het dorp zelf gehouden, in dorpshuis De Hof. Maar die lokali teit bleek die avond al voor andere doeleinden gereserveerd. Uitwijken naar een particuliere zaal in het dorp was een optie, maar het col- De 50-jarige Paddy Roomer uit Hoek van Holland wordt de exter ne onafhankelijke voorzitter van de organisatie die zich zal bezig houden met de plannen voor een aantrekkelijke inrichting van de haven van Oudeschild. De gemeenteraad besloot in decem ber vorig jaar tot het benoemen van een externe voorzitter en stelde voor deze tijdelij ke baan €15.000, - beschikbaar. De gemeente had gesprek ken met vijf kandidaten. De keus viel op Roomer wegens zijn open hou ding, enthousiasme, vermogen om anderen te stimuleren en zijn bestuurlijke ervaring als deelraadvoorzitter in Rotterdam. Ook het feit dat hij erva ring heeft met soortgelijke projecten en dat hij ondernemer is (eigenaar van Roomer Adviesburo) maken hem volgens b en w geschikt voor VRIJDAG 20 JULI 2012 digde in 17.25. Bij de dames was Mieke Evers uit Eist het snelst. Zij eindigde in 21.34. Bij de 8 km werd het spannend. Stefan Hinze uit Duitsland trok de overwinning naar zich toe en finishte in 33.34 min. Jaap Witte moest in Hinze zijn meerdere erkennen en eindigde in 34.00 als tweede. Wiebke Froboese uit Soest kwam als eerste vrouw bin nen in 42.47 min. De volledige uitslag is te lezen op www.avtexel. nl. De volgende wedstrijd is de Bos en Duinloop op zondag. Deze gaat om 10.30 uur, inschrijven kan vanaf 10.00 uur. Zomercrossloop atletiekvereniging Atletiekvereniging Texel houdt zondag 22 juli de eerste cros sloop van dit seizoen in de Den nen vanaf Apparte->mentenhotel Bos en Duin. De start voor de jeugd tot en met 12 jaar is om 10.31 uur, voor de oudere jeugd en senioren om 10.30 uur. De inschrijving is open vanaf 10.00 uur. De lengte van het par koers is voor de jeugd tot en met twaalf jaar 1 km, voor de senioren 4,3 km of 8,6 km. Het is een par cours met een aantal heuveltjes. Voor de jeugd zijn drie medailles te winnen. Na afloop doet iedere deelnemer mee in de loterij, waar bij diverse prijzen te winnen zijn. De organisatie meldt dat publiek van harte welkom is. te zien in galerie Udjat aan de Achter tune in Oosterend, daarna verhuist de expositie naar De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg. Bij Udjat zijn de komende weken ook nog de schilderijen van XXL Art te zien, waarop de hele Nederlandse kust is vastgelegd. Ook de vijf doe ken met de kust van Texel, die eerder te zien waren in Kaap Skil, zijn inmid dels naar Oosterend verhuisd. Van deze schilderijen werden ten behoeve van het festival kopieën op mesh- doek gemaakt, die inmiddels door XXL Art te koop zijn aangeboden. Ook een deel van de originele doe ken is nog in de verkoop. Festival Midzomerschans wordt volgend jaar gehouden op 22 en 23 juni. Ter gele genheid daarvan is een film- en docu mentairewedstrijd uitgeschreven, met als thema "wind en water'. lege gaf de voorkeur aan een 'neu trale' omgeving waar uitwisseling van informatie ook in betrekkelijk besloten en informele sfeer moge lijk is. Het raadhuis met zijn diverse aparte vergaderkamers biedt deze mogelijkheid volop. Bovendien zijn daar alle op het bestemmingsplan betrekking hebbende stukken direct bij de hand. Het gaat dus om het nieuwe bestemmingsplan voor De Koog als geheel. Daarnaast wordt een apart plan ontwikkeld voor alleen het centrum, gericht op meer kwa liteit bij het invullen en gebruik van de beschikbare ruimte. het Oudeschilder project. Roomer krijgt te maken met de pro jectgroep waarin de gebruikers van de haven en andere betrokken instanties zijn vertegenwoordigd. De projectleider van deze groep is Mar jan Nicolai van de gemeente Texel. Er is nog overwogen om de functies projectleider en voorzitter in één per soon te combineren, maar dat bleek bij nader inzien minder gewenst. Wethouder Edo Kooiman verwacht dat de plannen voor de haveninrichting het komende voorjaar klaar zullen zijn. Het college beschouwt het herstel van de coupure tussen haven en dorp als zeer belangrijk en wil het daarom tot onderdeel van het plan maken. Of dat zal lukken is de vraag, want op dit moment staat het Hoogheem raadschap er niet achter en wil er in elk geval niet aan meebetalen. Inloopavond bestemmingsplan De Koog ïtteam van Vrouwen Daalen en Annette v 7 een Eiland (vlnr): Sandra Koning, Petra Schut, Ruitenburg. De drie verantwoordelijken voor het Bouwdorp 2012: Kevin Koenen, Julien den IJzerman en Justin Segerink. ifo

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 9