1887: Eerste Texelsche Courant verscheen in optimistische periode Andere kranten uit 1887 In wat voor wereld leefden zij eigenlijk? Otello 125 jaar Texelse Courant TEXELSE 11 COURANTvrijdag 27 juli 2' belastingdienst van de Verenigde Staten aan zijn systeem van pons kaarten en legde daarmee de basis voor de latere computergigant IBM. Ook worden patenten uitgegeven voor de lift, de grammofoonplaat en prikkeldraad. In Amsterdam streek het Leger des Heils neer met hun boodschap van 'Soup, soap, salva tion' en de zwagers Willem Vroom en Anton Dreesmann openden magazijn De Zon aan de Wees- perstraat, waar over de prijs van de artikelen niet kon worden gemar chandeerd. Dat bleek een succes formule en De Zon groeide uit tot de landelijke keten Vroom Drees mann. In hetzelfde jaar nam aan de Kerkbuurt in Oostzaan Albert Heijn de winkel van zijn vader Jan over. Acht jaar later breidde hij uit met een winkel in Purmerend, waar eigen koek werd gebakken en eigen koffie gebrand. Daarmee legde Heijn de basis voor het internationaal opere rend Ahold. Eveneens in Amsterdam opent Oscar Carré zijn Circus Carré aan de Amstel en in La Scala in Milaan gaat Otello in première, een van de laatste werken van de flam boyante Giuseppe Verdi, de enige componist uit de geschiedenis die naast componist ook boer was. In Sint Petersburg ging Capriccio Espagnol van Tsjaikowsky in pre mière en Carlisle D. Graham over leeft voor de tweede keer in een ton een val van de Niagara watervallen. Aan het einde van deze opsomming mag de Litouws/Poolse oogarts Lejzer Zamenhof niet ontbreken die in 1887 onder de naam Dr. Espe ranto een eerste leerboek van de door hem uitgedachte internationale taal publiceerde. Hoewel de aan dacht van de wereld op dat moment nog gericht was op het Volapük, zou Zamenhofs hulptaal een hoge vlucht nemen. Zeker op Texel, dankzij de inspanningen van de gebroeders Duinker, uitgevers van de Texelsche Courant. Pip Barnard Victoria Als koningin van Groot-Brittannië en keizerin van India regeerde koningin Victoria over een enorm gebied. Daarnaast had ze zich door huwelijksverbanden met alle koningshuizen van Europa, wat haar de titel 'de grootmoeder van Europa' opleverde. Ze regeerde ruim 63 jaar en was de laatste Britse vorst van het Huis Hanno ver. Het fin de siècle was een tijd van alfabetisering en over de hele wereld werden kranten opgericht om in de toenemende vraag aan (geschreven) nieuws te voorzien. Niet allemaal hebben ze de storm des tijds over leeft, maar in 1887 verschenen onder meer de volgende kranten: El Espectador, een van de landelij ke kranten van Colombia. Kwam voor het eerst uit op 22 maart 1887, in Medellin. Gabriel Garcia Marquez, in 1982 winnaar van de Nobelprijs voor de Literatuur, werkte in 1954 voor El Espectador. De International Herald Tribune de wereldkrant bij uitstek. In 1887 opgericht door Amerikaanse journa listen en wordt uitgegeven in Parijs, gedrukt in 28 steden en gelezen in 180 landen. Veelomvattender dan de internationale variant van de New York Times waartoe de krant behoort. Tweederde van de lezers is niet- Amerikaans. De Westdeutsche Zeitung, een regionale Duitse krant. The Washington Postde grootste krant van Washington DC, die zich zelf ziet als een lokale krant. Lande lijk verschijnt er dan ook alleen een speciale wekelijkse editie. De Münchener Beobachter, een vier pagina's tellend weekblad, in 1920 opgekocht door de NSDAP, die de naam wijzigde in Völkischer Beobachter - Kampfblatt der natio- nalsozialistischen Bewegung GroB- deutschlands. Vanwege het karakter van antisemitisch roddelblad kreeg de krant meerdere malen een ver schijningsverbod opgelegd. Christian Journal, een krant voor Nederlandse immigranten in de Ver enigde Staten. Le Soir, een Brusselse krant die op zaterdag 17 december 1887 voor het eerst verscheen, een week nadat een testnummer was uitgekomen. De krant werd eerst gratis verspreid. Tien jaar later, toen ervoor betaald moest worden, overschreed de oplage reeds de 100.000 exemplaren. Le Soir stond aan de basis van de Rossell groep, de eer ste persgroep van Franstalig België. Deepika, een van de oudste kranten van India, vanaf de oprichting gestuurd door de Syro-Malabar- katholieke Kerk van Kerala. The Star, een links georiënteerde Londense krant, die een cruciale rol speelde in de zaak van Jack the Rip per, door steeds als eerste met nieu we feiten te komen. Doe mee en win een stedentrip De Texelse Courant bestaat op 15 september 125 jaar. In de aanloop naar dat jubileum stellen we elke maand een vraag, waarvan het antwoord te vinden is in ons digi tale archief, www.archieftexelse- courant.nl. Stuur het antwoord per e-mail naar de redactie (redactie@texelsecourant.nl) of per post naar Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg. Op 15 september wordt uit alle goede antwoorden een win naar getrokken. De hoofdprijs is een stedentrip naar Londen, Parijs of Berlijn. Prijsvraag In het allereerste nummer van de Texelsche Courant wordt gespro ken over een besmettelijk ziekte, die heerst in drie huisgezinnen in Den Hoorn, waaronder dat van het hoofd der school. De vraag is wel ke ziekte hier bedoeld wordt. Zamenhof Lejzer Zamenhof, een oogarts van Litouws/Poolse afkomst, publiceer de in 1887 als Dr. Esperanto een eerste leerboek van de door het uitgedachte wereldhulptaal. Deze zou - onder de naam Esperanto - een grote vlucht nemen, tot hij tij dens de Tweede Wereldoorlog werd verboden. Mede mogelijk gemaakt door uw persoonlijke reisadviseur VAddy van Tatenhove International Reisadvies a, 06-50822045 addy.van.tatenhove@reisbureauathome.nl reisbureauathome.nl/addy-vantatenhove In september 1887 trad in China de Huang Ho, de Gele Rivier, bui ten haar oevers. De overstroming kostte aan ongeveer anderhalf miljoen mensen het leven. In december van hetzelfde jaar ver scheen in Engeland het eerste verhaal van Sherlock Holmes, A Study in Scadet. Er zouden nog 56 verhalen en drie romans vol gen, waarin het voor altijd 1887 is. Tussen deze twee gebeurte nissen geven op Texel Adriaan de Rooij en Willem Langeveld het eerste nummer van de Texelse Courant uit. Maar wat was dat voor wereld, waarvan deze twee verslag wilden doen? Het eerste exemplaar van de Texel sche Courant bevat - naast een hoofdredactioneel commentaar over de krant zelf - niet heel veel nieuws. De nieuwe krant telt nog maar vier pagina's, waarvan er twee gevuld zijn met advertenties. Het is moeilijk in te schatten wat op dat moment als belangrijkste nieuws werd gezien, maar terugblikkend kan wel gecon stateerd worden dat de droge zomer van 1887 de gemoederen bezig hield. Zeker door de daarmee samenhangende ongunstige ontwik- de winkel van Langeveld en De Rooij zou worden. Maar door de opkomst van de spoorwegen en de telegrafie werd de wereld snel kleiner. Nederland had zich nog niet opgesloten in de verzuiling en de nieuwe Grondwet uit 1848 had de staatsindeling dras tisch gewijzigd. Europa was in de ban van het optimisme en in 1851 bezochten niet minder dan 600.000 mensen de eerste Wereldtentoon stelling, in het Chrystal Palace in Hyde Park in Londen. Na een twee de Expo in Japan - in 1867 - zouden er twee volgen in Parijs, in 1878 en 1889. Werd bij de eerste de elektri sche straatverlichting geïntrodu ceerd, voor de tweede bouwde Gustave Eiffel zijn Eiffeltoren, waar van in 1887 het fundament werd gelegd. Toen de eerste Texelsche Courant verscheen, was de bouw van wat - met ruim zes miljoen bezoekers per jaar - 's werelds meest bezochte monument zou worden, in volle gang. De tentoonstellingen hadden in de eerste plaats ten doel het bevorde ren van de internationale handelsbe trekkingen en het propageren van de eigen technische vooruitgang. Kos ten nog moeite werden gespaard om de bezoekers te imponeren. De invloed die van de Expo's uitging, was echter vaak het grootst op het culturele vlak. Bekend is het verhaal van de componist Claude Debussy, die tijdens de Wereldtentoonstelling in Parijs in 1889 zo werd gegrepen door de Javaanse gamelan, dat hij op basis daarvan een heel eigen klanktaal ontwikkelde. Op de ten toonstelling in Chicago, in 1893, presenteerde Thomas Alva Edison zijn kineto-scoop, een individuele kijkkast voor bewegende beelden, die algemeen beschouwd wordt als de eerste filmprojector. Edison had toen al aan de wieg gestaan van de gloeilamp, de fonograaf en de elek trische stoel. Herman Hollerith intus sen, werkte in opdracht van de Eiffeltoren Ter gelegenheid van de Wereldtentoonstelling van 1889 werd in Parijs in januari 1887 begonnen met de bouw van de Eiffeltoren. Rond het ver schijnen van het eerste nummer van de Texelsche Courant stonden de vier poten overeind. Deze foto toont de situatie op 7 december 1887. Gele rivier In september 1887 trad in China de Huang Ho, de Gele Rivier, buiten zijn oevers. Dit leidde tot een van de grootste natuurrampen uit de beschre ven geschiedenis, die aan 900.000 tot twee miljoen mensen het leven kostte. In 1938 (foto) was de situatie nog nijpender en overleefden vier miljoen mensen de overstroming niet. Multatuli In 1887 verschenen Eline Vere van Couperus en De kleine Johannes van Frederik van Eeden, het laatste na een eerdere publicatie in literair tijdschrift De Nieuwe Gids. Ook was 1887 het sterfjaar van Eduard Douwes Dekker (foto), die onder de naam Multatuli de wantoestan den in Nederlands-I ndië aan de kaak stelde in Max Havelaar, door de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde uitgeroepen tot het belangrijkste Nederlandstalig let terkundige werk aller tijden. In 2004 eindigde Multatuli op de 34ste plaats in de verkiezing van De grootste Nederlander. Salter De 27-jarige Suzanne Salter - hier afgebeeld met haar echtgenoot - werd in september 1887 benoemd tot burgemeester van Argonia in Kansas. Zij was daarmee in de Verenigde Staten - en ver daarbui ten - de eerste vrouw in deze func tie. Hollerith Herman Hollerith legde met zijn uitvinding van de ponskaart de basis voor het binaire systeem en van de latere computergigant IBM. Schnaebele Guillaume Schnaebelé (ook Wil helm Schnabele genoemd), een medewerker van de Franse spoor wegen, werd in april 1887 gevraagd naar Duitsland te komen, voor werkoverleg met Duitse collega's. Bij de grens werd hij door de Duit se politie gearresteerd op beschul diging van spionage. De vraag of de arrestatie terecht was - en of hij op Frans of op Duits grondgebied had plaatsgevonden - liep zo hoog op dat de Franse minister van defensie mobilisatie van het leger eiste en revanche op de verloren Frans-Duitse oorlog van 1870. Onder diplomatieke druk van Rus land liet keizer Wilhelm I Schnae belé uiteindelijk gaan, niet geheel zonder protest van rijkskanselier Bismarck. keling van de veeprijzen. Ander opmerkelijk nieuws in deze eerste krant was de benoeming van Suzan- na Salter als burgemeester van Arkonia in Kansas. De 27-jarige Sal ter was in ieder geval in de Verenigde Staten, maar waarschijnlijk ook ver daarbuiten, de eerste vrouw in deze functie. Ook de komst van aardap pelkever veroorzaakte onrust. Land bouwers werden gewaarschuwd door zowel de Commissaris van de Koning als door de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Maar voor een goed tijdsbeeld moeten we toch dieper de geschiedenis indui ken. Het laatste decennium van de negentiende eeuw - het fin de siècle - was er een van betrekkelijke rust. De chaos die Napoleon over Europa had uitgestort, had weliswaar zijn sporen nagelaten, maar lag twee generaties in het verleden en de Grote Oorlog, 1914-1918, ongeveer even ver in de toekomst. De laatste grote oorlogen waren de Frans-Duit se oorlog in 1870 en de Burgeroor log tussen de Noordelijke en de Zuidelijke Staten (1861-1865), maar Amerika was een ver en vreemd land, al was het - ook volgens de Texelsche Courant - een plek waar velen hun geluk gingen beproeven. De meeste diplomatieke incidenten hadden betrekking op veraf gelegen koloniën als Zoeloeland, Balochistan en Cambodja. Al had het makkelijk anders kunnen lopen, want de Affai re Schnaebelé had tot een tweede Frans-Duitse oorlog kunnen leiden. Maar de tijd was daar duidelijk nog niet rijp voor en de gemoederen wer den gesust. Engeland vierde het gouden ambtsjubileum van Koningin Victoria, die nog stevig op haar troon zat en niet alleen het land met harde hand regeerde, maar zich ook via familiebanden had verbonden aan alle vorstenhuizen van Europa. Zo regeerde ze als Koningin van Groot- Brittannië en Keizerin van India niet wetenschap en de (tweede) industri ële revolutie had niet alleen de trek naar de stad in gang gezet, maar ook uitvindingen als de gloeilamp en de grammofoonplaat tot gevolg gehad. De slavernij was - bijna over al - afgeschaft, maar de toenemende industrialisatie had geleid tot zware arbeid in mijnen en fabrieken. Hoewel ook een afgelegen eiland als Texel zich er niet aan kon onttrek ken, gingen de ontwikkelingen daar wel langzamer dan elders. Den Burg was in 1887 nog niet veel groter dan in de honderden jaren daarvoor en bestond uit de binnenring met de drie pleinen Stenenplaats, Vismarkt alleen over het grootste rijk, maar was ook verreweg de meest invloed rijke persoon van het naar haar genoemde Victoriaanse tijdperk. Uitgaven als Uncle Tom's cabin (De negerhut van Oom Tom, 1852) en On the origin of species (De oor- prong der soorten, 1859) hadden hun weerslag op het denken gehad. De religie, eeuwenlang alleenheer ser, kreeg concurrentie van de en Groeneplaats, en de buitenring Weverstraat, Hogerstraat, Graven straat en Warmoesstraat. Het Schil derend en de Kogerstraat bestonden alleen nog in de verbeelding en de westelijke uitvalsweg, de Hollewal, was niet meer dan een verzameling groene weggetjes. De drukkerij van de Texelsche Courant bevond zich aan de parkzijde van de Parkstraat, tegenover een boerenplaats die later In La Scala in Milaan ging in 1887 Verdi's opera Otello in première, gebaseerd op het gelijknamige toneelstuk van Shakespeare. Op de foto het begin van de derde acte.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 11