TEXELSE^COURANT 1EXEL Cf roen kwarts Jexeh in het harL, Politiek wil halt aan groei slaapplaatsen Eerbetoon aan het boerenbedrijf Zwemmers steken over naar Vlieland OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12694 VRIJDAG 27 JULI 2012 De politiefiets die onlangs van de veerboot verdween, is door Hans Eel- man gevonden op de Razende Journalist Jas per Boks sprak met Dorian van Rijssel berge over hamer haaien, surfdu- des en een ver broken relatie In 1887 startte de bouw van de Eiffeltoren, opende Albert Heijn een winkel en... verscheen de Texelse Cou rant. Al jaren trekken jonge Texelaars via de Rotary naar verre an- den en komen jongeren uit den vreemde op Texel Het was al gebeurd per catamaran, per surfplank, per fiets en ten. Na drieënhalf uur varen hielden ze een korte pauze bij de lopend, maar nu zijn er drie Texelaars die het eiland hebben gerond vuurtoren. Koopman maakte met een waterdichte camera zelf bij met een sup, een surfplank waarop je je rechtopstaand en ped- gaande foto van zijn kompanen Goemans (voorgrond) en Jager, delend voortbeweegt. Richard Koopman, Bart Goemans en René Jager uit Den Hoorn presteerden het dinsdag in 8 uur en 58 minu- Lees verder op pagina 6. Het gemeentelijk beleid voor toeristische slaapplaatsen wordt mogelijk drastisch gewij zigd. Zes van de zeven politieke partijen op Texel willen het hui dige aantal bedden (ruim 42.000) fixeren ofwel niet meer verder laten groeien. Ze willen nog maximaal 400 nieuwe bedden uitgeven voor 'vernieuwende projecten' waarvan 100 voor toeristische zorgplaatsen en daarna komt er niks meer bij. Volgens de partijen moet voort aan op de verbetering van de kwaliteit van toeristische accommodatie worden inge zet. Dat is een breuk met het Recrea tiebeleidsplan uit 1974 waarin Hek Als ik de verwarde betogen van de heren Henri en Kets goed begrepen heb, is het bedoeld om ongewenste gasten, te weten jongeren en Texe laars, tegen te houden. Het is dus te vergelijken met de Chinese muur, of het anti-Palestijnse hek in Israël. Het is gelukkig geen Berlijnse muur, die was bedoeld om de mensen binnen te houden. Maar ja, zo'n hek heeft onaangename neveneffecten. Het roept agressie, vernielzucht en vrijheidsdrang op. Je hebt een knap hek nodig, met stroom, scherpe puntjes en wachttorens, om echt alle mensen tegen te houden. Dat wist ik al wel zonder proef te doen. En binnen ga je je toch opgesloten voelen tussen de spijlen en het 'puntdreed', ondanks verse brood jes en drie kranten. Welke kranten zijn dat, Henri, wie heeft die uitge zocht? En nou ik je toch aanspreek, weet je of er een hotel op Texel is waar je zonder dat je weet hoe duur die wordt nu al verplicht een kamer moet reserveren voor volgend jaar? Woelmuis voor het eerst werd vastgelegd dat er op Texel maximaal 45.000 toeristische bedden zouden mogen zijn, met de mogelijkheid uit te lopen naar 47.000 bedden. De aantallen werden in 2003 nog eens bekrachtigd in de nota Toe risme en Recreatie die nu van kracht is. Wat de partijen betreft, wordt die nota herzien en dan moet ook de omgang met de bedden veranderen. De zes partijen (met uitzondering van Texel 2010 die niet meedoet) hebben de startnotitie Mooi Texel, meer toekomst opgesteld waarin ze de beoogde veranderingen beschrijven. Volgens hen moet Texel overschakelen van een 'economie van groei in accom modaties' naar een 'economie van vernieuwing in de kwaliteit van bestaande accommodaties'. De woorden 'Texelse Maat (klein schaligheid)', 'behoud van open landschap' en 'behoud van ruim telijke kernwaarden' worden als sleutelbegrippen genoemd. De partijen sluiten daarmee aan bij de gemeentelijke structuurvisie Texel op Koers uit 2009 waarin ook al wordt gesteld dat de aan dacht beter kan uitgaan naar de verbetering van de kwaliteit van de bestaande accommodaties dan door te gaan met de uitbrei ding van slaapplaatsen. De partijen stellen in de startnoti tie dat de grens aan het aantal toeristische bedden is bereikt.'Dat is geen boekhoudkundige con clusie of een kille interpretatie van de cijfers, maar een gevolg van het alom gesignaleerde gevoel onder Texelaars en toeris ten dat de druk op en de open heid van het landschap, de ruim telijke kernwaarden, de infrastructuur en het sociale leven niet nóg hoger mag worden, omdat Texel anders zijn aantrek kingskracht verliest. Rem op de groei in de hoeveelheid bedden moet voorkomen dat 'de balans tussen natuur, rust, ruimte, leven digheid en eilandgevoel verstoord raakt.' Om de beoogde vernieuwing te stimuleren willen de partijen maxi maal nog 400 bedden voor 'Ver nieuwende Projecten' beschik baar stellen. Dat is het enige waaraan ze nog nieuwe bedden willen geven. Honderd slaap plaatsen zijn bij voorbaat inge ruimd voor zorgtoerisme dat als voorbeeld wordt genoemd. Voor kamperen bij de boer willen de zes politieke partijen geen uitbrei ding meer toestaan. 'Handhaving dus van 15 eenheden per bedrijf en maximaal 3000 slaapplaatsen bij de boer.' De bestaande 25-procentsrege- Het neusje van de zalm van het Texelse schapenras tegen het decor van het Hoornder kerkje. Het tafereel was te zien op de Landbouwdag die donderdag aan de rand van Den Hoorn werd gehouden. Een eerbetoon aan het boerenbe drijf, waarin alle facetten van de agrarische sector de revue pas seerden. Meer over de Land- bouwdag elders in deze krant. Twintig Texelaars zijn dinsdag avond van Texel naar Vlieland gezwommen. Ze gingen bij de steiger van De Vriendschap van Sil Boon te water en kwamen op de Vliehors aan land. Het ging om de vaste groep open- waterzwemmers van zwem- en poloclub TX'71De zwemtocht tus sen beide eilanden kan niet vaak worden gemaakt, maar volgens Flip Duinker en Gerrit Jan Betsema waren de omstandigheden dins dagavond ideaal om te gaan. De twee houden voor de zwemclub altijd de omstandigheden op zee in de gaten. Begeleid door vijf volgboten maak ten de Texelaars de tot de verbeel ding sprekende overtocht. Een uur tot anderhalf uur na vertrek, stond iedereen op de Vliehors op een paar honderd meter van de steiger die De Vriendschap daar heeft. Er was amper wind, de stroming stond goed en er waren nauwelijks golven waardoor de volgboten dicht bij de zwemmers konden komen voor geval dat nodig zou zijn. In een lus zwommen de Texelaars door het zeegat. Eerst gingen ze naar buiten en daarna werden ze mee door de stroming in de rich ting van de Vliehors gestuurd. Vol gens Peter Haker, één van de zwemmers, was de tocht een unie ke ervaring. Voor de zwemmers was het meteen een mooie oefe ning voor een nieuwe oversteek van Den Helder naar Texel die in het weekend van zaterdag 8 en zondag 9 september staat gepland. De Texelaars keerden dinsdag avond met de volgboten terug naar Texel. Twee jaar geleden deed zich voor het laatst de gelegenheid voor tussen beide eilanden te zwem men. Toen gingen de Texelaars van Vlieland naar Texel en waren de omstandigheden op het water ruwer. 'Maar dat is mooie aan zwemmen in de natuur, je hebt te maken met de elementen.' ling voor kwaliteitsverbetering verdwijnt wat de partijen betreft. Volgens de startnotitie 'zal deze regeling in de volgende plan-peri oden niet worden opgenomen'. Dat betekent dat de regeling ver dwijnt bij de komende herziening van bestemmingsplannen op Texel. Of dat meteen al gebeurt in het nieuwe bestemmingsplan Buitengebied moet nog blijken. Het college zegt op dit front eerst de startnotitie van de politieke partijen af te wachten. De partijen stellen in de startnotitie als hoofd regel dat 'de ontwikkelingsruimte van recreatieve bestemmingen binnen de grenzen van het bestaande recreatief bestemde terrein' moet liggen. Er wordt in het stuk niet gesproken over plankaarten waarop nog wel eens vergunde, maar niet-gebruikte slaapplaatsen willen rusten. De partijen willen de startnotitie donderdag 6 september in een speciale commissievergadering bespreken. Derden kunnen daar dan ook hun mening over het stuk geven. Bedoeling is dat de notitie verder dienst doet als lei draad voor de herziening van de nota Toerisme en Recreatie. Meer over de notitie en de plannen van PvdA, Texels Belang, D66, CDA, WD en GroenLinks elders in deze krant. 'Beleid moet beter op site' Beleidsstukken moeten in de toekomst goed te vinden zijn op de website van de gemeente. Ze moeten ook up-to-date worden gehouden. Dat vinden zes van de zeven poli tieke partijen. Het college krijgt van hen binnenkort de opdracht tot verbetering over te gaan. Het gaat er de partijen (met uitzondering van Texel 2010) om dat iedereen via een druk op de knop duidelijk in beeld krijgt welk beleid Texel voor welk terrein hanteert. Dan moet het wat de zes partijen betreft, niet alleen om het beleid gaan, maar ook om aanvullende beleidsregels of wijzigingen die zich na het vaststellen van het beleidsstuk hebben voorgedaan. Bij het maken van de startnotitie over 'Mooi Texel, meer toekomst' over het aantal slaapplaatsen kwa men de partijen er zelf achter dat beleid van de gemeente en wijzi gingen daarop lang niet altijd mak kelijk op de gemeentelijke website was terug te vinden en dat wijzin gen er ook niet altijd instaan. 'Dat betekent dat je, om inzicht te Financieel advies Strandslapers Een 1èKelse had slaaphtufles vlahloij het strand, niet dv.nr en toch goed- Alleen, bij de vloed treef er voel eens een voeg van het land krijgen, niet alleen de oorspronke lijke nota moet hebben, maar ook de latere losse besluiten om ver volgens zelf te proberen te begrij pen wat dat dan precies betekent. Dat is onwenselijk. Wat de partijen betreft, moet het college uiterlijk op 1 oktober binnen de ambtelijke organisatie afspraken hebben gemaakt om het vinden en up-to- date houden van gemeentelijke beleidsstukken te verbeteren. www.texelseautopagina.nl .txl Bekendmakingen op pagina 12 BftjS 1791 XD Den Burg, texelseJcourant Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): VAKANTIEKRANT BODY Brein TEXEL Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 1