T E X E LS E^ COURANT Uitslaande brand verwoest discotheek J'elleboog TEXEL Cjrocn 2wartr]exelx in het harL, .txl OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12698 VRIJDAG 10 AUGUSTUS 2012 Eenvoud en tegelijkertijd een hoge mate van professie type ren Circus Renaissance, dat hier tot zon dag staat. Truus Witte werkte 41 jaar in De Gollards, werd er ver pleegd en nu ze is overleden, her innert een bankje aan haar. 9 Het goud is bin nen, Texel warmt zich op voor de huldi ging van Olym pisch kampioen Dorian van Rijs- selberghe. v Truus Zijm- Boogaard woont haar leven lang al op hoeve j Trentgeest bij J Oosterend. 'Dit R is gewoon mijn 1 plek.' De J'elleboog in Den Burg is in de nacht van dinsdag op woensdag volledig verwoest door een grote uitslaande brand. De restanten van de discotheek in de Kantoor straat zijn inmiddels gesloopt om instorting te voorkomen. De brandweer wist de omliggende panden te behouden. Een deel van de omgeving werd geëvacu eerd. Een groot deel van het cen trum was woensdag lange tijd niet bereikbaar. De brand werd tegen half drie gemeld. Aanvankelijk was er sprake van een 'buitenbrand aan de Bin- nenburg', maar al snel werd duide lijk dat er brand was in de disco theek. Die was op dat moment gesloten. Toen de brandweer arri veerde, kwam er al op meerdere plekken rook uit het pand, maar vlammen waren nog niet te zien. De brandweer ging via de voordeur het pand in om de situatie te verkennen en kwam binnen tot de conclusie dat het daar te heet was om te blij ven. Twee brandweerlieden werden op een gegeven moment getroffen door een steekvlam en liepen lichte verwondingen op. Er werd al snel alarmering voor een 'grote brand' en later een 'zeer grote brand' gegeven, waarna ver sterking van meerdere brandweer korpsen uit Noord-Holland werd overgevaren. Op een gegeven moment waren in totaal 150 brand weermensen actief op het eiland. De reddingboot uit Den Helder werd gealarmeerd om extra politiemen sen over te varen in verband met de afzetting van het centrum en evacu atie van omwonenden. Er kwamen onder meer twee hoogwerkers over, zodat de brandweer zich met drie hoogwerkers en diverse brandwa- gens op de bescherming van de panden rond de J'elleboog kon toe leggen. Er werden dikke waterslan gen uitgerold naar de vijver aan de en konden ook hotelgasten terug keren naar hun kamers. Voor de gasten van de Smulpot werd met behulp van de VW een andere locatie gezocht. Bewoners van de Kantoorstraat en van twee huizen boven Graaf moesten wat langer wachten voor ze terugkonden. De twee huizen werden eerst nog bouwkundig gecontroleerd. De eva cuatie van omwonenden verliep niet vlekkeloos: een gezin aan de Burg wal in de buurt van de Kantoor straat werd niet geëvacueerd, even als een bewoner boven een winkel aan de Binnenburg en een stel aan de Vismarkt. Zij werden niet gewekt en hoorden pas 's ochtends van de brand. De brandweer voerde metingen uit bij bedrijven en woningen in de omgeving om te zien of er schade lijke stoffen in de lucht zaten. De brand ging gepaard ging met een rookontwikkeling die tot aan de overkant te zien was. Diverse men sen werden er 's nachts wakker van of controleerden 's morgens na het wakker worden meteen in eigen huis of er niks aan de hand was. Volgens een woordvoerder van de gemeente leerden de metingen dat er geen schadelijke stoffen in de lucht zaten. Er kwam evenmin asbest vrij. De lucht werd gemeten op de Burgwal, aan de Binnenburg, in de Kantoorstraat en de Graven straat. De oorzaak van de brand is niet bekend. Volgens een woord voerder van de politie is het voor de technische recherche lastig om die nog te achterhalen omdat het pand inmiddels is gesloopt. Dat gebeurde in verband met het instortingsge vaar. Tijdens de brand was het dak naar beneden gestort en de muren hadden een opdoffer gehad door de hitte. De politie wil volgens een woordvoerder nog wel met een aantal mensen praten over de brand om een beeld van de situatie te krijgen. Elemert en een vijver langs de Abbewaal om de hoogwerkers en de brandweerwagens van water te voorzien. Het lukte de brandweer de brand te beperken tot de J'elleboog. Pizzeria Zucchero, die rechts naast de dis cotheek ligt, bleef behouden. Het pand had aan de buitenkant wel veel brandschade. De Knakkers, de gesloten automatiek aan de linker kant van de J'elleboog, bleef even eens bespaard. Daar scheelde het dat er een smalle ruimte zat tussen de automatiek en de discotheek. Ook de tapasbar, gevestigd in de voormalige Pilaar, is er nog. Het was een geluk dat het niet hard waaide. Het was voor de brand weer lastig om te opereren rondom de J'elleboog, omdat het gebied daar dichtbebouwd is en de straten smal zijn. Het hotel van de Smulpot, gelegen in de rook van de brand, liep veel rookschade op en moet voorlopig dichtblijven. Het restaurant is wel open. Schildersbedrijf Z. Graaf in de Hogerstraat had eveneens scha de en moet vermoedelijk inventaris vervangen. Biologische supermarkt EkoPlaza aan de Hogerstraat had ook schade aan de producten. Diverse bedrijven liepen woensdag klandizie mis, doordat delen van het centrum een groot deel van de dag waren afgesloten. De zomermarkt op de Groeneplaats werd afgelast in verband met alle nabluswerk- zaamheden. Diverse bedrijven in het centrum hadden donderdag schade-experts over de vloer voor nader onderzoek. Bewoners van de Kantoorstraat, de Hogerstraat, de Binnenburg en van delen van de Burgwal en de Wever straat werden in de loop van de nacht verzocht te vertrekken. Ook gasten van De Lindeboom en de Smulpot werden geëvacueerd. De gemeente richtte in sporthal Ons Genoegen een noodopvang in. Ongeveer zeventig mensen maak ten daar gebruik van. Woensdag middag tussen 14.00 en 15.00 wer den de meeste huizen vrijgegeven De brandweer bestrijdt in alle vroegte de brand bij de J'elleboog aan de Kantoorstraat in Den Burg. Vrije school gebruikt oude pand Kompasschool Zeven mensen naar ziekenhuis De Vrije School in Den Burg gaat vanaf september gebruik maken van het gebouw van de Kompas- school. Het college stelt hiervoor een bedrag beschikbaar van €57.076,-. De school kampte met ruimtegebrek door de groei van de afgelopen jaren. Woelmui< Dorian Ik kan er niet omheen. Den Hoorn is onbetwist het middelpunt waar alles om draait. Terwijl de gemeen te en Arie Lap samen uitzichtloos dwalen in de maïs achter het Klif en terwijl de piepertjes van pa toch nog een beetje willen groeien in de brakke grond van het Hoornder Nieuwland, ondanks alle zouteloze reclame, glijdt Dorian de Vaandel drager moeiteloos door naar de Olympus. Wat een spektakel! Dat maakt alle blunders van de WV weer goed. Oh Dorian, als jij toch eeuwig jong en groot en mooi en sterk mocht blijven, en voor altijd de golven van de oneindige zee kon bedwingen op je plankje! Is dat niet op een of andere manier te regelen? Het zou zo goed zijn voor Texel... Woelmuis Het geld wordt gebruikt voor het opknappen van het pand, de werk zaamheden kunnen direct begin nen. Volgens de gemeente heeft dit meerdere voordelen. 'Het gebouw komt niet leeg te staan en het staat dicht bij de Vrije School', vertelt wethouder Kooiman. De extra ruimte is nodig door de groei die de basisschool doormaakt. In de periode van 2010 tot 2012 groeide het aantal leerlingen van 110 tot 136. Het college stelt €80.000,- beschik baar voor aanpassingen aan de Fonteinschool die het pand vanaf september het pand delen met de Kompasschool. Een van de aan passingen is het realiseren van een eigen ingang voor de leerlingen van de Kompasschool. Dit is niet alleen wenselijk voor beide scho len, het is tevens noodzakelijk in verband met financiering door het rijk. Wanneer ze samen één ingang zouden hebben geldt het geheel als één school en financiert het rijk minder. Houtkachel nu aan Hallerweg De houtgestookte verwarmings installatie die TexelEnergie wil plaatsen komt er mogelijk toch, maar op een andere plaats. Het college werkt mee aan plaatsing aan de Hallerweg buiten de bebouwde kom. Hij zou eerst nabij de kruising van Sluyscoog -Hallerweg komen. Met de installatie moet de '99' duurzaam verwarmd worden met een ketel die gestookt wordt met houtsnippers. De bewoners waren bang dat ze last van de rook zou den hebben. Nu de installatie bui ten de bebouwde kom wordt gere aliseerd is dit niet het geval. Wethouder Kooiman verwacht weinig bezwaren. 'Ik heb al met een woordvoerder van de bewo ners gesproken en hij was erg enthousiast over deze oplossing.' De installatie zal in het landschap geïntegreerd worden, zodat die het landschap niet aantast. Er moet nog overlegd worden over het type verharding van de toegangsweg en verkeerssituatie voor het bevoor- radingsverkeer. .txl Bekendmakingen Zeven mensen zijn woensdag als gevolg van de brand bij de J'elleboog voor controle naar het ziekenhuis gegaan. Zij hadden last van de rook gekre gen en lieten zich onderzoeken bij sporthal Ons Genoegen. Daar waren huisartsen aanwezig en het SIGMA-team (Snel Inzetbare Groep ter Medische Assistentie) was ter plekke. Het was de eerste keer dat deze hulpverleners voor een cala miteit werden gealarmeerd. In totaal lieten negentien mensen zich onderzoeken. De overige twaalf konden volgens de gemeen- 11 XI I M ScOURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): expert schoorl VAKANTIEKRANT Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. te ter plekke worden behandeld. Onder hen waren ook twee men sen van de brandweer. De gemeen te adviseert mensen 'die klachten aan de luchtwegen ervaren' naar de huisarts te gaan. Mensen die roet of verbrandings resten vinden, kunnen dit volgens de gemeente zelf opruimen. Daar na moeten de handen worden gewassen met zeep en water. SNELCODE: 548 Garage Westend www.texelseautopagina.nl Gemeente Texel De brand in discotheek de J'elleboog in het centrum van Den Burg heeft Texel geraakt. Velen hebben zich ingezet om de brand meester te maken en de hulpdiensten te ondersteunen in hun werk. Daarvoor wil ik bewoners, omwonenden en eilandgasten van het getroffen gebied, ondernemers, de Veiligheidsregio, brandweer, poli tie en ambulances, huisartsen en het Sigma-team, en ieder ander die zich hierbij heeft ingezet bedanken. Uw bijdrage heeft er mede voor gezorgd dat het werk op een goede manier gedaan kon worden en de impact ervan zo klein mogelijk is gebleven. De Burgemeester van Texel, drs. F.C. Giskes

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 1