'Ik was al wakker door zwaailichten' TEXELSE COURANT Een stuk jeugdsentiment in rook opgegaan VRIJDAG 10 AUGUSTUS 2012 Hij werd midden in de nacht al even wakker van de zwaailichten onder zijn raam. Cees Steenbak ker uit Bergen op Zoom keek uit het raam van zijn hotelkamer in De Lindeboom, zag dat er buiten kennelijk wat aan de hand was en kroop weer terug in bed. Niet voor lang: tegen half zeven werd hij opnieuw gewekt, maar nu om het hotel te verlaten. Steenbakker en zijn vrouw behoor den tot een groep van tientallen hotelgasten uit De Lindeboom en De Smulpot die woensdagochtend werden geëvacueerd. Ze werden opgevangen in sporthal Ons Genoe gen waar een ontbijtje werd geser veerd. De evacuaties verliepen rus tig. Bij De Lindeboom gingen medewerkers de kamers langs om persoonlijk de gasten te wekken en uit te leggen wat er aan de hand was. Daarna werd de gasten ver zocht zo snel mogelijk naar buiten te komen. Volgens de familie Steenbakker, samen met vrienden een paar dagen op Texel, ging het allemaal ordentelijk en rustig. Voor hem scheelde het ook dat hij 's nachts al had gezien dat er wat aan de hand was. Reisgenoot Arie Jan Krijnen beaamt dat de evacuatie van het hotel rustig verliep. Het verschil was dat hij 's nachts niet al even wakker was geworden en dus moest wen nen aan de gedachte dat er wat was. Hotelgasten Jilda en Hessel Algra uit Sneek merken, zittend nabij de ingang van Ons Genoegen, laco niek op 'een verhaal voor thuis te hebben' als ze Texel verlaten. Zij waren 's nachts ook al wakker geworden van alle bedrijvigheid op de Groeneplaats en waren op een gegeven moment net als andere gasten alvast maar op het terras gaan zitten. Voor Conny van Essen uit Nijkerk kwam de evacuatie wel als een verrassing. Zij had rustig door alles heen geslapen, totdat er iemand aan de deur stond om haar en haar man te wekken. Doordat de gasten allemaal rap weg moesten, had niet iedereen zijn of haar medicijnen meegenomen. Corrie van Leeuwen vertelt lachend in de gauwigheid bij het vertrek nog wel haar tandenborstel te hebben gepakt. Eenmaal zittend in het zon netje voor Ons Genoegen bekruipt haar toch de vraag wat ze daar nou eigenlijk mee moet. Volgens haar was de evacuatie verder allemaal goed geregeld. Hans Hopman is één van de in de buurt van de J'elleboog wonende Texelaars en is ook naar Ons Genoegen gekomen. Hij volgde eerst vanuit zijn raam wat er bij de discotheek gebeurde, totdat iemand van de brandweer hem kwam ver tellen dat hij weg moest gaan. In totaal werden circa zeventig men sen bij Ons Genoegen opgevangen. Zij werden geregistreerd, zodat de gemeente wist wie er in huis was. De evacués werden 's morgens voor het ontbijt bijgepraat door Piet Bolier, officier van dienst bevol- kingszorg, over de stand van zaken. De evacués konden toen nog niet terug. Een deel ging later in de och tend naar Stayokay. 's Middags om 14.00 was er bij Ons Genoegen opnieuw een bijeenkomst waar Bolier en burgemeester Francis Na ongeveer twee uur slaan de vlammen uit het dak bij de J'elleboog. De Giskes evacués, buurtbewoners en komen tientallen meters hoog. ondernemers nabij de J'elleboog over de laatste stand van zaken bijpraatten. Daarna kon vrijwel iedereen terug naar huis of de hotel kamer. Hulpdiensten kwamen 's morgens naar sporthal Ons Genoegen om mensen met klachten te helpen. In totaal lieten negentien mensen zich nakijken, van wie er zeven voor nader onderzoek doorgingen naar het ziekenhuis. De brandweer was woensdagmiddag bezig met nablussen bij de restanten van de discotheek. Die werd meteen gesloopt in verband met instortingsgevaar. Niet alleen de discotheek, met de brand van de J'elleboog is ook een stuk jeugdsentiment in rook opge gaan. Daar, in dat bomvolle hok, die tot discotheek omgebouwde boerenschuur, gebeurde het. Die disco die Joop Jellema in 1969 aan de Kantoorstraat had geopend, stroomde elk weekend vol met jeugd uit alle windstreken van het eiland en zelfs daarbuiten. Uitgela ten jongens en meiden die samen een afspiegeling vormden van de Texelse jeugd. Zat je door de week op zee, dan dronk je bier met de kottervissers, had je een overall aan dan stond je in de Boeren- hoek, de 'punkers' hadden hun eigen plek en de bollebozen van het Atheneum zochten elkaar op in de bovenbar. En zo hadden veel Texelse jongeren er hun vaste stek. Ik herinner me Peter Bakker, later wethouder, steevast aan een tafel tje met Rob Terpstra achter een potje bier. 's Zomers wemelde het er van de toeristen. Het was de tijd dat Texel een enorme aantrekkingskracht had op jongeren, die toen met oen armen werden ontvangen. Ze bivakkeerden onder andere op campings als Dennenoord en Den- nenrust en tuften 's avonds naar Het was een bijzondere tent in een bijzondere tijd. Keiharde muziek, altijd gezellig en ogen tekort. Met populaire dj's, discoshows, optre dens van André Hazes tot Center fold en wat al niet meer. Allemaal onder die rieten kap daar aan de voormalige Kromme Elleboog. Een tijdje geleden liep ik er nog eens binnen, om foto's te maken van een optreden. Ik herkende het amper. Het riet was verdwenen achter lichte platen, de bovenbar was er nog wel maar je kon niet meer naar beneden op de dans vloer kijken. Andere muziek, andere mensen, een andere tijd. Nu is de hele boel afgebrand en zal het mij benieuwen wat er voor in de plaats komt. Gerard Timmerman Den Burg, waar de J'elleboog gou- de tijden beleefde. Zelf had ik geen vaste plek in de 'Jel', ik hield me op in het gebied rond de dansvloer en de achterban Als er in die schemerige doorgang een tafeltje vrij kwam, namen we dat in beslag en konden we de biertjes van Rob van der Kooi en Siep en Keyser door de houten spijltjes aanpakken. In de Jel gebeurde van alles, ook datgene wat je niet kunt verzinnen. Er gingen sterke verhalen rond, er werd gedanst, meiden versierd, verkeringen aangeknoopt (waar heel wat huwelijken en kinderen uit zijn voortgekomen), en - ook toen - laaide er wel eens een vuurtje op. Maar zodra oververhitte bezoekers op de vuist dreigden te gaan, was Siep er als de kippen bij om het vuurtje in de kiem te smoren. Je liet het rotzooi trappen wel uit je hoofd met die potige barkeeper en 'moe der' Jellema in de buurt. Ik herinner me hoe ze de zaak rond ging, een stapel lege glazen in haar hand en altijd een oogje in het zeil.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 6