Ondernemers: 'Ramp had een stuk groter kunnen zijn' TEXELSE 7 COURANT Fles vol virtuele geschenken in zee Heel vervelend voor degenen die schade hebben geleden, maar de ramp had een stuk groter kunnen zijn. Zo dachten de meeste ondernemers uit het centrum van Den Burg er don derdagmorgen over. De dag na de brand gingen de meeste win kels weer open, een enkeling bleef vanwege rook- en water schade dicht. Zwaar getroffen was de verf- en lijstenzaak Fa. Z. Graaf aan de Hogerstraat. Het pand grenst aan de achterzijde aan de Jelleboog. 'Ik ben blij dat het pand gespaard is gebleven', zei Yvette Nichols. Maar rook- en water drongen diep door in haar zaak, waarschijnlijk met als gevolg dat de hele inventa ris wordt afgekeurd en moet wor den vervangen.' De naastgelegen Natuurvoedingszaak EkoPlaza had ook vol rook gestaan, waardoor producten in de schappen niet meer geschikt waren voor con sumptie. Nadat de Hogerstraat woensdagmiddag weer was vrijge geven, was 's avonds en de vol gende ochtend met man en macht gewerkt om de spullen te vervan gen. Donderdagmorgen kon de winkel weer open. Wilde verhalen deden ook de ron de over de zaak van Mantje, waar van de kelder zelfs vol water zou hebben gestaan. Medewerkers hadden zich voorbereid op een ochtend soppen, maar dat viel mee, de zaak ging in de loop van de morgen weer open. Wie goed snoof rook nog een rooklucht, maar niet meer dan dat. In hoeverre bij Mantje sprake is van schade, bleef 's morgens onduidelijk omdat San- dor Mantje nog geen tijd had de pers te woord te staan. De zaak van Kees de Waal op de hoek Bin- nenburg Hogerstraat bleef gespaard. 'Wij hadden het geluk dat Mantje er nog tussen zit. De rook ging recht omhoog en is over ons heen gegaan. We hebben geluk gehad dat er geen wind stond, anders zou deze hele hoek er nu niet meer hebben gestaan.' beneden op. Brigit had het ontbijt al klaar staan, maar uiteindelijk gingen ze alleen met een beker koffie naar buiten. Ze zijn met een busje naar de sporthal gebracht, waar de gemeente voor broodjes zorgde. Later zijn ze naar Stayokay gegaan, waar het wat meer com fortabel is. Namens alle gasten wil ik de gemeente complimenten voor de super opvang, ledereen was vol lof. Zojuist sprak ik een gast die oud-brandweerman was. Hij vond het fantastisch. Zelfs het bonnetje van de fietshuur kan hij inleveren bij de gemeente. Zijn fiets stond namelijk bij De Lindeboom.' Minder gelukkig was Hotel De Smulpot aan de Binnenburg, dat midden in de rookpluim zat. 'Onze hotelkamers hebben veel rook schade en kunnen momenteel niet worden gebruikt. Gelukkig hebben we al onze gasten kunnen plaatsen bij vriendelijke en behulpzame col lega's. Ook nieuwe gasten die van daag (donderdag) zouden komen, hebben we elders onderdak kun nen geven. Ik ben om half vier 's nachts gaan twitteren. Ik kreeg gelijk veel reacties en ben blij dat we zo prettig kunnen samenwer ken met collega's. Vanmiddag komen experts om de hotelkamers te bekijken. Ik hoop dat de schade meevalt.' De hotelkamers van De Smul zijn een jaar geleden volledig verbouwd en vernieuwd. Beneden liep de keuken rookschade op en moest worden geïmproviseerd om de boel weer draaiende te krijgen. Dat lijkt te lukken. 'De lunch kun nen we min of meer draaien, van avond is het restaurant weer hele maal open.' Het afsluiten van het centrum kwam op een ongelukkig moment. Midden in het hoogseizoen, op wat één van de drukste zomermarkten beloofde te worden. Een flinke schadepost voor ondernemers, die waar mogelijk op de verzekering zal worden verhaald. Verzekerings agenten van verschillende maat schappijen namen de schade don derdag in ogenschouw. Een soortgelijk verhaal viel te horen van Marianne Homan en Max Schweigman van good gift shop Mikmak aan de Binnenburg. 'De winkel heeft geen schade. Boven in het woongedeelte ruik je het wel. We hadden de ramen open. We hadden niets in de gaten en zijn heel blij dat Sandor Mantje, die wist dat we hier slapen, midden in de nacht op de ramen bonsde. Toen hebben we de boel meteen dicht gedaan.' Boudewijn Nieuwenburg van Dodo Wear. 'We slapen op 500 meter hier vandaan (aan de Beatrixlaan) en hadden niets in de gaten. Toen we 's morgens op Twitter zagen dat hotel De Smulpot onderdak zocht voor gasten, vroegen we ons af wat er aan de hand was.' Toen Nieuwenburg woensdag eindelijk in zijn zaak mocht, hing er wel een rooklucht. 'Het was de dag er voor warm geweest en ik had de venti- latieroosters open staan.' Richard Seegers van eetcafé De Steenenplaats stond woensdag op een meter of vijf afstand van zijn zaak, maar moest achter het lint blijven. Ook Mans mocht niet open. Toen hij er donderdagmorgen een kijkje nam, hing er nog wel een rooklucht. 'Hier kan ik wel mee leven, het had allemaal een stuk erger kunnen aflopen.' Het merendeel van de vijftig gasten van Hotel De Lindeboom sliep door de brand heen. 'Wij kregen het zelf tussen vier en half vijf te horen. Bedrijfsleider Marco Schipper werd gebeld en hij belde mij', vertelt general manager Bouke Weber. 'Twee gasten waren wakker, de rest sliep gewoon door. We adver teren met geluidsdichte hotelka mers, dat blijkt dus inderdaad zo te zijn. De wind stond van ons af, dus we roken ook niets. We hebben koffie gezet voor een paar gasten die wel wakker waren geworden. Het was best heftig, uiteindelijk gebeurde het op een meter of vijf tien afstand. We hebben veel maz zel gehad. We hebben iedereen bewust laten slapen, totdat we kort na zessen het sein kregen dat we moesten ontruimen. Dat ging alle maal heel relaxed. We hebben een ontruimingsplan en oud-bedrijfslei der Heino Huizing, die het nog uit zijn hoofd kent, ving de gasten ht. Te zien zijn ook de drie hoogwerkers van de brandweer waarmee de omliggende panden Een slimme combinatie van fles senpost en social media, waarbij (Texelse) bedrijven virtuele geschenken in een fles stoppen en met een vinder die veel meer krijgt dan alleen een simpel briefje. Dries de Winter uit De Koog heeft een bijzonder project opgezet. 'Ik heb flessenpost opnieuw uitge vonden', zegt hij er zelf over. Lange wandelingen over het strand met zijn honden vormen de inspiratie bron van De Winter, eigenaar van het Koger bed breakfast-bedh\f Bij het Strand, tot voor kort pensi on Erica. Een spontane actie om de naam van een bekende in het zand te schrijven, daar een foto van te maken en deze via Twitter te verspreiden, is inmiddels een hype geworden. Op verzoek maakt De Winter dergelijke foto's nu bijna dagelijks. 'De verzoeken komen binnen via Twitter. Vaak ken ik die mensen niet eens. Ik heb al zo'n duizend foto's gemaakt. Dat doe ik gratis. Ik hoop er een beetje aan dacht voor mijn website mee te krijgen.' Een vervolg ontstond nadat hij een potje met een briefje erin had gevonden. 'Via social media deed ik de mededeling dat het potje open zou gaan wanneer ik een bepaald aantal volgers op Twitter zou hebben bereikt. Daarna ging ik steeds verder. Ik wilde eerst nieu we volgers hebben voordat ik de brief zou openvouwen. En ten slot- Weblog De week van... Dirk Barends Dirk Barends uit Oudeschild houdt komende week het weblog bij in de serie De week van... Hij is wed strijdleider bij de autocross die zondag 19 augustus op het circuit in Eierland wordt verreden. ter Jaap Hoogendoorn en bestuurs lid Hans van Heerwaarden. Oud-burgemeester Joke Geldorp is adviseur. TESO verstuurde woensdag een tweet aan alle volgers met het advies het centrum van Den Burg. Foto's: Jan Boyen Rienks, TexelPhoto, Bas van Hengel, Jan Staal, Gerard Timmerman, Job Schepers en Jeroen van Hattum. Verslaggeving: Gerard Tim merman en Jeroen van Hattum Theo Hoogerheide favoriete naam Van de 390 deelnemers aan de poll van de Texelse Courant geeft 38 procent de voorkeur aan de naam van Theo Hoogerheide op de nieu we TESO-boot. 18 procent kiest voor Jan Wolkers, 16 procent voor Dorian van Rijsselberghe en 28 procent wil een andere naam. Moet discotheek de J'Elleboog worden herbouwd?, is de nieuwe vraag op de poll van de Texelse Courant (www.texelsecourant.nl). Bijdrage STIFTexel Wie een plan heeft voor een acti viteit of project om het toerisme op Texel te stimuleren en denkt dat dit in aanmerking komt voor een financiële bijdrage van de Stichting Toeristisch Investe ringsfonds Texel (STIFTexel) kan tot 1 september een aanvraag indienen. Aanvragen moeten voldoen aan specifieke criteria. Zo dienen pro jecten de toeristische kwaliteit van Texel te vergroten of te bewaren. Meer informatie, alsmede een aan vraagformulier, staat op de website www.stiftexel.nl. Aanvragers krijgen uiterlijk 1 december uitsluitsel van het bestuur, dat momenteel bestaat uit voorzitter Hans Schipper, secreta ris Marijke Eelman, penningmees- Hef gebouw van Pizzeria Zucchero bleef eveneens bespaard aan de vlammenzee. Het gebouw liep aan de buitenkant wel de nodige brandschade op. te heb ik een foto van de brief gemaakt en via social media ver spreid, zodat al mijn volgers 'm ook konden lezen. Het bleek een wat vreemde, maar heel romanti sche afscheidsbrief. Een mooi ein de van de actie, maar toen was het spelletje over en dat vond ik jam mer.' Zijn nieuwste project noemt hij Flessenpost van Texel. Idee is dat iedereen iets in een (verstevigde) fles kan doen. Virtueel, want het gaat in feite om niet meer dan een briefje waarop een website en een wachtwoord staan. Wie de fles vindt en het wachtwoord intikt, krijgt toegang tot de brieven die aan de vinder zijn gericht. Op dezelfde manier kunnen bedrijven er virtuele geschenken in doen, eveneens bestemd voor degene die de fles vindt. Het idee is bijzonder enthousiast ontvangen. 'Ik hoef er helemaal de boer niet mee op. Ondernemers melden zich spontaan met de boodschap dat ze ook iets willen geven. Het is net een olievlek die zich uitbreidt. We hebben al een heleboel geschenken binnen. Vari ërend van een knipbeurt bij Haar studio 59 tot een bezoek aan jut- tersmuseum Flora en van een pakket schapenwollen producten van Texel Wool tot een weekje in een ingerichte tent op Kogerstrand en een compleet verzorgde vakan tie via Zo Texels. En er komen nog regelmatig nieuwe geschenken bij. Mensen vinden het leuk iets weg te geven. Zelf heb ik daarvoor de slo gan Geven is het nieuwe ontvan gen bedacht.' In promotioneel opzicht is het initi atief nu dus al een groot succes. 'Ik hoop dat ik, als dit aanslaat, het idee kan overdoen aan andere kustgemeenten.' De fles staat nu in het VW-kantoor in Den Burg, waar iedereen die dat wil er nog een brief in kan doen. Dat kan nog tot zaterdag 25 augus tus, wanneer de fles in zee wordt gegooid. 'Dat gebeurt door de KNRM, op een geheime locatie, zodat hij er niet direct weer wordt uitgehaald.' De fles wordt voorzien van een GPS-systeem, zodat belangstel lenden de route van de fles kunnen volgen. Om het spannend te hou den, wordt er niet vaker dan één keer per 24 uur een signaal gege ven. Sponsors kunnen zich nog steeds aanmelden. Meer informatie staat op de website www.texelpost.nl.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 7