Crisis brengt Woontij tegenvallers, maar ook kansen Zoeken naar evenwicht in kostprijs en huurprijs Oefening: rafts slaan om voor kust paal 9 TEXELSE 7 COURANT Sport VRIJDAG 24 AUGUSTUS 2012 Stagnatie van de huizenverkoop is niet de enige financiële tegenval ler voor Woontij. Het Rijk doet door heffingen zoals vennoot schapsbelasting en huurtoeslag- heffing een aanslag op de corpo- ratiekas. Strengere investerings- eisen, Europese regels en huurprijsbeleid zorgen voor extra beperkingen en hogere admini stratieve druk. En Woontij moet deels opdraaien voor het Vestia debacle, maar ook voor kleinere corporaties die in problemen zijn geraakt. Op lokaal niveau zorgen hogere leges, waterschapslasten, OZB- belasting en grondprijzen voor extra lastendruk. Over de grond prijzen loopt al een lange discussie met de gemeente. Van Andel: 'Waarom houden we het niet sim pel, zoals vroeger één vaste grond prijs voor sociale woningbouw. Honderd euro per vierkante meter is een mooi bedrag. Dat is al een verdubbeling met wat we in het verleden betaalden. Dan heb je daar nooit meer discussie over. Over de Koogerhoop, waar een flink gat zit tussen de vraagprijs van de gemeente en ons bod, zijn we al viereneenhalf jaar aan het steggelen.' A1-status Woontij is financieel gezond en heeft het de zogeheten A1-status, die is voorbehouden aan corpora ties die (ruim)voldoende weer standsvermogen hebben. De ambi ties is om deze status te handhaven. Om financieel gezond te blijven is intern flink bezuinigd. Directeur Jan van Andel: 'Den Helder is zeker geen schip van bijleg voor ons. Dankzij de fusie zijn we net wat groter geworden en kunnen we meer deskundigheid in huis halen. Maar om de kosten te drukken hebben we onze formatie met een kwart verlaagd. We huren nu bij voorbeeld op projectbasis meer externe expertise in, zodat we als organisatie flexibeler worden.' Doel is dat Woontij zich in drie jaar ont- men aan een woning te helpen.' akkoord met een stedenbouwkun- wikkelt tot een zogeheten regiecor- dig plan dat voorziet in de bouw poratie. van tien sociale woningen en vijf De crisis brengt tegenvallers, maar Oommercieel vrije-sectorwoningen. Woontij gaat ook kansen. Van Andel: 'Aanne- Woontij is gestopt met het ontwik- geen nieuwe projecten aan met mers bedenken slimmere en goed- kelen van koopwoningen, zoals dat een commercieel karakter, zoals kopere bouwcon cepten en schrijven scherper in, bou wen wordt daar door betaalbaar der. Verder is het zo dat huishou dens boven een bepaalde inkomensgrens niet meer beneden een bepaald bedrag mogen huren. Dat kun je als een bedreiging zien, maar ook als een kans. Omdat ze veelal niet in staat zijn om een woning in de vrije sec tor te kopen gaat Woontij zich ook op deze doelgroep richten. Deze duurdere woningen brengen meer geld op, dat wij weer kunnen beste den om mensen met een laag inko- centrum wordt niet gezien als maatschappelijk vastgoed, zodat investeren in zo'n gebouw niet lan ger een kerntaak van Woontij is.' Woonaltijd-woning Woontij kijkt ver vooruit als het om de bouw van nieuwe woningen gaat die in De Koog en in andere dorpen worden gerealiseerd, maar ook bij renovaties. 'Woningen bouw je niet voor een kortere periode, maar voor tientallen jaren. Het aan tal ouderen gaat toenemen. Deze groep heeft behoefte aan wonin gen die alle basisvoorzieningen op de begane grond hebben. En men wil graag een eigen tuin. Daarom bouwen we geen appartementen meer. Maar ook starters zoeken een woning. En het blijkt dat 81 procent van woningzoekenden in een 'gemengde' buurt wil wonen, waar dus alle leeftijden wonen. En ruim tachtig procent van de huis houdens bestaat uit één- of twee- Woonaltijd-woning. Dat zijn grond gebonden nultredenwoningen; een basiswoning met uitbreidingsop ties. Deze woning kan eigenlijk altijd worden bewoond. De eerste huizen twaalf huizen van dit type worden gebouwd in Den Burg- West aan de Verzetstraat. De plan- men van projectontwikkeling, aan besteding en een programma van eisen waarbij kostprijs en huurprijs were meer in evenwicht zijn. 'Voort aan gaan we samenwerking aan met ontwikkelaars. Voorbeeld is de Kogerhoop. Woontij bereidt hier voor samen USP Vastgoed een bouwplan voor. De gemeente is dat bijvoorbeeld bij de Zandkoog nog wel gebeurde. Het gezond heidscentrum wordt verhuurd aan artsen, wat profijtelijk is voor de woningcorporatie. Nu wordt nage dacht over een tweede fase van De Zandkoog. Woontij zal hier niet in deelnemen. Van Andel: 'De regel geving is gewijzigd, waardoor we geen goedkope financiering meer kunnen krijgen. Een gezondheids- Het moest lijken op een regulier tochtje met drie rafts voor de kust. Maar op een gegeven moment slaan er twee om en lig gen meer dan twintig mensen in zee die in veiligheid moeten wor den gebracht. Met dat scenario hadden de KNRM, badmeesters en Teambuilding Texel maandagavond te maken tijdens een grote oefening bij paal 9. De reddingboten Beursplein 5 uit De Cocksdorp, de Zalm uit De Koog en de Joke Dijkstra uit Den Helder waren aanwezig om te hulp te schieten. Op het strand stond de whippertruck klaar. De drie rafts stonden onder leiding van instructeurs van Teambuiling Texel. Om de oefening extra cachet te geven, waren een paar LOTUS- slachtoffers (Geeske Zijm en Ben Gerritsen) aan boord. De een raakte volgens het scenario gewond en de ander kreeg zogenaamd een beroerte. Ook liep één van de omgeslagen rafts leeg waardoor niemand meer aan boord kon en raakten mensen zogenaamd onder koeld. Volgens oefenleider Arnold Boon van de KNRM verliep de oefening geslaagd. Na het omslaan van de eerste raft moesten de opvarenden in eerste instantie elkaar zien te redden. Daarna moest de KNRM erbij worden geroepen. Er werd een noodsignaal afgegeven met een soort fakkel die vanaf de kant goed te zien was. Om de oefening vaart te geven, lagen de reddingboten al stand-by om in actie te komen. De oefening trok vanaf het strand de nodige belangstelling van voor bijgangers. Burgemeester Francine Giskes, voorzitter van de plaatselij ke commissie van de KNRM, bestuursleden Els Kruk en Werner van der Meer en anderen kwamen ook kijken hoe het allemaal verliep. Jan Vonk, die EHBO-lessen aan de vrijwilligers van de KNRM geeft, ging mee het water op met de Zalm om daar te zien of alles goed ver liep. Van te voren had hij de groep instructie gegeven over onderkoe ling. Na de oefening werd nog een demonstratie gegeven met de red dingboten voor de mensen op het water en iedereen die op het strand stond. Volgens Boon waren de badmeesters onder de indruk van de professionaliteit en de voorzie ningen van de reddingmaatschap pij. Veel van hen wilden ook dona teur van de KNRM worden.' nen zijn in voorbe reiding. Woontij heeft inmiddels €2,5 miljoen geïnves teerd in het project Waaldereind (omgeving Wei- koop). Sinds de start in 2004 kent het een moeizaam verloop. Het nieuwste plan in drie lagen voorziet in een parkeergarage, winkelruimte voor Weikoop en Albert Heijn, 14 sociale huurwoningen en 7 koop woningen. De druk neemt toe. Zo dreigt Agrifirm met claims omdat Woontij de afspraken niet nakomt. 'Er is nu een groot gat in de begro ting van Woontij en in Den Burg, het wordt tijd dat we dat gaan vul len.' De buurt is geïnformeerd over de nieuwste plannen. 'De politiek is nu aan zet.' CPO Er loopt een studie naar de wonin gen aan de Ada van Hollandstraat. 'Daar moet iets mee gebeuren. We onderzoeken of we die gaan reno veren of dat er iets anders mee gaat gebeuren.' Voor Oosterend loopt een plan voor woningen aan de Botterstraat, waar ook het plan voor de oude gereformeerde kerk in is betrokken. 'Er zijn meerdere opties onderzocht, die niet haal baar bleken. Waarschijnlijk komen er woningen.' De realisatie is gepland voor 2013-2014. Voor het gebied aan de Cor Bremerstraat zijn de eerste stappen gezet voor CPO-woningen. Het betreft een blok van drie woningen. Voor twee zijn kandidaten, de derde neemt Woontij over. Bedoeling is hiervoor een vereniging van eigenaren op te zetten. Voor het CPO-project in Oudeschild hebben zich twintig kandidaten gemeld. Woontij en Ingmar Veeger van Architectenbu reau Uriot trekken de kar. Woontij doet met zes woningen mee in dit plan. Voor de woningen in 't Zoute- land is het wachten op de onthef fing van de provincie. Politiek is groen licht gegeven om diep te mogen boren voor de WKO-instal- latie, maar ambtelijk zijn er beden kingen en weerstanden. 'We willen er met de provincie in goede ver standhouding uitkomen. We kijken ook naar alternatieven waarbij min der diep wordt geboord, bijvoor beeld om WKO is te combineren met heipalen. We denken dat we het vrij snel kunnen afronden. Afge sproken is met de gemeente gelijk op lopen, zodat geen tijd verloren gaat. Dat moet ook, op 1 januari 2014 moet het project er staan. Ten slotte buigt Woontij zich over de toekomst van de seniorencom plexen uit de jaren zeventig. Bedoe ling is hiervoor de komende jaren plannen te ontwikkelen. De Schut- tenboe in De Koog is inmiddels gerenoveerd en de voorbereiding voor de plannen met Strendertuus in Oosterend zijn van start. De financiële mogelijkheden van Woontij zijn beperkt, daarom is het gespreid over meerdere jaren. Koopgarant 'light' Woontij wil huurwoningen tegen een korting van 20 procent blijven verkopen, maar straks zonder terugkoopgarantie. Van Andel: 'De korting stelt mensen die bijvoor beeld geen hypotheek krijgen voor een woning van twee ton in staat om toch te kopen, omdat de bank wel anderhalve ton financiert. Een makelaar schetste onlangs de situ atie van twee aangrenzende, iden tieke huizen. De één, een particu liere woning, staat te koop voor twee ton, het andere, een huurhuis, voor anderhalf. Volgens deze makelaar drukt de prijs van de huurwoning die van het koophuis. Van Andel: 'We doen dit in overleg met onder meer Eigen Huis en de Nederlandse Vereniging van Make laars.' Stichting OpMaat is bezig met het ontwikkelen van deze 'light-versie' van koopgarant. Het concept is vrijwel klaar, maar er moet nog overeenstemming komen met het Rijk (over BTW- en over drachtsbelasting-gerelateerde zaken) en de Raad op de Jaarver- slaggeving (over verwerking in de Jaarrekening). Tekst en foto Gerard Timmerman n een raft liggen in het m Reynier de Graaft wint strokeplay Reynier de Graaff en Wieke Leen- stra hebben dinsdag op de golf baan de clubkampioenschappen strokeplay voor senioren gewon- Voor dit kampioenschap traden veertig deelnemers gedurende twee dagen tegen elkaar in het strijdperk. De Graaff was beide dagen onge naakbaar en behaalde de topscore van 172 slagen over 36 holes. Ed Crossloop In het verslag van de laatste crossloop van ZDH zijn dinsdag enkele foutjes geslopen. Zo was het niet Anna van der Duim die de miniloop over 1 km won, maar Anna Vet. Zij had 4.29 minu ten nodig. Ook was de naam van Margot van der Ven weggevallen, die als hoogste eindigde in het klassement bij de 8 km vrouwen, met een totaaltijd van 2.21.40. Voor het klassement komen de lopers in aanmerkingen die minimaal vier r. Linksonder De Beursplein 5 keer voor dezelfde afstand hebben (FotoS KNRMen Jemen van Hattum) ingeschreven. Eelman werd met 177 slagen twee de, Wil Homan eindigde met 178 slagen op de derde plaats. Bij de dames bleef Wieke Leenstra met 180 slagen Janneke Kampstra voor. Kampstra had 183 slagen nodig en won daarmee van Lot van Schelt, die ook 183 slagen scoorde. De eer ste plaatsen na aftrek van handicap gingen naar Dave Platts en Gerda Bloem. De longest drives werden gespeeld door Ed Eelman en Wieke Leenstra, de neary's waren voor Dave Platts en Carla Kager. Zoetelief wint jeu de boules Truus Zoetelief heeft dinsdag het derde ledentoernooi van jeu de boulesclub Den Burg gewon nen. De 28 deelnemers werden door loting ingedeeld in teams van twee, die bij elk van de vier speelrondes van samenstelling wisselden. Over de hele dag waren maximaal 113 punten te halen. Zoetelief eindigde met 111 punten op de eerste plaats. Tweede werd Alie Schou ten, die 105 punten behaalde, der de werd Nico Vos met 96 punten. Het volgende ledentoernooi wordt gehouden op zaterdag 6 oktober.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 7