iVcHiP-IWI 'Rouleren verfrissend voor politie' Contact Oud-Mariniers zoekt nieuwe leden Parachutespringen vlotjes verlopen Diploma voor twaalf strandwachten TEXELSE 5 COURANT Teeven: Denk eens na over cameratoezicht tI-50 r Hille van Dieren van het Wrakkenmuseum op Terschelling vond de Texelpost 48 uur nadat deze in zee was gegooid. Hij deed er wat fol ders van zijn museum bij, waarna de (digitale) flessenpost weer te water gaat. (Foto Guus ven Dieren) De leden van het op Texel trainende viermansformatieteam Whooops in actie tijdens het NK Parachutespringen. Het team kwalificeerde zich voor het WK in Dubai. (Foto Hem vpma) Beeld van de oefening van de strandwachten van de Texelse Red dingsbrigade. (Foto Ben Stoppelenburg) Machtiging voor verkiezingen De ANBO laat weten dat mensen die niet meer over een paspoort, rijbewijs of ID-kaart beschikken wel iemand kunnen machtigen om op 12 september een stem uit te bren gen voor de Tweede Kamer. Een volmachtformulier is te downloaden via www.anbo.nl en via www.texel. nl. Enige snelheid is daarbij gebo den, de gemeente heeft tijd nodig om het formulier te verwerken. Wie zelf wil stemmen, heeft wel een identiteitsbewijs nodig. Mede dank zij inspanningen van de ANBO hoeft dit niet meer geldig te zijn, maar mag het - maximaal vijf jaar - zijn verlopen. Woontij Oudeschild is een prachtig dorp. De inwoners voelen zich verant woordelijk voor hun leefomgeving en zorgen ervoor dat het dorp er aantrekkelijk en verzorgd uitziet. Mensen die door ons dorp fietsen laten zich hier dan ook lovend over uit. Een smet op het dorp is momenteel het huizenblok in de Loodssingel. Geen particulier eigendom maar in het bezit van de Stichting Woontij. Al meer dan twee jaar staan de huizen leeg minus een die nog bewoond is. Het geheel is omheind en verpau perd. Waar particulieren hun best doen om zorg te dragen voor hun woonomgeving, laat de woning coöperatie het in deze af weten. In de Texelse Courant van 24 augus tus wordt vermeld dat er 20 kandi daten zijn voor het C.P.O. project in Oudeschild. Prima dat jonge mensen een kans krijgen op de woningmarkt met steun van Woontij maar ik mis in het betref fende artikel de plannen m.b.t. tot de woningen aan de Loodssingel. Mooie starterswoningen zouden daar toch op korte termijn gereali seerd moeten kunnen worden, zodat we niet nog weer een jaar tegen deze achterstand aan hoe ven kijken. Hillie Keijzer-Vlas, Oudeschild Naschrift: Op ons verzoek stuurde Jan van Andel van Woontij deze reactie: 'De woningen aan de Loodssingel zijn in slechte staat en niet meer verhuurbaar. Renovatie is onbe taalbaar en levert bovendien geen geschikte woningen op voor de toekomst. Het perceel is te smal om op deze plek 6 nieuwe Woon- altijdwoningen te realiseren. Dat woningtype heeft een bredere beukmaat en daarvoor is dus een bredere kavel nodig. Woontij wil daarom graag op de locatie van het voetbalveld zes nieuwe sociale huurwoningen realiseren, type Woonaltijdwoning. Woontij heeft de intentie om de woningen aan de Loodssingel af te stoten. Dat doen we pas zodra er definitieve zekerheid is dat de woningen op het voetbalveld worden gereali seerd. Tot die tijd blijft het zoals het nu is.' Balustrade balkon mag toch blijven In de krant van vrijdag stond een artikel over een dakterras met balustrade dat verwijderd moet worden. De eigenaar meldt dat dit pertinent niet waar is. 'Ik heb zwart op wit dat de situatie aan de Wierstraat 1 geen bezwaar ontmoet bij de Gemeen te Texel ondertekend door J.Geldrop! datum 2008', laat hij weten. Het artikel van vrijdag was geba seerd op berichtgeving die het college vorige week verstrekte. Maar deze bleek niet volledig, blijkt uit navraag bij de gemeente. 'Het is inderdaad zo dat we de bewoner hadden aangeschreven, omdat hij geen vergunning had aangevraagd voor de aanleg van het dakterras en de balustrade, inmiddels heeft hij dat wel en kan de situatie zo blijven. Wel is er nog de beroepsmogelijkheid voor belanghebbenden', laat een woordvoerder van de gemeente weten. Staatssecretaris Fred Teeven (Veiligheid en Justitie) hield donderdag avond een lezing in de Schoutenzaal van De Lindeboom op een ver kiezingsbijeenkomst van de Texelse WD. Teeven had een helder verhaal en kwam sterk en ontspannen voor de dag. (Foto Jemen venHe»um> Bij het onderdeel precisiespringen tijdens het NK Parachutespringen moesten de deelnemers op een schijf springen. Er werd elektronisch gemeten hoe dichtbij het midden van de schijf ze kwamen. De komst van de nationale politie in 2013 kan voor Texel heel ver frissend zijn. Het maakt het mak kelijker om agenten van de over kant op het eiland te laten werken en andersom. Dat verkondigde staatssecretaris Fred Teeven (Veiligheid en Justitie) donderdag bij zijn bezoek aan Texel om campagne voor de WD te voe ren. De politie is nu nog onderge bracht in 25 zelfstandige regiokorp sen (de Texelse politie valt onder het korps Noord-Holland Noord dat in Alkmaar zetelt), maar dat wordt van af 1 januari één landelijk korps (de nationale politie) met tien regionale afdelingen. Teeven schetste een scenario dat Texelse agenten onder de nieuwe organisatie bijvoorbeeld een tijdje in Haarlem kunnen werken en dat Haarlemse agenten een tijdje op Texel dienst doen. Volgens de staatssecretaris zou dat verfrissend kunnen zijn en zou door meer te rouleren ook het principe 'vreemde ogen dwingen' opgaan. Volgens Teeven is het aan de ene kant goed als mensen langere tijd op één plek zitten en daardoor goed ingevoerd zijn in een gebied, maar kan het er aan de andere kant ook toe leiden dat niet alle problemen in het betref fende gebied meer goed worden gezien. Jan Kamperman, groepschef van de politie van de politie op Texel, zegt desgevraagd in een reactie het genoemde verband tussen de komst van de nationale politie en meer rouleren van agenten niet te zien. Het is nu ook al zo dat agenten die op het eiland werken aan de over kant actief zijn of andersom. 'We zijn het team Den Helder-Texel, waarbij iedereen een vaste standplaats heeft en als je in groep 5 zit, is dat Texel.' De komst van de nationale politie betekent wel dat agenten verder weg kunnen worden ingezet dan nu binnen de grenzen van de huidige regiokorpsen mogelijk is. Het korps Noord-Holland Noord gaat bij de nationale politie samen met de korp sen Zaanstreek-Waterland en Ken- nemerland op in één nieuwe regio nale afdeling die tot Haarlem loopt. 'De staatssecretaris is er kennelijk voorstander van dat je ergens een jaar of vier zit en dan volgens een roulatiesysteem weer verder gaat.' Wat de gevolgen van de komst van de nationale politie voor de politie op het eiland zijn, moet verder blij ken. Kamperman verwacht in ieder geval niet dat de formatie zal wor den uitgebreid. Het systeem dat er in de zomermaanden tijdelijk extra agenten van de overkant op het eiland meedraaien, zal blijven. 'Als de nationale politie er is, kunnen zich daar meer agenten voor aan melden.' Het Contact Oud-Mariniers Texel viert op 14 november het 25-jarig bestaan op de Joost Dourleinkazerne. De groep is tevens op zoek naar nieuwe leden. De contactgroep - het ComTex - bestaat bestaat momenteel uit ongeveer dertig leden. De activitei ten bestaan onder meer uit deel name aan de sportdag voor oud mariniers te Doorn, een bezoek aan het Mariniersmuseum in Rot terdam, deelname aan demonstra tievaarten van schepen van de Marine, kaartavonden op de Joost Dourleinkazerne, of een battlefield- tour onder leiding van een militair historicus. Zo werden de afgelo pen jaren de Grebbenberg, Nor- mandië, Arnhem, leper en het oor logsmuseum Overloon bezocht. Ook het gezamenlijk vieren van de Korpsverjaardag op 10 november op de Joost Dourleinkazerne is jaarlijks in het programma opgeno men. Doordat er de laatste jaren enkele leden zijn overleden, zoekt Com Tex nieuwe leden. Het is bekend dat er op het eiland nog oud-mari niers wonen die geen lid zijn of lid zijn geweest. Het bestuur hoopt dat zij lid worden. Verder heeft het landelijk bestuur van het Contact Oud Mariniers besloten dat ook oud-leden van een ander legeron derdeel, die werkzaam zijn geweest in één van de Marinierskazernes, bijvoorbeeld van de Koninklijke Marine, lid kunnen worden. Het is bekend dat er op Texel oud-leden van de Marine wonen, die werk zaam zijn geweest op de Joost Dourleinkazerne. ComTex hoopt dat onder hen ook nieuwe leden te vinden zijn. Voor verdere inlichtingen kunt eventuele belangstellenden zich wenden tot Klaas van der Veen, tel. 06 22239711 of e-mail k.v.d.veen@texel.com. De contri butie bedraagt €15,- per jaar. De viermansformatie Whooops en de achtmansformatie M8Trix hebben de afgelopen dagen op het vliegveld de Nederlands Kampioenschappen Parachute springen gewonnen. Beide teams plaatsten zich daar mee voor het wereldkampioen schap parachutespringen dat eind dit jaar in Dubai wordt gehouden. Whooops is een team dat in 2004 ontstond en een Texelse inslag heeft. De leden trainen op het Texelse vliegveld en worden bege leid door parachutist Gary Smits uit De Koog. Whooops heeft al vaker het NK Parachutespringen gewonnen. De teams moesten een aantal ver plichte figuren in de lucht maken. De 4-mansformaties hadden daar 35 seconden de tijd voor en de 8- mansformaties 50 seconden. Een meespringende cameraman film de de figuren, zodat de juryleden (onder wie Tamara Vorst uit Oude schild) later bij Paracentrum Texel de prestaties in de lucht konden beoordelen. Andere deelnemers en belangstellenden konden op videoschermen eveneens de pres taties bekijken. De wedstrijden, die donderdag ochtend van start gingen, werden volgens Rogier Carper, één van de organisatoren, in versneld tempo gehouden omdat voor het week end slecht weer was voorspeld. Daardoor waren op vrijdag vrijwel de meeste onderdelen al klaar. Zaterdagochtend maakte M8Trix nog de laatste twee van de tien te maken sprongen. De wedstrijden verliepen vlotjes en zonder inci denten. Er werden eveneens wedstrijden freefly en precisiespringen gehou den. De deelnemers van het laat ste moesten landen op een ronde schijf met een diameter van 32 centimeter op het terrein van het vliegveld. Daarbij werd elektro nisch gemeten hoe dicht ze bij de schijf terecht kwamen. Volgens Carper zijn dergelijke wedstrijden te houden als het niet te hard waait en dat was vrijdag het geval. Toen stond er vrijwel geen wind. Normaliter is wind kracht drie de grens. Er deden drie teams mee aan het precisiesprin gen, twee teams aan freefly en negentien teams in de klassen voor de viermansformaties. De Texelse Reddingsbrigade (TRB) heeft er twaalf gediplo meerden bij. Zondag slaagden ze op en bij het strand van De Koog voor het jaarlijkse exa men, waaraan zeventien leden deelnamen. Zij bewezen zowel in zowel theorie als in de nodige vaardigheden en kennis te hebben opgedaan tijdens de intensieve opleiding die ze het afgelopen seizoen kregen. Voor het afnemen van het examen waren zes examinatoren van de overkoepelende Reddingsbrigade Nederland naar Texel gekomen. 'Vooral het praktijkgedeelte was lastig door de wind en de hoge branding', aldus Tamara Hoogen- boom, een van de geslaagden. Zaterdag wordt het bewakingssei zoen afgesloten wat geldt voor zowel de TRB als voor de Utrecht se studenten. De één gaf een vrijblijvend advies over cameratoezicht. De ander was zo bereidwillig het idee niet meteen van de hand te wijzen, maar als een optie te beschou wen. Het advies was van staatssecreta ris Fred Teeven (Veiligheid en Justi tie) op een verkiezingsbijeenkomst die de Texelse WD-afdeling don derdagavond in De Lindeboom had belegd. Teeven deed de gemeente de suggestie eens na te denken over cameratoezicht op plekken waar vaak overlast is. Burgemees ter Francine Giskes, aanwezig als bezoeker en verantwoordelijk voor de openbare orde, noemde het advies desgevraagd een optie, maar liet ook blijken dat ze niet staat te trappelen om camera's op te hangen. De staatssecretaris kwam met cameratoezicht op de proppen bij het thema veiligheid op Texel. Over het algemeen zit het daar wel goed mee, maar er zijn plekken waar met name in het seizoen geregeld overlast is. Volgens Teeven kunnen camera's helpen de problemen terug te dringen. Als voorbeeld noemde Teeven Katwijk waar hij tijdens de verkiezingscampagne van 2010 ook met overlast in een uitgaansgebied werd geconfron teerd. 'Daar is cameratoezicht gekomen en sindsdien zijn vernie lingen en overlast daar terugge drongen. Met de beelden kunnen achteraf ook beter daders worden opgespoord. Ouders geloven niet altijd dat hun kinderen zoiets doen en dan kun je laten zien wat er gebeurt.' Giskes merkte in eerste instantie op dat de politie er niet op zit te wachten, wat vanuit de zaal een paar afkeurende reacties oplever de. Later verduidelijkte de burge meester dat het bekijken van de beelden de politie tijd kost en dat die tijd anders kan worden besteed. Op plekken in De Koog waar tij dens het stappen veel mensen voorbij komen, is nu al de nodige politie aanwezig om te kunnen sus sen. De vraag is volgens Giskes ook waar camera's opgehangen zouden moeten worden. Het zou den plekken moeten zijn waar het ook zin heeft. De burgemeester wilde het idee van cameratoezicht niet meteen van de hand wijzen. Ze noemde het een optie het advies van de staatssecretaris aan de orde te laten komen tijdens de evaluatie van het zomerseizoen in De Koog. Het ophangen van camera's is mogelijk. In de Algemene Plaatse lijke Verordening van de gemeente zijn in 2009 regels opgenomen om in de openbare ruimte vaste came ra's te plaatsen om toezicht te houden. Dat gebeurde toen pre ventief voor het geval er behoefte aan cameratoezicht zou ontstaan. Daarna is het onderwerp verder geen issue meer geweest. Wrakken MUSEUl» EETCAFÉ PIRATENTUIN TOEGANG MUSEUM; TOT I METER VRIJ jj 100 CM TOT 150 CM «WO CM TOT .'DO C.M I v e 3.00 boven 2M vrij I

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5