T E X ELS E^COURANT Zwaar weer voor fusie Pharos en SWOT Cjrotn 2wartrjexelx in het harL, 5 y 13 Baggerman en Poelmann kandidaat voor TESO Politie pakt verdachten van brandstichting op OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12706 VRIJDAG 7 SEPTEMBER 2012 Kaap Skil heeft een mini-expo sitie over Dorian van Rijsselberg- he, ingericht door twee 'Dori an-watchers'. TESO boekte in 2011/2012 meer omzet, maar ook de kosten gingen omhoog. Met name de olieprijs drukt de winst. Resi Kompier uit Oost is met schapendoes Govert tweede geworden bij de Para Agility World Champi onships. Koos Tjepkema en Cees Com mandeur pakten de meeste prij zen op de Scha- penfokdag deze week op de Groeneplaats. Zowel fort De Schans als nevenfort Lunette bij Oudeschild is donderdagmiddag voorzien van een kanon. De twee kanonnen zijn door het Marine Museum uit Den Helder in bruikleen gegeven aan eigenaar Natuurmonumenten, die hiermee een lang gekoesterde wens in vervulling zag gaan. Het plaatsen van de kanonnen, compleet met een ter plaat se gemaakt onderstel, gebeurde door een Chinook helikop ter van het 298 squadron van het Defensie Helikopter Com mando, gestationeerd op vliegbasis Gilze-Rijen. Er werd een Chinook ingezet omdat dit de enige helikopter is die de 4000 kilo zware kanonnen kon vervoeren en omdat trans port over de weg door de bouw van de forten niet mogelijk was. Het transport werd gadegeslagen door een grote menigte belangstellenden, waaronder leerlingen van De Akker uit Oosterend. Natuurmonumenten wil met het plaat sen van de kanonnen de geschiedenis van het landschap weer zichtbaar maken. Zaterdag - Open Monumentendag - is het fort geopend voor publiek en is een medewerker van Natuurmonumenten aanwezig om tekst en uitleg te geven. Foto Pip Barnard, Sascha Baggerman en Patrick Poelmann hebben zich kandi daat gesteld als commissaris van TESO. Vooral hun bestuurs- ervaring, politieke netwerk en link met Texel zijn voor de boot- dienst reden de twee oud-gede puteerden te vragen zich beschikbaar te stellen. Tijdens de aandeelhoudersvergadering op vrijdag 28 september mogen de aandeelhouders hun voor keur aangeven. TESO zoekt een opvolger voor Kees Dros, de president-commis saris die na 19 jaar commissaris te zijn geweest stopt. Dit vloeit voort uit de zogeheten Code Tabaks- blat, de gedragscode voor beurs genoteerde bedrijven, waar TESO zich op vrijwillige basis aan houdt, zodat er meer dan voorheen roula tie is binnen de Raad van Com missarissen. Dros: 'Bij het zoeken naar een nieuwe commissaris heeft TESO een analyse gemaakt van de kennis, ervaring, netwerk en andere eigenschappen die nodig zijn om als Raad van Com missarissen samen met de direc teur ze effectief mogelijk te kun nen inspelen op toekomstige kansen en bedreigingen.' De profielschets omschrijft een commissaris met politieke en bestuurlijke ervaring bij hogere overheden en die beschikt over een uitgebreid netwerk. Dit vooral met het oog op de voorgenomen verplaatsing van de haven in Den Helder. TESO sprak met vijf a zes personen, van wie uiteindelijk Baggerman en Poelmann naar voren werden geschoven. Beiden zijn gepokt en gemazeld in de pro vinciale politiek en beschikken over indrukwekkende CV's. Bag german (1976) werkte onder meer bij de gemeente Texel en werd in 2003 voor de PvdA gekozen tot lid van Provinciale Staten van Noord- Holland. Ze werd in 2007 gedepu teerde Jeugd, Wonen, Cultuur en Communicatie. In april 2011 keer de ze terug in de Staten, waarvan ze het lidmaatschap in november 2011 beëindigde. Ze studeerde Bestuurskunde aan de Erasmus Universiteit Rotterdam en haalde haar Masters of Public Admini stration aan de Nederlandse School voor Openbaar Bestuur. Op haar CV prijken meerdere nevenfuncties, zoals Lid van de Raad van Toezicht van Woontij. Baggerman woont in Haarlem, is getrouwd en moeder van een dochter. Poelmann was van 1991 tot 2003 voorzitter van de Statenfractie van D66 in Noord-Holland. Van 1998 tot 2003 was hij directeur van Rederij Clipper Stad Amsterdam. Van 2003 tot 2007 was Poelmann gedeputeerde Water, Landschap, Algemeen Bestuur, P&O, Grond zaken, Communicatie en Toezicht Gemeentefinanciën. Momenteel is hij dijkgraaf van Hoogheemraad schap De Stichtse Rijnlanden. Ook Poelmann heeft een indruk wekkende lijst nevenfuncties, zoals informateur van de gemeen te Deventer en Velsen (2010) en Lid van het bestuur van Stichting Toegepast Onderzoek Waterbe heer, een kennis instituut van gezamenlijke waterschappen. De nieuwe welzijnsorganisatie die uit de fusie van Pharos en de Stichting Welzijn Ouderen Texel (SWOT) moet voortkomen, zit al Woelmuis Naam Zeg eens eerlijk, zou u het willen? Voor mij hoeft het echt niet. Nou ben ik Tesofan en ijdeltuit, maar toch zou ik heel wat kwijl moeten wegslikken als ik 'Woelmuis' op de zijkant van zo'n ijzeren bak zag staan. Ook als ik dood ben. Lieve mensen, wie heeft deze belachelij ke ego-touwtrekwedstrijd verzon nen? Hoe kun je de verdiensten van Theo (de dubbeldekse godfa ther van het massatoerisme op Texel), Jan (schreef literair verant woorde vieze boekjes), Dorian (de snelste op een plankie) of wie dan ook met elkaar vergelijken? Wat is dit voor kleinzielige pseudo demo cratische onzin? Waar heeft TESO nou commissarissen voor? Er moeten duidelijk een paar bij komen, die bereid zijn hun hersens te gebruiken, een besluit te nemen en daar dan voor te staan, zonder ijdeltuiterij. Ik raad ze aan om bij de keuze van de naam van een nieu we boot vooral niet de suggesties van een handvol pedante Texelaars over te nemen. Woelmuis vóór de oprichting in zwaar weer. Volgens beoogd directeur Brigitte Hollands dreigt er een kink in de kabel, doordat het college het jeugd- en jongeren werk niet bij de nieuwe organi satie onderbrengt. Hetzelfde geldt vooralsnog ook voor de uitvoering van de Wet Maat schappelijke Ondersteuning (WMO). Hollands, directeur van de SWOT, vroeg woensdagavond in de raadscommissie steun aan de politieke partijen om mee te kijken naar de problemen. Volgens haar wordt de ambitie om via de nieu we welzijnsorganisatie te komen tot één loket waar iedereen terecht kan voor zorg en welzijn door het wegvallen van het jeugd- en jon gerenwerk en mogelijk ook de WMO niet gehaald. Dat traject werd drie jaar geleden ingezet. Het zit de beoogde nieuwe organi satie hoog, omdat het ontwerp plan voor de fusie al klaar was. In dat plan zit een sluitende begro ting die mede gebaseerd is op de budgetten voor het jeugd- en jon gerenwerk en de WMO. Daar wordt volgens Hollands nu de bodem onder uitgehaald en de beoogde eenheid is volgens haar ook weg. Ze benadrukte dat het in het ontwerpplan was gelukt de begroting van de nieuwe organi satie sluitend te krijgen, ondanks een bezuiniging van tien procent en het uitblijven van indexering. Hollands legde de partijen drie scenario's voor over hoe de fusie organisatie nu de toekomst ziet. Een daarvan is ontslag van huidig personeel en stoppen met plan nen om in de buitendorpen mede werkers van de WMO actief te laten zijn. Een ander scenario is dat de gemeente op jaarbasis €80.000,- extra aan de nieuwe organisatie doneert voor het gat dat ontstaat door het wegvallen van de budgetten jeugd- en jon gerenwerk en WMO. Het derde scenario is dat de raad de beslui ten van burgemeester en wethou ders heroverweegt. Van dat laatste werd woensdag al snel duidelijk dat dat geen haal bare kaart is. Wethouder Hennie Huisman (welzijn) stelde zich standvastig op achter het college- besluit het jeugd- en jongerenwerk bij een andere organisatie onder te brengen. Volgens haar was er al langere tijd ontevredenheid over de wijze waarop dat onder Pharos functioneerde. Dat werd beaamd door Veronica van Beek die namens de dorpscommissies insprak. Zij liet weten dat de bui tendorpen slechte ervaringen heb ben met het jeugd- en jongeren werk onder Pharos. 'We zien ze niet. Het is alleen op Den Burg gericht.' Op een vraag van Rikus Kieft (GroenLinks) of er niet al eerder signalen over ontevredenheid waren geweest, liet Hollands weten dat de ontwikkelingen rond de WMO echt uit de lucht kwam vallen. Van het jeugd- en jonge renwerk was al langer bekend dat het beter moest. Wethouder Huis man liet weten dat de WMO inder daad onverwacht door regionale ontwikkelingen uit de fusie is gehaald. Wat het jeugd- en jonge renwerk betrof, zei Huisman dat er nu gekozen is voor kwaliteit. Vol gens de wethouder was zij bij Pharos/SWOT op blokkades gestuit wat de deur had dichtge daan. Volgens de wethouder kon het zijn dat Hollands wat minder goed van de ontwikkelingen op de hoogte was, omdat de gemeente vooral met Pharos over het jeugd- en jongerenwerk had gesproken. De politieke partijen konden ter plek ke niet direct wat met de proble men. Kieft adviseerde wel op korte termijn verder te praten. 'Dit is urgent.' Schoorsteenvegers Er zijn schoorsteenvegers op het eiland actief die er zo hun eigen werkwijzen op nahouden. De schoorsteenvegers bieden bij men sen aan de deur aan tegen een luttel bedrag de schoorsteen te vegen. Daarna worden zij gecon fronteerd met extra werkzaamhe den als het rechtleggen van dak pannen of reparatie van pijpen waarvoor hoge bedragen in reke ning worden gebracht. De politie heeft drie Texelse jon geren opgepakt in verband met de brandstichting afgelopen zaterdagnacht in Den Burg. Daarbij gingen een auto en een caravan in vlammen op. Twee van de verdachten zijn minder jarig. De leeftijd van de derde is niet bekend. De laatste tijd is het erg onrustig in Den Burg. Naast de brandstich ting werden auto's bekrast in het centrum en ruiten van auto's inge gooid bij Starkenburgh. Ook wor den er de laatste tijd regelmatig fietsen ontvreemd, zelf uit schuur tjes. Maandagnacht werd bij de familie Kooij aan de Schilderweg een 17-meter lange steiger omge gooid. 'We hebben de politie in Alkmaar ingelicht, maar daar werd gezegd dat er geen politie buiten het seizoen aanwezig was. Het is toch te zot voor woorden. Wijzelf hebben geen schade, maar de loodgietersbedrijf Geus van wie de steiger is wel', reageert Janet Kooi. De schade aan de steiger bedraagt naar verluidt enkele dui zenden euro's. 'We hebben de politie in Alkmaar ingelicht, maar daar werd gezegd dat er geen politie buiten het seizoen aanwe zig was.', vertelt Sam Kooij. De gemeente betreurt de reactie van de politie in Alkmaar, maar benadrukt dat er weldegelijk poli tie aanwezig is (zie Wat ik zeggen wou). Voor de vernielingen aan de auto's stelt de politie een buurton derzoek in. Tot op heden hebben zich nog geen getuigen gemeld. De gemeente roept mensen die meer informatie hebben over de vernielingen of de brand op con tact op te nemen met de politie in Den Burg op telefoonnummer 0900-8844 Bekendmakingen op pagina 14 SNELCODE: 58l] Garage Dros www.texelseautopagina.nl

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 1