AGENDA ÉL® t Cine>mc3 Texel TAXI Strijdlustig ZDH komt te kort voor punt TEXELSE 73cOURANT Jureren gerookte vis serieuze zaak Bollenteelt in Waalder museum Magirus Deutz Club met oldtimers op De Krim j o.a. Mark Vtahlberg. Mlla McFarlane Is de schrl|ver serle Family Guy en slaat grensverleggende humoi De Verbouwing The Bourne Legacy C© \©rbouwhg ©$05"® Mystery Movia© WMO/ziekenvervoer Rolstoelvervoer Korting met onze voordeelpas www.taxitexel.nl Juryleden Jan Bloem, Rob Manse, Jaap Verhoeven, Lyda Vlaming en Ada de Wolf keuren de poon. (Foto Gerard Timmerman) Achter de schermen COLUMN Texel Culinair is komend weekend, maar afgelopen zaterdag beleefde ik al een bijzondere smaaksensatie: gerookte poontjes en slippies. Ik zat in de jury die de poontjes en slip pies voor het Texels kampioen schap visroken beoordeelde op smaak, uiterlijk en andere eigen schappen. Nooit geweten dat er zóveel verschil kon zitten tussen de rooksels uit het ene of het andere vat. In kleur, smaak en wat al niet meer. Gelukkig hing de uitslag niet alleen van mij af, ook Lyda Vlaming, Ada de Wolf, Jan Bloem, Jaap Ver hoeven en Rob Manse proefden en keurden de vissies met veel enthou siasme. Of een gerookte vis lekker weg hapt hang af van veel factoren. In de eerste plaats van de vis zelf. Zo legde Cor Trap van de organisatie van het kampioenschap uit dat de kleur onder meer samen hangt met de herkomst van de vis, die deze dag beschikbaar was gesteld door Texelse kotters. Zoals ook de smaak door allerlei zaken wordt beïnvloed. Bijvoorbeeld van welke soort hout mot er wordt gebruikt. Zaterdag zag ik rokers eiken, vuren, beuk en ber ken en mengsels daarvan in het vat scheppen. Ze hadden de vis schoongemaakt en in het zout gezet, waarmee de één royaler rondstrooide dan de ander. En daarna de vis gedroogd, maar ook weer niet te droog. Bij visroken steekt het allemaal nauw. Groot waren de verschillen tussen de rookvaten. Ik zag ze heel een voudig, een verroeste oude olie drum met daar over heen een juten zak om het vat op temperatuur te houden. Maar ook glimmende vaten met daar bovenop een kist die open kon. En de meest imposante, de geavanceerde rookkast van Piet Beuving en Marcel Honingh. Sommigen hadden een thermome ter in het vat, anderen deden het op gevoel door hun hand bij het vat te houden. Hoe lang de vis ongeveer moet worden gerookt, weten de rokers wel uit ervaring. Maar om de vis er precies op het juiste moment uit te halen, blijkt vooral een kwestie van gevoel. Beuving deed het bijna op de minuut precies. Op het eind haalde hij een slippie uit het vat om te kijken of het gaar was en het vel letje er makkelijk af gleed. Om ze er vervolgens nog een tikkie langer in te laten hangen. Grappig was dat deze ouwe rot in het vak zijn kast had neergezet pal onder het raam van zijn geboortehuis aan de Oes- ZDH is er zondag in Waarland ondanks stevig weerwerk niet in geslaagd punten te pakken. Thuisploeg Con Zelo kwam vroeg in de wedstrijd op voorsprong en counterde een minuut voor tijd naar 2-0. De Zwaluwen beleefden een slech te start. Binnen drie minuten werd het 1 -O, toen een middenvelder van Con Zelo veel ruimte kreeg, zich met de nodige moeite langs vrije verdediger Remco Boogaard wor stelde en keeper Daniël Bakker ver raste met een stiftje van buiten het strafschopgebied. Het bleek geen toevalstreffer, want Con Zelo had ook daarna het beste van het spel en drong ZDH ver terug. De gasten kweten zich overi gens goed van hun taak. Ze verde digden gegroepeerd en hadden in Daniël Bakker een keeper die een paar keer uitstekend optrad. Een paar keer zette ZDH een tegenaan val op. De beste kans was voor Edib Muric, die in de zesde minuut naast schoot. Het was één van zijn laatste wapenfeiten, want de niet fitte spits moest zich al na twaalf minuten laten vervangen door Bas Bakker. Een kansje was er ook voor Mike de Bruijn, die na een combina tie met de invaller door de verdedi ging glipte. De keeper kon echter redding brengen. Na een peptalk van coach Gerard Boogaard trok ZDH in de tweede helft het initiatief naar zich toe. Dat kwam mede door een tactische ingreep, waarbij Jonas Leenhouts naar het middenveld werd doorge schoven om de centrale middenvel der van de tegenstander het spelen onmogelijk te maken. Daarnaast schoof De Bruijn door naar de voor hoede om spits Jelmer Bomas bij te staan. Ten slotte werd de zieke Hidde Struick vervangen door Gui- do Boogaard. Het meeste gevaar kwam uit de spelhervattingen van Daan Wes- sels, die de bal uit vrije trappen steeds met veel effect met zijn lin kerbeen in het strafschopgebied plaatste. Eenmaal ging het speel tuig rechtstreeks op doel, maar kon de keeper met een ultieme redding de gelijkmaker voorkomen. Ondanks twee drinkpauzes, door de scheids rechter ingelast wegens het warme weer, vloeiden de krachten bij de Zwaluwen daarna langzaam weg. Met Gijs de Graaf als invaller voor Pieter Plaatsman zette ZDH in de slotfase alles om alles om alsnog een punt in de wacht te slepen. Ook aanvoerder Remco Boogaard werd naar het front gestuurd. Dat leverde ook risico's op, want Con Zelo kreeg steeds meer ruimte voor snelle tegenaanvallen. Een minuut voor tijd viel het doek, toen de rechtsbuiten van de thuisploeg te snel was voor Guido Boogaard, doelman Bakker omzeilde en raak schoot. Ondanks het teleurstellende resul taat waren de Zwaluwen blij met de tweede helft, waarin de ploeg liet zien goed te kunnen meekomen met het sterke Con Zelo. Zondag kunnen ze zien wat dit waard was, wanneer Schagen naar Den Hoorn komt. terstraat. Een mooi stukje folklore daar bij die eeuwen oude Maartens kerk. Met op straat de bijna even monumentale Frans Pieterse, spe lend op zijn accordeon, op het ter ras de zingende en gitaar spelende Gerrit Terwindt. Verderop de Dans groep Oude Dansen, die opende met de Tante Doortje Wals, een eerbetoon aan de oprichtster. Voor de jury was het wachten op het moment tot Cor Trap en Ko Vinke van het organisatiecomité met de schalen vis kwamen aanzet ten. Meteen aanvallen was er niet bij, gerookte vis jureren is een seri euze zaak. Eerst de kleur van de vis vergelijken, gleed het velletje er wel goed af, was ie wel goed schoon gemaakt, lekker mals en niet te zout, maar ook niet te flauw. Ik ver geet te melden dat we vooraf al een inspectieronde langs de rookvaten hadden gemaakt, waarbij we moes ten letten op hygiëne en uitstraling. Uiteindelijk was daar dan toch de beloning, in de vorm van heerlijke gerookte poon en slippies. Nog nooit proefde ik zóveel vis op één dag. De één nog lekkerder, malser of pittiger dan de ander. Smaken verschillen, ook binnen deze jury. Laat het een troost zijn voor de rokers die niet hebben gewonnen. Uit welk vat de vis afkomstig was, wisten wij niet. Op de schalen geen namen, maar letters. Er was natuur lijk veel meer vis dan wij op konden, ook voor de vele bezoekers was meer dan genoeg gerookt. Als jury kregen we ongevraagd ver sterking van Nic Dros, die er al proevend zijn eigen criteria op nahield en zijn vingers er letterlijk bij aflikte. Om in het voorbijgaan nog wat anekdotes rond te strooien over zijn belevenissen. Ééntje was hij mij vergeten te vertellen. Dat hij ten tij de van de Koude Oorlog zijn tante en achternichtjes vanuit Oost-Duits- land via een rivier, uit het zicht van de wachttorens, naar het vrije wes ten had gesmokkeld. Het had maar weinig gescheeld of deze handelaar pur sang had zater dag zijn scootmobiel waarop hij langs vaten ging ter plekke van de hand gedaan. Gerard Timmerman Texel is al sinds jaar en dag ver bonden met de bollenteelt. Van daag de dag telt het eiland nog zo'n 300 hectare bollenvelden. Het Cultuurhistorisch museum in De Waal besteedt daar aandacht aan in een speciale expositie die tot november te bezichtigen is. Daarop is te zien hoe de kweek in de loop der jaren veranderde. 'Het is prachtig om te zien hoe ook de manier van denken op het gebied van de bollen is veranderd. Vroeger werd er vooral gelet op de grootte van de bollen, tegenwoor dig gaat het om het aantal bloe men per kilo bollen', vertelt Hank Witte van het museum. Naast de gedachtegang is ook de manier van werken veranderd. Ging vroe ger alles met de hand, tegenwoor dig gaat een hoop met machines. 'Texel is altijd vooruitstrevend geweest op het gebied van auto matisering in de landbouw en dat is niet anders op het gebied van de bollenteelt', vervolgt Witte. De geschiedenis van de bollen op Texel is treffend in beeld gebracht in één van de zalen. Overal staan voorwerpen die met het onderwerp te maken hebben. 'Al deze spullen worden ons geschonken door mensen die er niets meer mee doen. En voor het museum zijn ze een aanwinst.' Zo staat er bijvoor beeld één van de eerste bollensor- teermachines. Uit de speakers schalt een lied: 'Naar de bollen, naar die prachtige bollen. Waar je sprakeloos geniet, van de kleuren die je ziet.' Het museum wil meer bezoekers aantrekken. 'We zitten toch een beetje weggestopt in het dorp. Mensen weten het niet altijd te vinden en dat is zonde van zo'n prachtig museum.' Alle spullen in het museum zijn afkomstig van Texelaars. 'Ik ben van een genera tie die de ontwikkeling van hand werk tot machines heeft gezien en ik vertel daar graag over tijdens rondleidingen. Behalve de bollen- tentoonstelling is er in het museum ook aandacht voor de Texelse landbouw en het Texelse vakman schap in het algemeen. Het muse um is op maandag en zondagoch tend gesloten, de rest van de week In de hoogtijdagen van de Koude Oorlog hield Nederland rekening met een nucleaire aanval. Om de steden bij brand blank te zetten, hield de overheid vrachtauto's paraat, die voor en achter waren uitgerust met zware pompen. Gelukkig hoefden ze als zodanig nooit in actie te komen. Veel van deze Magirus Deutz-voer- tuigen zijn omgebouwd tot camper. Dit weekend stonden ze op De Krim. Het weekend was georganiseerd door Hans en Mabel Zuidema uit De Cocksdorp. Ruim drie jaar geleden kochten ze een omgebouwde Magi rus Deutz. Met een gewicht van vie- reneenhalve ton, een zwaar voertuig, uitgerust met een vier cilinder 5,2 liter motor. Ze reden er mee tot Bordeaux aan toe. 'Het zijn geen racewagens en tegen de berg op zakt de snelheid flink terug. Maar het is een feest om er in te rijden, je hebt veel bekijks.' Dat komt vooral door de vorm, typisch jaren vijftig, wat dit type zo gewild bij maakt bij de liefhebbers. Ze hebben zich verenigd in de Magi rus Deutz Club, waarvan 45 leden naar Texel kwamen. Onder hen één familie die er zelfs drie heeft. family guy 0222 315555 is iedereen van harte uitgenodigd om eens een keer te komen kijken. Na oktober sluit het museum de deuren voor de winterperiode, maar gaat twee weken voor Pasen weer open. De bollententoonstel- ling wordt ingeruild voor een expo sitie met het thema 'Wielen'. Zaterdag 15 september, zaterdag 22 september DinerCabaret-19.00 uur uitgebreid ^.-gangendiner, afgewisseld met een superleuk cabaretprogramma. Inci de show €49,50 (evt. kindermenu «34,75) Diner vooraf mogelijk, reserveren gewenst. Donderdag 13 september Ca ba ret Vrouw Holland met "Brave meisjes komen in de hemel" Muzikaal cabaret met hemelse muziek en helse herrie! Entree f16,00 (try-out), diner voomf mogetijk, reserveren. Donderdag 20 september -Theater Nederlands Komedie Theater "MaxTailleur, ik lach om niette huilen" Grotetegenstellingen en ontroerende i, afge- wisseldmetliedjesenhetrepertoirevandezekamiek. Entree u£,oc, diner vooraf mogelijk, reserveren gewenst. Ook voor lunch en la carte!

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 13