AGENDA hoefden niet uit' 'Mensen het dorp DE ECHTE Pfaff-N aaimachine, S. DROS Gz„ 00™D> Ploegkampioenschap: jong geleerd, oud gedaan TEXELSE 7 7COURANT 225 jaar bedrijvigheid in en om Oosterend Cinpmca Te^xe»! TAXI Zaterdag 22 septemberzaterdag 6 oktober it 19.00 uur Uitgebreid 4-gangendinerafgewisseld met een superleuk ca baretprogru mma, incl de show €49,50 (evt. kindermenu 04,75) Diner voo raf moge lift, reserveren gewenst. Donderdag 20 september Theater Nederlands Komedie Theater "MaxTalleur, 3c lach om niet te huilen" Grote tegenstellingen en ontroerende momenten, afge wisseld met liedjes en het repertoire va n deze komiek. Entree €16,00, diner vooraf mogelijk, reserveren gewenst. Donderdag 27 september Cabaret Mattijs Verhallen "Zolang de maat maar vol is" Mattijs voert u mee la ngs de pieken van de lach en door de dalen van misère. Entree€15,00, 1 diner vooraf mogelijk, reserveren gewenst. -- Ook voor lunch en la carte! ft» jC 0222 - 319633 of reserveer online! Ij info@kif12.nl www.klif12.nl Broodbakkers, kruideniers, olie handels, peterolieboeren, schoenlappers, kleermakers, melkboeren en handelaren in garen en touw. Deze en andere winkeltjes waren lange tijd in overvloed aanwezig in Ooste rend. Jan Brouwer kwam tot 247. Hij beschrijft ze gedetail leerd in zijn boek 225 jaar bedrij vigheid in en om Oosterend Texel. Zaterdag 22 september presenteert hij het in kerkelijk centrum De Parel aan de Oes- 1887 moest ik het vooral van archieven hebben. Ik beheer het archief van de Protestantse Wad dengemeente. Aan die oude boe ken heb ik veel gehad. Als ik een geboortejaar wist, dan zocht ik in het doopregister, leder kind werd gedoopt en dan stond het beroep van de ouders er ook bij. Wilma Eelman heeft me geholpen en Wil Braam heeft in het gemeentear- In veel woningen in het oude cen trum moeten wel één of meer winkeltje hebben gezeten, zo blijkt tijdens een rondje door het dorp. Bij vrijwel elk pand dat we passe ren weet Brouwer wel iets te noe men. En je kunt het zo gek niet bedenken, of er was altijd wel iemand die het verkocht. 'Vroeger hadden mensen geen fiets, alles wat je nodig had moest op loopaf stand zijn. Mensen hoefden het dorp niet uit.' Als kind herinnert Brouwer zich de vele middenstanders in Ooster end. 'Ik ben van 1957, mijn herin neringen gaan terug naar begin jaren zestig. Het wemelde toen van de winkeltjes. Ook mijn vader (Piet Brouwer, red.) had er een, aan de Kerkstraat. Hij verkocht peterolie en kruideniersartikelen. Hij stuurde mij op zaterdagmorgen met busjes van vijf liter door het dorp om peterolie uit te venten. Daar kookten mensen toen nog op. Mijn vader was de eerste die helemaal van zijn winkel kon bestaan. Mijn overgrootvader was ook koopman. Hij kocht spullen in en verkocht die met winst. Ze deden alles om aan de kost te komen. Ze deden landwerk, bij voorbeeld in de bieten, of stonden aan de dorsmachine. Ze waren niet te beroerd om aan te pakken en zo een paar extra centen te verdienen. Anderen deden dat ook. De broodbakker had er een boerderijtje bij en ga zo maar door. Ze moesten hun eigen broek ophouden, een uitkering kregen ze niet. Op een bepaald moment had Oosterend zeven broodbak kers. Ongelofelijk. Ook op Oost had je veel winkeltjes. Daar was een loswal en dat leverde klandi zie op.' Vijf jaar werkte Brouwer aan zijn boek. 'Het begon met een idee om iets te maken over onze winkel aan de Kerkstraat. Ik zat er over te vertellen en toen vroegen Ooster- enders: Waarom doe je niet alle winkeltjes en bedrijfjes? Laten het er eens 100 zijn, dacht ik toen. Het bleken er dus 247 te zijn.' Voor zijn onderzoek sprak Brouwer met veel Oosterenders onder wie Piet te Lies (Vlaming). Maar ook met mensen die inmiddels overleden zijn, zoals Ome Gerrit Timmer van de Centra en Piet Kuiper van de Oranjestraat. Die mensen wisten veel te vertellen. Hun herinnerin gen gingen terug tot zeg maar de jaren dertig. Over de tijd daarvoor heb ik uit andere bronnen moeten putten. Natuurlijk het archief van de Texel se Courant. Eerst heb ik oude kranten gelezen, blad voor blad omgeslagen. Nadat ze allemaal waren gedigitaliseerd, kon ik ze thuis bekijken. En over de tijd vóór Advertentie uit de Texelse Courant. chief allerlei dingen voor me opge spoord. Dan kwam ik met één vraag, maar het antwoord leverde weer meer vragen op. Daar had hij me al voor gewaarschuwd. En veel hulp heb ik gehad van Willem van de Berg, die alle oude foto's voor me heeft gescand.' Uit het archief spitte hij tal van wetenswaardigheden op. Zoals 'Je had ook veel weduwenwinkel- tjes. Vaak vissersvrouwen van wie hun man op zee was gebleven. Zoals Engeltje Drijver, die in de Oesterstraat een kruidenierswin keltje begon. Ze moest toch wat om aan de kost te komen. Bij het opzetten werd ze geholpen door een visserssociëteit.' Bijzonder is ook het verhaal over de familie Duinker. 'Het waren wiervissers, maar het wier verdween na de aanleg van de Afsluitdijk. Maar Fulps Duinker had een groot gezin, er moest brood op de plank komen. Hij kocht een dorsmachi ne en een oud onderstel en ging de boeren langs, 's Avonds bracht hij verzekeringen aan de man. Zo vindingrijk als de mensen toen waren, daar heb ik me echt over verbaasd.' 225 jaar bedrijvigheid in en om Oosterend telt 274 pagina's en is rijk geïllustreerd. Het boek kost €32,50 en is zaterdag te koop bij de presentatie en maandag 24 en dinsdag 25 september van 13.30 tot 16.00 uur bij Brouwer thuis, op Ankerstraat 17. Gerard Timmerman werkende zonder gedruisch, geeft een prachtige steek en zijnde in goede staat; lever ik al sinds 15 jaren op Texel, onder 5 jaren guarantie. Gratis onderricht. Ook verkrijgbaar alle prepa raten Machine-olie, Klossen zijde, Naalden. Aanbevelende, TJEd. Dw. Er. Jan Brouwer. 'Zo vindingrijk als de mensen toen waren, daar heb ik me echt over verbaasd.' over zijn eigen voorouders. De Brouwers begonnen hier ooit als bierbrouwers bij de Wezenputten en verdienden daarna een boter ham als loods, visser of boer. 'Ze werkten nooit onder een baas. Ze deden echt van alles. Mijn bet overgrootvader had bijvoorbeeld een depot in touwwerken en vis sersgaren. Mijn overgrootmoeder verkocht sigaren, hammetjes, echt van alles. Ik ben prachtige adver tenties tegen gekomen.' Ouwe rotten in het vak, maar ook aanstormend talent op het Texels ploegkampioenschap. Op het land van De Lugt in Eierland streden zondag veertien ploe gers om de eer. Teun Huisman eindigde als overall winnaar. Er werd geploegd met oldtimers, zoals Ferguson- en McCormick- trekkers uit de jaren zestig en een Lanz Bulldog van halverwege de jaren vijftig. Een nostalgisch gezicht, met machines die niet af te beulen zijn. Net als de chauf feurs, want veteranen zoals Teun Huisman en Paul Wuis hebben al heel wat hectares grond gekeerd. Er zit toekomst in het ploegen, want de jeugd liet zich niet onbe tuigd. Jongste deelnemer Jasper Bakker liet zien dat ploegen niet aan leeftijd is gebonden. Een paar veldjes verderop ploegde zijn vader Anton, in een andere categorie, zodat ze elk kans maakten op een prijs. Ook Sjors Bouwmeester en Vincent Lap deden voor het eerst mee en leverden keurig werk af. Maar je hoefde geen groot kenner te zijn om te zien dat er tussen de veertien geploegde veldjes de nodige kwaliteitsverschillen waren. De prestaties werden beoordeeld door juryleden Piet Jongejan en Cees Huisman. Het kampioen schap werd georganiseerd door de Oude Trekker en Motorenvereni ging. Uitslagen: Heen en Weergaande ploegen: 1. Teun Huisman (tevens overall win naar), 2. Willem Zegers, 3. Marcel Bakker. Rondgaande ploegen: 1. Jos Witte, 2. Anton Bakker, 3. Pie- ter-Jan Kampstra. De Kerkstraat omstreeks 1910. In alle panden hebben door de jaren heen verschillende winkels gezeten. Een kruidenier, slager, bakker, een winkel in rookwaren, schoenmakers, wagenmakers, kleermakers, een manufacturenzaak, een schilderswinkel, fietsenwinkels, een herberg, een logement, een koperslager, een winkel in huishoudelijke artikelen, een ijssalon, brandstofhandelaars, cafés en slijterijen. 'De Drossen waren al net zo vin dingrijk. Die familie had gelijktijdig vijf winkels, twee bakkers, een kruidenier, een slager en een manufacturenwinkel. Ze kochten bij elkaar, zo hielden ze elkaar in leven. Ook mensen van hetzelfde geloof kochten over het algemeen bij elkaar. In mijn jeugd had je twee bakkers: Timmer en 't Gou we Boltje van de families Dros, Bremer en Blom. Timmer was, net als wij, van het houtje (gerefor meerd), dus daar hadden we eigenlijk moeten kopen. Maar de Drossen waren familie. Dus we zaten in een spagaat. We kochten voornamelijk bij 't Gouwe Boltje, dat was hier tegenover.' Bioscoop Eetcafé Terras o.a. Mark Wahlberg, Mlla McFarlane Is de schrijver grensverleggende humor De Verbouwing Na de succesvolle films Terug naar de Kust' en 'Goolsche Vrouwen' regisseert Will Koopman dltmc de thriller 'De Verbouwing', naar het gelijknamige bo van Saskla Noort met onder andere Tjltske Reldlnga. i Legacy family guy

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 11