Weten wat je verkoopt, anders is het alleen koopwaar' Marianne van der Kooi sluit na 38 jaar antiekzaak TEXELSE 3 COURANT 'De leegheid neemt hand over hand toe' DINSDAG 18 SEPTEMBER 2012 begon al in de jaren tachtig en negentig, toen het vooral een eco- hele tijd volgehouden als ze niet was getroffen door een onthut nomische crisis was die de klandi- sende inbraak. Dat gebeurde in de zie deed teruglopen. Ook de intro- nacht van 31 januari op 1 februari ductie van de euro deed het van het vorig jaar. Ze ontdekte het bedrijfje weinig goed. 'Veel onder- pas tegen het middaguur, toen ze nemers zetten het euroteken in werd gebeld door iemand die iets plaats de gulden. Daardoor gingen had willen kopen, maar het niet de prijzen enorm omhoog. Maar meer in de vitrine zag liggen. 'Ik dat kon ik niet doen op Texel, want had het niet verkocht en zei nog dan was er helemaal niemand meer gekomen. Sinds 2006 is er nog maar heel weinig belangstel - ling, vooral onder jongeren. Vroe - ger hadden veel mensen interesse in collectors items. Maar aan veer tigers en vijftigers verkoop ik bijna niks meer. Het leven is vee vluchtiger geworden, ze hebben geen tijd meer voor Ook de nieuwe media spelen haar parten. 'Als mensen vroeger een doosje of een flesje erfden en ze wilden het verkopen, dan gingen ze naar een antiekzaak. Nu kijken ze eerst op het internet wat ze ervoor kunnen krijgen. Daar kan ik echt niet tegen concurreren. Ik moet BTW betalen en de zaak het bord opheffingsuitverkoop af komen. En terwijl alles al voor half geld ligt, proberen sommigen nog verder af te dingen. Aan de andere kant: zo werkt het nu eenmaal. En ik moet toch van die spullen af. Maar ik word er niet vrolijk van.' Terugkijkend beseft Van der Kooi ook dat ze een hoop plezier aan de winkel heeft beleefd. Ze heeft genoten van de contacten met haar klanten, onder wie een vaste kring belangstellenden die gere - geld een kijkje kwam nemen. 'En ik heb het altijd leuk gevonden mijn kennis bij te spijkeren. Dat verrijkt je enorm. Je moet weten wat je verkoopt, hoe het gemaakt is en wat de geschiedenis ervan is. Anders is het alleen koop waar.' Gevraagd naar het van goud en zilver van enige waar- meest bijzondere stuk dat ze ooit spottend: dan is het vast gestolen. Waarop zij zei: nou, dat zou best kunnen, want de deur van het sou terrain staat op een kier.' Van der Kooi haastte zich naar de Stenen - plaats en ontdekte al snel dat er inderdaad was ingebroken. 'Alles de was meegenomen. Ik was niet verzekerd. Dat ben ik nooit in haar winkel had, moet ze even lachen. Om daarna een verhaal te geweest. Om je te kunnen verze - vertellen over een portret van een keren ben je verplicht een dure alarminstallatie aan te schaffen en betaal je een enorme premie. Bovendien, net als alle Texelaars dachten we: dit overkomt ons niet. Nog één dag en de antiekwinkel wat gezinnen met jonge kinderen op de Stenenplaats in Den Burg zijn, maar dat gebeurt maar zei - gaat voorgoed dicht. Het besluit den. daartoe heeft eigenares Mari anne van der Kooi niet uit we de genomen. Een afnemende belangstelling voor kunst en cultuur in het algemeen en antiek in het bijzonder én een el- Van der Kooi begon haar bedrijfje als je de klanten niet behoorlijk informatie kunt geven. Om vijf uur 's middags ging de winkel dicht en racete ik naar huis om eten te koken. En daarna moest ik weer was de eerste jaren gevestigd in de Binnenburg, op de plaats waar nu hobby- en handwerkwinkel De onthutsende inbraak lieten haar Witte Engel zit. 'Het pand heette achtendertig jaar geleden. De zaak snel de deur uit. Op drie avonden warm stoken. Laat kwam er iemand Inbrekers maken op een eiland in de winkel die zei: wat hebt u een geen kans, want ze worden bij de leuke zaak. Die had ze zelf vroeger boot al gepakt, was altijd het ver - ook, maar ze was al elf jaar gele - den gestopt. Ze had de concur - rentie niet vol kunnen houden.' in de week gaf ik les aan volwas - Om te overleven, heeft Van der nauwelijks een andere keuze. Ze is open en vriendelijk en praat met liefde over haar vakgebied. Gevraagd naar haar kijk op het culturele leven is ze echter uitge - De Goutsbergh. Het was gebouwd rond 1650 en één van de eerste stenen huizen van Den Burg. Mijn schoonvader begon er in de jaren vijftig een kruidenierswinkel. Later werd het een Jamin. In de jaren senen. De avond-MAVO, heette dat toen. Onze vakanties stonden ook in het teken van de zaak. Of we nu naar Engeland of Frankrijk gingen, overal bezochten we haal.' Spottend: 'Nou, dat is geble ken. Niemand heeft iets gezien. Middenin de winter is het in Den Burg zo rustig, dat de inbraak pas Kooi er altijd naar gestreefd zich te om half twaalf werd ontdekt. Toen onderscheiden. 'Je moet zorgen dat je heel bijzondere dingen hebt. waren de inbrekers natuurlijk al een heel eind weg.' meisje dat ze ooit in Hoorn kocht en dat ze weliswaar prachtig vond, maar dat onleesbaar was gesig - neerd en waarvan ze de maker nooit had kunnen achterhalen. Het hing jaren in de winkel, totdat ze het verkocht aan een jong echt - paar met een kind, dat er eigenlijk het geld niet voor had om de gevraagde 2800 gulden te betalen, maar dat ze toestond het in vier termijnen te betalen. Kennelijk ver moedden de nieuwe eigenaren dat ze iets bijzonders hadden gekocht, want toen de Antique Roadshow Ik heb altijd een breed assortiment Hoewel ze het niet hard kan maken, van het wereldberoemde veiling - gehad. Boeken, sieraden, glas - musea. En we sleepten de kinde - werk.'Ze pakt een bamboehouten weet Van der Kooi bijna zeker wie de daders moeten zijn geweest. pot. 'Zie je dat siersnijwerk? Alle - Ze had een paar dagen eerder In 1982 kocht ze van Adrie Mantje maal met de hand gemaakt. Wat een tijd daar niet in zit. Of neem bezoek gehad van een groepje Roemenen, dat uitgebreid de tijd huis Sotheby Nederland aandeed, namen ze er het schilderij mee naar toe om te laten taxeren. Hun voorgevoel bleek juist. 'Ze waren nog amper binnen of de deuren sproken somber. 'Ik vind het jam - zestig begon Albert Heijn er schuin het huidige pand aan de Stenen - deze weegschaal. Gemaakt van nam, maar niets kocht. 'Ze hebben gingen dicht. Wat jullie hebben, is mer hoe ermee wordt omgegaan, tegenover een winkel en dat was Muziek, musea, op allerlei gebie - de dood in de pot voor mijn den verschraalt het enorm. De leegheid neemt hand over hand toe. Dan blijft één ding over: het materiële. En daar heb je nooit genoeg van.' De belangstelling voor cultuur ver loopt in golven. Bloei en verval wisselen elkaar af, realiseert de onlangs vijfenzeventig geworden Van der Kooi zich. Maar ze vindt dat de situatie de afgelopen tien, vijftien jaar in snel tempo is ver - slechterd. 'Na de oorlog kregen mensen tijd en geld voor kunst en nam het bezoek aan concerten en musea toe. Maar tegenwoordig is iedereen alleen nog maar met dat internet bezig. Niemand leest plaats, dat niet zolang daarvoor in oude stijl volledig opnieuw was hout en hoorn. Schitterend gewoon. Helaas is het maar een waarschijnlijk precies bekeken wat ze wilden hebben en hoe ze van het souterrain in de winkel konden komen. De recherche kwam pas twee dagen later. Ze hebben wat rondgelopen en naar vingerafdruk ken gezocht. Die waren er natuur - lijk niet. Daarna heb ik niets meer gehoord.' Ze zucht: 'Tja, de poli - schoonvader. Daarna is hij antiek gaan verkopen.' Op het moment dat hij in februari 1974 overleed, woonde Van der Kooi in Westzaan, waar echtge - noot Gerard predikant was. Terwijl de opheffingsuitverkoop al in gang was gezet, besloten ze de zaak opgetrokken. Ze keken al langer uit naar een alternatief voor de oude winkel, waar bij een stevige regenbui het water aan de binnen kant langs de muren droop. 'Het was halfsteens en ontzettend bouwvallig. We hebben er veel enkeling die er oog voor heeft. Gelukkig heb ik er nooit echt een boterham mee hoeven verdienen. Met het inkomen van mijn man konden het prima redden. Natuur lijk moest ik een zekere omzet draaien, want anders kon ik geen heel bijzonder, kregen ze te horen. Het was gemaakt door Antonio, een Italiaanse genreschilder uit de negentiende eeuw. Hij haalde kin - deren van de straat, zette ze op een vacht en legde ze vast op doek. Uit geldnood gaf hij die schilderijen soms in onderpand aan Nederlandse schilders met wie hij bevriend was. Zo is dit hier Nadat Van der Kooi 'acht maan - waarschijnlijk ook beland. Het den met de dood in de schoenen bleek 175 duizend gulden waard had rondgelopen', kreeg ze bezoek te zijn. Ik heb gehoord dat dit ver - van een makelaar die vertelde dat 'de buren', bakker Timmer, het pand wilde kopen om bij de aan - grenzende tearoom te trekken. Ze hoefde er niet lang over na te den- schade aan prenten en schilderijen nieuwe inkopen doen en dat is één ken. 'Ik had er geen gein meer haal later nog bij de BBC op tele - visie is geweest.' Op de vraag wat ze dacht toen ze hoorde dat ze een hoop geld was misgelopen, haalt Van der Kooi de schouders op. 'Gedane zaken voort te zetten en op Texel te gaan gehad. Er is ontzettend veel verlo- van de leukste dingen van het aan. Bovendien weet je dat iemand nemen geen keer. Ik heb er niet meer. Moetje eens een stiltecoupé wonen. 'Gerard heeft er nog speci- ren gegaan.' Ook financieel was in de trein instappen. Die bordjes aal het middenstandsdiploma voor de aankoop een goede zet. 'De met het verzoek stil te zijn, hoeven gehaald. Dat moest toen nog. Op 1 juli kwamen we naar het eiland, op 2 juli stond ik achter de toon - bank. Met het restant van de uit - verkoop in de winkel.' ze niet eens meer op te hangen, want iedereen zit over zijn mobiel tje gebogen en heeft nergens ander meer aandacht voor.' Misschien dat het ooit nog eens beter wordt. 'Maar dan moet het mensbeeld wel eerst veranderen. Normaal begint het bij de opvoe - Maar met een gezin met vier jonge ding, maar ik denk dat er een soort kinderen kon ik het lesgeven niet revolutie voor nodig is. Mijn man combineren. Met de winkel lukte en ik gaan samen met een bevriend dat wel. Na school kwamen de rente was net gezakt van dertien naar acht procent. Sinds die tijd is het pand wel zes of zeven keer zoveel waard geworden. Dat was ook de reden dat we het nog lang Ervaring met de verkoop van antiek hebben kunnen volhouden.' had ze niet. 'Ik kwam uit het onder De verminderde animo voor antiek Ze had het misschien nog wel een wijs en had Duits gestudeerd. bedrijf. Maar het geld dat ik ver - diende, was vooral voor erbij. Veel belangrijker was dat ik er plezier in had. En het leuke was dat ik met een heleboel interessante mensen in aanraking kwam. Dat zal ik mis sen.' die één keer door inbrekers is bezocht ze nóg een keer kan ver - wachten.' zulke slapeloze nachten van gehad als van die inbraak. Dat vond ik veel erger.' Een troost was ook dat het echtpaar aan wie ze het schil - derij had verkocht er erg blij mee was. 'Ze waren niet van plan het te Haar laatste weken in de winkel zijn niet de gemakkelijkste. 'Ik heb er moeite mee dat er nu mensen in verkopen. Dat vond ik wel leuk. de winkel komen die ik nog nooit heb gezien en die alleen maar op stel regelmatig op zondagochtend naar het Concertgebouw. De con - certen beginnen er om tien uur, zodat we al vroeg op moeten om op tijd in Amsterdam te zijn. Maar dat hebben we er graag voor over. Het zou leuk zijn als er dan ook kinderen op de fiets naar me toe.' Desondanks leidde ze een tamelijk hectisch bestaan. 'Ik was er dag en nacht mee bezig. Ik bezocht musea en veilingen om me te ori - enteren en las heel veel vaklitera - tuur. Je kunt zulk werk niet doen fantasie, emoties en decor. Voor beide groepen leerlingen wordt vrijdag 21 september een kennismakingsles gegeven. Voor de jongste groep begint deze om 14.45 uur, voor de oudere groep theaterdocent Marije de Leeuw om 15.30 uur. Deelname aan deze gaan binnenkort bij Artex cur- proefles is uiteraard gratis, sussen van start voor kinderen van 5 tot en met 11 jaar. Kennis maken met jeugdtheater Artex Onder leiding van de nieuwe De jongste leerlingen, van 5 tot en met 7 jaar, kunnen deelnemen aan de cursus kindertoneel. Hierin leren zij spelenderwijs hun lichaam, mimiek en stem theatraal te gebrui ken. In twaalf lessen, op vrijdag vanaf 14.45 uur, studeren de kin deren een voorstelling in rond een sprookje. In de laatste les is publiek welkom om het resultaat te bekij ken. De oudere leerlingen, van 8 tot en met 11 jaar, onderzoeken en presenteren het sprookje van Sneeuwwitje. Uiteraard komen daarnaast ook andere zaken aan bod, zoals dramaoefeningen en toneelspelletjes. Ook wordt ant - woord gegeven op de vraag hoe het beste gebruik te maken van Slaapplaatsen Vervolg van pagina 1 Hetzelfde geldt voor de honderd toeristische slaapplaatsen die zich binnen de 400 genoemde slaap plaatsen bevinden. In de nieuwe nota moeten de defi nities 'in samenspraak met de sec tor worden opgenomen', aldus de motie. De kans dat die morgen avond wordt aangenomen, is groot. Hij wordt door zes van de zeven politieke partijen in de raad inge diend. Bedoeling is dat het college in het eerste kwartaal van 2013 een nieuwe nota Recreatie en Toerisme aanbiedt aan de raad. 18-9-1962 18-9-2012 Vandaag zijn onze ouders en grootouders Jan de Vries Poukje Pranger 50 jaar getrouwd! Kinderen en kleinkinderen Wij danken u hartelijk voor de manier waarop u met ons heeft meegeleefd tijdens de ziekte en het overlijden van rriljn man en onze vader en opa CORNELIS VAN HEERWAARDE ,.Mees Hoekie C.A. van Heerwaarde-Schraag Kinderen en kleinkinderen Texel, september 2012 Hoera Deze jongen wordt a weer 50 jaar! Dolblij en gelukkig zijn wij met de geboorte van onze zoon Coen Op woensdag 12 september 2012 om 13.00 uur is onze zoon en broertje geboren. Met een lengte van 52 cm en een gewicht van 4000 gram. Kim, Peter, Danny en Britt Stiggelbout Oude Dijkje 42 1796 ML De Koog INLEVEREN: maandag vóór 10.00 woensdag vóór .00 ui met 3 regels, er €2,50 KOSTEN €7,50 tot Per regel r (incl. btw). FOTO-TEXELAARTJE: plaatsing foto €14,50 excl. tekst, alleen voor particulieren die iets te koop aanbieden. 21 sept. zijn er jonge hen nen, u kunt nog bestellen. K. de Ridder, tel. 319497. Da Capo. Muziekles thuis voor alle leeftijden. Bert Kemper, tel. 316462. Nu 10% korting op kan toorartikelen bij TCA/ kantoorvakhandeltexel/ Maricoweg 37 A. Te koop: Texelse Shii take paddestoelen, soep en tapenade. Kadijksweg 15,06-48630343. Antje Schoehuys Spaanse les en vertalingen. Nieuwe cursus Spaans voor be ginners op dinsdag- en donderdagavond 20.00 uur. Info: 313446/06- 81305474. Auto Service Centrum, Maricoweg 3, tel. 315588. Heeft u schade of bent u op zoek naar een andere auto? Kijk dan eerst eens op www.texelseautopa- gina.nl Regt Witgoed Service voor vakkundige reparatie en service aan witgoed en huishoud, apparaten. Nol- lekoog 10, tel. 327707. Visverkoop voor de gym vereniging in Oudeschild. Za. 22 sept. v.a. 13.00 uur in de Heemskerckstraat. Gebakken zeetong, in de boter. Havenrestaurant Texel, met uitzicht op zee! Bel Jan. C. Stolk voor re servering, 319310. Gezocht! Hotel Greenside in De Koog zoekt per direct een vlotte keukenhulp/ afwasser voor de week enden en schoolvakanties. Ervaring niet vereist. Uren in overleg. Voor informatie en sollicitaite kun je je wen den tot Gerjan Hebers via g.hebers@hotelgreenside. nl of 0222-327222.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 3