L Zoet water aan land gebracht bij NIOZ Diefstal en vernielingen JMifl TEXELSE 5 COURANT G-team verliest openingsduel Skatefeest in Den Burg SiWtéjiArTt Texêl Een opmerkelijke lading vrijdag ochtend in de NlOZ-haven op 't Horntje. Het binnenvaartschip Grinza kwam 650.000 liter zoet water uit het IJsselmeer bren gen. Het NIOZ had het water nodig voor het testen van een ballastwaterzui- veringssysteem op de haven. Dat gebeurt daar al een paar jaar, maar er wordt nu voor het eerst een systeem met zoet water getest. Het water werd aan de kade uit het scheepsruim gepompt en langs een prototype van een zuiverings systeem geleid. Daar werd het met behulp van UV-stralen behandeld. Het ligt nu in opslagtanks en wordt deze week nog een keer behan deld, waarna het terug in zee gaat. Volgens Louis Peperzak, projectlei der van het ballastwateronderzoek was het geen optie zoveel zoet water aan Texel te onttrekken, van daar dat het met een binnenvaart schip uit het IJsselmeer werd gehaald. Normaliter worden proto types van zuiveringssystemen voorzien van water uit de Wadden zee en de Noordzee. Het NIOZ is wereldwijd één van de tien plekken waar ballastwaterzui- veringssystemen worden getest. Bedoeling is dat vanaf 2016 wereld wijd alle schepen met een inhoud van meer dan 400 ton verplicht een systeem aan boord hebben om ballastwater te zuiveren, voordat dat in zee of oceaan wordt geloosd. Dat moet voorkomen dat micro organismen terecht komen in een Aan de vernielingen in Den Burg is nog geen einde gekomen. Ook dit weekend werden er op diverse plaatsen spullen ver nield of beschadigd. In het park werden bankjes vernield en onder geklad, op een oprit op het Schilderend werd een scoo ter beschadigd en bij de Thijsse- school werd een achtergeble ven kinderfiets vernield. In De Waal werd afgelopen week brandstof gestolen. Er is de laatste weken sprake van een vandalismegolf in Den Burg. Auto's die vernield worden, brand stichting, diefstal uit schuurtjes en nu deze vernielingen. Een woord voerder van Stichting de Wezen- tuin geeft aan dat het geduld op is. 'We voelen ons door de Gemeente niet serieus genomen en denken er sterk over om al onze activiteiten in het Park te gaan stoppen, ook wat betreft de muzieknis. Alles heeft te maken met het Algemene Plaatselijke verordeningbeleid en de matige uitvoering daarvan door de politie. Kinderfietsje Afgelopen donderdagavond/nacht loopt een groepje langs het verla ten schoolplein van de Thijsse- school. 'Hé!', roept er een. 'Kijk, daar staat een schattig, klein, kleu rig jongensfietsje! Dat moet stuk!' Juichend stort het groepje zich er op. 'Wacht, ik ga er effe een rondje op rijden, maar eerst trek ik dat mandje er af!', roept de eerste. 'Yeah', roept de rest. 'En dat zadel- tje kan stuk!' 'Yeah!' 'Die bandjes kunnen lek!' 'Yeah'. Uitgesloopt vervolgt het groepje tevreden weer zijn weg. Weer een mooie daad verricht met zijn allen. Iets schat tigs, kleurigs, kleins stukgemaakt. Van een vijfjarig jongetje dat de volgende dag geschokt zijn belang rijkste bezit bekijkt. Ik heb het natuurlijk niet zelf zien gebeuren, maar gezien de schade aan de fiets zal het ongeveer zo gegaan zijn. Heren/dames slopers, of vriendjes die er lachend naar stonden te kijken: ga je kapotscha- men. Kindertranen dankzij jou. Stoer hè. R. van de Belt, Den Burg. Aardbeienrit MAB De Aardbeienrit van de MAB- club, die zaterdag werd gere den, was een echte 'puzzelaar'. Jacco Boersen en Erik Witte hadden hun best gedaan met het uitzetten en vooruit denken werd afgestraft. systeem waar ze niet thuishoren en bij gebrek aan natuurlijke vijanden schade aanrichten of andere soor ten uit een systeem verjagen. Nu mogen zeeschepen hun ballastwa ter nog verwisselen op open zee, maar dat is niet toereikend om ver spreiding van schadelijke organis men tegen te gaan. Volgens Peperzak zijn wereldwijd inmiddels dertig zuiveringssyste men goedgekeurd, waarvan zeven op het NIOZ en het achtste systeem is onderweg. De kans dat het 400 ton en 2016 gaat worden, is overi gens nog onzeker. Daarvoor moet wereldwijd een internationaal ver drag worden getekend, maar er zijn landen die een voorbehoud maken, omdat een elders goedge keurd zuiveringssysteem bij nader inzien toch is afgekeurd. Reders willen de zekerheid dat systemen aan alle eisen voldoen in verband met de kosten die ermee gemoeid zijn. Het geheel wordt geleid door de International Maritime Organi zation (IMO), een afdeling van de Verenigde Naties. Ook de gemeente werkt niet echt mee', vertelt ze. Ook de eigenaar van de beschadigde scooter is boos. 'De schade bedraagt rond de 800,-. Aangifte doen bleek enkel beperkt mogelijk te zijn via een melding op de website van de politie', zo mailt hij. Bij de Thijsse- school werd een kinderfiets ver nield teruggevonden (zie ook Wat ik zeggen wou) Bij twee boeren in De Waal werd afgelopen week tractorbrandstof gestolen. Bij de één ging het om een hoeveelheid van 200 liter, bij de ander om 700 tot 900 liter. De twee hebben aangifte gedaan bij de politie. Met het binnenvaartschip Grinza werd vrijdagochtend een scheepsla ding zoet water uit het IJsselmeer aangevoerd bij het NIOZ. Het water was nodig voor het testen van een nieuw ballastwaterzuiveringssy- steem. Met behulp van een pomp werd het water door het zuiverings systeem op de wal geleid. Eva Immler en Dennis Mosk van de afdeling Biologische Oceanografie van het NIOZ hielden de kwaliteit van het water in de gaten. foto Jemen ven Hetium) In Den Burg zijn afgelopen weekend weer de nodige vernielingen aangericht. Hier een foto van de tafel in het park van Den Burg, ver nield en beklad. Naast de tafel werd er een bank vernield. Ook op andere plaatsen in het dorp vonden weer vernielingen plaats. Weikoop: elke maand vertraging betekent €10.000,- renteverlies Frits Langeveld gaf tijdens de commissievergadering kritiek op de besloten voorlichtingsbijeen komst van Woontij aan de gemeente over het plan Wei koop. Directeur Jan van Andel op: 'Op 19 juni is in een besloten bijeenkomst een presentatie van het plan gehou den door de architect. Zonder toe zeggingen te doen is er positief gereageerd op de aangepaste plan nen. We hebben vertrouwen in de Raad en gaan er dus vanuit dat deze opvattingen niet opeens zijn gewijzigd. De behandeling van de diverse stappen in de vergunnin genprocedure zien we dan ook met vertrouwen tegemoet.' Het plan voorziet in een parkeerga rage, winkelruimte voor Weikoop en Albert Heijn, 14 sociale huurwonin gen en 7 koopwoningen. 'Woontij wil eindelijk weer eens bouwen om iets te doen voor de 841 woning zoekenden op Texel', Vervolgt Van Andel. 'Op 17 december 2010 is een omgevingsvergunning aange vraagd. Dit plan stuitte echter op bezwaren. Rekening houdend met de bezwaren is het plan aangepast. Vooral dankzij participatie van Albert Heijn is het plan financieel haalbaar. Woontij heeft inmiddels €2,5 mil joen in het plan geïnvesteerd. Elke maand vertraging betekent circa 10.000,- renteverlies. Ook de druk van Agrifirm neemt toe, die met claims dreigt vanwege het niet nakomen van afspraken door Woontij. Maar zonder medewerking van de gemeente kan Woontij deze afspraken niet nakomen. Aan het gemeentebestuur ligt het niet. Vanaf 2004 heeft Woontij van de opeen volgende colleges alle medewer king gekregen. Nu is de politiek aan zet om een definitieve beslissing te nemen.', besluit Van Andel. Woens dag tijdens de gemeenteraadsver gadering staat het bouwplan weder om op de agenda. Het G-team van Texel'94 heeft de eerste wedstrijd van het seizoen verloren. De ploeg van coaches Klaas van den Berg en Martien Maat was zaterdag op eigen veld niet opgewassen tegen Koedijk, de kampioen van vorig jaar: 1-4. De Texelaars speelden een goede eerste helft en creëerden ook wel kansen, maar hadden moeite met scoren. Zo schoot Jeffrey Stendert een paar keer naast en waren ook Kevin Weldam en Kees van der Vis niet trefzeker. Paul Bakker schoot de bal na een mooie pass van Mar- tijn Verbeeke hoog over. Koedijk counterde één keer en toen was het Texelse atleten naar Ameland Sido Overdijk uit Den Burg heeft op Ameland een goed resultaat behaald in de Tri-Ambla, de jaar lijkse cross-triathlon. De crosstriathlon, een relatief jonge sport, heeft veel weg van een weg- triathlon. Het grote verschil is dat de deelnemers zwemmen in open water (1,5 km), fietsen op een ATB (35 km) en hardlopen buiten de gebaande paden, op wisselend ter rein (12 km). Overdijk legde het 1/8 ste parcours af in 2.06.20 uur en eindigde daarmee - in de categorie H50+ - op een 92ste plaats in een veld van 181 deelnemers. Naast deze individuele sporter namen twee Texelse teams aan de wed strijd mee. Op ZoekNaarWiwiko, bestaande uit Corrie de Jager, Tim Lohmann en Oor de Jager, eindigde in deze categorie op een 20ste plaats in 3.37.57, team Wiwiko (Mar co Witte, Hans de Winter en Pieter- Jan Kooger) werd 26ste in 3.52.03. Rob Tijsman volbracht de Triathlon in 3.04.20. Volgens Maaike Schoo van Pharos is het skatepark de laatste jaren veelvuldig in gebruik als hangplek en heeft het daardoor een slechte naam. Ondanks dat de problemen een stuk minder zijn geworden, mede door de inzet van Pharos, lijkt het skatepark nog steeds niet erg populair. Naast de sportieve activiteiten is er een dubstep deejay en zal er een graffitiworkshop worden gegeven. De jongeren mogen zelf ook aan de slag met graffiti in een daarvoor bestemde ruimte. Het feest begint om 14.00 uur en duurt tot 17.00 uur en wordt georganiseerd door Justin Segerink en Maaike Schoo van Pharos. In het skatepark in Den Burg wordt op 22 september een ska tefeest gehouden. Het moet de jeugd stimuleren om meer te bewegen. Het feest is voor alle leeftijden, maar richt zich met name op leerlingen van groep acht en de brugklas. Op het skatefeest kunnen jongeren skaten, BMX-en en skateboarden. Ook is het beste demoteam van Nederland ingehuurd. Naast shows zullen zij ook les geven. Zij nemen fietsen, skateboards en inlineska- tes mee, waarmee de jeugd kan oefenen. Het evenement moet de skatebaan tevens een betere naam geven. gelijk wel raak: 0-1 Na rust werd het uit een afstands schot al snel 0-2. Daarbij had kee per Peter Breuer de pech dat hem het zicht werd ontnomen, waardoor hij de bal niet zag aankomen. Wel dam bracht de spanning terug. Na een pass van Van der Vis omspeel de hij de keeper en scoorde hij beheerst. Door een fout in de ver dediging, afgestraft met een keihard schot in de kruising, was de marge even later echter alweer twee doel punten. Toen Koedijk met een stiftje ook nog 1-4 maakte, was de strijd gestreden. Texel'94 probeerde het nog wel, maar er kwam geen veran dering meer in de stand. Zaterdag gaat Texel'94 naar Zwaag- dijk, een nieuwe deelnemer aan de G-competitie. Zoetelief wint SIBO maandbeker Met maar liefst 70 slagen netto wist Gerbrand Zoetelief zondag op Golfbaan De Texelse beslag te leggen op SIBO maandbeker. Het was een fantastische overwin ning van Zoetelief, die nu bijna singel handicapper is. Martijn For mer werd met 71 slagen tweede, gevolgd door Lot van Schelt, die ook met 71 punten binnen kwam. In de tweede categorie won Martin Land met 39 stablefordpunten, tweede en derde werden Marijke de Beer en Gerri Bolier die beiden 38 punten scoorden. In de derde categorie troefde Jos Bosma met 36 stablefordpunten zijn concur renten af. Hans van Maldegem en Josje Eelman werden tweede en derde met 35 stablefordpunten. De longest drives waren voor Mar tijn Former en Maeike van der Schaaf, de neary's voor Leo Saai en Gerri Bolier. De prijzen werden aangeboden door Schiphorst Inte rieur Bouw en Ontwerp. Het is eens wat anders. Normaliter maakt Willem 'Parel' Roeper uit Oudeschild zijn advocaat met kippeneieren, maar zaterdag was hij met struisvogeleieren in de weer. Ze waren gebracht door een struis- vogelhouderij van Wim en Janny de Krey in Boerakker. Met behulp van zes struisvogeleieren maakte Roeper dertig liter advocaat die over een tijdje bij de struisvogelhouderij wordt verkocht. Volgens Roe per ging het goed om struisvogeleierenadvocaat te maken. 'Het bindt alleen wat anders, omdat de verhouding tussen het eiwit en het eigeel wat anders is dan bij een kippenei.' foto jem, Het Koninklijk Texels Fanfarecorps toog zaterdagmorgen naar de Spinbaan om de 125ste verjaardag van de Texelse Courant extra luis ter bij te zetten. f° Hotel Den Burg kreeg donderdagmiddag als eerste bedrijf op Texel van de Stichting Integratie Gehandicapten Texel een sticker om aan te geven dat de toegankelijkheid en bereikbaarheid in orde is. Secretaris Frank van Lare beloonde het hotel onder toeziend oog van Hans Eshuys. SIGT wil de komende tijd meer panden op het eiland gaan schouwen om te zien hoe het staat met de toegankelijkheid, bruik baarheid en bereikbaarheid voor mensen met een beperking. De route liep via de VW naar Den Hoorn. Daarna ging het naar 't Horntje en de Hemmerkooi, waar door Marco Witte de tussentijd werd genoteerd. De rit ging verder via het bos terug naar Den Burg. Dat leverde voor sommige teams een aardig tijdsverlies op omdat de boot net leeg liep. Na een slag door Oudeschild werden de prijzen uitgereikt in de Zelfpluktuin. Voor degenen die de goede route en snelheid hadden gereden, gebeur de dit zeventig minuten na de start. Utslagen: Klasse B: Uan de Wit, 9 strafpunten; 2.Pieter en Marjan van der Vis, 12; 3.Patrick, Tom, Ard en Marieke, 19. Klasse C: 1 .Zelfpluktuin Dames 1, 3 strafpunten; 2.Frank Ellen, 7; 3.Chris de Vries, 23. Winkeltje Aan de Stenenplaats staat een bij zonder winkeltje. Van voren een oud geveltje, kleine ramen, een prachtige luifel met een haast kan ten daklijst! En binnen... met een trapje naar beneden een kleine ruimte en een spannend kamertje, bijna onder de grond. Verder een trapje omhoog naar een vloer op schouderhoogte. Al vele jaren kun je er genieten van met zorg uitge zochte oude voorwerpen die je er kunt kopen. Sieraden, schilderijen, glaswerk, serviesgoed beeldjes, lepeltjes en soms enkele meubels of een klok. Klassieke muziek omarmt al dit moois. En zittend op het trapje of stoel komen enkelen vaak meepraten over diepzinnige zaken. Voor de ouderen onder ons was hier het snoepwinkeltje van Duw Hin en haar moeder. Ze woon den onderin en moesten telkens het trappetje om hoog om die kwa jongens van drop van een cent te voorzien. Maar dit is nu verleden tijd, zoals ook het imposante huis van Cees van Corrie, de winkel van Jan Agter, de naaimachines van Jan Bruin, de sigarenwinkel op de hoek, Jan Dekker en later Doortje Schrama in het huis met achterin die prachtige tussendeuren. En wat nu? Dank je wel klein dapper oud huisje van vroeger. Dank jullie wel, An en Duw Hin en nu Marianne. Bij deze een eerbiedige afscheidsgroet aan dit bijzondere winkeltje. Ytje Boerhorst-Veenstra, Den Burg.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5