'Professionals zijn beter, maar amateurs erg gemotiveerd' TEXELSE 9 COURANT Zwemdiploma's in Molenkoog 'Bijzondere verdiensten jegens gemeenschap' Pianovirtuoos Jan Vayne maakt indruk met Texelse muzikanten Strand in beeld voor menwedstrijden DINSDAG 18 SEPTEMBER 2012 'Een kans die je niet mag laten lopen', noemde Hetty van Dijk de oproep om samen met Jan Vayne op te treden. per jaar. Professionals zijn over het algemeen beter, maar bij hen mis ik nog wel eens de gedrevenheid. Je zag het vandaag ook. ledereen vindt het leuk om met mij te spelen en is erg gemotiveerd.' Daarnaast speelde Vayne solo, waarbij hij het publiek uitnodigde suggesties te doen in de vorm van een stuk, groep of componist. Al improviserend combineerde hij op virtuoze wijze de meest uiteenlo pende melodieën, waaronder Sam my van Ramses Shaffy, Sunday Bloody Sunday van U2, We are the champions van Queen en Nights in White Satin van The Moody Blues. 'Dit is niet voorbereid. Ik wil u er dus wel op wijzen dat het heel knap is', constateerde hij zelf droog. Na de vraag 'Is de deur van het orgel los?' kroop hij ook nog even achter het kerkorgel en klonk een potpourri, waarin de toehoor ders onder meer een Sinterklaas liedje, Whiter Shade of Pale van Procol Harum en Tulpen uit Amster dam herkenden. De opkomst was ietwat teleurstel lend. Misschien dat het te mooi weer was, maar er bleven aardig wat stoelen leeg in De Burght. Jammer was ook dat er geen pre sentator was, waardoor het publiek soms maar moest raden wie er optrad en met welk stuk. Joop Rommets SVO verliest van sterk Hollandia SVO heeft in Hoorn een verdien de maar ietwat geflatteerde nederlaag geleden tegen titel kandidaat Hollandia: 6-2 Beide ploegen mochten aantreden op het mooie hoofdveld, waar doorgaans ook de thuiswedstrijden van zondagtopklasser Hollandia worden gespeeld. Ook de thuis ploeg heeft met enkele ervaren spelers een zaterdagteam opge richt. Het was ook duidelijk te zien dat een deel van hen recentelijk nog op hoog niveau heeft gespeeld. Hollandia had geen enkele zwakke plek, speelde in een hoog tempo en was door de vele positiewisse lingen in staat om iedere keer een speler vrij te spelen. Toch boden de Oosterenders aan vankelijk goed tegenstand. Ze zet ten vroeg druk en kwamen in de tiende minuut zelfs op voorsprong, toen Barry Boersen de bal bij een afgeslagen aanval knap in het doel schoot. Lang kon SVO echter niet van deze voorsprong genieten. De ploeg stond nog na te genieten toen de snelle rechtermiddenvel der van Hollandia dertig seconden na het doelpunt aan de aandacht van zijn tegenstander ontsnapte. Zijn voorzet werd simpel verzil verd. De thuisploeg nam het heft daarna stevig in handen en liep binnen een half uur uit naar 4-1Gezegd moet dat de doelpunten ook wel erg gemakkelijk werd weggegeven. Jeroen Abma kreeg op slag van rust de kans op een tweede Ooste- render treffer. Hij kopte knap in, maar de redding van de keeper mocht er ook zijn. Na de rust voetbalde SVO aardig mee, maar bleef Hollandia de beste ploeg. Omdat de thuisploeg ach terin wel ruimte weggaf, kreeg SVO net als in de eerste helft ook enke le kansen om te scoren. Nadat In een fris en winderig Molenk oog werd vrijdag voor de laatste keer dit seizoen afgezwommen. Bij elkaar gingen 63 kinderen te water om hun zwemkunsten aan examinatoren Christy Neijens en Remko Spelde te laten zien. Ook ouders, broertjes, zusje en opa's en oma's lieten zich door het weer niet weerhouden zodat het rond het bad een gezellige drukte was. De geslaagden zijn: A-diploma: Anouk Brouwer, Anouk Huisman, Astrid van den Boomen, Beien Avila Lutke Schipholt, Ben- the Bousma, Berber van der Duim, Daan Rijkers, Danika van Ree, Donna van der Slikke, Duco Zijm, Guusje de Wolf, Iris Kikkert, Ivo Beijert, Jackie Witte, Jelmer Kalis, Jerre Hoep, Liam Osako, Lize Moerbeek, Luuk Mantje, Maartje Brans, Maartje Ransdorp, Manon Knol, Marleen Uitgeest, Masja Kik kert, Mats Eelman, Mesa van den Eist, Morris Hemelrijk, Noah van Es, Nynke Stuut, Quinty de Boer, Sil van de Ree, Sophie Snowden, Tristan Stork en Ziggy Vermeer. Op een ander moment tijdens deze periode zwommen voor A af: Lola de Ridder, Julian Verbeek, Matthijs Dogger, Irene Zegers, Michaela Zegers-Peters en Job Zoetelief, Aaron Cosslet en Corné Snoeij. B-diploma: Alizetta Ouedraogo, Allan Huisman, Anouk Kager, Boy van den Brakel, Cas Bergman, Daan van der Velde, Daniëlle Tim mer, Doris Vinke, Jasmijn Huys- man, Jerom Verstraaten, Job Zoe telief, Liam Boon, Linde Dijker, Maria den Nijs, Marlou Schagen, Matthijs Dogger, Max Bakker, Mila Clausen, Sem Plaatsman en Ties Kraanen. C-diploma: Bram van den Boo men, Dorus Overmaat, Hendrik Franssen, Jan Jelle Calatz, Jelle Orij, Laurien Folkerts, Lena Gerecht, Sara Mohamed en Tijmen Ran. Eerder deze periode behaalden Femke Orij, Hendrik Boon en Sebastiaan Zegers hun C-diplo- ma. Een aparte vermelding verdient Jan Jelle Calatz die in dit seizoen zijn A, B én C-diploma behaalde. De gemeentelijke erepenning kan worden toegekend 'als bewijs van grote waardering en dankbaarheid wegens zeer bij zondere verdiensten jegens de gemeente of de gemeenschap'. Volgens burgemeester Francine Giskes voldoet de Texelse Cou rant 'ruimschoots aan deze cri teria', 'vanwege hun rol en bete kenis voor de Texelse samenleving'. Giskes noemde onder meer de rol van de krant bij de totstandkoming van TESO in 1907 en de strijd tegen de concessiewetgeving, die het voortbestaan van de veerdienst een paar jaar geleden bedreigde. De Voedselbank werd opgericht nadat de krant aandacht aan de stille armoede op het eiland had besteed. Verder wees de burge meester erop dat de krant (mede)initiatiefnemer is van evene menten als de Nieuws- en Kennis quiz, de sportverkiezingen en de verkiezing van de ondernemer van het jaar. Los daarvan is het voor lezers 'vanzelfsprekend dat sportwed strijden, voorstellingen, exposities, politieke bijeenkomsten, evene menten en andere gebeurtenissen in de Texelse Courant worden aan gekondigd en dat er daarna over wordt bericht.' Giskes prees de ijver van de redactie: 'Jullie rennen je rot. Ik kom zelf wel eens ergens en altijd zie ik jullie ook.' Giskes overhandigde de erepen ning aan hoofdredacteur Gerard Timmerman en oud-hoofdredac teur Harry de Graaf, die nog steeds wekelijks enkele stukjes schrijft en al zo'n vijftig jaar voor de krant actief is. 'Hij is jullie zeer gegund en ik hoop dat het helpt er min stens nog 125 jaar aan vast te knopen.' Timmerman was blij met de waar dering en noemde krantenmensen 'een bevlogen slag'. 'Die tomeloze drift en inzet van mensen, van de journalisten, maar ook al die ande re mensen die zich uit de naad werken om krant twee keer per week te laten verschijnen, heeft de Texelse krant gemaakt tot wat hij is. Vrijwel huis aan huis gelezen, voor een betaalde krant is dat echt een unicum. Zeker in deze tijd.' De hoofdredacteur liet niet onver meld dat er ook bedreigingen zijn. 'De recessie gaat ook niet aan onze deur voorbij en de redactie wordt niet gespaard. Het is mis schien een schrale troost dat we daarin niet alleen staan, want in heel krantenland is de stormbal gehesen.' Lering kan volgens hem misschien worden getrokken uit de moeilijkheden die oprichters Wil lem J. Langeveld en Adriaan de Rooy destijds hadden, die veel geld investeerden en maar moes ten afwachten of voldoende Texe laars 'het krantje' de moeite waard vonden om zich er op te abonne ren. 'Want het kostte wel 30 cent per kwartaal.' Concurrentie was er toen ook al. In 1890 werd de Nieu we Texelsche Courant opgericht, die het tot 1930 volhield. 'Veertig jaar dus.' René de Lange, als directeur en eigenaar van Mediabureau Lange veld de Rooy sinds 2007 uitgever van de Texelse Courant, ging in zijn toespraak in op de rol van internet, smartphones en tablets, waardoor 'er een nieuwe dimensie' is ont staan. De vraag of de 'papieren krant' onder druk staat, beant woordde hij zelf met de verheugde constatering dat de Texelse Cou rant een groeiende oplage kent. Om als onafhankelijke krant te kun nen blijven bestaan, is volgens hem 'scherpte' nodig, 'buigen met de markt' en 'voortdurend werken aan vernieuwing'. Hij eindigde met: 'Wij kunnen nog zo'n mooie krant maken, zonder de lezer zou de Texelse Courant geen enkel bestaansrecht hebben. Daarom wil ik alle trouwe lezers hartelijk bedan ken.' Het slotwoord was voor Harry de Graaf. Hij blikte kort terug op zijn lange carrière, waarin hij hard heeft gewerkt. Met milde spot consta teerde hij datje als redacteur 'beter niet getrouwd kunt zijn'. 'Een celi batair leven is beter, want dan kun je je helemaal de krant wijden.' Daar stonden volgens hem ook vele voordelen tegenover, zoals de 'encyclopedische kennis van Texel' die je opbouwt. Als 'pyromaan en iemand die van leedvermaak houdt' vond hij het 'helemaal niet erg' om drie uur 's nachts naar een brand te moeten rijden. De receptie in het bedrijfsgebouw aan de Spinbaan werd zaterdag bezocht door een kleine tweehon derd genodigden en andere Texe laars. Bijzondere gasten waren de muzikanten van het Koninklijk Texels Fanfarecorps, die de jubila ris een aubade brachten. Joop Rommets schappen hadden zich opgegeven, zoals muziekvereniging DEK uit Den Hoorn, Popkoor Texel, de per cussieband van Excelsior en Toge ther, het koor van zangdocent Claudia Reij van Artex. Het Konink lijk Texels Fanfarecorps wilde even eens meedoen, maar dat optreden ging niet door. Volgens leden van KTF lag de schuld bij Vayne, die had afgebeld. Maar Vayne ontken de dat. 'Ze hadden een nogal com plex stuk met veel tempowisselin gen uitgekozen. Dat moet je echt wel even repeteren en die tijd was er niet. Een wat eenvoudiger stuk had ik prima gevonden. Maar ik heb niets meer gehoord.' Bewondering alom, bij het publiek én de Texelse muzikan ten die met hem mochten samen spelen. Pianist Jan Vayne maak te diepe indruk tijdens het concert dat hij zaterdagmiddag in kerkgebouw De Burght ver zorgde. 'Hij is niet alleen super professio neel, maar ook vriendelijk en relaxt. Hij stelt je op je gemak en als je een foutje maakt, vangt hij dat moeiteloos op', vertelde zowel Renske van IJsseldijk als Hetty van Dijk enthousiast. Begeleid door den zichzelf aangemeld, nadat eind Hoewel het gezamenlijke oefenen beperkt bleef tot een paar minuten vlak voor het concert was het resultaat zeer geslaagd. Het werd een gevarieerde middag, waarop muziek uit diverse genres klonk. Vayne vond het allemaal prachtig. 'Het was gezellig en relaxt en ieder een was van goede wil. Er was gewoon een goede vibe.' Aantrek kelijk vond hij ook de afwisseling. 'Er waren twee uitersten: dat meis je met die fluit (Lianne van der Vayne en drummer Nisheeta Bar- januari een oproep in de Texelse Ploeg, die zowel vóór als na de nard speelde saxofonist Van IJs seldijk de jazzklassieker Take Five Courant was geplaatst wie het leuk zou vinden om met Jan Vayne op pauze met hem optrad) en dat popkoor met een grote begelei- van Dave Brubeck en de begintune te treden. Het initiatief lag bij dingsband. Dat maakte het erg van de televisieserie Dallas. Van Albertine Brinkman, een goede leuk.' Dijk waagde zich al zingend aan bekende van hem, die graag op Vayne speelt graag met amateur- Temptation van Tom Waits. Ze had- Texel komt. Ook grotere gezel- musici. 'Ik doe het een paar keer Hollandia na vermeend buitenspel voor de vijfde keer had gescoord, kon Edgar Klippel de stand op 5-2 brengen. Hij was alert toen de bal uit een voorzet van Abma via de lat voor zijn voeten belandde. Invaller Jan Bloem kreeg nog een uitgele zen kans op 5-3, maar hij miste, waarna Hollandia vlak voor tijd het half dozijn volmaakte: 6-2. 'Een ervaren, slimme ploeg die onze fouten meedogenloos afstraf te', constateerde trainer Nico Kre- mer. 'Al moet ik zeggen dat ik deze ploeg te goed vind voor de 5de klasse van het zaterdagvoetbal. Er zijn meer van deze ploegen die op zaterdag willen voetballen en dan onderaan moeten beginnen. Jam mer genoeg heb je daar mee te maken, want dat komt de spanning in de competitie niet ten goede.' Zaterdag speelt SVO thuis tegen KFC uit Koog aan de Zaan, dat één keer won en één keer verloor. Van Jiddische klezmer tot Queen: Jan Vayne en DEK trakteerden het publiek op uiteenlopende stukkken. strand verwacht. Het weekend begint zaterdag om 9.30 uur met wedstrijden dressuur op het land van Carlo Veeger aan de Smitsweg. Bij manege Aken- burg aan de Akenbuurt worden die dag de wedstrijden vaardigheid gehouden. De marathon begint zondag om 9.00 uur en voert langs een parcours met diverse hinder nissen. Die staan onder meer op het land van Veeger (waaronder de brug) en op land van Roeper. De waterbak bij de manege is de een- nalaatste hindernis en een hinder nis op het veld naast de manege is de laatste. Naar verwachting begint zondag om 17.00 uur de prijsuitreiking. Zaterdagavond is er een barbecue voor de deelnemers. Er doen 65 mensen mee, van wie 11 van Texel. Er wordt gereden met paarden, pony's, enkelspannen, tweespan nen en vierspannen. Toeschouwers zijn beide dagen welkom om de wedstrijden bij te wonen. Als de omstandigheden het toe laten, is paal 15 zondag 23 sep tember onderdeel van de samen gestelde menwedstrijden van menvereniging Tussen Wad en Duin. De menvereniging wil een stuk strand als één van de hindernissen opnemen in de marathon. Volgens Piet Beers is het de bedoeling dat de deelnemers met hun aanspan ning een gedeelte door het water rijden. De laatste keer dat dat tij dens de menwedstrijden gebeurde was eind jaren zeventig. Of het doorgaat, is afhankelijk van de omstandigheden zondag op het strand. Marcel Bakker staat klaar om, als het doorgaat, elke uur de voorwerpen die bij de hindernis horen een stukje te verzetten. Tus sen 10.00 en 10.30 worden de eerste aanspanningen op het

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 9