Na 44 jaar afscheid van 'tweede huis' vt TEXELSE 13 COURANT Scheepsmanager ziet NIOZ groeien van 30 naar 350 man VRIJDAG 28 SEPTEMBER 2012 Al in 1968 begon hij bij het NIOZ, maar na vandaag is het voorbij. Na 44 jaar verlaat Theo Buisman het instituut dat hij als een twee de huis is gaan beschouwen. Het Hoofd 'scheepsmanagement en logistiek' zag het NIOZ verande ren van een bedrijf met dertig werknemers in Den Helder, naar een instituut met 380 werkne mers op twee locaties. 'Ik heb me hier geen dag verveeld', blikt hij terug. Nadat hij in 1968 zijn technische opleiding afrondde (vergelijkbaar met de huidige MTS Werktuigbouw red.) heeft hij maar eens wens: 'Terug naar Texel'. 'Toen heb ik gesolliciteerd bij de voormalige melkfabriek De Eendracht (nu Bier brouwerij) en bij het NIOZ in Den Helder. Het NIOZ neemt direct con tact op en de keuze is snel gemaakt. 'De zee trok me aan. Ik werd nu wel geen zeeman, maar was wel vaak op zee.' Zo belandt Buisman in Den Helder, waar het NIOZ toen nog gevestigd was op de Buitenhaven. 'We zaten in een klein gebouw, dat inmiddels is afgebroken, met vier instrumentenmakers en twee onderhoudstechnici.' In totaal werkten er toen bij het instituut maar dertig mensen. 'Ik weet nog goed dat we in die tijd lootjes trok ken en surprises maakten met Sin terklaas, dat is nu niet meer voor te stellen.' In 1968 vestigt het NIOZ zich op Texel, met een eigen haven en groeien de mogelijkheden om uit te breiden. Ook het onderzoeks gebied van de wetenschappelijke instelling wordt vergroot van de Waddenzee naar de Noordelijke en de Zuidelijke Noordzee. 'Mijn eerste grote zeereis was op de Noordelijke Noordzee, waar we zeven weken geologisch onder zoek verrichtten. Ik mocht mee van mijn toenmalige baas, meneer Menting, omdat ik goed kon las sen. Hij dacht blijkbaar dat er van alles zou afbreken', vertelt hij met een lach. In die tijd heeft het NIOZ nog geen eigen grote Noordzee schepen en huren ze die. 'Samen met mijn collega's zorgde ik dat er speciale apparatuur aan boord kwam en het schip uitgerust werd voor bijvoorbeeld het nemen van bodemmonsters. Het schip waar mee we toen voeren was een oude coaster van 45 meter, De Hado uit Beilen. Op dit schip hadden we twee oude ex-leger benzinegene ratoren meegenomen om in onze eigen stroomvoorziening te voorzien,wat ons veel werk ver schafte om ze draaiende te hou den.' In die tijd is het vaak nog behelpen op het gebied van de apparatuur en mechanica/elektronica die vaak stuk ging. 'Je deed het met zijn allen. Er waren studenten mee die moesten afstuderen op nog te ver zamelen materiaal. Zonder bodem monsters kon dat niet, dus het was essentieel dat wij die boven kregen. Maar ook wij waren daar toen oner varen in.' Als ze na weken onder zoek thuiskomen is er geen tijd voor rust. 'Er waren niet veel tech nische mensen in dienst. Dus in de tijd dat wij op zee verbleven, bleef het onderhoudswerk op Texel lig gen. Dat moest dus gebeuren als we thuis kwamen.' In 1975 starten de expedities naar de Atlantische Oceaan waar op de Midden Alanti- sche rug onderzoek wordt gedaan naar het splijten van de continen ten. Hiervoor wordt een Griekse vrachtschip, de Aegeon Express, ingehuurd, die mede door Buisman in een Rotterdams droogdok wordt ingericht voor het onderzoek op de diepzee. Hiervoor krijgt het NIOZ een oude diepzeelier van Shell die gebruikt kan worden voor het nemen van bodemmonsters op zo'n 4500 meter diepte. Het is een lier die Buisman zich nog heel goed herinnert. 'Die machine liep op een benzinemotor die afkomstig was uit een DAF personenauto, met zo'n Variomatic voor aandrijving van het liergedeelte. Het was dezelfde motor met Variomatic als die in de bestelauto's van de postbodes van de PTT zaten. 'Ik woonde destijds in 't Horntje en daar reden die auto's altijd door de straat. Als die lier dan aanstond midden op de achter de moord te zitten. Het was spannend om weg te komen. In veel straten waren de ramen al geblindeerd voor de te verwachten onlusten. Daarom 'vluchtten' we weer naar Indonesië, waar weer aangemonsterd werd op de Tyro. Na de expeditie wacht Buisman een hele andere taak. Half jaren '80 ontstaan er plannen voor een groot onderzoekschip van het NIOZ en hij wordt er bij betrokken.'Ik niet alleen hoor, samen met het team onderzoekers en technici waarmee ik altijd al op zee werkte. Ik had inmiddels 22 jaar ervaring en wilde ook wel weer wat anders. Zo ben op de achtergrond de Pelagiahet schip wat hij gebouwd zag Atlantische Oceaan voelde het toch een beetje als thuis en was het net of de postbode bij mij door de straat reed.' Buisman vertelt dat er wel een krant gevuld kan worden met de verhalen die hij heeft. Dat blijkt als hij zijn geschiedenis bij het NIOZ vervolgt met de reizen naar West- Afrika, eveneens met een Grieks ik, doordat ik bij de ontwikkeling, bouw van de Pelagia (die in 1991 in gebruik genomen werd) betrokken was, scheepsmanager geworden, over alle NIOZ schepen, de NIOZ haven en alles wat drijft.' Met deze verandering begint deel twee van zijn carrière bij het NIOZ. 'Vanaf dat moment regelde ik alles. vrachtschip, de Tamara. 'We voe ren de Congorivier op, op de Ama zone na de grootste rivier ter wereld. We voeren zover mogelijk stroom opwaarts het binnenland in, tot aan Matadi. Ook kwamen we regelma tig aan land, en namen monsters per rubberboot aan de oevers en op zijrivieren in het oerwoud, prach tige ervaringen in het toenmalig Zaïre.' Zijn laatste grote vaartocht volgt in 1984 als hij meegaat aan boord van de Tyro met de Snellius Expeditie naar Indonesië. In een periode van een jaar verblijft hij, met een tus senperiode in Mangalore (India), negen maanden aan boord. Tijdens zijn verblijf in India werd Indira Ghandi vermoord en kregen we het advies van de Nederlandse Consul het land zo snel mogelijk te verla ten, omdat wij eruit zagen als Ame rikanen die toen de schuld kregen museumstuk Welk voorwerp staat op deze foto. Hij is gemaakt in Ecomare. Ant woorden kunnen worden gestuurd naar redactie@texelsecourant.nl. Onder de goede oplossingen ver loot Ecomare twee vrijkaartjes. Het voorwerp op de foto van vorige week, genomen in de Oudheidka mer is een glazenspuit uit circa 1900. Met deze spuit werden de ramen aan de buitenkant schoon- gespoten door de dienstmeisjes. De spuit werd daarbij in een emmer water geplaatst. Door te pompen kon je het water hoog tegen de MM ramen op spuiten. Het goede ant woord door onze lezeres uit Baarn, mevrouw Anna Wubs-Koorn. 'Bij m'n grootmoeder Mantje-Brans, Kerplein 1 in Oosterend, stond er een. Het was om de ramen buiten schoon te spuiten, maar ik heb het nooit zien gebeuren. Ik ben van 1926.' Er liggen voor haar twee vrijkaart jes klaar in de Oudheidkamer. Het schip ging weer naar de Atlan tische Oceaan en ze voeren twee keer expedities rondom Afrika. Daarvoor moeten veel voorberei dingen getroffen worden. Zowel technisch als logistiek. Er moet vervoer van de containers geregeld worden, hotels worden geboekt, visa en brandstof geregeld en lig plaatsen in de verschillende havens moeten gereserveerd worden. Toentertijd ging dat nog niet alle maal per e-mail maar hadden we alleen de fax of telex en dus ging ik van tevoren naar die havens waar het risico bestond vertragingen op te lopen.' Benauwde momenten maakt hij mee als de Pelagia moet aanmeren in Djibouti (Afrika red.). Buisman heeft alles via de locale agent geregeld en een dag van tevoren meldt hij zich in de haven, bij de havenmeester die hem tot zijn verbijstering vertelt dat er geen ligplaats beschikbaar is. 'Ik vertelde hem dat de dag erop ons schip bin nen kwam en dat de nieuwe beman ning en onderzoekers er al waren. Ook stonden er containers klaar voor nieuw onderzoek en moesten de containers, die aan boord van het schip waren, gelost worden.' In die tijd speelt er een hevig conflict tussen Somalië en buurland Eritrea. De haven van Djibouti ligt vol met Amerikaanse voedselhulp- en Rus sische munitieschepen. Alle schip pers moeten wachten op hun beurt. 'Dan heb je als onderzoeksinstituut geen enkele economische waarde en krijg je te horen dat je maar voor anker moet gaan en op je beurt moet wachten totdat die dertien schepen vóór je gelost zijn. Ik heb hem toen uitgelegd dat dit niet kon en de havenmeester nam me mee naar de havencommandeur.' Daar gebeurt iets onverwachts. De com mandeur blijkt onlangs in Neder land te zijn geweest om een aantal schepen van Damen te kopen. Het was hem in Nederland uitstekend bevallen en dit opent deuren. 'De commandeur is toen met mij de haven rond gaan rijden om te kijken of ik een plaatsje zag waar de Pela gia kon liggen. Na wat rondrijden zag ik een plaatsje aan een oude betonnen steiger waar het schip met wat verschuivingen van een oude coaster wel kon liggen. Zo kwam alles toch nog goed.' Ondanks dat hij vaak zelf niet aan boord is, zijn de expedities voor de scheepsmanager soms ook span nend. 'Ik ben blij dat er nooit grote ongelukken aan boord zijn gebeurd. Ik maakte me geen enkele zorg om de bemanning, die altijd vakkundig was, en de Pelagia is een geweldig zeeschip. Maar je zit ook met stu denten en onderzoekers aan boord, mensen die geen zeelui zijn. Boven dien zijn we ook wel eens in pira- tengebieden geweest, door de Golf van Aden onderweg naar Oman. Weliswaar op het laatste moment onder begeleiding van een Frans Marinefregat, maar voordat we daar zekerheid van hadden was het schip al bijna in de Golf van Aden. Er zou maar wat gebeuren, dan kan je moeilijk wat doen als je op Texel zit. Het was altijd weer geweldig wanneer ik het schip bezocht, om het dappere scheepje met de bemanning en opstappers veilig in een verre afgelegen haven te kun nen verwelkomen. Inmiddels beschikt het NIOZ over vier schepen. Naast de Pelagia (die in 2010) na ruim 20 jaar in gebruik te zijn geweest op een werf in San tander in Spanje werd opgeknapt) zijn dat de Navicula, De Stern en de Luctor. Laatstgenoemde ligt bij de vestiging in Yerseke. Het NIOZ zelf is van een klein onderzoeksinstituut gegroeid tot het enorme complex bij 't Horntje en een vestiging bij Yerseke. Buisman heeft het alle maal meegemaakt. Morgen, bij de open dag van het NIOZ, is hij er misschien wel voor het eerst als bezoeker. 'Ik ben enorm dankbaar voor de mogelijkheden die het NIOZ mij geboden heeft. Ik heb altijd de vrije hand gehad van de directie bij mijn werkzaamheden. Als ik vond dat ik bijvoorbeeld ter voorbereiding naar een haven moest, dan was dat geen pro bleem. 44 jaar is een lange periode, maar ik heb me hier geen dag ver veeld. Er waren altijd nieuwe ont wikkelingen en uitdagingen.' De komende tijd stort de inmiddels 62- jarige Buisman zich op zijn tweede passie, sleutelen. 'Ik heb een grote schuur, twee oldtimers en er staat nog een aantal motorfietsen. Ik houd van alles dat mechanisch beweegt, als het lawaai maakt en stinkt, vind ik het mooi. Bovendien heb ik twee prachtige dochters, twee kleinkinderen en natuurlijk mijn vrouw Ria. Daar heb ik nu weer alle tijd voor. Ik ben blij dat ik mijn steentje heb kunnen bijdragen bij de ontwikkelingen van het NIOZ en heb alle vertrouwen in mijn opvolger Thomas de Greef.' Job Schepers Wat vindt u? Wezentuin Vorige stelling: Stichting De Wezentuin is terecht gestopt met haar activiteiten in het park in Den Burg. Nieuwe stelling: Het is terecht dat de met het toe ristisch verhuurbedrijf samenhan gende verbouwing van Isola Bella aan de Rozendijk ongedaan moet worden gemaakt. Kerkdiensten Zondag 30 september PROTESTANTSE KERK: Protestantse gemeente Den Burg: 9.30 u. ds. P.A. den Braanker. Protestantse gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Waal: 10.00 u. ds. T. Verbeek uit Rozenburg. De Koog: dienst in De Waal. Den Hoorn: dienst in De Waal. Protestantse Waddengemeente Texel: Oosterend: 9.30 u. ds. P.C. Barnard. De Cocksdorp: 11.00 u. ds. P.C. Bar nard. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Ooste rend: 10.00 u. en 16.00 u. lees- dienst. GEREFORMEERDE KERK (Vrijge maakt): Medische zorg Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post, tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnum mers informatie te krijgen over het pijnspreekuur op zaterdagen, Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: PHH-gebouw, Pontweg 104, Den Burg. Het bureau is op maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. Telefoon: 0900-8844. In spoedeisende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Vermiste en gevonden huisdie ren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel. 311477, www.dierenpensiontexel.nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11, Den Burg, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Vrij. 28 sept. 07.44 en 20.56 u. Zat. 29 sept. 08.50 en 21.35 u. Zon. 30 sept. 09.46 en 22.15 u. Ma. 1 okt. 10.05 en 22.40 u. Din. 2 okt. 10.34 en 22.30 u. Woe. 3 okt. 10.54 en 23.06 u. Don. 4 okt. 11.15 en 23.30 u. iet ongeveer een uur Zondag 30 septem ber volle maan, dinsdag 2 oktober sspringtij. Zondag 30 september zon of 7.41 uur, onder 19.20 uur. texelseÖcourant LANGEVELD Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222-32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Buiten werktijd: Pip Barnard Telefoon 06-23576573 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Per jaar €91,55 €89,15 Bij verzending naa portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken afloop van de abonnementsperi oi in de Doopsgezinde kerk te C Burg: tot nader order geen dienst op DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. J. Klanderman. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ds. D. Wolbers uit Franeker. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.00 u. Woord-commu nieviering olv parochianen, dames- JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Openbare lezing, 10.30 u.: Doet u wat God v: u verlangt? Wachttorenstudie, 11.20 Denkertje Wie gelukkig is, leeft in een wereld van mogelijkheden. zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086; 314727; 314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: Pont- weg 106, Den Burg. Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06-51404872. Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg; tel. 312112. Maandag t/m vrijdag 8.00-17.30 u.; zater dag 10.00-13.00 en 15.00-17.00 u.; zon- en feestdagen 11.00- 12.00 en 16.00-17.00 u. Buiten die tijden alleen voor spoedei- bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Anonieme Alcoholisten: dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in Den Helder, tel. 0223-642189 (vragen naar Ron). Verslavingszorg: Brijder Versla vingszorg Texel, PHH-gebouw, Pont- weg 104, Den Burg. Voor inlichtin gen, advies, consultatie en preventie, tel. 0223-612306, www.brijder.nl. Psychologenpraktijk: M. Spijker en Y. Olthof, Ruijslaan 88, 1796 AZ De Koog, tel. 317566. Stichting Welzijn Ouderen Texel: Warme maaltijdvoorziening, alarme ring, klusjesdienst, huishoudelijke dienst, versteldienst. Spreekuur v 9.00 tot 10.00 u. en van 14.00 tot 16.00 u., De Buureton, Beatrixlaan 43, Den Burg. Tel. 312696. WMO-loket: gemeentehuis, Emma- laan 15 Den Burg, tel. 140222. Alzheimer café: elke laatste dins dag van de maand van 19.15 tot 9.30 uur in De Buureton, Beatrixlaan 43, Den Burg. Scouting Texel haalt zaterdag i papier op in de wijk Noordwester, Duin reep, Vloedlijn, Golfslag,Vaargeul Schoorwal, Gasthuisstraat- aanleun woningen, Gasthuisstraat van Beatrix laan tot Pontweg, Zeebries. Vrijdag 18.00 u. Radio Texel Actueel 19.00 u. Wilde vaart (H) 20.00 u. Music machine 21.00 u. Radio Noord-Holland Zaterdag 16.00 u. Wegdromen met een bo€ 17.00 u. Pietelepote 18.00 u. Marco FM 19.00 u. Radio Noord-Holland Zondag 9.00 u. Klassiek op zondag 9.30 u. Kerkdienst 11.00 u. Vlaswiek 12.00 u. Texel Halve Marathon, live uitzending 16.00 u. Sportlokaal 18.00 u. Radio Noord-Holland Maandag 18.00 u. Symphonica 19.00 u. Wegdromen met een bc (H) 20.00 u. Natuurwijzer (H) 21.00 u. Reggae on the move 22.00 u. Radio Noord-Holland Dinsdag 18.00 u. Radio Texel Actueel 19.00 u. De keuze van... 20.00 u. Radio Noord-Holland Woensdag 18.00 u. Onder de toren 18.30 u. Overdenking 19.00 u. Verzoekplaten 20.00 u. Radio Noord-Holland Donderdag 18.00 u. Country Time 19.00 u. Even bijpraten met... 20.00 u. Radio Noord- Holland

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 13